Až budou viset

Jak uhájit město, které je v obležení nepřátel a zamořené zrádci, když se vašim spojencům nedá ani v nejmenším věřit a váš předchůdce beze stopy zmizel? Před takovými vyhlídkami by nejraději utekl i mučitel – jen kdyby dokázal udělat krok bez pomoci hole – a inkvizitor Glokta. Ten se potřebuje dobrat k odpovědím dřív, než guršská armáda zaklepe na městské brány. Seveřani se přehnali přes hranice Anglandu a po celé zmrzlé zemi rozsévají oheň a smrt. Korunní princ Ladisla je připraven zahnat je zpátky a vydobýt si neutuchající slávu. Má to jen jediný háček: že má za sebou tu nejhůř vyzbrojenou, nejhůř vycvičenou armádu s nejhorším velením na světě. A Bayaz, První z mágů, vede skupinu neohrožených dobrodruhů na velmi nebezpečnou misi přes ruiny minulosti. Nejnenáviděnější žena Jihu, nejobávanější muž Severu a nejsobečtější hejsek Království tvoří podivné společenstvo, ale potencionálně smrtící – pokud by se přestali tolik navzájem nenávidět. Pradávná tajemství budou odkryta. Budou vybojovány a prohrány krvavé bitvy. Nejhorším nepřátelům bude odpuštěno – ale teprve až budou viset....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22974/az-budou-viset-prvni-zakon-kniha-druha-22974.jpg 4.6356

První zákon 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris

The First Law: Book Two Before They Are Hanged, 2007

Kniha Až budou viset

cathyblack

V druhém díle mne Abercrombie uzemníl drsnou realitou středověkého fantasy světa, kde není kladných hrdinů. Existují jen postavy, které sice mohou být proslulé svými činy či postavením, současně se však často jedná o lidi násilné, zločinné, pokrytecké. Rozsévají peklo a samotní si jím několikrát prošli. Násilí, smrt, pocity zmaru i tušené obavy z věcí příštích vytvářejí drsné, výborně a uvěřitelně napsané pozadí pro vcelu jednoduchý příběh. Země je na pokraji zhroucení, ze Severu přichází obáváný válečník a nese s sebou krom zkázonosné války i severská monstra. Z Jihu přichází další neohrožená armáda, co si zahrává se samotnými Požírači. Hlavní město kolabuje a politické hrátky a souboje jen prohlubují krizi. Zde není místo pro jednoho či skupinu hrdinů, jejichž charakter by se dal vyvážit zlatem a co vše vyřeší s noblesou "za každou cenu klaďáků" . Nehrdinní hrdinové se posunuli v ději na výpravu, kterou si nikdo z nich není jistý. Pološílený a boji zocelený severský válečník Logan Devítiprsťák, který se v cuku letu změní v krvavé monstrum bez špetky soucitu. Tvrdá mladá dáma, která nevěří nikomu než sama sobě. Namyšlený kapitánský synek, jemuž tvrdá zkušenost v divočině možná nápraví zvrácenou dušičku rozmazleného hejska. Možná. Čaroděj, který sotva čaruje, ale má za sebou minulost temnější než noc. Na straně druhé: Hloupé princátko, co si myslí, že mu slávu ve válce vytěží pouhý titul. West, voják každým coulem, bohužel trpící komplexem "musím všechny zachránit" a jeho marne snahy většinou končí pořádným krveprolitím. A pak skupinka děsivych seveřánů se správnými jmény jako Psí čumák, jejichž tvrdost se může porovnávat s diamantem. Nosným charakterem „politické“ části děje je vyšetřovatel Sand dan Glokta, kdysi elitní voják, nyní následkem mučení v jižanském zajetí troska, který se podílí na největších zvěrstvech inkvizice. Můžete sledovat jeho tok myšlenek a to vás Gloktu donutí milovat. Tyhle postavy možná nejsou úplnými vzory ctností, jejich činy, myšlenkové pochody i příležitostný, byť trochu černý, humor však nedávají čtenáři jinou možnost, než si je oblíbit. Někoho víc, někoho min.

špulo

Kto čítal prvý diel a páčil sa mu, nemá prečo váhať. Komu sa nepáčil a myslí si, že by sa to napriek tomu mohlo zlepšiť, nech skúsi. Ale, nezlepší sa to. Abercrombie si tu už našiel svoj štýl a valí si po svojom radostne a cynicky vpred. A depka rastie...

bleekemolen

Jojojooo.. říkal jsem si a prolítnul tuto knihu jako šipka ze samostřílu (vnitřnostmi gurškého odvedence). S nějakým představovánim už se autor nemaže a čtenáři nestačí hltat překotné události. Kniha se přísně dělí na tři dějové linky. Sám jsem při čtení nevěděl, zda mám být smutný, že jedna končí nebo se radovat z pokračovaní další. Nelze číst bez znalostí načerpaných prvním dílem, naopak pozornému čtenáři nabízí spoustu spojitostí pro retrospektivní hodnocení a pochopení motivací chovaní postav v předchozí knize.
Už se těším až brzo završím hattrick posledním dílem.

jarynek

Po dočtení prvního dílu jsem očekával, že v pokračování se jednotlivé dějové linky spojí a ve vyprávění přibude více akce. To druhé se beze zbytku naplnilo, ale to první ani v nejmenším. Naopak tu máme tři příběhy, které se tváří, že kromě základních reálií spolu moc společného nemají. Takže si budu muset počkat na další díl této skvélé fantasy série, která obsahuje všechno, co mám u tohoto druhu literatury rád - propracované reálie, nejednoznačné, ale přesto sympatické charaktery postav, intriky, kruté boje, kde bohužel občas padnou i postavy, u nichž si to nepřeji, zvraty a stále nedořené věci, které drží čtenáře v napětí a v očekávání dalšího děje.

Johana

Dobré pokračování prvního dílu, jen mne trochu mrzí, že tu vidím princip z knihy Kazatel - je totiž čas shromažďování a pak rozmetání kamení... Čte se to nicméně jako víno!
Připojuji několik ukázek:

- "Říkají, že jeho otec je samotný král." "Co z toho, čí jsi syn, když sám stojíš za kozí prd? Já bych ho ani nepochcal, kdyby začal hořet." Psí čumák s ním musel souhlasit. Ani on by to neudělal.

- "Nemůžeš zabíjet jen kvůli pomstě samotné. Potřebuješ něco víc.“ Ferro zavrtěla hlavou. „Očekáváš toho od života příliš, růžovouši.“ Zašklebil se na ni. „A já si myslel, že to ty očekáváš příliš málo.“ „Nečekej nic a nemůžeš být zklamaný.“ „Nečekej nic a také nic nedostaneš.“

- Naposled, když mu vyměnila obvazy, jí za to poděkoval, a to bylo divné. Ferro neměla děkování ráda. Obvykle se za ním něco skrývalo. Navíc ji znepokojovalo, že udělala něco, čím si vysloužila dík. Když člověk pomáhá druhým, zadělává si na přátelství. A přátelství vede přinejlepším ke zklamání. V horším případě ke zradě.

- Všichni by se rádi stáhli. Dokonce i já. Glokta se ušklíbl. „Moje otěže drží uzavřená rada a ta říká ne. Králi by to nedovolila jeho čest, jak mě informovali, a jeho čest je očividně důležitější než naše životy.“ Cosca tázavě povytáhl obočí. „Tak čest, ano? Co to k čertu vůbec je? Každý chlap si myslí, že je to něco jiného. Nemůžete se toho napít. Nemůžete to ošukat. Čím víc toho máte, tím hůř na tom jste, a když nemáte vůbec žádnou, nijak vám nechybí.“ Zavrtěl hlavou. „Ale najdou se tací, co si myslí, že je to ta nejdůležitější věc na světě.“ „Hmm,“ zamumlal Glokta a olízl si prázdné dásně. Čest nemá takovou cenu jako něčí noha nebo zub. Za tuhle lekci jsem draze zaplatil. Zadíval se k matnému obrysu vnějších hradeb, posetému hořícími vatrami. Pořád bylo ještě slyšet slabé dozvuky boje.

- Život v ustavičných lichotkách a podlézání nebyl tou nejlepší přípravou na to, že z vás budou v tak strašných podmínkách ještě dělat pitomce.

- „Začátek jara možná není nejlepší dobou k přechodu horského pásma,“ poznamenal Chodec polohlasně. Bayaz se po něm ostře ohlédl. „Mnozí by řekli, že nejlepší doba ke zdolání překážky je, když se člověk nalézá na její špatné straně!"

- „Myslel jsem…“ zamumlal Luthar. Bayazovy unavené oči se pohnuly stranou, jako kdyby i pouhé otočení hlavy bylo pro mága nesmírně namáhavé. „Myslel jsi a ještě šel? Prosím, nepřepínejte se tolik, kapitáne Luthare.“

Polli

4,5/5 Čekal bych to po těch ódách na internetu mnohem temnější, ale musíte být realistou, jak by řekl Logen.

cca
03.12.2020

Podobné knihy z oblasti fantasy čtu dost, takže tady mě, co se týče děje, nic moc nezaskočilo (ovšem nutno podotknout, že tak mi to plně vyhovuje, není třeba měnit, co funguje). Co mě u téhle knihy ale zaráží je to, že snad není jediná postava (a že jich v knize není úplně málo), kterou bych si neoblíbila, nebo by nebyla zajímavá (nejvíc si mě ale určitě získal Glokta). Opravdu obdivuji, jak se autorovi podařilo postavy skvěle popsat a nemůžu jinak, než dát 5 hvězd.

NemmamSlov

"Člověk ztracený v poušti musí vzít zavděk vodou, která se nabízí..."

Nebudem klamať. Abercrombie sa mi dostal pod kožu. Už pri prvej časti som príbeh chválil, kde autor skvele zvládol prácu s postavami. V druhej časti sa dozvedáme viac o tomto svete, intrigy siahajú hlbšie ako človek očakával a konečne niečo viac o histórii tochto sveta. Príbeh ma tri dejové línie:

1. Glokta a jeho inkviziční pomocníci. Je vyslaný aby bránil prístavné mesto Dagoska. Najprv má nájsť vraha jeho predchodcu, ale dostane nečakanú úlohu a to je odraziť útok Gurchov. V tejto časti sa odkrývajú hlavne politické intrigy. Sám Glokta sa dostáva do nepríjemnej situácie medzi dvoma mlynskými kameňmi. Inkvizítor ukazuje viac svoje pozitívne vlastnosti, čo je prekvapujúce na člena inkvizície.

2. Major West, maršál Burr, princ Ladisla a pätica Severanov Psí čumák, Čierny Dow, Trojstrom, Tull a Mračňák. Na Severe sa odohráva vojna proti Bethodovi. West stále ostáva mojim favoritom, aj keď nie je bezchybný. Bolo mi ho trochu ľúto, lebo mal asi zatial najťachšiu úlohu v tejto knihe a to strážiť rozmaznaného princa Ladisla, kvôli ktorému bolo vojsko maršála Burra oslabené. Severania sa pridajú ku kráľovskému vojsku a pomáha po prvej bitke šťastlivcom, ktorý prežili. West si nakoniec vydobije rešpekt, aj keď vďaka jeho nie moc príjemnej vlastnosti.

3. Čarodej Bayaz, šlachtic Jezal Luther, assassinka Ferro, učedník Quai a legenda Logen Devítiprsťák. Bayaz tu hlavne prezrádza minulosť tohto sveta, prečo vznikla vojna na Severe, prečo Gurchovia útočia na kráľovstvo, o jeho učiteloch, prvej a druhej láske a že aj slávny čarodej ako on robí chyby. Celá skupina moc Bayazovi neverí a preto vznikajú aj v tejto karavane škriepky, ale ako sa už vo väčšina prípadoch stalo, spoločný nepriateľ vás spojí, hlavne keď je ten nepriateľ v číselnej prevahe. Táto časť má najlepší záver a preto sa teším na pokračovanie.