Půl krále

Vlastní rodina ho zradila a nechala napospas smrti, ale princ Jarvi, nedobrovolný dědic rozděleného království, přísahal, že trůn, o který nikdy nestál, získá zpět. Nejprve však musi přežít kruté zacházení, okovy a hořké vody samotného Roztříštěného moře – to vše jen s jednou zdravou rukou. Do tvrdého, neúprosného světa se narodil jako nedochůdče, neumí držet štít ani se ohánět sekerou – jako smrtíci ostří mu tedy slouží vybroušená mysl. Shromáždí zvláštní společenství štvanců a zjistí, že mu mohou pomoci víc, než by dokázal kdokoli z urozených. Přesto může Jarviho cesta skončit stejně, jako začala – ve zvratech, léčkách a neštěstí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386518/pul-krale-OmZ-386518.jpg 4.182

Moře střepů (1.)

Half a King (2014)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Kniha Půl krále

DominaCZ

Jak zajistit úspěch psaníčka pro děcka o děcku? Stačí přicmrndávačský podlízavý výrok slavnějšího autora a máme na světě luxusní knížku, která ani luxusní není žejo. Naštěstí nežeru tyhle žánry, tak to na mě neudělalo dojem...jen rozměr a obálka.

Ufňukané děcko, které v ději jakoby pořád zapomíná na svůj handicap (nebo je to chyba vypravěče / překladatele...?) a tak jednou rukou podává OBĚ DLANĚ / VE SVÝCH DLANÍCH, za SVÉ RUCE apod. a prostě je tam neustále veden jako obouruký člověk, aby byl záhy zase ufňukaně jakože realisticky vrácen na zem- aha, já mám jen ten jeden pahýl, tak tedy "myslel jsem svou jednou dlaní".
Jako že hra na city...?

Já na fantasy fakt nejsem no.
Jedna hvězda za obálku.

trudoš

„Jestli mě život něco naučil, tak že žádní padouši nejsou. Jenom lidi s těma nejlepšíma úmyslama.“
Joe Abercrombie skočil po možnosti vytvořit něco nového a výsledkem je kniha Půl krále, dobrodružný fantasy román pro dospívající. Sice výrazně ubylo na nadávkách a násilnostech, ale jinak je to stále on, i když s drobnými změnami. Najednou dokáže být stručný v momentech, kdy na to u něj člověk není zvyklý a zároveň cíleně žene zápletku k heroickému konci, aniž by přitom natřikrát rozdupával hrdinův morální kompas. Nijak přitom neochuzuje autenticitu vytvořeného světa, protože bez něj by šla uvěřitelnost celého příběhu rychle do háje. No a ošklivé věci se stávají i mladistvým, takže co se krutostí týče, fanoušci se nemají čeho bát. A třebaže jde o obsahově nepříliš originální a jednoduché vyprávění, pořád jsou v tom všechny ty skvělé emoce, jimiž se žánr heroic fantasy vyznačuje, což ještě podtrhuje přiznaná vikingská poetika. Teď už jen, aby se na další Jarviho osudy nečekalo několik let.

Nel.K.

Když koukám na komentáře níže, přemýšlím, jestli jsem vůbec četla stejnou knihu. Půl krále pro mě bylo velkým knižním osvěžením a moc se mi líbilo - sedl mi styl humoru, styl vyprávění, zápletka a snad úplně vše, co mi sednout mohlo.. Sem tam nějaká chybka v překladu a gramatice se dá odpustit, člověk si domyslí, že to třeba mělo být zformováno jinak.
Čtení utíkalo jako voda pod Jarviho vesly a nenudila jsem se ani chviličku. Svižné, zábavné. Trošku mě rozhodil snad jen rozhovor s autorem na konci knihy, kde se vyjadřoval k tomu, že když knihu psal, snažil se to vymyslet tak, aby se to líbilo čtenářům mezi 12-16 lety :). Možná tedy nejsem cílovka, ale na mě autor i tak udělal dojem..

Eleovny

Již dlouho jsem nečetla knihu, kde by byla hlavní postava již v původu takto nepříjemná. Ale s postupem častu se začala měnit, vyvíjet. Až se vám s ní nakonec podaří ztotožnit.
Příběh je sám o sobě celkem jednoduchý a předvídalný, ale nic to nemění na tom, že je to čtivá knížka, která vám zpříjemní pár večerů.

Viky007

Jarviho příběh byl dost zvláštní. Těžko říct, čím to je, ale mám z toho trochu divný pocit. Možná je to stylem psaní, vážně nevím.
A Jarvi mi zpočátku přišel jako ufňukánek a slaboch, ale líbí se mi, že na konci byl z něho úplně jiný člověk, podstatně sympatičtější.

Teď taková menší odbočka k té jeho zmrzačené ruce. Osobně si myslím, že kdyby s ním někdo odmalička cvičil, mohl být z něho schopný bojovník. Já v jedné ruce nevidím žádnou překážku. Ano, měl by to těžší, ale všechno jde, ne? Akorát už by příběh ztratil své kouzlo, outsideři jsou svým způsobem zajímaví.

Kniha se mi jako celek líbila, rozhodně se jedná o nadprůměrné fantasy. Jen je třeba si zvyknout na ten zvláštní styl. A taky konec se mi nelíbil - zápletka sice zajímavá, ale Nikdo se mi svým jednáním trochu zprotivil.

mythos91

Příběh Jarviho a jeho společníků byl velmi zajímavý a čtivý, jedna dějová linie a jednoduchost příběhu neubírá na zajímavosti knihy. Nicméně, jak autor na konci knihy popisuje, zacílení knihy je především na dospívající čtenáře, ale i tak si i starší čtenáři tento příběh vychutnají. Na další díly a vývoj Jarviho se rozhodně těším.

KAREL6725

Moje první kniha od autora, nebylo to vyloženě špatné. Místy mi děj připadal hodně naivní. Rozhodně stojí za přečtení. Jako odpočinková kniha dobré, ale kvalit Sandersona , Martina, nedosahuje ani omylem.

martina1199

Moje první kniha od tohoto autora a řekla bych, že ne poslední, i když možná sáhnu po něčem trochu "dospělejším" :-)
Půl krále se ale čte moc dobře, příběh rychle odsýpá. Stojí hlavně na postavách a také příběhu plném překvapivých zvratů.
Princ Jarvi mi v jistém směru připomínal jiného prince - Jorga ze série Roztříštěná říše. Především v tom, jak drsně s nimi život nakládal, jak oba šli z jednoho průšvihu do druhého, smrt jim pořád dýchala za krk a jejich osud se s nimi nijak nemazlil. Také silou vůle, nenávistí a touhou po pomstě. Tím ale jejich podobnost končí :-)

minde

Knihu jsem si vybrala nezávisle na knižní výzvě. Nalákalo mě doporučení George R. R. Martina a taky anotace. Když jsem pak přemýšlela, zda bych ji mohla zařadit do výzvy, hned mě napadl bod č. 7. No ano, kniha mě zaujala svou obálkou,hned jsem se chytla. Obrázek hodně lákavý a navíc doporučení G.R.R.Martina. Samozřejmě srovnávat to s Hrou o trůny nemá smysl, i když se tam taky jedná o boj o trůn. Děj je o hodně jednodušší, přímočarý, bez postrannich dějových linií. Ale dobře se čte, chytne vás to hned na začátku a nepustí až na konci. Sice mi tam trochu chyběli draci, elfové nebo nějaká magická kouzla (nemusí být zase všude že :-) ), ale i tak je to pro mě po dlouhé době skvělá fantasy. Už teď se těším na další díl :-)

Kakiko
29.12.2018

Nenadchne, neurazí.
Ze začátku mě kniha docela bavila, ale počáteční nadšení se s přibývajícími stránkami vytrácelo. Děj a postavy postrádaly zajímavost nebo jiskru, díky které bych si čtení užívala po celou dobu. Tento příběh by byl možná daleko lepší jako povídka, ne jako kniha.

handlovas
27.12.2018

Je to takova jednussi a primocarejsi Hra o truny.

honza0876
24.12.2018odpad!

Honem sem z dalším dílem Moře střepů.

Pepa62
23.12.2018

A vítězem se stává ... Joe Abercrombie a jeho Půl krále! V pomyslném souboji dvou knih, které jsem četl bezprostředně po sobě, knih které, z mého pohledu, patřily k těm nejočekávanějším v tomto roce v žánru fantasy, přece jenom o prsa zvítězil Abercrombie a těsně tak porazil N.K.Jemisinovou a její Páté roční období. Více jsem čekal od Jemisinové (třikrát Hugo!) a rozhodně méně od Abercrombieho (young adult). Jemisinová je ambicióznější a originálnější, Abercrombie je taková svoje vlastní „light“ verze. Jemisinová pohybuje milióny tunami zeminy, Abercrombie si vystačí bez kouzel. Z ani jednoho titulu jsem se „neposadil na zadek“, obě trilogie ale rozhodně hodlám sledovat i nadále a je možné, že po přečtení posledního dílu bude pořadí přesně opačné.

Indilwen
09.12.2018

Knize nelze upřít, že se čte opravdu dobře, ale děj nebyl nic pro mě, stejně tak postavy a jejich charaktery. Jistě potěší každého milovníka ponuré, drsné fantasy, ve které leží slovo romantika na dně té nejšpinavější jámy na.. však vy víte.

Velmi by mě zajímal příběh tolikrát zmiňovaných, leč nepřítomných elfů.

henrika9940
08.12.2018

Kniha se mi moc líbila. Těším se na další díl. Děj má spád, výborně jsem se bavila a přečetla jsem to "jedním dechem"

ver_varvar
20.11.2018

Chvíli mi trvalo, než jsem se dostala do děje a jak se říká, začetla do knihy. Ovšem pak mě to chytlo. Hodně se mi líbí vývoj postav. Autor si dal opravdu záležet, má to hlavu a patu. Rozhodně si přečtu i další díly.

tonysojka
08.11.2018

Není to tak drsné,ironické a cynické jako knihy prvního zákona,děj je přímější bez zbytečných odboček,postav je méně ale akční scény jsou stejně krvavé.Za sebe jsem spokojen a těším se na další díly.

Sirius
06.11.2018

Abercrombie tenkrát na vlně literatury pro mládež, což neznamená, že to musí být nutně špatný. Půl krále obsahuje velkou dávku ironie, cynismu a štiplavosti a je patřičně drsnej. Svět se s ničím nemaže. Příběh není ani tolik zamotanej a když budete chtít, můžete to po týhle knize zabalit... v průběhu četby jsem ale přistihl, že mě ale čtení baví míň a míň (při čemž ze začátku jsem z knihy byl nadšený) a pak mi došlo, že mi tam chyběly výraznější postavy. Hlavní hrdina Jarvi se sice snaží, ale Logan byl prostě Logan. O Glocktovi nemluvě (ačkoliv Jarvi se mu dost blíží). Půl krále i přesto ale není vůbec špatnej a jako dárek k blížícím se vánocům je to fajn záležitost... a už jsem zmínil, že to má fajn zvrat téměř na konci?

Knihomlok2015
03.11.2018

Vlastně ani nevím, jak tohle napsat, ale mám z tohohle dílka velmi rozporuplné pocity. Není to typický Abercrombie - to by mi zas tak nevadilo, zatímco První zákon byl skvělý, ty další knihy už mě až tak nebavily. A oproti jiným dílkům v téhle kategorii pro dospívající je to pořád ještě velmi, velmi podařené, ale ….
Ale i přesto, že se to četlo velmi lehce přeci jen mě to trochu zklamalo - spíš však pro to, kdo to napsal, než pro příběh samotný (a pak že nemám předsudky:-( - nejvíc mě ale naštvalo to, že kdo je Nikdo jsem věděla prakticky od chvíle, kdy na něj měkosrdcatá kapitánka Šadikširram poprvé upozornila. (nejsem totiž zvyklá, že na něco takovýho přijdu tak brzy) Prostě to Abercrombie má alespoň u mě nastavené mnohem výš a já doufám, že to dožene v dalších dílech.

Dragonian
30.10.2018

Moje první setkání s Abercrombiem a dopadlo na jedničku. Příběh mě bavil a byl napínavý. Místy jsem byl opravdu překvapený, jak se co událo. Těším se na pokračování a určitě si přečtu další jeho knihy.

Tiny24
26.10.2018

Nadprůměrná fantasy (i když těch fantasy prvků zde moc nenajdeme), každopádně nechápu takový obdiv a vyzdvyhování díla, když Abercrombie napsal již více a daleko lepších věcí. Chápu však, že Půl krále si najde větší počet čtenářů, má to rychlý spád, děj a svět není nijak složitý a počet postav není tak velký. Líbivé, ale žádná revoluce. Uvidíme, jak se nám příběh dále rozvine, pokračování si nenechám ujít

Krivas
22.10.2018

Vůbec není potřeba cokoliv řešit... Joe Abercrombie je prostě špička. Vždy po něm sáhnu, když si chci prostě užít.

Boboking
22.10.2018

Nezbývá než souhlasit s ostatními... Tak skvělou fantasy jsem už dlouho nečetl. Po dlouhé době 5* bez problému. Výborný děj, ale především skvělé postavy, které nejsou "černé a bílé", ale možná kruté, ale o to více lidské. Vřele doporučuji.

Kikina182
14.10.2018

Od knihy Půl krále jsem toho očekávala opravdu hodně. Přeci jen ji doporučoval George R. R. Martin a jeho doporučení nevídám zrovna často. A můžu říct, že mě kniha nezklamala. Sice jsem čekala něco úplně jiného, než jsem si nakonec přečetla, ale možná právě proto byla kniha ještě lepší, než jsem čekala.

Babouš
01.10.2018

Čtivé, akční a plné intrik jako Hra o trůny, ale má to větší spád. Po dlouhé době fantasy, které ve mě probudilo touhu pobýt v tom světě ještě o fous dýl. Moc jsem si to užil a nedočkavě vyhlížím další díly!

Archie
29.09.2018

Porad je to strhujici Abercrombie, lec pro znalce Prvniho zakona muze byt odklon k primocarejsi, naivnejsi a po vsech strankach klasictejsi (spise ve smyslu - ctenari neocekavej zadne zasadni seky do tradicni vystavby dila) fantasy, ponekud zklamanim. Na druhou stranu, dalsi ironickou intrikarinou by Abercrombie navazoval nejspis dost tezkopadne, a kdyz o tom tak premyslis, nejspis by otravil i me. Pul krale je navic prvni knihou trilogie a pribeh muze dostat nakonec sirsi a vrstevnatejsi ramec. Nejsem si jist, jestli si Abercrombie za jistou neoriginalitu tu patou hvezdu zaslouzi (nakonec spise ne) - tuhle vikingskou fantasy jsem ovsem precetl za vikend, coz mluvi samo za sebe. Nekdo ten vypravecsky talent proste ma. Druhy dil ma jisteho kupce.

Airin
27.09.2018

Z této knížky jsem opravdu nadšená. Díky autorově stylu vyprávění a popisování jsem se dokázala velmi rychle vžít do situace hlavních postav i do nich samotných. Příběh? Dokonalý! Postavy a jejich charakter? Perfektní! Zvraty, podrazy a boje? Splněno! Prostě ať hledáte v této knize cokoliv, najdete to v ní. Od čtení jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Četla jsem všude možně, kde to jen šlo – až tak na mě ten příběh působil. U této knihy se rozhodně nudit nebudete. Příběh Půl krále je jedna velká ohromující jízda, na kterou rozhodně nezapomenu! A Vám ji vřele doporučuju :))