Sama čepel

Sama čepel https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22973/sama-cepel-prvni-zakon-kniha-prvni-22973.jpg 4 578 101

První zákon série

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: barbarského bojovníka Logena Devítiprstého, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, Jezala dan Luthara, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a závodním šermem a inkvizitora Glokta, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí mistra čaroděje Bayaze) rozhodl jinak... Dotisk v r. 2014... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The First Law: Book One The Blade Itself , 2006

Boby17
28.03.2022 5 z 5

Sama čepel se čte jak po másle (nebo po sádle). V podstatě jde o obšírný úvod rozsáhlé ságy, kde se postupně seznamujeme s hlavními představiteli příběhu. Co jsem dosud napsal, zní hodně fádně, ale věřte, že tomu tak vůbec není. Akce střídá akci, ať již bojovou, nebo zákulisní. Rozhodně všem doporučuji, já jsem ihned po dočtení musel přeskočit na druhý díl.

Corso
17.02.2022 3 z 5

Na konci prispevku SPOILERY!!!!
Velmi prijemne prekvapenie. Pre mna zrozumitelne pisane. To znamena, ze som sa orientoval. Moj posledny pokus o rozcitanie nejakej serie totiz boli Eriksonove Mesacne zahrady. Sice postavy aj tu pribudali ale v mensom pocte a stylom akejsi postupnosti, kedy ste s prvymi uz v urcitom dlhsom kontakte aby ste si zvykli, a potom pribudne dalsia...a v polke knihy dalsia, a tak. Naozaj rozumna expozicia do noveho sveta. V duchu mi to pripomina svet predindustrialny daco na sposob hier Dishonored. Magia tu je, ale konci, nejake zahrobie a duchovia tu su... ale, co bude dalej? Barbari tu su ale stoja uz proti priam "Habsburgovskemu usporiadaniu sveta." Chamtive cechy obchodnikov, inkvizicia ako predobraz tajnej policie, zdegenerovana dekadentna slachticka omladina, a v tom nasi hrdinovia. Nie prave ciernobiely svet. Ked sa nieco deje, napr. suboj, pekne pred sebou vidim co sa tam deje, proste tak ako to ma byt. V jednoduchosti je krasa.
Citatelia peju chvalu a som rad ze som sa dal nalaakat. Abercrombie pouziva moderne prvky narativu... odbornejsie?... daco za co by sa ani Stephen King nemusel hanbit :)
A viete co? Najviac ma bavili sceny mucenia a vysluchy inkvizicie. No daco so mnou nebude v poriadku. Alebo je to len znamka ze autor dokaze vyborne pisat. Pokracovanie urcite skusim. Uz davno si na zaciatku serii nehovorim ze to chcem urcite cele precitat, skor som spokojny a zmiereny s tym ze dalsia cast moze byt sklamanim a usetrenim mojho casu. Ale tu som zatial rozhodnuty ist dalej. Naozaj svieze lahke citanie, daco ako Sapkowski. Ziadna hra na velku literaturu a motanice.
O dva tyzdne neskor.... Upravujem 4 hviezdy na 3. Uvedomil som si ze na 480 stranach sa jednalo len o nastrel sveta, nejakej mytologie, zoznamenie sa s postavami, ktore su akoze fajn napisane, ale okrem par presunov, sutaze v serme, jedno intriganske vyhladenie cechu sa tam nic nedialo. Malo malo na tu hrubku :)

Plague
13.12.2021 5 z 5

Čepel jsem četl před pár lety a vůbec nevím proč (asi protože nebyl čas) jsem v sérii nepokračoval. Před týdnem jsem reorganizoval knihovnu a dostala se mi zase do ruky. Váhal jsem, jestli ji číst znovu nebo rovnou pokračovat dvojkou. A je správně.

Bavil jsem se ještě víc než minule! Příběh je fajn. Takový ten klasický fantasy svět který se trochu podobá tomu našemu, trochu tomu z Tolkiena a trochu těm ostatním. Jedno namyšlené království vládne všem, jedno jim všem káže ..... a je už to začíná pěkně srát. Co si budeme povídat. Na severu i na jihu už se formují nepřátelé, kteří byli kdysi poraženi a hodlají jim to vrátit i s úroky. Žádná velká originalita, ale to vůbec nevadí. To co za mě dělá tuhle knihu super jsou postavy. Ty jsou prostě ... počkej si ..... BOŽÍ! Každá z postav má tak vykreslený svůj originální charakter a vy ste jako v divadle. Osobně jsem se nejvíc bavil s inkvizitorem Glotkou, jehož myšlenkové pochody mě nahlas rozesmávali pořád.
Děj přirozeně plyne a já hltal každou stránku. Na nudnou výplňovou pasáž jsem za celou dobu nenarazil. Tempo zdravě mění rytmus, chvilku se smějete, chvilku trnete napětím a pak se prostě jen touláte krajinou a kocháte panoramaty.

Za mě doporučuji

Teclaireddy
09.11.2021 4 z 5

Slibný začátek - pomalejší rozjezd, ale zato zajímavé postavy. Hvězdu ubírám za nepříliš velkou originalitu - literární geografie mě lehce iritovala (to už by snad bylo lepší zasadit příběh do reálné Anglie než do vymyšleného "Anglandu"), děj vlastně moc originální také nebyl a vše lehce připomínalo Hru o trůny. Ale nebylo to na úkor kvality, takže se těším na další díly.

Gordonlord
28.10.2021 2 z 5

Největší předností téhle knihy jsou podle mě postavy. Dobře promyšlené, plasticky vykreslené a skutečně dýchající životem. Jejich osudy nejsou dobré ani zlé a charaktery černé ani bílé. Téměř všechny mají potenciál upoutat.

S dějem je to už ovšem horší. Chápu, že Joe chce postupně vybudovat obrovský příběh a tohle je pouze první kniha. Ale je to kniha, kterou jsem teď dočetl a jako takovou ji hodnotím - moc mě nebavila. Líné tempo vyprávění není na škodu, když obsahuje rafinované vztahy mezi jednotlivými charaktery, nebo poutavé pnutí zajímavého děje...ale tady se neděje nic a potenciál kvalitně napsaných postav, ale i nepopiratelného spisovatelského umu tak zůstává nevyužitý.

Jediná dějová linka, které mě bavila, proběhla v podání Westa, Ardee a Jezala. Postavy jako Logan či inkvizitor Glokta sice srší charismatem, ale protože jejich linky jsou naprosto ploché, vyzněly dost zbytečně.

Nevím, jestli jít do dalšího dílu. Příslib vývoje postav a teoretický potenciál jsou obrovské. Ale obrovská byla i nuda, ve které se tenhle díl utopil.

Kuschleba
04.10.2021 4 z 5

Jedním slovem povedené. Dvěma slovy velmi povedené. Špinavá fantasy se špinavě zábavnými hrdiny, z nichž obzvlášť dovede učarovat zmrzačený a skrz naskrz zcyničtělý inkvizitor Glokta s neodolatelným úsměvem. Jako milovník conanovek dále oceňuji zcela neconanovský přístup k soubojům, ve kterých bitvami ošlehaný barbar Logen každou chvíli očekává, že ten další úder může být jeho osudný, zatímco jiný stejně ošlehaný divoký seveřan před každý soubojem napětím nutně potřebuje čurat. Jasně, je to jen rozjezd a zase tolik se toho v knize neodehraje, ale je to jedno z nejčtivější neodehrávání se, které jsem kdy četl. Jo, a je tam romance a osudová láska. Přátelství a zrada. A taky mocní čarodějové, kteří se oblékají do divadelních kostýmů s blýskavými záhadnými symboly, aby už od pohledu vypadali jako mocní čarodějové. Protože to přece každý od čarodějů očekává.

palec
17.08.2021 5 z 5

Paráda. Přehledný děj a velmi čtivá kniha. Hned otevíram další díl. Po Ryanově Královně ohně je to balzám.

Mikus
15.07.2021 3 z 5

Postavy v téhle knížce jsou tak neskutečně živé, člověk má pocit, že čte o někom, kdo doopravdy existoval. Za mě jsou jednoznačně největší předností. Bavila mě ta špinavá, temnější atmosféra. Ale na můj vkus si toho Sama čepel do dalších dílů schovává moc. Chtěl bych tu vidět víc z toho světa, chtěl bych mít větší představu, kam to vlastně bude směřovat. Protože mám za sebou čtyři sta stránek a pořád nemám skoro ani mlhavou představu. Chybí mi tu nějaká větší gradace děje, nějaké alespoň malé zacyklení, vypointování. Takhle to na mě samo o sobě prostě nemělo takový účinek, jaký bych si přál. Nemám pocit, že jsem dočetl knihu, ale jen její část. Chápu, že je to série, a jestli chci vědět víc, musím si přečíst další díly. Jenže je toho na mě v tom prvním zkrátka a dobře málo. Dějové linky se jakž takž protly, ale co z toho? Chjo, jsem z toho rozpačitý. Co s tebou, pane Abercrombie? Co jiného než číst dál. Prosil bych však k těm tip ťop, úžo postavám trochu víc ode všeho. Moje nadšení takhle zůstalo stát napůl cesty. Škoda.

Atlantis
11.07.2021 4 z 5

Abercrombieho jsem začal číst lehce zmatečně, ale teď už pojedu pěkně od začátku. Sama čepel je povedená fantasy, ale asi ne tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde o první díl a já z něj měl pocit, že se chystá obrovská spousta věcí, ale nic extra důležitého se zde nestane. Pár věcí mi nedávalo smysl, některé postavy mne moc nebavily, ale i přesto musím hodnotit vysoce. Abercrombie totiž píše naprosto skvěle. Čtivě, svižně a hlavně uvěřitelně. Tohle vás prostě bude bavit, ale třeba na Hrdiny to podle mne nemělo.

špulo
23.05.2021 4 z 5

Keďže som to čítal v čase vydania u "nás", nedokážem si vybaviť detajly. Pamätám si môj úžas z tejto knihy a pocit blížiacej sa depresie z tejto série. Pred tou ma zachránilo, že som nečítal všetky 3 diely za sebou. Všetko o tejto knihe tu bolo už napísané predomnou. Tož, neváhajte, čítajte, užívajte si cynizmus, čierny humor, depresiu a zároveň skvelú knihu. A to je len príprava k veciam budúcim ;). 90%

cathyblack
12.05.2021 4 z 5

... poznáte několik sarkastický, skeptickych, drsných hrdinů, kteří vas skrz svou nadutost, špínu, pach i temnou minulost provedou knihou, která nemá konec. Prostě to začalo... a pokračuje nejspíš v druhé knize (doufám). Říkám si, že napsat fantasy knihu, kde ve vetsine knihy pomalu nedojde k žádnému klasickému fantasy prvku, natož pak ke klišé, kde jsou hrdinové opilí, nadrženi (na souboj, či ženskou), špinaví od krve (a je jedno, jestli je krev jejich, nebo jejich obětí), tělesné zbidačeni mučením - ale přesto maj bezzubou hubu plnou hustejch hlášek, kde hrdinové obdivuji svou krásnou bradu, ale pak si ji nechají rozbít hromotlukem pro slávu a bohatství, kde carodejove nevypadají jako Gandalf... Kde to funguje bez toho, abychom věděli jak to přesně v tomhle světě funguje... Tohle všechno narvat do knihy téměř bez zápletky a přesto uspět na plný čáře. To musí bejt autor pořádnej literární kment. A když vám do toho všeho posouvá svoje cynickosviňský myšlenky samotnéj inkvizitor Glokta... Za mě to byl fajnovej zákusek v literárním menu.

bleekemolen
12.04.2021 4 z 5

Dostal jsem chut po nejake dobe precist si kvalitni fantasy. Od dob gymnazia a cetby Feista uz uplynula nejaka doba a nemuzu rict, ze bych uplne sledoval soucasne trendy. Zabrouzdal jsem na mistni databazi a zaujala me mimo jine tato serie. Prvni kapitola se nesla ve znameni mirneho rozcarovani zda nepujde jen o nejakou Conanovku. Obavy se vsak nevyplnily, kniha se vyhyba zazitemu klise (viz seznameni s Bayazem, kdy jsem se krasne nasmal). Svet je slusne propracovany, jsme vsak vrzeni do viru deni bez nulove predchozi pripravy. Z utrzku si tak ctenar musi dat dohromady predchozi udalosti, politickou situaci a vztahy mezi jednotlivymi frakcemi.
Jak uz je psano nize, vetsinu knihy neni objasneno co je cilem a motivaci jednani charakteru, ke konci mi teprve zacinalo byt jasneji.

Johana
24.03.2021 5 z 5

Bavilo mne moc. Nejlepší ze všeho je inkvizitor Glokta, se svou otázkou: "Proč to dělám?", nicméně barbar Devítiprsťák má také říz a krásný mladík Jezal, se svou dokonalou bradou, je případ na zabití tak neodolatelný, až běda a paráda... Svět vymyšlený do šířky a hloubky, v dalších dílech se těším, že se dozvím ještě mnohem víc o mytologii a magii, kteréžto ty všechny košaté potíže zapříčinily - pokud to ovšem nebyla pouhá povaha lidská, na kteroužto pan Abercrombie pohlíží s rozmilou skepsí. Jdu se vrhnout na další díl!

Metla
16.03.2021 4 z 5

Páni, už to bude 11 let, co jsem trávila čas s touhle sérií a objevila Joea Abercrombieho, jednoho z autorů, jejichž díla MUSÍM MÍT – fyzicky, písmenka ve čtečce nestačí. Manžel mé nadšení z prvního dílu „Prvního zákona“ nesdílel, potřebuje knihy se strhujícím dějem, svižně šlapající od startu až do finiše. „Sama čepel“ se ovšem nemůže prsit skvěle utkanou zápletkou, celý román je vlastně „jen“ velmi důkladným seznámením s jednotlivými postavami. Záměrně nepíšu „s hrdiny“, abych nepřeháněla a nikoho neuváděla v omyl. Někteří mohou mít šlechetné pohnutky, chtějí být lepšími lidmi, nicméně dosáhnout takového cíle bývá z různých příčin nemožné. Když se něco může podělat, podělá se to téměř jistě. Ale právě omylnost jednotlivých charakterů, jejich slabosti, chyby a prohřešky, je činí uvěřitelnými, živými, schopnými ve čtenáři vyvolat sympatie (případně antipatie). Zohavený inkvizitor Glokta, inteligentní a trýzněný bolestmi, divoký seveřan Logen Devítiprsťák, nafoukaný šlechtic Jezal dan Luthar, mág Bayaz, který zřejmě sežral Šalamounovo tentononc, vražedkyně Ferro Maldžín na zaslepené cestě za pomstou, důstojník srdcem i tělem West a jeho krásná sestra Ardee, to jsou ve zkratce nejdůležitější osoby série, oplývající humorem, napínavými eskapádami, lstivými intrikami a více než štědrou dávkou cynismu. A jejich dobrodružství s posledními stránkami knihy teprve začínají… 80%

Beltrix
01.03.2021 5 z 5

Skvělá a neotřelá fantasy. Líbí se mi styl autora, který představuje čtenářům své postavy nejen skrze jejich pohledy, ale i skrze pohledy ostatních. Celkově to hodně stojí na postavách, protože děj jako takový ještě pořádně nezačal, zatím se jen přesunuly figurky na šachovnici a partie co nevidět začne (pravděpodobně v dalším díle). Postavy jsou různorodé, přes mrzáka inkvizitora, nadutého šlechtice, hrubiána ze severu k pletichařícímu čaroději. A upřímně? Kromě Dolores Umbridge (a u ní jsme byli ušetřeni jejích vnitřních pochodů) jsem snad nikdy nesnášela literární postavu tak moc jako právě Jezala dan Luthar. Hrozný idiot.

jarynek
07.02.2021 5 z 5

Na to, jak je kniha rozsáhlá, tak se toho zatím moc nestalo. Je to spíše příprava na další díl - představení postav, popis prostředí. Ale je to psáno s vtipem a tak čtivě, že vyprávění baví od první do poslední stránky. A především Abercrombie výborně pracuje s postavami. Snad všechny postavy mne bavily (některé samozřejmě více než jiné), a to kladné i záporné, každá má svůj jedinečný charakter a své uvěřitelné důvody jednání. No a udělat jednou z hlavních postav, která každému čtenáři musí přirůst k srdci, chromého zapšklého krutého inkvizitora, je opravdové spisovatelské umění:). Těším se na pokračování.

NemmamSlov
18.10.2020 5 z 5

Paráda. Trošku som sa toho bál, ale vynikajúce prostredie so skvelými postavami. Hlavne pobavil Inkvizítor Glokta. Jeho sarkastické myslenie. Mal ťažkú minulosť, ktorá z neho spravila mrzáka, no sem-tam ukáže aj svoje kladné stránky. No mojim favoritom sa stal major West. West pochádza s chudobnej rodine, no vďaka svojim schopnostiam si zaslúžil uznanie z vysokých miest šlachty a dokonca samotného kráľa. Vďaka jeho sestre Adree sa dozvedáme aj o jeho živote z minulosti, ktorý Westa trochu očierňuje. Adree paktuje s mladým šľachticom Jezalom Lutharom, ktorý vyhráva turnaj, aj keď vďaka čarodejovi menom Bayaz. Bayaz, barbar Logen a čarodejov učeň Malacus Quai cestujú do kráľovského mesta aby varovali pred vojnou zo Severu. Sama čepel má veľa dejových liniek. Skoro každá postava je hlboko vtiahnutá do príbehu a pripravil skvelý základ pre druhý diel.

Deia
27.09.2020 4 z 5

Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Všetky postavy boli veľmi zaujímavé a aj keď sa o nich nedá hovoriť ako o kladných, tak som si ich celkom obľúbila, ku koncu dokonca aj Jezala a Gloktu (a to on mučí ľudí, čo ja veľmi nemusím :D). Ináč pri čítaní som v podstate vôbec nevedela, kde sa kniha odohráva, kam celý ten dej speje, mám pocit, že o danom svete som sa nedozvedela skoro nič... ale to mi vôbec nevadilo, strany mi aj tak ubiehali rýchlo a tipujem, že v ďalších častiach sa to dozviem (dúfam, že si ich čoskoro prečítam). Veľkým plusom u mňa je to, že tam nebola žiadna romantická linka (iba trošilinku) a že tam bolo veľa sarkazmu. Na ďalšie časti sa už vážne teším.

Emilo
26.08.2020 5 z 5

Jedna z najlepších trilógii aké som čítal. Skvelý autor.

Alex.Barunka
24.08.2020 4 z 5

Kniha, která po dočtení vzbuzuje tolik otázek a čtenář je jen tak ponechán bez odpovědí. Co se stalo, co se děje a co se má stát?

Ale bylo to sakra dobrý. Temný, drsný, špinavý, sprostý s velkým potenciálem. Co cením nejvíc je absence hrdinů v podobě jednoho cynika, který možná kdysi byl hrdina, Seveřana, který má kdoví co za sebou a jednoho arogantního mládence, u kterého doslova svrbí ruka.

Jo a svět s potenciálem, ale chtělo by ho o malinko víc.

dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

Joe Abercrombie
anglická, 1974