Až budou viset

Až budou viset https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22974/az-budou-viset-prvni-zakon-kniha-druha-22974.jpg 5 480 69

První zákon série

Jak uhájit město, které je v obležení nepřátel a zamořené zrádci, když se vašim spojencům nedá ani v nejmenším věřit a váš předchůdce beze stopy zmizel? Před takovými vyhlídkami by nejraději utekl i mučitel – jen kdyby dokázal udělat krok bez pomoci hole – a inkvizitor Glokta. Ten se potřebuje dobrat k odpovědím dřív, než guršská armáda zaklepe na městské brány. Seveřani se přehnali přes hranice Anglandu a po celé zmrzlé zemi rozsévají oheň a smrt. Korunní princ Ladisla je připraven zahnat je zpátky a vydobýt si neutuchající slávu. Má to jen jediný háček: že má za sebou tu nejhůř vyzbrojenou, nejhůř vycvičenou armádu s nejhorším velením na světě. A Bayaz, První z mágů, vede skupinu neohrožených dobrodruhů na velmi nebezpečnou misi přes ruiny minulosti. Nejnenáviděnější žena Jihu, nejobávanější muž Severu a nejsobečtější hejsek Království tvoří podivné společenstvo, ale potencionálně smrtící – pokud by se přestali tolik navzájem nenávidět. Pradávná tajemství budou odkryta. Budou vybojovány a prohrány krvavé bitvy. Nejhorším nepřátelům bude odpuštěno – ale teprve až budou viset.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

The First Law: Book Two Before They Are Hanged , 2007

Gordonlord
08.11.2021 5 z 5

Uvažoval jsem, jestli po prvním dílu pokračovat. Sama Čepel měla na jedné straně neskutečně skvěle a uvěřitelně propracované postavy, ale na druhé straně nudný děj.

Ve druhém díle je všechno lepší. A to až na tu nejlepší míru ! Hrdinové, se kterým jsem se seznámil v prvním díle, mne provázejí celou knihou a jejich osudy a vztahy se ještě více zamotávají a stávají ještě poutavějšími, zajímavějšími a mě zajímal osud každého jednoho z nich. Takhle dobře detailně a uvěřitelně napsané poutavé postavy jsem snad ještě neviděl.

Navíc děj získal šílenou akceleraci - neustále se dělo něco zajímavého, co drželo moji pozornost a nadto moji pozornost držely už samotné postavy. Tohle už by bohatě stačilo. Neuplynula jediná stránka, kdy bych nebyl zoufale přikovaný ke knize. Ale autor jde ještě dál a každou chvilku servíruje nečekaný a zajímavý zvrat, který už tak návykovou a poutavou četbu udělá ještě mnohem zajímavější.

Příliš nesouhlasím s názory, že pokud vás nebavil první díl, nebude vás bavit ani druhý a naopak. Druhý díl mi přijde na hony lepší než ten první.

Úplně nevím, co ještě vyzdvihnout, když je tady dobře snad úplně všechno. Tohle je prvotřídní dospělé fantasy, učebnicový příklad toho, jak přesně by mělo vypadat ve své dokonalé, vybroušené formě. Osudy Glokty, Logana, Jezala a dokonce i Ferro - jejíž nátura by byla v rukou jiného autora neskutečně otravnou - jsem si neuvěřitelně oblíbil a doufám, že tohle čtení mi ještě chvilku vydrží.

Abych 500 stran slupnul jako malinu a ještě se modlil, ať to prosím ještě neskončí...to se mi stalo naposledy u Archivu Bouřné Záře.

cathyblack
03.06.2021 5 z 5

V druhém díle mne Abercrombie uzemníl drsnou realitou středověkého fantasy světa, kde není kladných hrdinů. Existují jen postavy, které sice mohou být proslulé svými činy či postavením, současně se však často jedná o lidi násilné, zločinné, pokrytecké. Rozsévají peklo a samotní si jím několikrát prošli. Násilí, smrt, pocity zmaru i tušené obavy z věcí příštích vytvářejí drsné, výborně a uvěřitelně napsané pozadí pro vcelu jednoduchý příběh. Země je na pokraji zhroucení, ze Severu přichází obáváný válečník a nese s sebou krom zkázonosné války i severská monstra. Z Jihu přichází další neohrožená armáda, co si zahrává se samotnými Požírači. Hlavní město kolabuje a politické hrátky a souboje jen prohlubují krizi. Zde není místo pro jednoho či skupinu hrdinů, jejichž charakter by se dal vyvážit zlatem a co vše vyřeší s noblesou "za každou cenu klaďáků" . Nehrdinní hrdinové se posunuli v ději na výpravu, kterou si nikdo z nich není jistý. Pološílený a boji zocelený severský válečník Logan Devítiprsťák, který se v cuku letu změní v krvavé monstrum bez špetky soucitu. Tvrdá mladá dáma, která nevěří nikomu než sama sobě. Namyšlený kapitánský synek, jemuž tvrdá zkušenost v divočině možná nápraví zvrácenou dušičku rozmazleného hejska. Možná. Čaroděj, který sotva čaruje, ale má za sebou minulost temnější než noc. Na straně druhé: Hloupé princátko, co si myslí, že mu slávu ve válce vytěží pouhý titul. West, voják každým coulem, bohužel trpící komplexem "musím všechny zachránit" a jeho marne snahy většinou končí pořádným krveprolitím. A pak skupinka děsivych seveřánů se správnými jmény jako Psí čumák, jejichž tvrdost se může porovnávat s diamantem. Nosným charakterem „politické“ části děje je vyšetřovatel Sand dan Glokta, kdysi elitní voják, nyní následkem mučení v jižanském zajetí troska, který se podílí na největších zvěrstvech inkvizice. Můžete sledovat jeho tok myšlenek a to vás Gloktu donutí milovat. Tyhle postavy možná nejsou úplnými vzory ctností, jejich činy, myšlenkové pochody i příležitostný, byť trochu černý, humor však nedávají čtenáři jinou možnost, než si je oblíbit. Někoho víc, někoho min.

špulo
23.05.2021 4 z 5

Kto čítal prvý diel a páčil sa mu, nemá prečo váhať. Komu sa nepáčil a myslí si, že by sa to napriek tomu mohlo zlepšiť, nech skúsi. Ale, nezlepší sa to. Abercrombie si tu už našiel svoj štýl a valí si po svojom radostne a cynicky vpred. A depka rastie...

bleekemolen
18.05.2021 4 z 5

Jojojooo.. říkal jsem si a prolítnul tuto knihu jako šipka ze samostřílu (vnitřnostmi gurškého odvedence). S nějakým představovánim už se autor nemaže a čtenáři nestačí hltat překotné události. Kniha se přísně dělí na tři dějové linky. Sám jsem při čtení nevěděl, zda mám být smutný, že jedna končí nebo se radovat z pokračovaní další. Nelze číst bez znalostí načerpaných prvním dílem, naopak pozornému čtenáři nabízí spoustu spojitostí pro retrospektivní hodnocení a pochopení motivací chovaní postav v předchozí knize.
Už se těším až brzo završím hattrick posledním dílem.

jarynek
13.04.2021 5 z 5

Po dočtení prvního dílu jsem očekával, že v pokračování se jednotlivé dějové linky spojí a ve vyprávění přibude více akce. To druhé se beze zbytku naplnilo, ale to první ani v nejmenším. Naopak tu máme tři příběhy, které se tváří, že kromě základních reálií spolu moc společného nemají. Takže si budu muset počkat na další díl této skvélé fantasy série, která obsahuje všechno, co mám u tohoto druhu literatury rád - propracované reálie, nejednoznačné, ale přesto sympatické charaktery postav, intriky, kruté boje, kde bohužel občas padnou i postavy, u nichž si to nepřeji, zvraty a stále nedořené věci, které drží čtenáře v napětí a v očekávání dalšího děje.

Johana
24.03.2021 5 z 5

Dobré pokračování prvního dílu, jen mne trochu mrzí, že tu vidím princip z knihy Kazatel - je totiž čas shromažďování a pak rozmetání kamení... Čte se to nicméně jako víno!
Připojuji několik ukázek:

- "Říkají, že jeho otec je samotný král." "Co z toho, čí jsi syn, když sám stojíš za kozí prd? Já bych ho ani nepochcal, kdyby začal hořet." Psí čumák s ním musel souhlasit. Ani on by to neudělal.

- "Nemůžeš zabíjet jen kvůli pomstě samotné. Potřebuješ něco víc.“ Ferro zavrtěla hlavou. „Očekáváš toho od života příliš, růžovouši.“ Zašklebil se na ni. „A já si myslel, že to ty očekáváš příliš málo.“ „Nečekej nic a nemůžeš být zklamaný.“ „Nečekej nic a také nic nedostaneš.“

- Naposled, když mu vyměnila obvazy, jí za to poděkoval, a to bylo divné. Ferro neměla děkování ráda. Obvykle se za ním něco skrývalo. Navíc ji znepokojovalo, že udělala něco, čím si vysloužila dík. Když člověk pomáhá druhým, zadělává si na přátelství. A přátelství vede přinejlepším ke zklamání. V horším případě ke zradě.

- Všichni by se rádi stáhli. Dokonce i já. Glokta se ušklíbl. „Moje otěže drží uzavřená rada a ta říká ne. Králi by to nedovolila jeho čest, jak mě informovali, a jeho čest je očividně důležitější než naše životy.“ Cosca tázavě povytáhl obočí. „Tak čest, ano? Co to k čertu vůbec je? Každý chlap si myslí, že je to něco jiného. Nemůžete se toho napít. Nemůžete to ošukat. Čím víc toho máte, tím hůř na tom jste, a když nemáte vůbec žádnou, nijak vám nechybí.“ Zavrtěl hlavou. „Ale najdou se tací, co si myslí, že je to ta nejdůležitější věc na světě.“ „Hmm,“ zamumlal Glokta a olízl si prázdné dásně. Čest nemá takovou cenu jako něčí noha nebo zub. Za tuhle lekci jsem draze zaplatil. Zadíval se k matnému obrysu vnějších hradeb, posetému hořícími vatrami. Pořád bylo ještě slyšet slabé dozvuky boje.

- Život v ustavičných lichotkách a podlézání nebyl tou nejlepší přípravou na to, že z vás budou v tak strašných podmínkách ještě dělat pitomce.

- „Začátek jara možná není nejlepší dobou k přechodu horského pásma,“ poznamenal Chodec polohlasně. Bayaz se po něm ostře ohlédl. „Mnozí by řekli, že nejlepší doba ke zdolání překážky je, když se člověk nalézá na její špatné straně!"

- „Myslel jsem…“ zamumlal Luthar. Bayazovy unavené oči se pohnuly stranou, jako kdyby i pouhé otočení hlavy bylo pro mága nesmírně namáhavé. „Myslel jsi a ještě šel? Prosím, nepřepínejte se tolik, kapitáne Luthare.“

NemmamSlov
15.03.2021 5 z 5

"Člověk ztracený v poušti musí vzít zavděk vodou, která se nabízí..."

Nebudem klamať. Abercrombie sa mi dostal pod kožu. Už pri prvej časti som príbeh chválil, kde autor skvele zvládol prácu s postavami. V druhej časti sa dozvedáme viac o tomto svete, intrigy siahajú hlbšie ako človek očakával a konečne niečo viac o histórii tohto sveta. Príbeh ma tri dejové línie:

1. Glokta a jeho inkviziční pomocníci. Je vyslaný aby bránil prístavné mesto Dagoska. Najprv má nájsť vraha jeho predchodcu, ale dostane nečakanú úlohu a to je odraziť útok Gurchov. V tejto časti sa odkrývajú hlavne politické intrigy. Sám Glokta sa dostáva do nepríjemnej situácie medzi dvoma mlynskými kameňmi. Inkvizítor ukazuje viac svoje pozitívne vlastnosti, čo je prekvapujúce na člena inkvizície.

2. Major West, maršál Burr, princ Ladisla a pätica Severanov Psí čumák, Čierny Dow, Trojstrom, Tull a Mračňák. Na Severe sa odohráva vojna proti Bethodovi. West stále ostáva mojim favoritom, aj keď nie je bezchybný. Bolo mi ho trochu ľúto, lebo mal asi zatial najťachšiu úlohu v tejto knihe a to strážiť rozmaznaného princa Ladisla, kvôli ktorému bolo vojsko maršála Burra oslabené. Severania sa pridajú ku kráľovskému vojsku a pomáha po prvej bitke šťastlivcom, ktorý prežili. West si nakoniec vydobije rešpekt, aj keď vďaka jeho nie moc príjemnej vlastnosti.

3. Čarodej Bayaz, šlachtic Jezal Luther, assassinka Ferro, učedník Quai a legenda Logen Devítiprsťák. Bayaz tu hlavne prezrádza minulosť tohto sveta, prečo vznikla vojna na Severe, prečo Gurchovia útočia na kráľovstvo, o jeho učiteloch, prvej a druhej láske a že aj slávny čarodej ako on robí chyby. Celá skupina moc Bayazovi neverí a preto vznikajú aj v tejto karavane škriepky, ale ako sa už vo väčšina prípadoch stalo, spoločný nepriateľ vás spojí, hlavne keď je ten nepriateľ v číselnej prevahe. Táto časť má najlepší záver a preto sa teším na pokračovanie.

Polli
05.03.2021 5 z 5

4,5/5 Čekal bych to po těch ódách na internetu mnohem temnější, ale musíte být realistou, jak by řekl Logen.

cca
03.12.2020 5 z 5

Podobné knihy z oblasti fantasy čtu dost, takže tady mě, co se týče děje, nic moc nezaskočilo (ovšem nutno podotknout, že tak mi to plně vyhovuje, není třeba měnit, co funguje). Co mě u téhle knihy ale zaráží je to, že snad není jediná postava (a že jich v knize není úplně málo), kterou bych si neoblíbila, nebo by nebyla zajímavá (nejvíc si mě ale určitě získal Glokta). Opravdu obdivuji, jak se autorovi podařilo postavy skvěle popsat a nemůžu jinak, než dát 5 hvězd.

Deia
27.09.2020 4 z 5

Na rozdiel od prvej knihy táto kniha má už aj dej, ktorý niekam smeruje. Všetky postavy majú úlohu, ktorú sa snažia splniť, aj keď niektorí pri tom dosť reptajú. Najviac ma bavila linka mága Bayaza spolu s jeho družinou, bolo to také dobrodružné putovanie, aj keď s dosť nečakaným koncom. Vlastne všetky postavy prežívali nejaké dobrodružstvo, len mám pocit, že všetkým postavám bola vkuse strašná zima (Gloktovi teda strašné teplo), stále boli špinaví a stále mali nejaké zranenie. Všetky dejové linky boli napínavé, akčné a sarkastické (Gloktove poznámky ma bavili asi najviac, aj keď on sám medzi mojich obľúbencov tak úplne nepatrí). Tretiu časť už mám rozčítanú a čakám nejaké veľké odhalenie, tak dúfam, že ma to nesklame!

Emilo
26.08.2020 5 z 5

Čo dodať? Nič! Bomba ????

Ronnie68
15.08.2020 4 z 5

zajímavé pokračování příběhu ...

Thekingofdisco
13.08.2020 4 z 5

O 100% lepší než první díl. Tohle už mělo švih. Vyústění Bayazovi výpravy byl geniální tah, děj na severu je správně drsný a o Gloktovi se snad nemusím ani vyjadřovat.

Hodně mě zaujal Cosca, vidím ho trochu jako takovou Rudou zmiji Prvního zákona.

Dragonian
20.04.2020 5 z 5

Opravdu se těším na třetí díl, jak to všechno dopadne!

Vera Silent
19.03.2020 5 z 5

Holy c*w, toto byl dost intenzivni zazitek. Bavily me vsechny tri dejove linky, ktere byly srovnatelne napinave a se zajimavymi zvraty. Doslo na masivni epicke bitvy, doslo na sex, doslo presne na ty sceny, po kterych jsem touzila a dost me tesi, ze autor ma stejny vkus. Dokonce jsem parkrat i zavrcela na lidi, kteri se ve vlastni naivite a nevedomosti pokusili na me behem cteni promluvit, coz se za poslednich 15 let urcite nestalo.

Jedine, co me potencialne trosku stvalo, je kdyz ma oblibena dejova linka ma dalsi kapitolu az po 100 strankach. To boli (prvni 15 minut, nez se clovek zase zacte do jine). Na me to funguje trochu rozporuplne - casto pak preskakuji k dane kapitole, ctu to dopredu, samozrejme vyctu nejaky zasadni spoiler, ktery jsem se mela dozvedet az pozdeji, pak se vracim zpatky a v konecnem dusledku ctu nektere casti knihy 2x-3x. Bavi me to stejne, ale toz trochu schizofrenni a casove neusporny vedlejsi ucinek. Ale co uz, byla to jizda!

effa
10.03.2020 4 z 5

Druhý díl zdárně rozvíjí děj, započatý v prvním díle

CharlesWard
08.03.2020 2 z 5

Čerstvě nakrknut z prvního dílu, jsem se (byť se zabezapřením) pustil do pokračování. Po přečtení se mi zdá, že chudák Honza nějak neví, jak sérii uchopit a hlavně, kam vlastně směřovat postavy. Dva příklady za všechny: linie inkvizitora Glokta s obranou města a (moje zde asi nejoblíbenější) linka s barbarem Logenem. Do teď vlastně nevím, která z nich se do knihy hodila méně. Obě zabírají stovky stránek a jsou v knize vlastně zbytečně. A tak je to vlastně s celým Prvním zákonem. Autor si, čtenáři ke vzteku, nesmyslně jede svou vizi, a je mu vlastně úplně jedno, že mu čtenář má po přečtení chuť pěkně po hrabalovsku, rozdat pár facek!

sarka9190
27.01.2020 5 z 5

Za mě super. Kdo čeká vysokou školu, jako tvorba Stevena Eriksona, bude zklamaný, já hledala něco akčního, špinavého a sarkastickeho a inteligentního. Kniha má více dejovych linii a každá mne baví. Pomalu sice asi začínám tušit, kdo má větší či menší šanci přežít, ale to mi stejně nebrání v tom, abych svým oblíbeným outsiderum nefandila.

Leiko
24.09.2019 5 z 5

5 hvězd. Proč to vlastně dělám? Protože člověk musí být realista. Tohle byla po dlouhé době sakra dobrá kniha, ještě o pěkný kousek lepší, než první díl.

denniys
22.08.2019 5 z 5

Wau! padá mi čelist a platí vše, co jsem zmínila v komentáři prvního dílu!! tohle je Příběh!!! jestli kniha Sama čepel předvedla nádherně vyprofilované rozdílné postavy a čtivý překvapivý děj v kupodivu originálním fantasy světě, nevím jak popsat, co naservírovalo "Až budou viset"....jen opravdu dobrý autor umí napsat postavu, u které se ani po 9ti stech stranách nemůžete rozhodnout, zda ji máte rádi, zda je kladná nebo záporná..a tady jich je vlastně více a je nám ukázáno, že každý člověk má v sobě dobro i zlo..že nic není černobílé a padouch dokáže překvapit a hrdina zklamat...když přidáte skvělou zápletku plnou bojů, politiky, mocenských intrik a strategií, připočtete vtipné a smutné okamžiky podtržené skvostnými glosami, dostanete skvělou sérii!!!!!

" To je jenom mrholení. Slunce nemůže svítit pořád. Musíš být realista! " Devítiprsťák

" Myslíš si, že mě to těší? Projíždět se ve svém věku plání uprostřed téhle zparchantělé bouře? Nebe nedělá žádné zvláštní výjimky, když jde o mágy, hochu, chčije na všechny stejně. Radím ti, aby ses s tím smířil a nechal si svoje skuhrání pro sebe..." Bayaz

" Nastražte uši a alespoň jednou mě poslouchejte, protože vám to nehodlám na každé míli znovu opakovat. Svět není takový, jaký bych ho chtěl mít, v žádném směru a v žádném smyslu. Devítiprsťák se vrátil do hlíny. Bethod se prohlásil králem Severu. Všude se rojí šankové a chystají se přejít hory. Už jsem došel hodně daleko a bojoval hodně dlouho a už jsem toho od vás slyšel zatraceně dost, aby mi to stačilo na celý život, a to všechno ve věku, kdy bych měl sedět na zadku s nohama nahoře a mít syny, aby se o mě starali. Takže jak vidíte, mám větší problémy, než že život není právě takový, jaký byste si ho přáli mít. Můžeš pořád dokola mlít o tom, co bylo, Dowe, jako nějaká stará ženská, co brečí, protože už jí kozy netrčí dopředu jako dřív, nebo můžeš zavřít tu svou podělanou klapačku a pomoct mi s tím něco udělat." Trojstrom

" Vrátil se do hlíny." řekl Mračoun a tvář měl schlíplou jako stará pavučina.

"Říkají, že jeho otec je samotný král." "co z toho, čí jsi syn, když sám stojíš za kozí prd? Já bych ho ani nepochcal, kdyby začal hořet." Psí čumák s ním musel souhlasit. Ani on by to neudělal.

"Skála z Uffrithu, tak mu říkali. Na celém severu nebylo většího jména. Skvělý bojovník, skvělý vůdce. Skvělý přítel. Celý život bojoval. Stanul tváří tvář Krvavé devítce a pak spolu odešli, oba dva. Nikdy si nevybral snadnější cestu, když věděl, že je špatná. Nikdy před bojem neutekl, když věděl, že se bojovat musí. Stál jsem vedle něho, kráčel s ním, bojoval s ním deset po celém severu." tvář se mu protáhla v úsměvu. " Nestěžuju si!" Mračňák

dark fantasy

Joe Abercrombie