Ostré konce

Armáda Spojených království je možná parchantů plná, ale jen jeden si myslí, že když se objeví Gurkové, dokáže sám zachránit situaci: nedostižný plukovník Sand dan Glokta. Curnden Craw a jeho tucet špinavců se vydají daleko za Crinnu po stopách tajemného předmětu. Má to jen jeden drobný háček: zdá se, že nikdo doopravdy neví, co za předmět to je. Shevedieh, samozvaná nejlepší zlodějka ve Styria, se potácí od smůly ke katastrofě po boku své nejlepší přítelkyně a největšího nepřítele, Javre, Hoskoppské lvice. Po létech krveprolévání se idealistický náčelník Bethod zoufale snaží nastolit na Severu mír. Zbývá už jen jediná překážka - jeho vlastní pološílený šampion, nejobávanější válečník Severu, všemi nazývaný Krvavá devítka… V této drsné galerii vedlejších příběhů, retrospektiv a náhlých konců ze světa Prvního zákona vybuchuje násilí, bují zrada a slova jsou stejně smrtící, jako zbraně. Třináct povídek časově zasazených do období začínajícího několik let před událostni vylíčenými v románu Sama čepel a končícího Rudou zemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384168/big_ostre-konce-TD0-384168.jpg 478

První zákon

Literatura světová, Povídky, Fantasy

Vydáno: , Polaris

Sharp Ends, 2016

Kniha Ostré konce

Torgal

"Príbehy zo sveta Prvého zákona" je celkom trefné pomenovanie, nakoľko za poviedky by som väčšinu z nich váhal označiť. Poviedka by mala fungovať aj sama o sebe a mala by mať dostatočne nosný príbeh. Väčšina textov z tejto knihy toto v mojich očiach nespĺňa. Kto nemá načítané ostatné knihy série (ja som nečítal Rudou zem a Nejlépe chutná za studena) alebo si na ne už dobre nepamätá (trilógiu som prečítal mnoho rokov dozadu) bude riadne tápať a škriabať sa po hlave, čím si zaslúžil ten či onen príbeh knižné vydanie. Skalní fanúšikovia série určite ocenia doplnenie detailov z osobnej histórie ich obľúbených postáv, túto pridanú hodnotu som tu ale ja nenašiel. Tak som si mohol užívať len ako vždy skvelú formu - Abercrombie píše vskutku famózne, silný je ako v opisoch, tak aj v dialógoch a postavách - pretože obsahovo bola pre mňa kniha zaujímavá podstatne menej. 6/10

NemmamSlov

Po novom od autora vychádzajú knihy zo série Vek šialenstva, ktoré sa odohrávajú niekoľko rokov po príbehoch Prvého zákona. Abercrombie sa v tejto zbierke vracia posledný krát ku svojim hrdinom, môžme povedať aj nehrdinom, a píše o nich príbehy, čo sa týkajú ich minulého, či budúceho života. Určite by som najprv odporúčil prečítať všetkých 6 kníh Prvého zákon a až po tom chytal túto knihu, lebo sa vraciame k príbehom z každej knihy.

Takový nádherný parchant (5*)
Zo všetkých postáv, ktoré Abercrombie vytvoril, ma najviac zaujala postava Westa. Vraciame sa do minulosti, kde autor opisuje súboj Westa a Gloktu. Glokta v tejto dobe bol ešte vážený bojovník plný ambícii, no v tejto vojne sa mu život zmený naruby.

Drobné laskavosti (4*)
Shev skončila s remeslom zlodeja a rozhodla sa podnikať v predaji luskov, čo je v tomto svete menší opiát. No minulosť ju dobieha a musí sa vrátiť k svojemu starému remeslu. Posledná akcia sa samozrejme nevydarí a dostáva sa do komplikácii.

Podělaná práce (5*)
Dávivec a jeho slávna tlupa, s ktorou sme sa stretli v knihe Hrdinové. Je to ešte pred vojnou na Severe. Dostali úlohu získať magický predmet od divochov. Zdá sa to možno ako ľahká úloha, ale ako všetky Dávivcové plány, nejdú ako by si prial.

Vyhnout se městu (3*)
Shev a Javre sú na úteku a nečakane sa objavia Javrini známi s chrámu bohyne. Vrahovia idú Javre po krku, no Javre sa len tak ľahko nedá.

Peklo (5*)
Templ vystupoval v knihe Rudá zemĕ a táto poviedka rozpráva o jeho živote v Dagoske, ktorú len nedávno napadli Gurchovia. Templ tu vystupuje ako miništrant chrámu a snaží sa utiecť pred požieračmi.

Dva jsou společnosť (5*)
Tretia poviedka, ktorá rozpráva príbeh Shev a Javre. Tento krát sú na ďalekom severe, kde stretávajú Whirruna a jeho legendárny meč. Whirrun uteká pred Bethodom a táto trojka si navzájom nakoniec pomôže.

Špatné místo, špatná doba (4*)
Vraciame sa do knihy Nejlépe chutná za studena, tento krát ale z pohľadu obetí událostí, ktoré spustila Monza Murcatto, ktorá sa hnala za svojou pomstou.

Bandita za všechny prachy (5*)
Príbeh je o Sty z knihy Rudá země. Je to príbeh o tom ako Sty zabila prvého človeka, čo často spomínala v knihe. Autor sa preto rozhodol tento scénar vpísať do jednej z mnoha poviedok. Na Sty je vypísana odmena a uteká pred lovcami hláv, s ktorými v minulosti pracovala.

Včera, kousek od vesnice zvané Barden(5*)
Žiť v kľude na Severe nie je možné asi nikomu. Vie o tom aj Tinder s jeho rodinou. Našťastie kráľovský pisár Gorst drží nad nimi ochrannú ruku a pri šarvátke na jeho pozemku schytá ujmu len jeho úroda. Je to príbeh tesne pred vojno z knihy Hrdinové.

Tři už jsou dav (5*)
Shev je konečne volná, no unesú jej priateľku. Zachrániť ju môže len s pomocou Javre, no netuší, že najväčšiu zradu zažije od človeka, ktorého to čaká najmenej. Táto poviedka bola asi najviac hraná na city a bolo mi ľúto, ako to skončilo. U Abercrombieho si človek musí zvykať aj na zlé konce. Teší ma, že sa tu objavil kaprál Tunny a Žloutek, aj keď len na chvílu.

Svoboda! (3*)
Kto čítal Coskove príbehy, tak sa musel pučiť smiechom. Sworbrek rozpráva svoj príbeh, ktorý prežil po boku Cosky, no trošku to prikrášlil a z Cosku urobil hrdinu. Musím dodať, že najslabšia poviedka v tejto zbierke.

Těžké časy, kam se podíváš (5*)
Znova príbeh Shev a Javre. Shev sa snaží dostať späť záhadný balíček pre svoju milenku, no nikto nevie čo je v tom balíčku a záhadná vec neustále mení majiteľa. V tomto príbehu sa Shev a Javre stretnú len náhodou, no o to je to pre obe prekvapenie.

Stvořit monstrum (4*)
Krvavú Deviatku som mal rád a posledná časť anatologie sa venuje akurát hlavnej postave a rozoberá sa tu vznik konfliktu na severe medzi vládcom severu a Krvavou Deviatkou. Trošku sa mi zdal prehnaný ten koniec, ale o to je jasnejšie, akou zmenou si prešiel tento parchant celým príbehom.

denniys

Nemám ráda povídkové knihy, ovšem zde jsem musela učinit výjimku a ještěže tak... je skvělou tečkou za celou sérií, poslední návrat do světa drsných seveřanů... a závěrečná povídka? Vážně jde o stejnou postavu jako v Rudé zemi? Krvavá devítka je prostě top postava

KrYtikLsdDxz
21.12.2021

Tak teď si nejsem jistej, co se přesně stalo... Ale nedočetl jsem to...
Kniha byla zvláštní, nečtivá, vůbec mi nesedla a to jsem se na pověstného "britského řezníka" těšil hrozně moc...

Emilo
26.08.2020

Pekná zbierka poviedok z univerza Joa Abercrombieho. Stretnete starých známych aj nové postavy.

Ronnie68
19.08.2020

Některé příběhy byly lepší a jiné trochu slabší ... ale celkový ráz se zas tak tolik nemění ... přečetla jsem to vcelku rychle ... takže zas tak špatná kniha rozhodně není ...

CharlesWard
28.04.2020

Rozhodně čtete až po trologii První zákon a samostatných románech. I tak mám výtku k povídkám samotným a vlastně i názvu knihy. Ten totiž naprosto odpovídá. Povídky jsou useknuté před koncem, a když už se povídka mnohdy začíná rozjíždět, je násilně utnuta. Často jsem tak přemýšlel, jestli jde o útržky, které se nakonec nehodily do románu, ale Honza je nechtěl uložit do šuplíku a vydal tento "sborník".

Deia
28.11.2021

Priznám sa, že poviedky veľmi nemusím, málokedy si ich totiž pamätám. A v tejto knihe ich navyše bolo aj celkom veľa, niektoré iba na pár strán. Čítajú sa síce dobre, Abercrombie písať vie, sú aj celkom originálne, ale hlbší dojem väčšina z nich vo mne nezanechala. Čakala som viac známych postáv, napríklad Gloktu, ale ten sa vyskytoval iba v jednej poviedke (a aj tá mi prišla slabšia). U niektorých postáv som si ani nebola istá, či sa už predtým v nejakej knihe objavili alebo nie (slabá pamäť). Viacero poviedok má v hlavnej úlohe zlodejku Shevedieh, ktorá pôsobila zaujímavo, aj keď nie všetky jej poviedky ma bavili – boli síce zaujímavé, ale v niektorých sa v podstate nič nestalo. Ostatné postavy väčší dojem nezanechali – nie je to ich chyba, ale kým sa k ním vôbec dal vypestovať nejaký vzťah, tak poviedka skončila (často v tom najlepšom). Od knihy som teda čakala viac, ale zanechala vo mne taký príjemný, nostalgický pocit.