Hakate

Přečtené 308Dětské zoubky
únor - duben 2021
Dětské zoubky 2019, Zoje Stage


Dopisy, které nikdo nečetl
únor - duben 2021
Dopisy, které nikdo nečetl 2017, Iona Grey


Noc na Karlštejně
? - únor 2021
Noc na Karlštejně 2007, J. Vrchlický (pseudonym)


Dívka se sněhem ve vlasech
únor 2021 (08.-21.)
Dívka se sněhem ve vlasech 2014, Ninni Schulman

Kniha, která mě námětem velmi zaujala a těšila jsem se na ní, byla zklamáním. Na relativně krátkou knihu mnoho postav, velké množství zbytečných pasáží. Jedná se o červenou knihovnu s prvky krimi příběhu, než o severskou detektivku. Hlavní hrdinka je nesympatický, ubrečena, rozvedená novinářka. Policie spíše není než je a dějová linie je velmi slabá. Závěr a rozuzlení, takové nemastné a neslané. Kniha mě osobně nebavila a mnohdy jsem se přemahala, abych ji neodložila.


X způsobů smrti
leden - únor 2021
X způsobů smrti 2020, Stefan Ahnhem

Dlouho jsem přemýšlela, co k tomuto dílu vlastně napsat. A i po několikadenním rozmýšlení stále marně hledám vhodná slova. Snad jen.. byla to neskutečná jízda, originalita, děj, zápletky, myšlení sériového vraha vše bylo naprosto dokonalé. Z knihy jsem velmi nadšená a musím říci, že tento dvojdil považuji za jedno z TOP knih z pera severských autorů. SA si nejen udržuje laďku svých knih, ale on ji neustále zvedá. Jsem ráda, že jsem odolala a knihy četla, tak abych měla čas na oba díly najednou. Grandiózní finále. Moc se těším, co si na nás SA přichystá příště. Pevně doufám, že na velké finále Dunji nebudeme čekat dlouho ..


Než jsem tě poznala
leden 2021 (01.-09.)
Než jsem tě poznala 2013, Jojo Moyes

Jelikož znám filmové zpracování, tak jsem se knize velmi dlouho vyhýbala, protože herecké výhony v tomto filmu jsou dokonalé a i když jsem film viděla již několikrát, pokaždé slzička ukápne. Když jsem dávala dohromady seznam knih pro letošní výzvu, všimla jsem si, že tento příběh má pokračování i v dalších 2 knihách, to mě zlákalo natolik, že jsem tuto knihu zařadila do výzvy 21 a tak jsem se donutila překonat svůj strach z knižní předlohy. Kniha mě opravdu nezklamala a byla jsem nadšená, že se filmové zpracování drží knižní předlohy a kniha mě rozbrečela snad ještě více než samotný film. Velmi emoční a silný příběh, úžasný styl psaní formou vyprávění z pohledu hlavní hrdinky Louisi Clarkové, doprovázené pohledem ostatních členů Willových příbuzných. Clarková i Will jsou dokonale ztvárněné postavy, které se Vám ihned vryjí do paměti. Clarková je obyčejná, ale přesto neobyčejně energická dívka, Will je díky své nehodě a upoutáním na invalidní vozík, pesimistický, zničený, a rezignovaný a odpočítává den, kdy to bude moc vše ukončit. Když Clarková nastoupí u Willa jako pečovatelka nastává krutý boj několika měsíců, kdy se snaží Willa přimět změnit své rozhodnutí a ukázat mu, že žít se dá i s takovýmto postižením, Clarková nás vtáhne do svého vyprávění o zrodu nového přátelství, lásky a také o tom, jak Vám jeden člověk může změnit a převrátit život. Vše se podložené velmi vtipnými dialogy, mezi Lou a Willem, Velmi se těším na další díl.


Strašidlo cantervillské
leden 2021 (08.-09.)
Strašidlo cantervillské 2004, Oscar Wilde

Knihu jsem četla již jako malá a tehdy se stala jedním z mých oblíbených příběhů, který mě doprovázel celým dětství, kdy jsme si knížku četli s kamarády. Nedávno jsem na ní opět narazila v žebříčku výzvy 2021, tak jsem si připomněla své dětství a po knize opět sáhla. Velmi vtipná, hororová povídka z viktoriánské doby. U které jsem se teď bavila, stejně (ne-li více) jako malé dítě.


Motiv X
leden 2021 (07.-08.)
Motiv X 2019, Stefan Ahnhem

jelikož mi bylo jasné, že hlavní případ nebude dořešen, tuto knihu jsem odložila než budu mít více času přečíst si oba díly najednou. Na případ seriového vraha "kostičkáře" jsem se těšila již na základě upoutávek z předchozích dílů. Po přečtení předchozího dílu jsem se velmi těšila, jak Fabian chytne za pačesy vraždy Molandera. Skvěle sepsaný úvod do předpokládám největšího případu Fabiána, o kterém zatím ještě neví. Doplněný o další menší případy a rodinné trable nejen hlavního hrdiny, který musí mimo své pracovní případy řešit dva "spratky", kteří s ním zametají a manželku, která opravdu stojí za to i přesto vše se Fabián nevzdává a bojuje nejen o zabránění rozpadu rodiny a řešení případu otrávené ženy, který ho dovede k psychopatovi Kolumbusovi, ale hlavně se zaměřuje na usvědčení svého kolegy. Fabián však není jediný policista, co řeší své osobní problémy. Liljové se vesměs rozsype manželství, kvůli politickému případu, který ona sama řeší a do kterého je více nebo méně zapletený i její manžel. Nechybí tu ani sex, únos dítěte a mentálně zaostalý pachatel. Výborný nápad navnadit jedním dílem a velkolepé dílo a celý případ "kostičkáře" rozložit do dvou knih. Velmi se těším na pokračování, jak se tým popere s tímto případem, jak se bude vyvíjet případ Molander a hlavně, jak se bude vyvíjet linie Dunji, která se v tomto díle pouze mihla a tím pádem vytváří další otazníky do dalšího dílu. Doufám, že mě další kniha nezklame a finále bude opravdu velkolepé. Po Dexterovi shledávám kostičkáře, jako jednoho z nejlepšího seriových vrahů, tak doufám, že mě Ahnhem v další knize nezklame. Tomuto dílu nemám co vytknout. Vše je dokonale sepsáno a připraveno na další díl.


Můj život bez mříží
leden 2021 (04.-07.)
Můj život bez mříží 2014, Jiří Kajínek

Po knize jsem sáhla v rámci výzvy 21. Zpověď Jiřího Kajínka, vzpomínky na dětství, i vyprávění příhod z vězení. Nejsem vyloženě odpůrcem ani fanouškem JK, tak knihu nemohu hodnotit.


Jak hacknout zlomené srdce
leden 2021 (06.-07.)
Jak hacknout zlomené srdce 2020, Kristin Rockaway

Takové oddechové čtení, kdy člověk nechce přemýšlet a má chuť přečíst si něco, co dopadne dobře. Základní příběh o lásce, přátelství, boji za spravedlnost, pracovním nástraham. A o tom, že když se něco pos***, člověk se nesmí zavrtat do písku a jít si za svém, zasazený do aktuální doby plné internetu a s a seznamování na internetu.


Království
leden 2021 (01.-05.)
Království 2020, Jo Nesbø

Příběh z malebného horského venkova o lásce, nenávisti, intrikách a pomluvách. O rodinných a morálních hodnotách i zakázaném ovoci, o činech dobrých i zlých, o vášni i utrpení. O přítomnosti a minulosti. O temnotě i slunci za obzorem. O starých i nových křivdách. Příběh o krutosti, zlu a přirozených instinktech. O bratské lásce, která i hory rozdrtí a o tom, že i nejbližšího člověka vlastně nikdy skutečně nepoznáte. Příběh Kaina a Abela z vysokohorské norské vsi, o jedné jámě a o jednom hotelu. Nesbo tak trochu jiný, ale i krutý, temný a chladnokrevný. Opět ukázal, že Nesbo není jen Harry Hole, ale že je mnohem temnější. Čtenáře si získá především podrobným seznámením z prostředím, které vtáhne do děje a nedovolí odložení knihy. Temné a rozporuplné pocity, které vyvolá a které Vás doprovází během celého čtení, však nejsou zdaleka to jediné, tyto pocity postupně narůstají a zůstávají ještě dlouho o přečtení knihy. -* však musím udělit za ukončení celého příběhu, který působí, tak jako by Nesbo měl pouze omezený počet stránek, zabořil se do temného světa Roye i Carla a najednou zjistil, že mu již chybí pár stránek, do kterých musí nacpat zbytek příběhu.


Kříďák
01. leden 2021
Kříďák 2018, C. J. Tudor

Zajímavá zápletka, kniha se velmi dobře čte, /přečteno za odpoledne/. Kniha udržuje ve střehu a v napětí, kdo vraždil, kdo kreslil atd.. Doufám, že další kniha bude alespoň stejně dobrá


Hvězdný prach
01. leden 2021
Hvězdný prach 2007, Neil Gaiman

Krásný fantasy příběh, plný magie, dobrodružství, lásky, Knížka se velmi dobře čte a líbila se mi stejně jako filmové zpracování, které patří mezi mé oblíbené


Blackout - Zítra bude pozdě
listopad - prosinec 2020
Blackout - Zítra bude pozdě 2017, M. Elsberg (pseudonym)

Na knihu jsem se dlouho těšila, ale bohužel zklamala, polovina knihy mi přišla více než nudná. Krátké kapitoly mi nevadí, ale tady byly zbytečně a až otravné. Námět na příběh se mi líbil.


Clona
listopad - prosinec 2020
Clona 2019, S. Bjørk (pseudonym)

1. Díl V lese visí anděl byl super, četl se jedním dechem a byla jsem nadšená, Brzy jsme se pustila do Sovy, ve které jsem se opravdu trápila a nebyla od toho knížku odložit a nedocist. Cloně jsem se dlouho vyhýbala, ale nakonec to nebylo az tak špatně, horší než 1.dil, lepší než 2.dil. Tato série je pro mě jednou z nejslabších severských sérii.


Deníky cizince
listopad 2020 (18.-23.)
Deníky cizince 2020, Elly Griffiths

Každá kniha a každý příběh mají svého čtenáře a o teto knize to platí dvojnasob. Nečekejte žádné morbidní vrazdy že severu nebo horor od Kinga. Za mě je to velmi čtivá detektivka s prvky gotiky, psaná formou deníku a z pohledu několika osob. Konkrétně tedy učitelky Clare, její dcery a detektivky Harbinder. Velmi propracovaný příběh i postavy, především fiktivní spisovatel hororových povídek a jeho povídka Cizinec, který nás provádí celým příběhem Clare. Detektiv Harbinder je mi velmi sympatická. Na knihu jsem se těšila a zklamaná rozhodně nejsem.


Věř mi
listopad 2020 (19.-20.)
Věř mi 2018, J. Delaney (pseudonym)

oproti předešlé knize Ta přede mnou, byl pachatel sice více předvídatelný, ale v tomto případě mi to nevadilo. Naopak jsem čekala, jak to celé dopadne a kdo ho odhalí jako první. I když je děj z části zamotaný a chvílemi nevíte, co je realita a co představa, ve výsledku, vše do sebe krásně zapadne a poslední díl skládačky zobrazí velmi propracovaný příběh.


Ta přede mnou
listopad 2020 (18.-19.)
Ta přede mnou 2017, J. Delaney (pseudonym)

Napínavá kniha, která nejde odložit, příběh, který Vás okamžitě vtáhne do děje. Doporučuji


Tatérka
listopad 2020 (16.-17.)
Tatérka 2018, Alison Belsham

Poslechnuto jako audio, takže nedokážu posoudit, jakým způsobem vyzní myšlenkové pochody vraha v psané formě, ale v podání L. Juřičkové, byly dokonalé. V tomto případě bych spíše doporučovala audioknihu, která příběhu přidá ten správný rozměr. V knižní podobě bych asi knihu tak vysoko nehodnotila.


Černé lekníny
září - listopad 2020
Černé lekníny 2017, Michel Bussi

Po knize jsem sáhla v rámci CV20, nemohla jsem si vybrat, jakou knihu zvolit do tématu obálka s květinou... A nelituji. Od autora jsem nic nečetla, tudíž jsem neměla příliš velká očekávání. Po dlouhé době příběh, který mě opravdu dostal. Napínavý děj z malebného malého městečka Giverny, dokonalá krajina a příběh tří žen a tří vražd. Pokud si čtenář nepřečte předem recenze, určitě Bussi svým rozuzlením dostane každého. ( A pokud někdo tvrdí opak, pak podvádí :)) Doporučuji.


Nevítaný host
16. listopad 2020
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Příběh na motivy Deset malých černoušků, zasažený do malého hotýlku, bez signálu, WiFi a po ledové bouři i elektřiny. Mrtvoly posledně přibývají a živých postupně ubývá. Postupně pracuje psychika, a paranoia se postupně zvyšuje každou hodinou... Minutou. Bude a případně kdo bude další, než dorazí policie? Vraha jsem neodhalila, takže knihu jsem hodnotím pozitivně


Přiveď mě zpátky
listopad 2020 (13.-15.)
Přiveď mě zpátky 2019, B. A. Paris (pseudonym)

Narozdíl od předchozích knih mi tento příběh přišel předvídatelný. Za mě nejslabší doposud vydaných knih. +* Za styl psaní, díky kterému se kniha velmi dobře čte a je za odpoledne přečtená.


V pasti lží
listopad 2020 (11.-12.)
V pasti lží 2018, B. A. Paris (pseudonym)

Zajímavý příběh, kniha je čtivá, ale v první půlce jsem se chvilemi nudila a pořád čekala, co se vlastně stane. Kniha mě začala bavit, až když Cass najde mobil.


Za zavřenými dveřmi
listopad 2020 (10.-11.)
Za zavřenými dveřmi 2017, B. A. Paris (pseudonym)

Pro mě TOP autorčina kniha. Super příběh, který mě stáhl ihned od začátku a který vyvolává vlny silných emocí.


Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně
listopad 2020 (09.-10.)
Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně 2009, Pavla Smetanová


Oběť 2117
listopad 2020 (03.-09.)
Oběť 2117 2019, Jussi Adler-Olsen

Lepší než Selfies, horší než první 4 knihy. Začínám mít pocit, že vzkaz v láhvi nebo složkou 64 mě Olsen az moc namlsal. Velké + konečně se dozvídáme o minulosti Asada. Po přečtení této knihy jsem změnila pohled na filmové zpracování Asada, na kterýho jsem nadávala snad v každém filmovém dílů, kde jsem se opravdu těšila na zpracování našeho velbloudáře. + * Za Asada


Selfies
říjen - listopad 2020
Selfies 2018, Jussi Adler-Olsen

Za mě nejslabší z celé série. Plusem je pouze dějová linie Rose.


Karanténa
říjen 2020 (29.-30.)
Karanténa 2020, Peter May

Příběh o Lockdownu Londýna v aktuální době Pandemie je dobrý námět. Na knihu jsem se těšila dlouho. Bohužel jsem spíše zklamaná, téma karantény je v pozadí a jako kriminálka je to spíše průměrné zpracování. Trochu lépe a více propracovat a mohlo to být za 5*


Jeden z nás
září 2020 (24.-27.)
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

Zatím nejlepší kniha autorky. Skvělá zápletka, děj, Po dlouhé době mě opravdu překvapil výsledek. Celou dobu čekám, na co Webb přijde a co Roberta usvědčí a že různí kostlivci sousedů jsou jen skvělý bonus.... Ale nakonec... Vše je jinak..


Kaštánek
září 2020 (17.-24.)
Kaštánek 2019, Søren Sveistrup

Sever to umí a sever nezklame. Opět detektivka, kterou mohu doporučit. detektiv Hess mi hodně připomíná Carla Mørcka od Olsena a asi i pro to jsem mu "fandila" více než Thulinové. Uspěchaný konec se mi líbil, už jen pro to, že asi nebylo potřeba více situaci rozvádět. Doufám, že Kaštánek nebyl poslední z případů Thulinové a Hesse. Další díl si moc ráda přečtu.


Artemis
září 2020 (14.-19.)
Artemis 2018, Andy Weir

Odpočinkové Sci-fi z Měsíce plné humoru, sarkasmu a akce. Kniha se čte výborně, vtáhne do děje a je plná nejen skvělého humoru, ale i fyziky, chemie. Doporučuji, pokud hledáte knihu pro vyčistění hlavy, uvolnění a zasmání. !Nelze srovnávat s Marťanem! ;)


Tatér z Osvětimi
září 2020 (16.-17.)
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris

příběh podle skutečných událostí, plný lásky. Příběh je zajímavý, ale mnohdy působí, jako by Osvětim byla procházka růžovým sadem a nic tak zlého se tam neděje. Na druhou stranu, chápu, byl to příběh o lásce, tak skutečná stránka Osvětimi nebyla detailně popsána. Nicméně se kniha velmi dobře čte, ale od jisté části knihy mě více zaujal příběh Cilky, který je popsán ve 2. knize.


Dívka, která si říkala Tuesday
září 2020 (15.-16.)
Dívka, která si říkala Tuesday 2016, Stephen Williams

Knihu jsem četla v rámci ČV. Pokud neznáte Larssonovu Lisbeth, příběh a děj se Vám pravděpodobně bude líbit. Pokud Lis znáte, stejně jako já, bude Vám příběh a určité pasáže čarovat spíše úsměv na rtech. I když podle, některých recenzí Tue s Lis srovnávají. NE, opravdu není... Velké plusy, krátké kapitoly a lehké čtení. Pro slabšího nebo "svátečního" čtenáře ideální, spíš bych jí zařadila do sekce pro Young Adult. Shrnutí, kniha není špatná, ale.. těch ale je tam více.. S druhým dílem, možná, pokud se mi zase bude hodit do výzvy. ;)


Někdo cizí v domě
září 2020 (12.-15.)
Někdo cizí v domě 2018, Shari Lapena

Kniha mě nadchla, stejně jako všechny ostatní autorčiny díla. I když ve srovnání s ostatními díly, tento příběh považuji za nejslabší.


Manželé odvedle
září 2020 (10.-12.)
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena

Zajímavý nápad, příjemné zpracování, Kniha se velmi dobře čte, pro svou jednoduchost. Pokud hledáte oddechovku, vřele doporučuji.


Säde - Příliš milovaná dívka
září 2020 (08.-10.)
Säde - Příliš milovaná dívka 2015, Miina Supinen

Na knihu jsem narazila díky čtenářské výzvě, Velmi čtivá knížka, která pohltí zvláštní atmosférou. Zajímavé zpracování a pohled na danou situaci.


Metro 2033
září 2020 (04.-08.)
Metro 2033 2010, Dmitry Glukhovsky

nápad velmi zajímavý, pracování spíše nudnější, se zajímavějšími a napínavějšími pasážemi.. nicméně i přes nudnější větší část knihy, přečteno jedním dechem.. neboť stále čekáte, co se stane a jak to dopadne. ;) S druhým dílem chvíli počkám.


Gump – pes, který naučil lidi žít
07. září 2020
Gump – pes, který naučil lidi žít 2019, Filip Rožek

Velmi krásná a emočně silná kniha, kterou ocení nejen milovník zvířat a psů. Příběh o lásce i týrání zvířat. Po přečtení nezůstane oko suché. Kniha pro všechny věkové kategorie.


Máj
září 2020 (01.-02.)
Máj 2002, Karel Hynek Mácha

klasika a povinná četba, Mácha je jeden z mála autorů poezie, po kterým šáhnu, pokud musím


Osmnáct pod nulou
srpen 2020 (03.-08.)
Osmnáct pod nulou 2019, Stefan Ahnhem

Pro milovníky severu a velkého množství mrtvol, ideální volbou. Stefan opět nezklamal.


1 ...