Poslední argument králů

Poslední argument králů

Přichází konec. Logena Devítiprsťáka už možná čeká jeho poslední bitva, ale ta bude stát za to. Po celém Severu zuří boje, král Seveřanů se pořád drží a zastavit ho může jen jediný člověk. Jeho nejstarší přítel, jeho nejstarší nepřítel: je čas, aby se Krvavá devítka vrátil domů. Je tolik nadřízených a tak málo času. Představený Glokta vede úplně jinou válku. Tajnou bitvu, ve které není nikdo v bezpečí a ve které se nedá nikomu věřit. A protože jeho dny s mečem v ruce jsou už dávno ty tam, je velké štěstí, že dokáže tak účinně využít zbraně, které mu zůstaly: výhrůžky, vydírání a mučení. Jezal dan Luthar se rozhodl, že honba za slávou je příliš bolestivý podnik a obrátil se zády ke kariéře vojáka kvůli prostému životu se ženou, kterou miluje. Ale i láska může být bolestivá a sláva je zvyk, který se nestydí připlížit se ke člověku, když ho nejmíň čeká. Král Spojeného království leží na smrtelné posteli, rolníci se bouří a šlechta se rve o jeho korunu. Nikdo nevěří, že stín války hrozí padnout na samo srdce Království. Jenom První z mágů má svůj plán, jak zachránit svět – ostatně jako vždycky – ale tentokrát je to velmi riskantní. A žádné riziko není tak strašlivé jako porušení Prvního zákona …...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26773/posledni-argument-kralu-prvni-zakon-kniha-treti-26773.jpg 4.6192

První zákon (3.)

The First Law: Book Three Last Argument of Kings (2008)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

LadyHip

Syrové, surové a trochu zvláštní konec. Ten zase ale odpovídá náladě celého dílu. Popravdě jsem takovou fantasy ještě nečetla. Myslím, že Abercrombieho si budu pamatovat ještě dlouho...

orson

Závěr slušný, čtivý, napínavý. Nejvíce se mi na trilogii asi líbily postavy - nebyla tam snad ani jedna veskrze kladná :) Všechny se tak nějak vyvíjely a měly své slabé stránky...

betys6914

"A žili šťastně až na věky", je snad věta, které se Joe Abercrombie štítí. Joe vláčí soje postavy bahnem, krví, nemocemi, stokami a naprostým zoufalstvím. A já naivní se modlila za dobrý konec alespoň pro jednu jedinou z postav, ale jak by řekl Logen: "Člověk musí být realista", takže jsem nakonec nebyla ani překvapená, když vše dopadlo, jak dopadlo. Hořkosladké a realistické konce však nemění nic na tom, že tohle je neuvěřitelná fantasy, hutná a skvěle promyšlená a doporučuji ji každému, kdo má dost klišé a ohraných zápletek.

Svářeč

Joea Aberbrombieho jsem si v duchu překřtil na „řezníka Abercrobieho“. Svoje postavy totiž vláčí ne z bláta do louže, ale ze sraček do sraček. Proč jsem knize nedal pět hvězd? Půl bodu dolů za to, že by vůbec nevadilo, kdyby Abercrombie knihu prokrátil o nějakých sto stran, místy je totiž docela zdlouhavá, například bitva o horalskou pevnost. A další půl bod dolů za konec, pokud něco nesnáším víc než špatné konce, tak to jsou konce, u kterých člověk neví, jestli to s hlavní postavou nakonec dopadlo dobře nebo špatně. Ten epilog si Abercrombie mohl odpustit.

Werunka1610
11.12.2017

Třetí díl První zákona pro mě byl nejslabší, ale to hlavně proto, že jsem se musela nutit ho dočíst. Některé pasáže byly dost zdlouhavé, ale to v ničem knize neubírá na její zajímavosti.

Eldar80
04.06.2017

Závěr trilogie má mnoho společného s prvním dílem. Ač mají obě knihy značné nedostatky co se týče rozvržení děje, tak po dočtení působí velmi pozitivně. Kdo četl Myšlení od Kahnemana ví, že pro konečný dojem z nějakého zážitku není až tak důležitý jeho průběh, ale to jak tento zážitek skončí. A první i poslední díl zkrátka končí skvěle. Ač by se dalo Abercrombiemu mnohé vytknout, tak závěry knih umí.
Když jsem začal číst třetí díl, dostavilo se mírné zklamání. Myslel jsem si, že Abercrombie příběh dál rozvine, ale nic takového se nestalo. Pouze využívá předchozích knih a již nepřináší žádné nové fantasy prvky. Střídavě se věnuje dění na severu a samotnému srdci království. Co se týče napětí tak hlavně ze začátku má značně navrch dění na severu a blížící se konečný střet s Bethodem. Kdo si oblíbil Logena, bude nadšený. Asi záleží nakolik si čtenář oblíbí hlavní postavy a u mě si bohužel mnoho sympatií nezískaly. Mám pocit, že tak jako autoři v 80. letech kopírovali Tolkiena, tak nyní se kopíruje Sapkowski. (Je to můj dojem, vůbec to tak samozřejmě nemusí být.)
Poslední třetina knihy je však famózní, děj dostane spád a Abercrombie vytříská z předchozího nudného děje v království maximum. Nebýt 400 stránek nataženého děje bylo by to jasných 5 hvězd a klidně bych prominul i nedostatky co se týče smysluplnosti děje. Ano, bohužel, nad samotnou knihou nedoporučuji příliš přemýšlet a spíš si užít originalitu postav a spoustu vtipných momentů. To je další aspekt, kde Abercrombie exceluje, protože málokterá kniha mě tak často nutila k úsměvu. V tomto ohledu kniha překonává předchozí díl, mnohem víc napětí, akce, humoru a naštěstí i magie. 80%

Archie
26.02.2017

Jako cernohumorna, vtipna, pomerne komorni konverzacka to zacalo. A jako epicka, komplexni a hutna fantasy to konci. Po tehle serii mi bude obvzlast smutno, protoze mi jeji cernobile postavy prirostly k srdci. Vsechno do sebe krasne zapadlo, spousta detailu nebobtnala do promyslenych konstrukci a samotne finale - casta Achillova pata mnoha serii - svou az necekanou jizlivosti ostemplovalo knihu puncem vyjmecneho fantasy. Osud vetsiny postav je az necekane tragicky/lidsky/rezignovany/naduty, ze mi bylo snad kazde z nich lito. Presto, tak barvitou fantasy vsehochut, kde by navic kazda zapatka zapadla v promyslenem zaveru, jsem opravdu jeste necetl. *Cteni, jaka ironie pro jednookeho krypla.* .. Inu, pral bych si, aby jeste jednou Glotka rozbalil svuj kufrik. Nicmene, rozhodne ne prede mnou! Fantasy nebe.

Hellrampage
21.01.2017

Je koniec - záverečný diel trilógie První zákon ma prekvapil svojou rozsiahlosťou - tzn. nie dĺžkou knihy, skôr koľko sa toho v jednej časti stalo -, ale predovšetkým postavami, kde a ako skončili - West a Ardee (z nich som bol najviac zdrtený...), Jezal a Logen (to sa dalo očakávať), Glokta a Bayaz (dve postavy, ktoré hrajú na obe strany). Ani jedna jediná postava nie je priamo biela alebo čierna, všetky sú čiernobiele, čiže robia ako dobré, tak aj zlé veci. Dej je opäť voľný, aj keď tu máme niekoľko udalostí, do ktorých sa naše postavy rútia - rôzne obliehania, bitky proti Kráľovstvu a Gurchulu alebo Bethodovi a voľba nového kráľa. Množstvo vecí je predvídateľných, no pri niektorých vám spadne sánka a budete si hovoriť "NIE!". Keď Logena pochytí berserk, na jednej strane sa budete tešiť na krvavý masaker, no na druhej báť, koho zo svojich "nechtiac" sejme. Ak v minulých dieloch autor odstránil jednu / dve postavy, tu ich bude podstatne viac, určite si medzi bandou severanov nájdete toho svojho obľúbenca, za ktorým budete smútiť. Zamrzelo ma, že Ferro tu dostala menej priestoru, no aspoň, že sa na konci ukázalo (alebo sa sám ukázal), kto ťahá za všetky nitky (čo bolo taktiež predvídatelné). V knihe som nenarazil na jediné hluché alebo nudné miesto, kde by som zíval nudou - kniha je plná akcii, intrík, bojov a veľmi dobrých dialógov - postavy niekam smerujú, vyvíjajú sa, takže keď sa človek obzrie na začiatok prvej knihy a porovná si vývoj jednotlivých postáv na konci tretej, je to veľký rozdiel (pri niektorých ani nie). Kniha podľa mňa bola dokonale dlhá, aj keď som bol smutný, že už končí, bol som nasýtený a otvorený koniec hovorí za všetko - môžeme sa tešiť na pokračovanie!

Ako bol Bayaz skúpy na mágiu v prvých dvoch dieloch, tu sa rozčertil a keď už, tak poriadne. Z niektorých momentoch (boj v Tvorcovej veži alebo záverečný spell v použití so "Sémě"), mi behal mráz po chrbte. Oveľa viac som si začal uvedomovať symboly, ktoré Abercrombie do svojej knihy zakomponoval a poukazuje na dnešný ľahko zmanipulovatelný svet plný korupcii, bratríčkovania, intrík a tak ďalej a tak ďalej.

______________________________

"Jako malý kluk jsem byl tak měkkosrdcatý, až to bylo směšné. Věřte mi, že jsem se rozplakal i při pohledu na mouchu, která se chytila do pavoučí síte. Neustálá bolest mě z toho vyléčila."
"Oba dva tak velmi mladí a velmi krásní, se vším tím svým štěstím a bohatstvím a vladařskými životy před sebou. Hurá! Sláva jim! To scvrklé lejno, co mám místo srdce, se může radostí rozskočit!" - Glokta

"Člověk nikdy nemá dost nožů, říkaval můj otec. Pokud všechny nemíří na vás a nemají je v ruce lidi, co vás zrovna nenávidí" - Logen

"Na ploché travnaté ploše byl stejně nenápadný jako lejno na čerstvě napadaném sněhu." (Dow)
"Připadal si jenom jako galionová figura na přídi. Pěkný, pozlacený, úchvatný, ale naprosto neužitečný kus dřeva. Až na to, že figura může alespoň plout na přídi lodi." (Jezal)

Miqqie
03.12.2016

Po dobu čtení celého třetího dílu jsem přemýšlel, zda neudělit maximální hodnocení a často jsem se k tomu přikláněl. Přijde mi, že se autor s každým dílem výrazně zlepšoval a přibývalo napětí i akce. Tato kniha je tak dobrým vyvrcholením celé série, kde bylo vrchovatě všeho od intriky, politiky, vražd, krve, násilí, nespravedlnosti, bitek, bitev a válek, příšer, zoufalství a vzácně i humoru. Po dočtení knih už toho ale všeho bylo tolik, že mi došla chuť na další volná pokračování a já zase půjdu o autora dál. Celkově jsem si to ale užil a teď to všechno zpětně oceňuji. 4,5*

Pavluška33
02.12.2016

Nehodnotím jen tuto knihu, ale celou sérii. Nadchla mě. Byla fantasticky zpracovaná. Pro mě se jí ve světě fantasy může rovnat snad jen Pán prstenů a Jméno větru.

Excalibur73
04.10.2016

První zákon je jedna z nej fantasy ság, co jsem četl. Je to skvěle napsáno, člověk se ani na chvilku nenudí a naopak nemůže jinak než si tu spoustu hrdinů nebo spíše antihrdinů zamilovat. Skvěle popsaný svět nijak moc se nelišící od toho našeho. I my tupě věříme, že války vedeme pro dobro lidí, pro odstranění diktátora nebo pro další přehršel vylhaných důvodů.

Emetiore
30.06.2016

Abercrombie umí. Z celého Prvního zákona je zřejmé, že si dokáže vychutnat detaily, což je jeho největší silou, ale i největší slabinou. Spousta situací, scén a postav je pamětihodných, ale celá série jako by postrádala silnou, nosnou příběhovou kostru – víc než rozuzlování tisíciletého tajemství jsem si užíval momentky. Zkrátka mám pocit, že Joe je prostě víc povídkový matroš. Navíc, jestli autorovi něco příliš nejde, tak je to vykreslování intrik a politických tahanic, které jsou tak nějak "fantasticky" úsměvné.
Navzdory tomu všemu, První zákon je zábavná jízda, kterou nelze než doporučit.

Ellbereth
12.06.2016

Autor píše bezvadně, dialogy mě velmi bavily, velmi mě bavil Gloktův pokřivený ironický humor i perfektní dedukce, velmi mě bavily i ostatní postavy. Bohužel místy jsem děj předvídala, hlavně co se týče Jezala a Ardee. Četlo se to pěkně, ale pro mě je tu jedno velké ale.....sice tu je pár kouzelníků a něco málo nadpřirozena, jenže osobně mi to přišlo spíše jako popis středověkých válečných tažení. Pokud vás baví historické knížky o bitvách, je pro vás tohle to pravé. Navíc pro mě osobně mi tam chybí prostě lepší děj, není to dopilované fantasy, i když jistou dávku originality to určite nezapře. Za mě všechny tři knihy nějakých 82% a to hlavně kvůli stylu psání autora, protože psát prostě umí!

Covenant
27.11.2015

Jsem rád, že jsem si nečetl zdejší komentáře, než jsem začal číst třetí díl. Někteří si prostě neodpustí nenapsat o konci příběhu konkrétní a podle mě důležité díly skládačky. Mám toho také spoustu na srdci, ale udržím svoje prsty na uzdě...snad. Tedy obecně vzato...ehm...jo! Zklamán nejsem, jsem nadšen! Konec otevřený? Jen pro ty, kdož nečtou mezi řádky. Navíc když dostanu ten pocit po dočtení knihy, že chci ještě další díl, ale už mě nečeká. Že skončilo něco, do čeho jsem se zažral, to je pro mě známka kvality. Dobrý spisovatel totiž ví, kdy přestat a neudělá ze svého díla knižní telenovelu, která postupně vyšumí do ztracena. Že byly zápletky předvídatelné? Dal bych si na hlavu nálepku idiot, ale už tam mám banán. Že se autor snažil být za každou cenu originální? Jestli by se dalo o Joe Abercrombiem něco říct, pak to, že se snažil zůstat realistou a nenechal se zviklat automaticky, nabízejícími se okolnostmi. Tleskám a klaním se. Je čas jít dál a snažit se vyklínit klín, další knihou. /,,Vidíte tu mouchu na stěně?" Glokta přimhouřil oči. ,,Možná to není nejlepší chvíle na" Čepel zasvištěla pokojem, minula cíl o celý krok a narazila do zdi rukojetí napřed. Vyrýpla z ní kus omítky, načež se odrazila a zarachotila o podlahu. ,,Do hajzlu," řekl Cosca. ,,Chtěl jsem říct...zatraceně."/

aneta3874
15.11.2015

Prostě jsem čekala víc. Po přečtení knihy "Až budou viset", jsem doufala v pompézní rozuzlení a spoustu dalších skvělých zápletek. Ono to sice v knížce bylo, ale popsáno velice mdle. No a hlavní důvod udělení čtyř hvězd je ten, že prostě nemůžu uvěřit tomu, že intrikářský čaroděj vyhrál. Mrzí mě to, kvůli ostatním hrdinům. Ach, jak já vám fandila....

Franc
20.06.2015

Ani poslední díl nestratil nic na tempu předchozích dílů. Autor předvedl parádní škatulata s hlavními hrdiny, a to někdy způsobem vskutku neočekávaným . Glogta opět nezklal a dal zase knize tu správnou štávu. Tomu prostě nešlo nefandit.

Ač všechny bitvy byly vybojovány, nemůžu se nějak zbavit dojmu, že konec nějak otevřený, nebo spíš neuzavřený. Tak nezbývá než doufat, že někde v autorově šuplíku se hromadí stránky dalšího dílu.

To ale nic nezmění na celkovém více než pozitivního dojmu z celé série.

Hannibal29
31.03.2015

az na ten zaver.- za vsetkym su peniaze.

Claudius
29.03.2015

Velmi stylové zakončení série. Přesto mi kniha přišla malilinko slabší, než předchozí dva díly. Podivné čachry s kariérními postupy všech zúčastněných však vyvažuje jako vždy skvělý Glokta, který mě bavil od začátku až do konce. A i když jsem po celou trilogii přemýšlel, jak by tohle sakra mohlo dopadnout dobře, ono to nakonec přeci jen dobře dopadne! Neuvěřitelné!

Torgal
03.03.2015

Spoiler alert, čítať na vlastné nebezpečenstvo! Najzásadnejší problém tento knihy je jej odkaz, ktorý skutočne nebezpečný - nebúrte sa nespravedlnosti, buďte poslušný, je vaším osudom byť otrokom, tak sa snažte byť prvým medzi otrokmi. Som zhusený. Autor sa očividne snažil byť za každú cenu originálny a tak skoro zo všetkých hlavných postáv urobil odpudivých zmrdov a nechal ich vyhrať. Niekomu sa môže páčiť (hlavne milovníkom teórii o konšpiráciách a iluminátoch), že dobro a česť sú len ilúzia a že víťazovi prejde všetko, na mňa to ale fungovalo úplne opačne. Odmysliac si toto, tak ustavičné boje (a obliehania) ma už začali nudiť, a aj Glokta už pôsobil ako obohraná platňa. V závere slušná gradácia, ale koniec vyšumel tak nejak do stratena, nemal som dojem, že by naprieč knihami bol viditeľný nejaký jasný dejový oblúk. 6-/10

stdriverlc
17.10.2014

Nechce se mi věřit, že už je konec...jako bych na konci třetího dílu rovnou začal dravě a bez dechu číst čtvrtý, ale najednou mi ho někdo za trest sebral. A co teď?! ...podtrženo, sečteno - doporučuji a chci další!

elutep
03.09.2014

Vynikající závěr série, který mě ani chvilku nenudil. Občas byly zápletky poněkud předvídatelné a tak sem dopředu tušila, co má autor s postavami v plánu, ale vlastně mi to ani nevadilo díky poutavému stylu psaní. Těším se na další dvě knihy od Abercrombieho.

Fefin Lišák
24.10.2013

Tak. A máme tady třetí díl. Třetí komentář. Třetí aspekt nazírání.
Vyvrcholení po předchozím vcelku opatrném (a někým za vláčnost kritizovaném) přešlapování a očekávání prolétlo knihou jako velká voda. Nenechalo kámen na kameni. Všechny ozubená kolečka dějových linek do sebe zapadla jako čelisti Gloktova úsměvu. Velice působi věAbercrombie završil vyprávění. Všechno, co jsme mysleli bylo špatně. I ti největší muži příběhu (natož čtenář) byli pouhými pěšci na šachovnici pánů větších. A to všechno aniž ztratil něco ze svého pisatelského umu. Stále stejně (snad i o krapet víc) cyničtější, napínavější, směšnější. I postavy se neomrzeli. Závěrečné rozuzlení "padni komu padni" a spravedlivě nespravedlivý konec (jak pro koho. Ostatně, jak poznamenal v závěru Glotka - Život koneckonců není spravedlivý), na které navazují z poněkud jiného pohledu Hrdinové ve mně nechal veceli příjemný pocit z přečtení.

gruno
08.08.2013

Skvelé zakončenie trilógie !!!

Krišot
23.04.2013

A je to tu. Kde druhá čast vyšlapávala cestičku a občas se musela brodit bahnem, se tato třetí prostě rozjela, sešlápla plyn až k podlaze, nastavila kosmickou rychlost a dosvištěla závratnou rychlostí do konce. Abercrombie nám v prvním díle představil postavy, ve dvojce ukázal, že mají drápky a ve třetím je všechny naházel do mlýnku na maso. Je to zábava od začátku do konce, a pokud najdete pár stranek, kde se nikdo neřeže, určitě se na to minimálně chystá. Pokud Vám vyhovuje svižná akce a velice propracované charaktery, nemůžu jinak, než doporučit.

borknagar
11.03.2013

Výborné zakončení trilogie. Abercrombie umí napsat zajímavé postavy a příběh, který se čte jedním dechem. Teď si od něj dám chvilku pauzu a pak se vrhnu na jeho další knihy. Už jen ten název "Nejlépe chutná za studena" . To bude zase pošmáknutí. Nemůžu jinak, dávám plný počet :)

KellyH
04.09.2012

Výborný závěr celé trilogie, v některých částech i dosti překvapivý. Každá z postav absolvovala cestu, která je dovedla právě tam, kde měli stanout. Každý se změnil. Někdo více, někdo méně, ale nikdo nezůstal stejný. Autorův styl je čtivý a svižný, pěkně si pohrává se slovíčky. Rozhodně mohu jen doporučit.