Grohlinka Online Grohlinka komentáře u knih

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Skvělé. Nic víc netřeba dodávat, jak já všem těm pokřiveným nehrdinům fandím, to se nedá ani slovy popsat.

Must read! Ideálně několikrát. Pokaždé to bude jiné, lepší.

28.11.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Pomocnice mi sedla do nálady, nejedná se o nijak náročnou četbu, možná ani originální, ale jako odpočinkové čtení na dva večery je to fajn. Krátké kapitoly, pár příjemných, ač ne zcela neočekávaných zvratů a skvělý konec a povedený thriller je na světě. Ne, nechci to zlehčovat, fakt jsem se bavila a místy byla i napnutá, body k dobru, že mi to nepřišlo úplně nereálné.

28.11.2023 3 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Vždy je složité hodnotit první díly, alespoň pro mě, tady se musím přiznat, že mě první díl Berserkra z kecek rozhodně nevystřelil, hlavní hrdina je mi zatím silně protivný, o světě se nedozvíme téměř nic, elf je zatím jediným světlejším bodem.

Uvidíme, třeba se po přečtení dalších dílů budu chytat za hlavu, jak je to celé skvělé a promyšlené, zatím nic moc, z milosti průměr.

26.11.2023 3 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Jsou knihy, které si přečtete jednou a víte, že už se k nim nevrátíte, některé si zaslouží přečíst dvakrát, některé možná ani jednou, a pak je tu Sama čepel, která i po mnohá přečteních neztratila nic ze svého lesku a své ostrosti.

Ty postavy, ach ty postavy, můžeme se bavit o vývoji postav v rámci fantasy, ale jen málokdo to umí tak, jako Abercrombie, možná nikdo. A o tom to celé je, o postavách, které jsou svým způsobem strašné, ale vy si postupem času najdete cestu ke každé z nich.

Tohle je jedna z nejlepších fantasy sérií, byla taková před patnácti lety, je taková teď a něco mi říká, že jí bude i za dalších patnáct let. Must read!

31.10.2023 5 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Zajímavé vyprávění jednoho slona, což je samo o sobě velice originální, což oceňuji.

Kniha je důležita, přibližuje problematiku pytláctví, které je stálé aktuální.

25.10.2023 3 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Líbilo se mi to ještě o něco víc než Mareš, přeci jen jsem se dozveděla víc nových a důležitějších věcí. Ano, pořád považuji létání za krajně nepříjemný zážitek, ale rozhodně k němu mám nyní větší respekt.

22.10.2023 4 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Pořád nemůžu uvěřit skutečnosti, že tuto sérii napsala stejná autorka, která napsala podprůměrnou Grišu a průměrné, značně přeceňované Vrány, protože tohle je sakra dobré a zábavné čtení plné alce, inteligentních hrdinů, historických zajímavostí a originálního světa.

Alex Sternová je rozhodně jednou z nejlepších hrdinek a série je krásným členem dobrých titulů žánru Dark academia.

21.10.2023 4 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Kniha s krásnými ilustracemi a přidanou hodnotou v podobě různých zajímavostí o hvězdách, mořských tvorech a psychické nemoci, nejen pro malé čtenáře. Skvělé.

10.10.2023 4 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Dlouho jsem tuto knihu odkládala, přesněji rok, a jsem za to ráda, nechala jsem odeznít nadšené reakce, které se všude jen hemžily.

T. J. Klune je citový vyděrač. Ale mě to v tomto případě nejen nevadí, ale dokonce jsem si při tom chrochtala blahem.

Je příběh trošičku prvoplánový a vykalkulovaný? Je Arthur chodící citace dojemných vět? Asi ano, ale ty děti, ty byly prostě strašně bezva, všechny.

04.10.2023 4 z 5

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

Osciluji mezi 3 a 4 hvězdami. Co se mi hodně líbilo a považuji to za neotřelé je doba a místo děje, Egypt, steampunk a džinové, v našich končinách poměrně originální a zajímavý koktejl.

Z čeho jsem unešená, je svět, ten nápad s propojením různých dimenzí, kdy do našeho světa proniknout bájné a pohádkové bytosti, lišící se dle folkloru daného území je prostě skvělý. Chci více knih z tohoto světa a nejen z Egypta, jedná se vlastně o nekonečnou studnici možností, kterou si autor vytvořil. Obrovský potenciál, a já smekám a tleskám!

Kniha se dotýká mnoha populárních témat jako je rasismus, feminismus, lgbtq romantická linka, vše velmi pěkně, citlivě zpracované. Vývoj postav je minimální, ale vzhledem k časovému rozpětí, ve kterém se děj knihy odehrává dostačující. Větší posun by byl jen těžko uvěřitelný.

Co ale musím vytknout a sráží to mé hodnocení je detektivní linka, která ovšem zabírá většinu knihy. Je tak banální a průhledná, až to pěkné není.

27.09.2023 3 z 5

Poslední Poslední Katherine Applegate

Jsem okouzlena, milý příběh (ale i smutný) o hledání místa na světě, ale také velkém přátelství. Vše dokresluje zajímavý svět plný originálních tvorů. Autorka pouze potvrzuje, že umí psát a její příběhy dokáží zaujmout malé i velké.

22.09.2023 3 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

Když jsem si knihu vyzvedla, první věc, která mě zarazila byl rozsah, čekala jsem, že bude mnohem větší. Kniha obsahuje několik prvků, které se objevují v mnoha dalších fantasy knihách.

Hlavní hrdinka je typickou YA hrdinkou, má jiskru v oku a je nejlepší ze všech, přestože o sobě neustále pochybuje, občas se chová nelogicky až hloupě, vážně si myslela, že ji zadrží, když se přiváže provázkem za ruku, vážně? Má také tendenci řešit důležité věci v nejméně vhodnou chvíli, třeba když okolo ní padá suť a kamení.

Vadilo mi poměrně velké množství překlepů, u překladů to vůbec neřeším, kniha ani autor nemůžou za špatný překlad, tady je to ale nepochopitelné.

Z celého díla dýchá to, že se autorka hodně inspirovala u slavnějších děl a kolegů. Většinou mi to tolik nevadí, když tím autor původnímu dílu vzdává hold, ale mezi tím a sprostým vykrádáním je tenká hranice. Zajímalo by mě, kolik nápadů bylo originálních, ale popis ragnaroku, kdy autorka zaměnila pouze jména, mě trošku nadzvedl ze židle, to je pravda. Dala bych přednost méně působivému, ale vlastnímu nápadu. Chválím za stahování zajíce, všichni známe slavnější scénu s jelenem, ale tahle byla skoro propracovanější. Cítila jsem z toho Princeznu Mononoke (což byl prý záměr, takže chválím, pasáž s divočákem byla jak vystřižená). Ve stínu hvozdu s centrálním stromem. Hranice je také nápadně podobná Vráse, no zkrátka, bylo toho dost, snad až příliš.

Některé pasáže jsem i po kratičkém přemýšlení nerozluštila, jako třeba když našli mrtvého hledače, ví autorka, že mrtvoly nestárnou, že ano? Útěk před jezdci na ještěrech, kdy se Kai podrobně kontroluje, zda není zraněný ve chvíli, kdy má nepřítele v patách pominu, ale jak následně unikli těm ostatním, kdy je najednou odpoledne a celá pasáž je vlastně podivně useklá, to mě vážně zarazilo.

Celá kniha na mě působila jako koláž cool pasáží, které ale už někdo napsal, popravdě jsem čekala víc, mnohem víc.

18.09.2023 2 z 5

S princeznami to není lehké S princeznami to není lehké Patricia Wrede

S princeznami to není lehké je originálně pojatá pohádka pojednávající o princezně, která nevyhovovala požadavkům a představám svých rodičů ohledně toho, jaká by měla být, jak by se měla chovat a čemu by se měla věnovat.

Setkáváme se s princeznami, princi, čarodějnicemi, mágy a hlavně s draky. Ti všichni figurují i v jiných pohádkách, tady jsou ale pojati docela jinak. Kniha je vtipná a princezna se nechová jako trubka, ale myslící bytost.

18.09.2023 3 z 5

Ela a noční světýlka Ela a noční světýlka Lucy Fleming

Pro malé děti je tahle kniha opravdovým pokladem, a ještě k tomu třpytivým. Ilustrace jsou krásné a příběh milý. Kniha je dlouhá tak akorát na večerní usínání.

18.09.2023 4 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Smála jsem se i plakala. A já nedělám ani jedno nijak často. Což je asi největší poklona Robovi za jeho citlivě, troufám si říci věrohodně i láskyplně zpracovanou knihu o Terryho životě.

Jedno vím jistě, že se musím opět co nejdříve vrátit na Zeměplochu (ač teď plánuji tolik rereadingů, že mi z toho jde hlava kolem), a že už nikdy nebudou k Pod parou ani k Pastýřské koruně nijak kritická, protože je zázrak, že si je můžeme vůbec přečíst.

Děkuji za tento úžasný vhled do života i osobnosti tohoto velikána fantasy a s potěšením zjišťuji, že toho s Terrym máme společného o mnoho více, než jsem si myslela, a to toho ani tak nebylo málo. Děkuji.

14.09.2023 5 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

,,Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal sám nestvůrou.

Ghúl není v této knize zdaleka největší nestvůrou. Horor maličko fušuje do řemesla sociologickému románu, a mě při čtení kolikrát nebylo dobře, ale rozhodně za to nemohl vytékající mozek, roztříštěné kosti ani vysávání morku. Někteří lidé by neměli mít děti a některé týrané děti se nemůžou vymanit z koloběhu týrání. Smutné, ale pravdivé. Lidé jsou ty největší příšery.

29.08.2023 3 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

,,Překážky, kterým čelil vietnamský lid během celé historie, jsou velké jako ty nejvyšší hory. Když stojíš moc blízko, nedohlédneš na jejich vrcholky. Když poodstoupíš z toku života, uvidíš je v celé jejich velikosti

Nejlepší román týkající se Vietnamu, jaký jsem zatím četla, nezvykle psaný z pohledu žen, jediný z pohledu seveřana.

Vždycky oceňuji, pokud má román přidanou hodnotu a donutí mě si zjišťovat a dohledávat popsané události i v jiných zdrojích, tahle mě k tomu donutila několikrát.

Velmi dojemný příběh, plný nenávisti, zloby a závisti, ale také lásky, naděje, obětavosti a soucitu. Pro všechny, kteří jsou otevřeni se podívat na známé i méně známe milníky lidské historie i z jiného pohledu.

Zajímalo by mě, jaký úspěch zaznamená kniha v USA?

,,Když naše příběhy přežijí, my neumřeme, i když naše těla na této zemi již nebudou.

27.08.2023 4 z 5

Bitevní mág Bitevní mág Peter A. Flannery

,,Svět nezná pocit srovnatelný s dračím žalem.
Vyjma snad dračího hněvu.

Pro milovníky Dragon Age povinnost. Pro ty, kterým se líbil Eragon a Tetovaný, tohle je lepší. Pravda, že já nepatřím mezi velké obdivovatele Dračích jezdců a Brettův Tetovaný, u mě ztrácel sympatie každým dalším dílem.

Kniha má pomalejší rozjezd, ale kdo má rád patřičný vývoj postav, vztahů mezi nimi, výcvik na akademii a strategické plánování nejen v žáru bitvy, ale i u stolu, bude nadšen. A to já mám.

Postavy jsou sympatické, procházejí si utrpením, čelí různým protivenstvím, ale také prožívají šťastné okamžiky plné přátelství a lásky. Mužské postavy jsou skvělé, snadno se v nich orientuje, jejich osobnosti jsou uvěřitelné, povětšinou jednají logicky. A co víc, najdeme zde i skvělé hrdinky, silné ženy.

A draci, draků je tu plno. Vlastně se jedná o jednu z nejlepších fantasy s draky, na kterou jsem narazila. Mnoho času je věnováno jejich vzhledu, osobnostem a zejména poutu se svým jezdcem.

Přála bych knize, aby byla víc vidět, aby si ji přečetlo, co nejvíce čtenářů, protože si to bezesporu zaslouží. Já se bavila od začátku do konce a přála si zůstat ve Wrathu ještě o chvíli déle.

24.08.2023 5 z 5

Co na to říct? Velcí fanoušci Přátel a zejména Chandlera Binga by tuhle knihu snad ani neměli číst, protože pohled na něj už nejspíš po přečtení nikdy nebude stejný. I když, kdo by si nevšiml změn ve vzhledu Chandlera v průběhu času.

Bylo by to vlastně strašně smutné, jen kdyby měl Matthew Perry líbivější charakter. Je to ve své podstatě arogantní, promiskuitní protekční spratek.

Celá kniha je výčtem milostných eskapád, různých druhů drog a hrůzného množství alkoholu, cigaret a zdravotních obtíží, které musely dříve nebo později přijít vzhledem k Perrymu stylu života.

Kniha není nijak zvlášť dobře napsána, časovou linku není často úplně jednoduché sledovat, protože skáče v čase tam a zpět. O Přátelích a jejich protagonistech se toho zas tolik nedozvíme, což je pro mě osobně největší zklamání.

23.08.2023 2 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Ehm, ne. Chtěla jsem absolutní oddechovku, ze které budu mít příjemný pocit, ale nebude úplně hloupá. Jenže hlavní hrdinka je bohužel dost hloupá, když se k tomu ještě přidá randění s klukem, kterého ani nemá rada, tak můj počáteční zájem zcela opadl, přestože námět knihy je super, Braden a bráchové jsou highlightem této knihy. Takhle ne, Kasie West.

15.08.2023 2 z 5