Sama čepel

Sama čepel https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22973/bmid_sama-cepel-663f2d755b893.jpg 4 581 581

První zákon série

< 1. díl >

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: barbarského bojovníka Logena Devítiprstého, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, Jezala dan Luthara, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a závodním šermem a inkvizitora Glokta, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí mistra čaroděje Bayaze) rozhodl jinak... Dotisk v r. 2014... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris
Originální název:

The First Law: Book One The Blade Itself , 2006


více info...

Přidat komentář

kurama45
26.04.2024 4 z 5

„… hezcí lidé přece nikdy nebývají vulgární, ne? Jenom… nekonvenční.“

Nečakala som, že to bude až také komorné, ale aspoň som si na postavy rýchlo privykla. Pri fantasy je pre mňa ťahačom väčšinou dej. Fascinujúce, že tu ho veľa nebolo a napriek tomu… Hej no, celé to bolo ako ten Bayaz. Dokopy nič sa neodhalilo, dokopy nikam sme sa neposunuli, dokopy nič bombastické sa neukázalo a aj tak som sedela prilepená na zadku a v duši mi hlodalo podozrenie, že pod povrchom bublá niečo strašidelno-fantastické. Nech žije Logenov kotlík a Gloktov zatrpknutý sarkazmus. Nech vymrie Jezalova debilita.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Od začátku jsem vlastně čekal, kdy se děj nějak pořádně rozjede. Nerozjel, možná poslední kapitola byla trochu akčnější, ale jinak byla celá kniha zaměřená jednoznačně na postavy. A ono to ve výsledku funguje velmi dobře, zejména na první knihu delší série. Se všemi protagonisty, kterých není zrovna málo, se cítím dobře seznámen a moc se těším na další pokračování. Zajímavé je, že se nemůžu rozhodnout, jestli má kniha otevřený konec nebo ne. To proto, že děje je tak málo, že ani není moc co uzavírat. Vyhovuje mi i drsnější styl a to, že magie je vlastně v knize jen velmi málo. Na druhou stranu se autor nedokázal ubránit některým stereotypům a klišé. Určitě je tu však velmi velký potenciál, aby se První Zákon zařadil mezi mé oblíbené série. Hodně mě bavily ironické poznámky inkvizitora Glokty.


luculi
24.02.2024

Vkládám do Nedočtených, protože tohle prostě nebaví. Jo, je to takové temné, postavy hodně drsné. Ale pro mě absolutně nezáživné...

apq
31.12.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, takové pohodové čtení. Všechny tři hlavní postavy jsou zajímavé a postupně se vyvíjí. Četlo se to dobře a bavilo mě to, ale když se na to zpětně podívám, tak se děj nijak zásadně neposunul. Uvidíme, co přinese další díl.

RyonMathrin
22.12.2023 4 z 5

Perfektně vyprávěná, vyvážená a vymakaná fantasy (ať mám to vy- pěkně 3x :p). Mrzí mě, že jsem se ke knize dostal až teď.
Myšlenka požíračů jako (vedlejších) záporáků je velmi zajímavá. Některé charaktery se mi vůbec nelíbí, někteří mi sednou, ale všichni se mi zaryli pod kůži. Logen v civilizaci - to je zážitek. Ardee je skvělá. Bayazova kouzla mne fascinují. A Ferro... Zkrátka, těším se na další díl. Čtyři a půl hvězdy.

Grohlinka
31.10.2023 5 z 5

Jsou knihy, které si přečtete jednou a víte, že už se k nim nevrátíte, některé si zaslouží přečíst dvakrát, některé možná ani jednou, a pak je tu Sama čepel, která i po mnohá přečteních neztratila nic ze svého lesku a své ostrosti.

Ty postavy, ach ty postavy, můžeme se bavit o vývoji postav v rámci fantasy, ale jen málokdo to umí tak, jako Abercrombie, možná nikdo. A o tom to celé je, o postavách, které jsou svým způsobem strašné, ale vy si postupem času najdete cestu ke každé z nich.

Tohle je jedna z nejlepších fantasy sérií, byla taková před patnácti lety, je taková teď a něco mi říká, že jí bude i za dalších patnáct let. Must read!

SkcSAM
04.10.2023 4 z 5

Krvavá fantasy so skvelými postavami, ale niekedy sa dej neposúval dostatočne rýchlo. Inkvizítor Glokta to je asi jedna z najlepšie napísaných postáv vo fantasy. Veľmi dobré intro do série.

Frizer
29.06.2023 5 z 5

Druhé čtení po deseti letech bylo ještě lepší než první. Dějová linka není nijak zásadně rozvinutá či obsáhlá....jde přeci jen o první díl....v čem kniha ale exceluje jsou postavy a jejich charakter. Nikdo nepíše vnitřní myšlenky postav lépe než Joe Abercrombie. Glokta a Logan nemají nejen v grim dark fantasy knihách konkurenci...oni vlastně nemají moc konkurenci v jakékoliv Fantasy. Povinná četba pro každého kdo se považuje za fanouška fantasy příběhů, bez diskuze....neznat Abercrombieho je jako neznat Pratchetta, Tolkiena či Sandersona.

pat4157
17.06.2023 5 z 5

Mně, milovnici romantické fantasy, napadlo si přečíst tohle, kde padne jedna pusa. Páni kluci, byl to ale skvělý nápad! Moc děje v knize nebylo, ale ten styl! Mazlila jsem se s každou větou, opravdu. Tak krásný styl psaní jsem dlouho neviděla. A potlesk paní překladatelce! Luxusní práce. Hned jdu na druhý díl a objednala jsem všechny zbývající díly v sérii.

Radium
01.05.2023 3 z 5

Po skvělé audioknize Půl krále musím bohužel konstatovat těžké zklamání. Tohle se tak strašně táhne a za celých hustě popsaných 400 stránek se v podstatě nic nevyřeší. Beru, že je to prvotina, ale kdyby se třetina škrtla, žádná škoda by nevznikla. Ke konci jsem už přeskakovala odstavce, jestli se náhodou něco neuzavře. Neuzavřelo.:-(

KubaHanzelin
20.03.2023 3 z 5

Druhé setkání s Joem Abercrombie, tentokrát na startu jeho známější a čtenáři oblíbenější série.
Bohužel, mě nepřesvědčil ani tentokrát, chápu, že jsou čtenáři, kteří jsou z toho nadšení a užijí si asi tak stokrát víc než já, bohužel, já to tak nevidím, i kdybych rád, čekal jsem drsnou fantasy a tu jsem taky dostal, ale tak nějak se v ní za celou dobu skoro nic nestalo, což chápu, vzhledem k tomu, že je to první díl série, ale místy dost krkolomný jazyk a styl vyprávění (nevím jestli mám vinit překlad) mi čtení dost kazil a taky jsem kvůli němu knihu dost času odkládal..
No, možná to někdy zkusím zase, ale v nejbližší dobe určitě ne

Hadati
17.02.2023 4 z 5

Je zřejmé, že první kniha je hlavně o představení hlavních postav celé série. Těch je tu několik, ale ne zase tak moc, abyste se v nich ztrácely. Většina z nich je i sympatická, přestože budete mít pocit, že si vaše sympatie ne každý z nich zaslouží. Je to hlavně tím, že postavy nejsou ploché. U všech se jde do hloubky, takže chápete jejich motivy. Tato skupina hlavních postav je různorodá, takže nezačne nudit. Mezi nimi je mocný mág, inkvizitor s chatrným zdravím, přestárlý válečník, mstitelka nevážící si svého vlastního života, nebo nadutý šlechtický hejsek. Zajímavé jsou i některé vedlejší postavy, kterým je dán větší prostor.

Svět, ve kterém se příběh odehrává, je pak popsán jen tak, aby čtenář příliš netápal. Dozvíme se tak jen základní věci o Spojeném království a Severním království, kde se většina příběhu první knihy odehrává. O zbytku světa spíše jen v náznacích. O jeho historii pak jen drobné poznámky. Zbytek nás pak evidentně čeká až v pokračování.

Ohledně příběhu se toho moc říct nedá. Jednotlivé osudy hlavních postav se už od začátku začínají pomalu splétat, a na konci knihy se jednotlivá vlákna spletou do jednoho silného provazu. Kam ten provaz vede, se však také dozvíme až v další knize. To ale neznamená, že by tahle představovačka byla nudná. Naopak. Ani chvíli jsem se při poznávání hlavních i vedlejších postav nenudil. A hodně se těším na to, jak budou jednotlivé hlavní postavy na sebe vzájemně interagovat.

Hor89
11.02.2023 4 z 5

Autorova prvotina a zároveň první kniha kterou jsem od něj četl - v knihkupectví mě zaujala obálkou. Kniha je napsaná velice čtivě, příběh má plno silných momentů, ale to nejlepší na knize jsou postavy - propracované, zapamatovatelné a hlavně uvěřitelné. Svět je propracovaný ale nepříliš originální. V knize se toho na první pohled moc nestane - jde vlastně o rozsáhlý úvod do děje/představení postav.

Terie
09.01.2023 2 z 5

Ne, tak tohle mi fakt nesedlo. Čtvrtý a pátý díl jsem četla nezávisle na původní trilogii už dávno, až jsem zapomněla, že tahle série není pro mě. Moře střepů se mi líbilo o něco víc, ale s Joem si spíš asi rozumět nebudeme.

DaNDee
02.10.2022

(SPOILER) Co mě zaujalo:
1) jak nepřehnaně, atmosfericky, příjemně a "keltsky" fungují a figurují v knize duchové
2) systém magie - scéna s ohništěm, první šarvátkou a velkým mágem
3) vypjatá momentka barové šarvátky důstojníků a tajnejch (neboli ANBU Roots: inside joke jen pro určitou sektu)
4) roadtrip mapou/lokací - kterou autor asi zamýšlí abychom spoznali - a to pomocí běžeckého závodu; a vůbec celý výcvik Jezala, byť je to nuda.
5) spaní na zemi Logena (to těžce docení jen zálesáci : D )
6) popis fyzického utrpení šermíře království Sand don Glokty - celistvé, dokonalé, žádoucí a hlavně čtivé!
7) Vztah Logena ke kotlíku / personifikace kotlíku. K neživým věcem umí skvěle budovat vztah ještě Miroslav Žamboch (např. v Drsném spasiteli) a Pavel Korněv (v Ledovi). Abercrombie spíš naznačuje a využívá to komicky. Tou nevyzpytatelností to však svým způsobem funguje.

Na co mám neutrální pohled:
1) neortodoxní vzhled a chování prvního mága
2) rande s Westovou sestrou: ale jo, asi jo, asi to jde, jen je to nepříjemný číst : D ale tak knihy mají vzbuzovat různé pestré emoce, proto je čteme.
* * *
?) záhada hendikepu - proč zatím všechny hl. postavy všech (čti dvou) knih, co jsem od Abercrombieho četl mají tělesný hendikep na ruce : D

Co se mi nelíbí:
1) Gloktovy kapitoly: jsou časem moc zdlouhavé a já chci číst příběh Logena devítiprsťáka, proto místy přeskakuju stránky (jako u Hry o trůny)
2) Jezalovy kapitoly: - ii -

PS: A vůbec - Abercrombie je takovej spisovatel univerzál. Lépe to vystihuje anglické slůvko versatile. To v našich končinách umí z mého pohledu jen Štěpán Kopřiva.
Příklad: Oba mě umí donutit přelistovat pár desítek stránek, aby mě vzápětí odrovnali čtivostí příběhu.

TomTomis
21.09.2022 4 z 5

I druhé čtení se mi líbilo, některé postavy jsem si i po víc jak dvou letech vybavil. Názor, že mi chybí mapa, zůstává. Postavy se mi zdály zajímavější při druhém čtení. Opětovné čtení jsem si dal v záchvatu touhy si tuhle sérii přečíst celou, ale ... V druhém díle jsem se zasekl. A uvidím, zda se k tomu vrátím. Snad to stojí za to.

s1ombrehimawari
05.07.2022 2 z 5

Hezká odpočinková knížka? Ehm, asi jsem trochu zklamaná. Krom slušného politikaření a sympaticky nesympatických postav jsem toho vlastně moc nedostala. Od hodně lidí jsem slyšela, že dostanu propracované postavy, ale s tím já vůbec nesouhlasím. Všici mi připadají poměrně prázdní, zakotvení na jedné věci či cílů, slepí vůči jiným životním větvím, bez složitějších mezilidských vztahů, úplně izolování od ostatních lidí a aktivit a takhle to u lidí nefunguje.... Ne? Já vám nevím. Autor nám nabízí občas krkolomné ale hlavně nezajímavé věty a odstavce, stále opakuje motivy a témata, ale ne originálně, jen je prostě opakuje a je to nudný.

ctenar2846
12.06.2022 4 z 5

Velmi dobré. Všechny tři hlavní dějové linky byly něčím zajímavé a následně se skvěle propletly. Celá kniha působí jako skvělý úvod k dlouhé sérii (což podle všeho asi i je). Každou chvíli je zmíněn nějaký další národ, další království, další událost,...
Celkově musím říct, že mě hlavní hrdinové opravdu oslovili a já se s nimi moc rád znovu shledám.

kalache
19.05.2022 5 z 5

...nikde jsem knížku nesehnal,tak jsem si ji koupil.Dobrý kup!...

iskovsky
30.03.2022 3 z 5

Mám vysoké nároky na fantasy knihy, pretože tento žáner dáva autorom neobmedzené možnosti na to, aby ukázali čo v nich je...
Joe A. spotreboval asi 300 stran na to, aby čitateľa zoznámil s hlavnými postavami a svetom v ktorom žijú, pričom spôsob akým to urobil mňa osobne príliš nezaujal a miestami to hraničilo s nudou...
Začalo ma to baviť až v samotnom závere knihy, takže musím dúfať, že tento rozťahaný prológ obsahuje niečo, čo sa v ďalších dieloch ukáže ako veľmi dôležitá informácia, vďaka ktorej mi od úžasu spadne sánka ...

Štítky knihy

dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

Autorovy další knížky

Joe Abercrombie
anglická, 1974
2008  87%Sama čepel
2018  81%Půl krále
2009  91%Až budou viset
2011  86%Hrdinové
2009  91%Poslední argument králů