Související novinky
Čtenářka duší, Až budeš moje a další knižní novinky (47. týden)
Ani tento týden nebude chybět výběr toho nejzajímavějšího, co si pro nás nakladatelé připravili na knižní pulty.
V o... celý text
Populární knihy
/ všech 14 knihNové komentáře u knih Joe Abercrombie
„"Průhlednější už to být nemůže.." říkal jsem si, když hlavní hrdinka legovala ocel relikviemi ze svého otce..
První část mně bavila, putování po temné řece, sem tam nějaké dobrodružství, romantická linka se ještě téměř nevyskytovala. Při návratu do Gettska (popis zpáteční cesty je čtenáři odepřen) se však autorovi roztrhal YA pytel a čtenáře zahlcuje neskutečně otravným a úzkostlivým teen romance trápením. Ano, není to chyba knihy, že necílí na milenialské boomery. Bohužel jsem po prvním díle a skvěle propracované postavě Jarviho tak nějak čekal trochu vyšší literární úroveň. Závěrečný souboj (především vyvrcholení) a nepovedené mikrotažení proti Vansterům je za půl hvězdy navíc.
Poslední díl dočtu, ovšem taky si příště dám pozor na YA.“... celý text
— bleekemolen
„Trpělivost růže přináší a u knihy Sama čepel to platí dvojnásobně. Kdo od knihy očekává klasickou hrdinskou fantasy, která během prvních 200 stránek odhalí všechny svoje karty, bude odcházet zklamán.
Joe Abercrombie totiž stvořil hutný, čtyřistastránkový prolog, na jehož konci budete mít spíše tisíc otázek a sotva jednu dvě odpovědi. Ale víte co? Ono to za to stojí.
Autor se sice vyžívá ve slovní omáčce, ale díky krátkým kapitolám, vybroušenému černému humoru, všudypřítomnému cynismu, a především fantastickým postavám stránky mizí pod rukama jako zuby při výslechu inkvizice…
Co se týče světa, Abercrombie pracuje s naprosto klišé fantasy geopolitickým uspořádáním. Máme tu zkorumpované, rádoby civilizované Spojené království uprostřed, drsné barbary na Severu a exotické nepřátele na Jihu. Musím však říct, že se jedná o chytrou zástěrku. Do těchto nejohranějších kulis totiž Abercrombie nasadil naprosto skvělé postavy.
Ty jsou tu bez výjimky úžasně pokřivené. Vyzdvihnout musím především inkvizitora Gloktu, který za mě patří mezi nejlepší literární postavy, s nimiž jsem se doposud setkala. Od první kapitoly z jeho pohledu si mě naprosto získal a jeho POVs patří k tomu nejlepšímu z celé knihy. Právě jeho ironické vnitřní monology z něj dělají postavu, která si chtě nechtě získá vaše sympatie, i když se jedná o zlomeného, cynického zmetka.
Dále si dovolím zmínit Bayaze, Prvního z mágů. Tento mocný mág na první pohled může působit jako klasický moudrý mentor, nicméně od samého začátku máte pocit, že vám na něm něco nesedí. A tento pocit rozhodně ani po dočtení knihy nezmizí, ba naopak se o to více prohloubí.
Kapitolou samou pro sebe je Logen Devítiprsťák. Tento unavený sympaťák, co touží jen po trošce klidu, mě ke konci knihy pořádně překvapil. Není totiž náhodou, že se mu říká Krvavá devítka…
Další z hrdinů, který je zmíněn v anotaci, je Jezal. Tento namyšlený floutek, kterého zajímá jen šerm, ženské, hraní karet a jeho vlastní vzhled, působí vedle ostatních postav jako docela neškodné namyšlené štěně. Věřím však, že autor si pro něj nachystal něco moc hezkého, jinak bychom ho tu přece neměli.
Zmínit musím i sourozenecké duo Westových. Zatímco drzá a sarkastická Ardee si udržela moje sympatie ve všech scénách, kde se objevila, její bratr, který patřil k těm čestnějším postavám knihy, mě ke konci dosti zklamal svým násilnickým zkratem. Jen to ale dokazuje, že v tomto světě opravdu neexistují žádní bezchybní klaďasové, což však postavy činí ještě uvěřitelnějšími.
Ale abych jen nechválila, zpočátku mě moc nebavila linka s Logenovou bývalou bandou a setkání s Ferro. Naštěstí se pak Ferro vybarvila a s Logenem tvoří doslova smrtící duo. Jsem zvědavá, jakou roli vlastně Ferro v příběhu dostane.
Při čtení jsem se však nemohla ubránit dojmu, že setkání všech těch nesourodých postav je hrozně příhodné, jako by se jednalo o sérií obřích náhod. Já se však domnívám, že autor má za lubem něco mnohem hlubšího. Celé tohle rozvržení totiž působí jako obrovská šachovnice, kde někdo moc šikovně postrkuje postavičky správným směrem. Mám už i trochu tušení kdo…
Jestli se moje teorie potvrdí, pak před autorem smeknu, jak si v prvním díle všechno dokonale nachystal.
Přestože vesměs knihu chválím, dovolím si ubrat půl hvězdičky. Věřím totiž, že ta pravá pětihvězdičková jízda na mě totiž čeká v podobě druhého a třetího dílu.
4,5*/5*“... celý text
— Alioth
„Tak tady půjdu proti proudu, vůbec nechápu to vysoké hodnocení. Na jednu stranu musím smeknout před tím, jak Abercrombie naložil s osudy postav – to, jak se kruh uzavřel je mistrovsky vymyšleno. Věci, které jsem chválil v prvním díle, tam pořád jsou. Pocit hnusu, těžká fyzičnost, každý bolavý kloub je cítit. Bohužel se ale autor v druhé polovině nechal strhnout k až příliš zběsilému tempu. Z psychologického dramatu se stala nepřehledná akční řežba, kde se vytrácí dřívější logika. Děj začíná být nepřehledný a schéma scén se opakují. Co mě však zklamalo nejvíce, byla všudypřítomná berlička 'záchrany v poslední vteřině'. To, co v prvním díle působilo uvěřitelně, se zde změnilo v únavný vzorec, kdy hrdiny před smrtí pokaždé zachrání něco v poslední vteřině. Abercrombie tak v mých očích trochu slevil z nároků na dospělou fantasy a sklouzl k postupům, pro které jsem přestal číst např. Gemmella. Kniha je nedůstojné zakončení, akční jízda, jakoby autor pro poslední část svého příběhu změnil žánr. Velká škoda a pro mě nešťastný konec série.“... celý text
— ADLER_CORVUS
„Druhý díl je stále povedené špinavé fantasy. Autor zde ještě více přitlačil na pilu v oblasti naturálnosti a otevřené erotiky, která však nepůsobí samoúčelně, ale skvěle dokresluje syrovost jeho světa. Postavy se zde nemění k lepšímu, spíše se prohlubují jejich vady. Ale jakoby stále více tu chybí zapamatovatelné momenty (kromě posledních chvil rozmazleného prince). Zde až absurdní nihilismus byl velmi osvěžující. Přesto se zde začíná projevovat slabina v podobě předvídatelnosti. Některé dějové zvraty i osudy postav se dají odhadnout dříve a tempo občas trochu kolísá. Pořád se však jedná o výborné čtení, které vás nepustí a nutí vás okamžitě sáhnout po závěrečném dílu.“... celý text
— ADLER_CORVUS
„Po delší době návrat do světa Prvního zákona, původní trilogii jsem četl před lety a poslední díl už mě moc nepřekvapil, dá se skoro říct, že ne že nebavil, ale dočetl jsem to z povinnosti. Bylo to takové na jedno brdo. Teď po letech mi autorovo styl opět sednul, je to jak když přijdete po delší době na třídní sraz. De facto se dej opět odehrává stejně, ale když jste přežrání smažákem a dáte si na rok pauzu, tak vám zase po tom roce chutná. Uvidíme, jak dlouho.... Proto dávám 3.5 hvězdy, asi u normálního hodnocení by to bylo slušných 4.5, ale člověk po 40 letech čtení musí trochu přitvrdit a nechat si ty horní příčky pro něco, co ho po těch letech ještě překvapí a toho už bohužel moc není.... .-)“... celý text
— Sitth
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
Knihy Joe Abercrombie
| 2025 |
The Devils |
| 2008 | Sama čepel |
| 2018 | Půl krále |
| 2009 | Až budou viset |
| 2011 | Hrdinové |
| 2009 | Poslední argument králů |
| 2010 | Nejlépe chutná za studena |
| 2013 | Rudá země |
| 2020 | Trocha zlé krve |
| 2019 | Půl světa |
Žánry autora
Štítky z knih
temná fantasy (dark fantasy) fantasy hrdinská fantasy pomsta fantasy povídky anglická literatura
Abercrombie je 266x v oblíbených.

