Sama čepel

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: barbarského bojovníka Logena Devítiprstého, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, Jezala dan Luthara, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a závodním šermem a inkvizitora Glokta, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí mistra čaroděje Bayaze) rozhodl jinak... Dotisk v r. 2014...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22973/sama-cepel-prvni-zakon-kniha-prvni-22973.jpg 4.4511

První zákon 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris

The First Law: Book One The Blade Itself, 2006

Kniha Sama čepel

Terie

Ne, tak tohle mi fakt nesedlo. Čtvrtý a pátý díl jsem četla nezávisle na původní trilogii už dávno, až jsem zapomněla, že tahle série není pro mě. Moře střepů se mi líbilo o něco víc, ale s Joem si spíš asi rozumět nebudeme.

DaNDee
02.10.2022

(+ SPOILER) Co mě zaujalo:
1) jak nepřehnaně, atmosfericky, příjemně a "keltsky" fungují a figurují v knize duchové
2) systém magie - scéna s ohništěm, první šarvátkou a velkým mágem
3) vypjatá momentka barové šarvátky důstojníků a tajnejch (neboli ANBU Roots: inside joke jen pro určitou sektu)
4) roadtrip mapou/lokací - kterou autor asi zamýšlí abychom spoznali - a to pomocí běžeckého závodu; a vůbec celý výcvik Jezala, byť je to nuda.
5) spaní na zemi Logena (to těžce docení jen zálesáci : D )
6) popis fyzického utrpení šermíře království Sand don Glokty - celistvé, dokonalé, žádoucí a hlavně čtivé!
7) Vztah Logena ke kotlíku / personifikace kotlíku. K neživým věcem umí skvěle budovat vztah ještě Miroslav Žamboch (např. v Drsném spasiteli) a Pavel Korněv (v Ledovi). Abercrombie spíš naznačuje a využívá to komicky. Tou nevyzpytatelností to však svým způsobem funguje.
Na co mám neutrální pohled:
1) neortodoxní vzhled a chování prvního mága
2) rande s Westovou sestrou: ale jo, asi jo, asi to jde, jen je to nepříjemný číst : D ale tak knihy mají vzbuzovat různé pestré emoce, proto je čteme.
* * *
?) záhada hendikepu - proč zatím všechny hl. postavy všech (čti dvou) knih, co jsem od Abercrombieho četl mají tělesný hendikep na ruce : D

Co se mi nelíbí:
1) Gloktovy kapitoly: jsou časem moc zdlouhavé a já chci číst příběh Logena devítiprsťáka, proto místy přeskakuju stránky (jako u Hry o trůny)
2) Jezalovy kapitoly: - ii -

PS: A vůbec - Abercrombie je takovej spisovatel univerzál. Lépe to vystihuje anglické slůvko versatile. To v našich končinách umí z mého pohledu jen Štěpán Kopřiva.
Příklad: Oba mě umí donutit přelistovat pár desítek stránek, aby mě vzápětí odrovnali čtivostí příběhu.

TomTomis
21.09.2022

I druhé čtení se mi líbilo, některé postavy jsem si i po víc jak dvou letech vybavil. Názor, že mi chybí mapa, zůstává. Postavy se mi zdály zajímavější při druhém čtení. Opětovné čtení jsem si dal v záchvatu touhy si tuhle sérii přečíst celou, ale ... V druhém díle jsem se zasekl. A uvidím, zda se k tomu vrátím. Snad to stojí za to.

s1ombrehimawari
05.07.2022

Hezká odpočinková knížka? Ehm, asi jsem trochu zklamaná. Krom slušného politikaření a sympaticky nesympatických postav jsem toho vlastně moc nedostala. Od hodně lidí jsem slyšela, že dostanu propracované postavy, ale s tím já vůbec nesouhlasím. Všici mi připadají poměrně prázdní, zakotvení na jedné věci či cílů, slepí vůči jiným životním větvím, bez složitějších mezilidských vztahů, úplně izolování od ostatních lidí a aktivit a takhle to u lidí nefunguje.... Ne? Já vám nevím. Autor nám nabízí občas krkolomné ale hlavně nezajímavé věty a odstavce, stále opakuje motivy a témata, ale ne originálně, jen je prostě opakuje a je to nudný.

ctenar2846
12.06.2022

Velmi dobré. Všechny tři hlavní dějové linky byly něčím zajímavé a následně se skvěle propletly. Celá kniha působí jako skvělý úvod k dlouhé sérii (což podle všeho asi i je). Každou chvíli je zmíněn nějaký další národ, další království, další událost,...
Celkově musím říct, že mě hlavní hrdinové opravdu oslovili a já se s nimi moc rád znovu shledám.

kalache
19.05.2022

...nikde jsem knížku nesehnal,tak jsem si ji koupil.Dobrý kup!...

iskovsky
30.03.2022

Mám vysoké nároky na fantasy knihy, pretože tento žáner dáva autorom neobmedzené možnosti na to, aby ukázali čo v nich je...
Joe A. spotreboval asi 300 stran na to, aby čitateľa zoznámil s hlavnými postavami a svetom v ktorom žijú, pričom spôsob akým to urobil mňa osobne príliš nezaujal a miestami to hraničilo s nudou...
Začalo ma to baviť až v samotnom závere knihy, takže musím dúfať, že tento rozťahaný prológ obsahuje niečo, čo sa v ďalších dieloch ukáže ako veľmi dôležitá informácia, vďaka ktorej mi od úžasu spadne sánka ...

Boby17
28.03.2022

Sama čepel se čte jak po másle (nebo po sádle). V podstatě jde o obšírný úvod rozsáhlé ságy, kde se postupně seznamujeme s hlavními představiteli příběhu. Co jsem dosud napsal, zní hodně fádně, ale věřte, že tomu tak vůbec není. Akce střídá akci, ať již bojovou, nebo zákulisní. Rozhodně všem doporučuji, já jsem ihned po dočtení musel přeskočit na druhý díl.