Poslední argument králů

Poslední argument králů https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26773/posledni-argument-kralu-prvni-zakon-kniha-treti-26773.jpg 5 440 71

První zákon série

Přichází konec. Logena Devítiprsťáka už možná čeká jeho poslední bitva, ale ta bude stát za to. Po celém Severu zuří boje, král Seveřanů se pořád drží a zastavit ho může jen jediný člověk. Jeho nejstarší přítel, jeho nejstarší nepřítel: je čas, aby se Krvavá devítka vrátil domů. Je tolik nadřízených a tak málo času. Představený Glokta vede úplně jinou válku. Tajnou bitvu, ve které není nikdo v bezpečí a ve které se nedá nikomu věřit. A protože jeho dny s mečem v ruce jsou už dávno ty tam, je velké štěstí, že dokáže tak účinně využít zbraně, které mu zůstaly: výhrůžky, vydírání a mučení. Jezal dan Luthar se rozhodl, že honba za slávou je příliš bolestivý podnik a obrátil se zády ke kariéře vojáka kvůli prostému životu se ženou, kterou miluje. Ale i láska může být bolestivá a sláva je zvyk, který se nestydí připlížit se ke člověku, když ho nejmíň čeká. Král Spojeného království leží na smrtelné posteli, rolníci se bouří a šlechta se rve o jeho korunu. Nikdo nevěří, že stín války hrozí padnout na samo srdce Království. Jenom První z mágů má svůj plán, jak zachránit svět – ostatně jako vždycky – ale tentokrát je to velmi riskantní. A žádné riziko není tak strašlivé jako porušení Prvního zákona …... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The First Law: Book Three Last Argument of Kings , 2008

jarynek
19.10.2021 5 z 5

Povedené završení trilogie. Nevím, zda psát, že se jedná o zakončení, protože konec byl hodně otevřený, ale na druhou stranu, proč ne. U tohoto autora v každé knize oceňuji velký počet zajímavých a originálních, avšak přesto svým charakterem reálně pojatých, postav, a to nejen kladných, ale i záporných, k nimž si během čtení dokážu udělat citový vztah. Ne jinak je tomu zde. Až mne mrzelo, že ne všechny skončí dobře, ale je jasné, že dobrý konec pro všechny by v takovémto příběhu nevyzněl dobře, a že pokud by špatně skončily jen záporné postavy, by také nebylo věrohodné. Tato závěrečná kniha Prvního zákona měla hodně akční vyznění především ve střední části, až mne pak překvapilo, jak ke konci zpomalila ke konci to bylo spíše dlouhé trošku natáhlé loučení a účtování s jednotlivými postavami. To možná mohlo být trošku kratší. Ale jinak za mne spokojenost.

michal999
06.09.2021 4 z 5

Jasně, je to rozhodně na pět hvězd. Ale konec mě tak naštval, že dávám čtyři...:D

M0rte
26.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Jsem smutny, takhle by to nemelo skoncit. Mozna jsem optimista, ale do posledni stranky jsem doufal, ze na Bayaze nakonec dojde. Treba, ze ho zapichne ve spanku Ferro a ukaze se, ze si svou moci nemuzes bejt nikdy dost jistej. A ze takhle dopadne West? Jedina vylozene kladna postava (Ladislu byste taky strcili) v serii... Vlastne nedopadlo dobre vubec nic a to me stve. Byla to jizda, ale za ten konec davam 4 :'-(

cathyblack
16.06.2021 4 z 5

V téhle živočišné knize narazíte na spoustu uvěřitelných postav, žádní hrdinové tipu: Zvládnu to levou zadní. Lidi, co se snaží najít způsob, jak nejlépe využít svůj um k tomu, aby přežili nešťastné okolnosti. Někdy působí jako zlí parchanti, jindy se ukáže, že jsou pro ostatní tím nejlepším člověkem vůbec. Záleží na úhlu pohledu a toho se vám dostane hned z několika stran. Někdy působí jako největší zbaběleci, vzápětí však překvapí neoblomným odhodláním a odvahou. Dokud se nedostaví odkudsi stopka. A jako čtenář si prostě chvíli svého oblíbeného hrdiny neužijete. Oni si vlastně ani nemůžou kolikrát dovolit jednat jinak. Život jim nachystal cestu a navzdory všem vyhraným vnitřním bitvám prostě nejde změnit směr. Možná Vám ji nenachystal uplně sám život, nýbrž někdo, komu jste celou dobu věřili. Třetí kniha Prvního zákona byla hra s mnoha výbornými herci, záludným scénaristou a finální zakončení bylo prostě epický. Ale ne takovým způsobem, jaký u fantasy očekáváte. Abercrombieho styl psaní je drsný, pro humor, ani sprosté slovo nejde daleko, je však nesmírně čtivý a podmaní si Vaši temnou stránku. Knižní sérii doporučuji všem, co se vyžívají v postavách, bohužel mi jich spousta po dočtení chybí. Vlastně mi ani nepříjde, že jsem četla fantasy. Toho “magického” tam bylo jen drobet a zbytek byl čistý naturalismus. Během těch tří knih čtených za sebou, jsem si k postavám vytvořila prazvláštní pouto. Obzvláště pak u postavy Glokty, Jezala a Westa. Možná je všechno ale jen snůška lží a kniha se mi vůbec nelíbila. Kdo ví, jestli na vás nezkouším nějakou fintu.

michal3736
03.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Rozhodně celá serie není takové to čtení na odpočinek. Již někteří zde píšou depka depka a to je to přesný. Rozhodně v celé serii jsou zvraty, které jsem nečekal. Bayaz? Tak ten překvapil asi nejvíc...rozhodně jsem nečekal, že to bude takový parchant. Logen? Bez Krvavé devítky, by toho moc nedal. Jezal, je slaboch a Glokta, nejpřísnější...
Moc pěkná práce

špulo
23.05.2021 5 z 5

Depka vrcholí ako aj táto séria. Hoci vo vás celá trilógia môže vyvolať všakovaké pocity - od smiechu po totálnu znechutenosť - musíte po dočítaní uznať autorove kvality a nápaditosť. Preto doporučujem. Joe je skvelý spisovateľ a nedávno dokázal, že vie pútavo písať aj odľahčenejšie veci, tak mu určite dajte šancu. Toto síce nie je žiadna letná oddychovka, ale trocha depresie nikdy nikoho nezabilo. A ja by som mal tiež veru oprášiť ďalšie jeho knihy na polici, keď už tak milo na mňa žmurkajú :))

NemmamSlov
21.04.2021 5 z 5

(SPOILER) " Lžou přece všichni. Rozdíl medzi hrdinou a padouchem je v tom, že tomu prvnímu se na to nepřijde."

Fuuu. Ten koniec. Ja ani neviem, či sa to dá nazvať happy endom. Glokta opäť pobavil. Kto by to čakal, že sa osudy mrzáka a všemocného čarodeja Bayaza spoja, keďže si šli celý čas po krku.

Mrzí ma osud Westa. Hodnotil by som ho ako najvyrovnanejšiu postavu príbehu. Neboli tú cítiť, až také veľké rozdieli, dobrých a zlých vlastností. West vyhral vojnu na severe a dokonca prišiel na pomoc, síce za 5 minút dvanásť, obliehanému kráľovstvu.

Bayaza bol asi najväčší parchant v celej sérii. Autor naznačoval nekalosti, ale že budú až tak siahať do histórie kráľovstva a hlavne samotného zasahovania do politických rozhodnutí. Dá sa povedať, že všetko riadil tento človek, a veru nie moc pozitívne pre všetkých hrdinov.

Odporúčam všetky 3 knihy. Abercrombie vytvoril skvelý svet a hlavne skvelá práca postáv. Autor vyzdvyhuje aj negatívne vlastnosti hrdinov, príkladom je Logan, ktorý chce byť lepším človekom, no skrýva v sebe démona Deväťprsťáka a opačným príkladom je zase Glokta, ktorý pracuje pre inkvizíciu a vyžíva sa v mučení hriešnikov, no stále v ňom ostal duch boja pre spravedlnosť.

Johana
31.03.2021 5 z 5

Výborné, celá trilogie První zákon mne nadchla!
A ke všem třem svazkům bych chtěla poznamenat, že, ačkoli jsem v jednu chvíli váhala (hlavně koncem druhého dílu) - příběh rozhodně má hlavu a patu, smysl a důkladnou logiku.

Trochu stranou a zvlášť musím zdůraznit, jak mne bavilo, že trilogie obsahuje pěkně popsané romantické a milostné scény, řečeno totiž s Devítiprsťákem: "Člověk musí být realistický!"

Co mne mrzí: v následujících třech knihách ze světa Prvního zákona už se vyskytují jiné hlavní postavy. Po Gloktovi budu hodně truchlit...

Polli
22.03.2021 5 z 5

Poslední díl trilogie chytil konečně spád. První dva díly nebyly špatné, ale moc se toho nedělo. O to víc se hrálo s postavami, které mají konečně rozměr (občas i ty vedlejší). Nejzajímavější linka dle mého byla ta Logenova. Bethodova motivace byla jedním z nejlepších míst knihy. Ale trochu temnější to být ještě mohlo.

Alex.Barunka
05.02.2021 4 z 5

Ten kruh, ta hra s postavami, která byla skvěle rozehraná od prvního dílu, se prostě neuzavřela. Ne v pohledu stávajícího setrvání postav, tam se autor držel toho, že pro happy endy není dobrej materiál a že vývoj postav je ne vždy proveditelný tak, jak jsme na něj u většiny knih zvyklí, ale z pohledu jejich minulosti. Ta skládačka je nekompletní.

No nic, jdu syslit další knihy z universa. protože jinak to bylo eňo ňuňo.

Deia
06.11.2020 5 z 5

Táto časť mi prišla najlepšia. Najprv zúri vojna na severe, potom zúri vojna pri hlavnom meste, do toho trošku politikárčenia... Na druhú stranu sa musím priznať, že postupne sa mi všetky postavy tak nejak sprotivili. Pri prvej knihe som mala pocit, že by som si ich aj mohla obľúbiť (napriek tomu, že nie sú veľmi kladné), pri druhej som si celkom obľúbila Logena a Jezala (Gloktu fakt nie), ale pri tej tretej... no, nejak sa mi (po ich činoch) prestali páčiť. Najhorší mi prišiel Bayaz, ten v prvej časti vyzeral ako skvelá postava, proste veľký mág, ale to ako sa vyfarbil... ten musí liezť na nervy snáď každému :D. Ale aj napriek tomu, že sympatie k postavám sú u mňa snáď najdôležitejšou časťou príbehu a tu nám to teda neklapalo, som nemohla prestať čítať a strany som otáčala jednu za druhou. Proste ten samotný príbeh je tak skvelý a napínavý že vám ani nevadí (aspoň mne nie), že hlavným postavám neželáte nič pekné. Je tam veľa bojov, veľa krvi... proste pecka. Z knihy som teda nadšená a mrzí ma, že som už na konci, aj keď autor napísal aj ďalšie knihy z tohto sveta, ktoré si čoskoro určite prečítam.

Bishamonten
04.09.2020 5 z 5

Hodnotím celú trilógiu První zákon.

V subžánri dark fantasy (či grimdark) zrejme nič lepšie nenájdete. První zákon nevyniká originálnou zápletkou či prostredím, ale štýlom rozprávania príbehu. Abercrombie by so svojím rozprávačským talentom spravil aj z kuchárskej knihy bestseller. Samostatná kapitola sú postavy - postavy, ktoré budete súčasne milovať aj nenávidieť. V tomto svete nie je miesto pre rytierov v zlatej zbroji ani pre zloduchov, ktorí chcú z nejasného dôvodu zničiť celé ľudstvo. Každá postava má svoje presvedčivé motívy, ktoré dokážu v čitateľovi vzbudiť sympatie.

Emilo
26.08.2020 5 z 5

Dlho som nemohol túto knihu zohnať,ale čakanie sa vyplatilo. Bombastické ukončenie veľkolepého príbehu. Postavy a svet na ktoré nezabudnete.

Ronnie68
17.08.2020 4 z 5

za mě nespíš nejlepší díl z trilogie ...

Vera Silent
27.03.2020 5 z 5

Hm, nemuzu se rozhodnout, jestli byl skvelejsi druhy nebo treti dil. Jako celek mam asi radsi druhy dil, ve kterem bylo vice nadeje a zvraty me vice prekvapovaly. Nektere zvraty tretiho dilu jsem spravne uhadla dopredu, ovsem na druhou stranu nemuzu poprit, ze bylo znacne uspokojive cist mnohe sceny. Abercrombie ma slabost pro badass momenty a tech je v posledni knize pomerne dost, coz jsem si velmi uzivala. Dlouhy zaver se mi take znacne zamlouval - clovek mohl krasne vyklusat z te vsi akce a nezhroutit se zoufalstvim, ze tahle skvela trilogie konci.

Velmi ocenuji postavy, ktere proste nejsou cernobile. Castecne je milujete, castecne vas stvou, nekdy vyresi vse genialne, jindy vse po*erou, jsou zkratka psane velmi realisticky a inteligentne. Stejne jako politikareni, pohled na valku a jeji (ne)slavny prubeh a cenu. Trilogii jako celek muzu opravdu vrele doporucit.

CharlesWard
15.03.2020 3 z 5

Z celé trilogie, paradoxně asi nejlepší díl. Vše již bylo nastíněno v předchozích 2, byť ne zrovna dvakrát povedených, knihách a tak se do toho Honza konečně může pořádně obout. Proto je ale poněkud úsměvné zjištění, jak byly některé z linek prvních dvou knih, jen a pouze vatou, pro uvedení závěru. A závěr to tedy vlastně ani není, to až teprve epilog. Škoda, že se Honza nedokázal uvolnit tak o 1100 stran dříve. Trilogie by dávala mnohem víc smyslu.

sarka9190
03.02.2020 5 z 5

Docteno přes víkend, větší část v neděli, při zpáteční ceste vlakem a dlouho do včerejší noci. To mi došlo, že bych mohla něco i sníst. Série má vzestupnou kvalitní tendenci, kdyby šlo dát 6 hvězdiček, tak je dám, sestupnou tendenci míněno jak padá čelist. Za mě to dopadlo ok, konečně čaroděj, jak má být a za vyústění jedné z hlavních postav jsem neskonale ráda. Výborně vystavena série.

parxel
25.11.2019 5 z 5

Poslední argument králů je vynikajícím zakončením temné trilogie První zákon.

Karty jsou rozdané a každá z postav hraje s tím jí bylo naděleno. Na povrch přitom vyplouvá "ryzost" jednotlivých charakterů, což je na této sérii asi nejvíce osvěžující. Zkrátka takovou partu "hajzlů" ve fantasy jen tak nenajdete.

Nikoho asi moc nepřekvapí, když vyjde najevo, že jediným zákonem je boj o moc. Ten závěrečný nejednu z hlavních postav nemilosrdně semele a na pomyslnou pyramidu moci nakonec vynese ty, kteří jsou připraveni zemřít, ale odmítají prohrát!

Dávám plný počet hvězd, protože jsem si čtení moc užil.

denniys
03.10.2019 5 z 5

V podstatě jsem vše podstatné napsala u komentáře druhého dílu, který mi mimochodem připadal o chloupek lepší ;) každopádně kniha je skvělá a konec je naprosto výborný..moc bych si přála ještě jedno setkání s Krvavou devítkou :) každopádně děkuji autorovi za další výtečný čtenářský prožitek :)

postoran-CZ
06.08.2019 5 z 5

Poslední kniha trilogie a je to tam opět za 5 ... hvězdiček.
Vláčný začátek se přibližně od třetiny knihy začíná úspěšně rozvíjet aby ke konci vybouchl v pořádnou akci. Sand dan Glokta je stále famózní jako v předešlých dílech. Toho "mizeru" snad nejde nemilovat.
Jediné, co bych snad mohl vytknout je to, že některé postavy a dějové linky byly ponechány tak nějak bez konce a (aspoň pro mne) zůstala spousta otázek otevřená. Že by si Abercrombie nechal prostor pro čtvrtý díl?

dark fantasy

Joe Abercrombie
anglická, 1974
2008  87%Sama čepel
2018  81%Půl krále
2009  91%Až budou viset
2011  86%Hrdinové
2009  91%Poslední argument králů

Kniha Poslední argument králů je v