Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Absolutně skvělé, zdaleka nejlepší kniha od Leigh Bardugo.

Co mě neskutečně nadchlo je zpracování New Havenu a Yaleovy univerzity, je vidět, že si s tím autorka dala velkou práci, protože všechny zákoutí a uličky korespondují s realitou, vše je ještě zpestřeno poznámkami a zajímavostmi ohledně architektury různých budov a památek, skvělá práce.

Charaktery jsou skvěle zpracovány, nejen hlavní postava Alex, která je uvěřitelná, ale i vedlejší postavy, které jsou zajímavé, snadno zapamatovatelné, skutečné. Sociální témata jsou zpracována s brutální upřímností člověka, který ví, jak probíhá život na americké univerzitě, až krutě odpovídají realitě.

Okultní prvky jsou zpracovány také s velikou péčí, kdy se setkáváme s různými praktikami, tvory, duchy, zaříkávadly v různých jazycích, citáty slavných, apod.

Tahle kniha je nejen pečlivě zpracována, ale také zajímavě, jsem ráda, že jsem s jejím čtením počkala, až do vydání druhého dílu, protože se na něj neskutečně těším.

,,Darlington ve všem usiloval o dokonalost, o velkolepost. Nevěděl, jak vzácný může být obyčejný život, jak snadno se dá odchýlit od průměru. Začneš vyspávat do poledne, vynecháš jednu hodinu, jeden den školy, přijdeš o jednu práci, pak o další, zapomeneš, jak dělají věci normální lidé. Přestaneš rozumět jazyku běžného života. A tak se nevědomky dostaneš do míst, odkud není návratu. Žiješ ve stavu, kdy ti země podkluzuje pod nohama, nemůžeš se dostat zpátky na pevnou půdu.

14.08.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Jsem ráda, že feel good fantasy se konečně dostává do hledáčku českých vydavatelství, protože tady zoufale chybělo.

Líbil se mi nápad s kavárnou, jako veliká milovnice kávy jsem v tom našla velké zalíbení a popíjela jeden šálek za druhým.

Postavy jsou sympatické, ač vzhledem k rozsahu a formě nebylo možné si k nim vybudovat nějaký větší vztah. Pohádkové ladění knihy mi nevadilo, ač s sebou nese neduhy typu jistých archetypů.

Celkově mám z knihy dobrý pocit, jen se nemůžu zbavit pocitu, že bych si přála víc, víc propracovanosti, větší hloubky.

09.08.2023 2 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Krásná kniha, krásné ilustrace, krásný příběh. Jedním slovem nádhera.

07.08.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

,,Nestačí jenom prodlévat ve snách a zapomenout žít, to si zapamatuj.

Pořád stejně dobré, vtipné, dojemné, co říci víc, vše už bylo řečeno. Povinnost pro každého, láska na celý život.

07.08.2023 5 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Hodně jsem přemýšlela, vzhledem k citlivosti a důležitosti tématu, co o téhle knížce napsat.

Kniha uctívá památku zemřelých, je poctou New Yorku a je plná odkazů na popkulturu 80. a 90. let. Těch odkazů bylo na mě až moc, sáhodlouhé výčty všeho a všech mě zmáhaly, mnohdy až nudily, popravdě jsem se mnohdy vůbec nechytala, ale pro ty, kteří tu dobu zažili to musí být nostalgie, ačkoli je kniha YA, tak si úplně nejsem jista, pro koho ji vlastně autor psal.

Vývoj postav je popravdě mnohem slabší než jsem čekala. O hlavních postavách a jejich motivech se toho zas až tak moc nedozvíme, tedy kromě toho, že jeden má rád módu a druhý film, že jeden vyrůstal s matkou ignorantkou a druhý v milujícím prostředí. Nechápala jsem ani jejich motivy, ani jednání, Collum mi k srdci nijak nepřirostl a Adam popravdě také ne, jediný ke komu se chová až nepochopitelně mile je právě Collum, s ostatními jedná jako s onucemi. Nedokážu se do nich prostě vcítit a té jejich velké lásce vůbec nevěřím. Proč si nemocný kluk má potřebu najít nevinného kluka a zničit mu život, proč tenhle naivní kluk po přiznání svého přítele pocítí vášeň a lásku, to prostě nedokážu pochopit a ani snad nechci. Ben je mnohem sympatičtější, byly to ale právě jeho části, které byly přeplněny různými modelkami, názvy ulic, odchodů, časopisů, značek, návrhářů, atd. Korunu tomu všemu nasadil Jack a Victor, to už jsem se úplně ztrácela. A právě kvůli nim dávám o hvězdu míň, než jsem původně chtěla.

Nejvíc se mi líbily Benovy deníkové zápisky.

01.08.2023 2 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Dobré to bylo, ale všudypřítomné chvále to podle mě nedostálo. Některé situace přitažené za vlasy, opravdu si nemyslím, že dle daných instrukcí po telefonu by Linda byla schopna provést pitvu, chování osob bylo občas nelogické, nezavřené auto, a konec trochu překombinovaný. Líbila se mi myšlenka ohledně výše trestů.

30.07.2023 3 z 5

Absolutní šílenost, krásná a strašná zároveň, jeden občas neví, jestli se smát, nebo zoufat si. Ilustrace doplňují atmosféru a ráz celé této ohavné podivnosti, nádhernosti, která krásně doplňuje celé Burtonovo portfolio.

Velká pochvala za překlad, převeršování, které má na svědomí Richard Podaný, a je jednoduše skvělé.

29.07.2023 3 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Letní bouřky, knížka, která mi od prvního vzetí do ruky, přes otočení první stránky, až po otočení té poslední, přinášela jen samou radost. A rozhodně to nebylo naposledy, plánuji ji číst každé léto, až do skonání věků. Protože já tuhle knížku, Paulieho a Floyda, naprosto nekriticky zbožňuju.

Nepamatuji se, kdy naposledy mi knížka přinesla tolik čiré a nekomplikované radosti, smála jsem se jak blázen, dojímala a dokonce i akčních pasáží se dočkala.

Tahle poloha feel good prostě autorkám svědčí nejvíc a nikdy a nic mě nepřesvědčí o opaku, kéž by psaly jen takovéhle příběhy.

P.S. Kde jsou sakra ty doprovodné povídky, potřebuji je hned teď!

28.07.2023 4 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

U téhle knihy hodne záleží, co od ní očekáváte, pokud je to romantika s fantasy prvky, budete spokojeni. Pokud fantasy s vypracovaným magickým systémem, budování světa, zajímavého antagonistu a budování vztahů mezi postavami, tak jste na špatné adrese. Tahle kniha je typická slow burn romantika, kdy se v ničem nesmíte příliš pitvat, jinak narazíte na spoustu nelogičností, nebo vývoj postav, který je okamžitý a poplatný potřebám spisovatelky (Kaleb).
Ovšem jako romantika to funguje dobře, Alessa i Dante jsou sympaťáci, jen bych si přála, aby aspoň vedlejší postavy dostaly více prostoru.

24.07.2023 3 z 5

Cizincem v Olondrii Cizincem v Olondrii Sofia Samatar

Cizincem v Olondrii, aneb když obsah ustupuje formě, což nemusí být nutně špatně, ale já osobně si nevzpomínám, navzdory vzletnosti jazyka jakým je kniha psána, že bych se tak strašně nudila, utrpení to bylo. Všechna čest překladateli, Jakubovi Němečkovi, ty dvě hvězdy jsou pro Vás.

20.07.2023 2 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Všechen můj hněv patři na poli YA mezi to nejlepší.

Kniha se zabývá mnoha nelehkými tématy jako je rasismus, domácí násilí, sexuální zneužití dítěte, závislost na drogách a alkoholu. Všechna tato témata zpracovává neskutečně dobře, citlivě, ale zároveň věrohodně.

Vypíchnout chci důležitost téhle knihy, protože přináší čtenářům zase jiný pohled na Islám, na jeho kulturu, tradice a zvyky. Kdo by po přečtení nechtěl ochutnat jejich tradiční pokrmy?

Celkově je kniha dobře napsaná, krátké kapitoly dělají knihu velice čtivou, děj graduje a my sledujeme, jak postupně nabírá na rychlosti a je jen otázkou, zda Sal a Núr dokáží včas dupnout na brzdu. Vlastně je tak dobrá, že konečně zvážím tu slavnou Jiskru v popelu.

Oceňuji zakomponování hudby, Star Wars, Pána prstenů a dalších. Mělo to jednu chybu, písnička od Nirvany se opravdu nejmenuje Heat-Shaped Box!

18.07.2023 4 z 5

Zajímavě zpracované téma, které je samo o sobě atraktivní. Věřím, že pro někoho můžou být Marešovy názory poněkud kontroverzní, ale o to upřímněji působí, a to je důležitější.

13.07.2023 4 z 5

Tehdy jsme žili v letní zemi Tehdy jsme žili v letní zemi Lydia Millet

,,Nechali se unášet svými nadějemi a nad hladinou je držela vyhlídka, že by snad mohli náhle přijít ke štěstí. Jenže namísto štěstí pouze ubíhá čas. A oni byli pořád jen sami sebou.
A přece kdysi chtěli být jiní. Odteď z toho budu vycházet, umínila jsem si, zatímco jsem se loudala zpátky do stodoly. Že se to, čím lidé chtěli být, ale nemohli, dál nese s nimi. Dělá jim to společnost.

Kniha obsahuje spoustu chytrých myšlenek, jen je podává způsoben, který je degradující, což je škoda. Knihy, které chtějí mít poselství, ale uráží ty, ke kterým se snaží promlouvat, tak k čemu to je? Kontraproduktivní.

Kniha se snaží na malém hřišti hrát velkou hru a to je ten problém, nemá na to. Snaží se o příliš mnoho témat. Škoda.

Doslov je čirá slátanina, která do takovéhle knihy nikdy, nikdy nesmí přijít. Jak mohl vydavatel překladatelce toto umožnit je mi záhadou, sráží knihu o několik úrovní.

11.07.2023 2 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

,,Nepotřebuju mrkat. Ani dýchat. Může se přihnat třeba vichřice, a se mnou ani nehne. I kdyby přišel zemětřas, nezakolísám. Já jsem ta síla, která dokáže pohnout zemí.

Opravdu se mi líbily akční pasáže, úplně je vidím na plátně. To by byla podívaná. Přiznaná inspirace Pacific Rim mě nijak nepohoršila, naopak si z filmu bere to nejlepší. S Hunger games už je to horší, ale pořád nic, co by mi vyloženě vadilo.

S hlavní hrdinkou se nedokážu ztotožnit, možná je to proto, že jsem se nikdy nepovažovala za oběť čehokoli a kohokoli, ani si nepřipadala slabá jen proto, že jsem holka. Tuhle populární agitku popravdě v dnešní době, kdy mají ženy postavení a možnosti, jak nikdy dřív, alespoň u nás, nechápu. Celkově je vývoj hlavní postavy a vlastně všech nedostatečný, téměř nulový, přitom by zde bylo tolik prostoru. Milostný trojúhelník, je jeden z nejlepších, na jaký jsem v knihách narazila, konečně to někdo uchopil a pochopil správně Na druhou stranu opět tomu chybí hloubka, možná tahle část padla za oběť škatulce YA, škoda.

Co mi vadí nejvíc je promarněný potenciál, protože tohle mohlo být tak zatraceně dobrý! Skvělý a jedinečný, jen kdyby to bylo víc propracovaný, ať už jde o vývoj postav, budování světa, ,,magický systém i politický systém, jenže nic z toho se bohužel nekonalo.

Ale rozhodně si přečtu druhý díl, v tuto chvíli vím jen to, že bych ve světě, kde vládne apolitická holka, která si nevidí na špičku nosu, jedná zběsile, ale nepromyšleně, nic neplánuje a nazývá se císařovnou, nejspíš žít nechtěla.

08.07.2023 3 z 5

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

,,Svět někdy sklouzne po příliš strmém svahu, než aby bylo možné ho napravit. Je nutné umět tyto chvíle rozeznat a zachránit, co se ještě zachránit dá.

Krásný jazyk, skvělé postavy, antagonista, jehož motivy jsou pochopitelné, fungující magický systém, tohle všechno dělá z Bezvětrného města skvělou knihu, přesto mám pocit jakési matné neukončenosti celého příběhu.

05.07.2023 4 z 5

Sága 10 Sága 10 Brian K. Vaughan

Mělo to své slabší i silnější chvíle, ale celkově jsem se spíše nudila, postavy, na kterých mi záleželo, buď zemřely, nebo zmizely v propadlišti Vesmíru a nových moc nepřibylo, uvidíme, co bude dál.

04.07.2023 2 z 5

Liščí země Liščí země Katja Frixe

Kniha je krásná nejen svým vzhledem a zpracováním, ale zejména svým obsahem.

,,Štěstí přece přichází zevnitř.

,,Proč jsi na mě vlastně tak hodný?
,,Asi proto, že ty jsi hodná na mě.
,,A když se k sobě chováme hezky, je na světě fajn.

26.06.2023 3 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nostalgie.

,,Máš radost, že tě někdo miluje natolik, že je ochotný kvůli tobě umřít? Nicméně věz, že já tě miluju ještě víc. Měl jsem totiž v úmyslu zemřít, ale kvůli tobě jsem se rozhodl žít a troufám si tvrdit, že to je větší oběť

25.06.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Nemám ráda, když ze mě kniha, film nebo hra dělají hlupáka nebo ignoranta, tahle dělá obojí. Vývoj postav, svět, stav společnosti jsou jen málo propracované, vše ustupuje snaze šokovat. I ve chvílích, kdy je to bezúčelné a kontraproduktivní. Zcela zbytečné násilí na štěňátkách.

Celkově je kniha nepropracovaná, nejde do hloubky a nevyužívá potenciál poměrně zajímavého nápadu. Hlubší myšlenku postrádá, ač se čtenáře všemožně snaží přesvědčit o opaku.

21.06.2023 1 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Jsem velice mile překvapena, kniha je vzhledově nádherná a velice kvalitně zpracovaná. Po obsahové stránce je dobrá, místy vtipná, místy smutná, ale co víc, v několika povídkách najdeme i nějaké to ponaučení. Samozřejmě jako u všech povídkových knih je kvalita jednotlivých povídek různá, ale žádná nebyla vyloženě špatná.
Osobně se mi nejvíce líbila povídka Co když to (ne)vadí. Sympatická hrdinka, vtipná a poučná povídka, na tak málo stránek, vážně dobrá práce.

19.06.2023 2 z 5