Poslední argument králů

Přichází konec. Logena Devítiprsťáka už možná čeká jeho poslední bitva, ale ta bude stát za to. Po celém Severu zuří boje, král Seveřanů se pořád drží a zastavit ho může jen jediný člověk. Jeho nejstarší přítel, jeho nejstarší nepřítel: je čas, aby se Krvavá devítka vrátil domů. Je tolik nadřízených a tak málo času. Představený Glokta vede úplně jinou válku. Tajnou bitvu, ve které není nikdo v bezpečí a ve které se nedá nikomu věřit. A protože jeho dny s mečem v ruce jsou už dávno ty tam, je velké štěstí, že dokáže tak účinně využít zbraně, které mu zůstaly: výhrůžky, vydírání a mučení. Jezal dan Luthar se rozhodl, že honba za slávou je příliš bolestivý podnik a obrátil se zády ke kariéře vojáka kvůli prostému životu se ženou, kterou miluje. Ale i láska může být bolestivá a sláva je zvyk, který se nestydí připlížit se ke člověku, když ho nejmíň čeká. Král Spojeného království leží na smrtelné posteli, rolníci se bouří a šlechta se rve o jeho korunu. Nikdo nevěří, že stín války hrozí padnout na samo srdce Království. Jenom První z mágů má svůj plán, jak zachránit svět – ostatně jako vždycky – ale tentokrát je to velmi riskantní. A žádné riziko není tak strašlivé jako porušení Prvního zákona …...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26773/posledni-argument-kralu-prvni-zakon-kniha-treti-26773.jpg 4.6325

První zákon 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris

The First Law: Book Three Last Argument of Kings, 2008

Kniha Poslední argument králů

jarynek
předevčírem

Povedené završení trilogie. Nevím, zda psát, že se jedná o zakončení, protože konec byl hodně otevřený, ale na druhou stranu, proč ne. U tohoto autora v každé knize oceňuji velký počet zajímavých a originálních, avšak přesto svým charakterem reálně pojatých, postav, a to nejen kladných, ale i záporných, k nimž si během čtení dokážu udělat citový vztah. Ne jinak je tomu zde. Až mne mrzelo, že ne všechny skončí dobře, ale je jasné, že dobrý konec pro všechny by v takovémto příběhu nevyzněl dobře, a že pokud by špatně skončily jen záporné postavy, by také nebylo věrohodné. Tato závěrečná kniha Prvního zákona měla hodně akční vyznění především ve střední části, až mne pak překvapilo, jak ke konci zpomalila ke konci to bylo spíše dlouhé trošku natáhlé loučení a účtování s jednotlivými postavami. To možná mohlo být trošku kratší. Ale jinak za mne spokojenost.

michal999

Jasně, je to rozhodně na pět hvězd. Ale konec mě tak naštval, že dávám čtyři...:D

M0rte

(+ SPOILER) Jsem smutny, takhle by to nemelo skoncit. Mozna jsem optimista, ale do posledni stranky jsem doufal, ze na Bayaze nakonec dojde. Treba, ze ho zapichne ve spanku Ferro a ukaze se, ze si svou moci nemuzes bejt nikdy dost jistej. A ze takhle dopadne West? Jedina vylozene kladna postava (Ladislu byste taky strcili) v serii... Vlastne nedopadlo dobre vubec nic a to me stve. Byla to jizda, ale za ten konec davam 4 :'-(

cathyblack

V téhle živočišné knize narazíte na spoustu uvěřitelných postav, žádní hrdinové tipu: Zvládnu to levou zadní. Lidi, co se snaží najít způsob, jak nejlépe využít svůj um k tomu, aby přežili nešťastné okolnosti. Někdy působí jako zlí parchanti, jindy se ukáže, že jsou pro ostatní tím nejlepším člověkem vůbec. Záleží na úhlu pohledu a toho se vám dostane hned z několika stran. Někdy působí jako největší zbaběleci, vzápětí však překvapí neoblomným odhodláním a odvahou. Dokud se nedostaví odkudsi stopka. A jako čtenář si prostě chvíli svého oblíbeného hrdiny neužijete. Oni si vlastně ani nemůžou kolikrát dovolit jednat jinak. Život jim nachystal cestu a navzdory všem vyhraným vnitřním bitvám prostě nejde změnit směr. Možná Vám ji nenachystal uplně sám život, nýbrž někdo, komu jste celou dobu věřili. Třetí kniha Prvního zákona byla hra s mnoha výbornými herci, záludným scénaristou a finální zakončení bylo prostě epický. Ale ne takovým způsobem, jaký u fantasy očekáváte. Abercrombieho styl psaní je drsný, pro humor, ani sprosté slovo nejde daleko, je však nesmírně čtivý a podmaní si Vaši temnou stránku. Knižní sérii doporučuji všem, co se vyžívají v postavách, bohužel mi jich spousta po dočtení chybí. Vlastně mi ani nepříjde, že jsem četla fantasy. Toho “magického” tam bylo jen drobet a zbytek byl čistý naturalismus. Během těch tří knih čtených za sebou, jsem si k postavám vytvořila prazvláštní pouto. Obzvláště pak u postavy Glokty, Jezala a Westa. Možná je všechno ale jen snůška lží a kniha se mi vůbec nelíbila. Kdo ví, jestli na vás nezkouším nějakou fintu.

michal3736

(+ SPOILER) Rozhodně celá serie není takové to čtení na odpočinek. Již někteří zde píšou depka depka a to je to přesný. Rozhodně v celé serii jsou zvraty, které jsem nečekal. Bayaz? Tak ten překvapil asi nejvíc...rozhodně jsem nečekal, že to bude takový parchant. Logen? Bez Krvavé devítky, by toho moc nedal. Jezal, je slaboch a Glokta, nejpřísnější...
Moc pěkná práce

špulo

Depka vrcholí ako aj táto séria. Hoci vo vás celá trilógia môže vyvolať všakovaké pocity - od smiechu po totálnu znechutenosť - musíte po dočítaní uznať autorove kvality a nápaditosť. Preto doporučujem. Joe je skvelý spisovateľ a nedávno dokázal, že vie pútavo písať aj odľahčenejšie veci, tak mu určite dajte šancu. Toto síce nie je žiadna letná oddychovka, ale trocha depresie nikdy nikoho nezabilo. A ja by som mal tiež veru oprášiť ďalšie jeho knihy na polici, keď už tak milo na mňa žmurkajú :))

NemmamSlov

(+ SPOILER) " Lžou přece všichni. Rozdíl medzi hrdinou a padouchem je v tom, že tomu prvnímu se na to nepřijde."

Fuuu. Ten koniec. Ja ani neviem, či sa to dá nazvať happy endom. Glokta opäť pobavil. Kto by to čakal, že sa osudy mrzáka a všemocného čarodeja Bayaza spoja, keďže si šli celý čas po krku.

Mrzí ma osud Westa. Hodnotil by som ho ako najvyrovnanejšiu postavu príbehu. Neboli tú cítiť, až také veľké rozdieli, dobrých a zlých vlastností. West vyhral vojnu na severe a dokonca prišiel na pomoc, síce za 5 minút dvanásť, obliehanému kráľovstvu.

Bayaza bol asi najväčší parchant v celej sérii. Autor naznačoval nekalosti, ale že budú až tak siahať do histórie kráľovstva a hlavne samotného zasahovania do politických rozhodnutí. Dá sa povedať, že všetko riadil tento človek, a veru nie moc pozitívne pre všetkých hrdinov.

Odporúčam všetky 3 knihy. Abercrombie vytvoril skvelý svet a hlavne skvelá práca postáv. Autor vyzdvyhuje aj negatívne vlastnosti hrdinov, príkladom je Logan, ktorý chce byť lepším človekom, no skrýva v sebe démona Deväťprsťáka a opačným príkladom je zase Glokta, ktorý pracuje pre inkvizíciu a vyžíva sa v mučení hriešnikov, no stále v ňom ostal duch boja pre spravedlnosť.

Johana

Výborné, celá trilogie První zákon mne nadchla!
A ke všem třem svazkům bych chtěla poznamenat, že, ačkoli jsem v jednu chvíli váhala (hlavně koncem druhého dílu) - příběh rozhodně má hlavu a patu, smysl a důkladnou logiku.

Trochu stranou a zvlášť musím zdůraznit, jak mne bavilo, že trilogie obsahuje pěkně popsané romantické a milostné scény, řečeno totiž s Devítiprsťákem: "Člověk musí být realistický!"

Co mne mrzí: v následujících třech knihách ze světa Prvního zákona už se vyskytují jiné hlavní postavy. Po Gloktovi budu hodně truchlit...