Epes Epes komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

I když nemohu popřít vypravěčské umění autora (místy bylo čtení opravdu napínavé), celkově King ztrácí body za tento příšerný žánrový pelmel. Kombinace klasické detektivky s drákulovským hororem naprosto shodila celou zápletku. Namísto aby se autor držel jasně vystavěných pravidel příběhu, zahnal sám sebe do kouta, odkud si musel vypomoci nadpřirozenými sílami namísto reálného pachatele a přirozeného vysvětlení (tak podstatného právě pro detektivních příběhy). Tím se stalo vyprávění vysoce, resp. zcela nedůvěryhodným. 50 knih na Kingově kontě už je možná moc na to, aby se autor nevyčerpal - takovéto žánrové experimenty mu však pouze ubírají kredit.

12.11.2019 2 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Veliká poklona překladatelce.

24.10.2019 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

U knihy jsem vydržel až do konce, ale byla stejně dlouhá a úmorná, jako byl sám onen pochod. Autor naneštěstí setrval u prvního plánu, tedy vytrvale líčil další a další útrapy cesty, po jednom popisoval detaily, jak skončilo všech 100 chodců, a v mezidobí zásoboval čtenáře informacemi o počasí a průchozích městech. Knihu jsem dočetl, jen abych se dozvěděl, kdo dojde do cíle. Stále jsem čekal, kdy autor ozřejmí širší politický a sociální kontext pochodu nebo nás nechá nahlédnout do kauzality, která přivedla jednotlivé účastníky pochodu na start. Také jsem dlouho doufal, že během pochodu dojde ke vzpouře nebo se alespoň více vyjeví absurdita a zvrácenost celého podniku. Naneštěstí, psychologie postav byla velmi povrchní a jejich vývoj (o konečném prozření ani nemluvě) prostě nechal autor zcela stranou. Zůstaly tak jen další "hladové hry" a text, který nezanechal žádný hlubší dojem.

16.06.2019 2 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Určitě je to kniha pro pokročilé čtenáře, nelze spoléhat na to, že jí současná dospívající generace porozumí jen proto, že prožívá stejné vývojové období jako hrdina. Zdá se mi, že v ostatních komentářích se často opakuje klišé naučené z čítanek a literárních rozborů o klackovitosti a přehnané kritičnosti adolescenta (hl. postavy). Mě naopak přesvědčil svojí spontánností, skutečně rozvinutou sociální kompetencí (jak bychom řekli dnes) - podívejte se, jak snadno navazuje vztahy, kolik má kolem sebe lidí, jak přechází z jedné interakce do druhé. A rozhodně mu nemůžu upřít, že je v jádru ryzí, dobrý člověk vybavený klíčovými hodnotami, které mu pomůžou prožít dobrý život.

11.05.2019 5 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Velice intimní příběh, který se vymyká hlubokým porozuměním člověku, skutečně bohatou slovní zásobou a mimořádně vyváženou mírou taktu. Jak snadno by se stejné téma mohlo zvrhnout v oplzlost a s jakým mistrostvím místo toho zachytilo nejjemnější esenci lidské tragédie...

21.04.2019 5 z 5

Ředitel a hydra Ředitel a hydra Jan Jícha

Jsem z oboru a inspekce u nás byla před půl rokem - tak jsem se pobavil. Doporučuji jako oddychové či spíše uklidňující čtení každému řediteli, kterému se "hydra" do školy nahlásila. A do Lakšmí jsem se i já v průběhu čtení zamiloval...

29.02.2020 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Že se to na ostrově zvrtne, to se dalo tušit od začátku. Spíše jsem ale sázel na Roye. Spousta autobiografických prvků z autorovy otřesné životní zkušenosti a poučení, že si dospělí nemají řešit mindráky prostřednictvím vlastních dětí. Čtení na jeden až dva dny, ohromení na jeden až dva týdny. Poučný doslov.

22.09.2019 5 z 5

Dům doktora Fišera Dům doktora Fišera Petra Braunová

Záhada jako Brno (veliký jako Praha se myslím neříká :-), uvěřitelné kulisy českého prostředí, přesvědčivé hlavní postavy (Petr a Kristýna). Děj je svižný a čtivý. Poněkud stereotypní je generační kritika mládeže závislé na počítačích - zde autorka, i když jinak pokroková, nedrží krok s dobou, dnešní děti jsou spíše na Intagramu než FB. Zápletka s klonem není v literatuře nová, srov. Bez šance - Shusterman, Je to i můj život - Picoult, nebo filmové zpracování Ostrov (2005).

06.10.2018 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Skutečně pozoruhodná kniha, jejíž příběh mě místy upřímně dojímal. Poselství pro nás pro všechny. Velká pocta patří i překladatelce.

13.08.2018 5 z 5

Tajné společenství Tajné společenství Philip Pullman

Mrzí mě, že se Pullman v dalším díle až příliš soustředí na politikaření a zabředává do filozofie - tím se knihy postupně vzdalují dětskému čtenáři. Také že už v 2. a 3. pokračování není a nebude žádný dětský hrdina. Kniha Prachu mi přišla mnohdy nastavovaná - např. pražské dobrodružství bylo zbytečně detailní dějovou odbočkou, ačkoli je samozřejmě zajímavé (a místy úsměvné) číst o našich reáliích v textu anglického autora.

24.10.2021 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Četl jsem po roce od předchozího dílu a některé souvislosti už jsem zapomněl, takže mi chvíli trvalo se v ději zorientovat. Po přečtení 3. dílu jsem se znovu pustil do prvního, a najednou mi celá série dává mnohem větší smysl. Však sama autorka uvádí, že ke koncovým událostem se vine červená nit všemi třemi knihami. Historické události a postavy jsou v celé trilogii mistrně posazené do fiktivního příběhu. Spolu s četbou také (po částech) sleduji film Andrey Rublev, který se odehrává téměř na rok přesně ve stejné době, takže si lze udělat obrázek, v jak nuzných poměrech tenkrát lidé na Rusi žili.

12.03.2021 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Příšerné svědectví o despotickém otci a sadistickém bratrovi, jimž se hlavní hrdinka nedokázala téměř do poslední stránky vzepřít. Byla to tak strašná mentální omezenost a sociální závislost na rodině, nebo výsledek výchovy založené na ideologickém vymývání mozku? Neskutečně mě rozčilovalo, že člověk studující PhD. nejen že nedokáže racionálně nahlédnout na svůj psychický problém, ale vůbec si ho připustit, požádat kohokoli o pomoc a tuto pomoc přijmout. Kdyby nebylo dobových reálií (Dvojčata, Bin Ladin...), člověk by nevěřil, že takové tmářství je možné ještě ve 20. století. Tuším, že se autorka napsáním pamětí snažila vyrovnat se svým dětstvím, a kniha ji usvědčuje, že se jí to vlastně dosud nepodařilo. Díky tomu máme další důkaz, jak mohou být jizvy z dětství hluboké a bolestné po celý život.

03.06.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Zasazení příběhu do reálného prostředí pohoří Tribeč vzbuzuje chuť vydat se na Slovensko po stopách knižních hrdinů a věřit, že se to všechno stalo.

07.04.2020 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Pečlivě rozplánované a přesně nadávkované dobrodružství zasazené do atraktivních kulis udržuje čtenáře (dětského i dospělého) v neustálém napětí. Nádherné ilustrace jsou odměnou za každou přečtenou kapitolu.

17.01.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

V druhém pokračování nás Shusterman naštěstí ušetřil technických detailů a naturalistických popisů porážení lidí, kterému eufemisticky říká kosení, a vyvážil je prokládáním Nimbusových filozofických úvah. Právě v nich se postupně rozkrývají indicie k osudu lidstva. Koncovka je napsaná napínavě, ale celkově autor opakuje sám sebe. Jako by se nedokázal vzdát někdejší série Unwind. I v Nimbusu stále narážíme na již vypotřebované motivy oživování a transplantace těla. Na třetí díl je zaděláno úspěšně, ale překvapí nás Neal ještě něčím?

22.11.2019 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Čtivý a uvěřitelný příběh, až na poslední oddíl. "Deus ex machina" - a to doslova - příběh v koncovce pohřbil, i když hlavní hrdinové zůstali na živu.

24.10.2019 4 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Ke knize jsem se vrátil znovu asi po pětatřiceti letech. Četl jsem ji v dětství a nechápu, jak jsem u ní mohl jako dítě vydržet - možná kvůli očekávanému dobrodružství finálního útoku, který se v příběhu rýsuje od samého začátku, ale dojde na něj až na samém konci. Detailní popis plánování je sám o sobě obdivuhodný, ale čtenářsky ukrutně pomalý - taková nicméně asi bude realita. Rozuzlení je poněkud naivní, ale chtěl bych věřit, že se najdou i tací žoldáci. Nicméně zprávy o žoldnéřské skupině Wagnerovců operujících toho času na Ukrajině nás nenechávají na pochybách, kým skutečně jsou - námezdními hrdlořezy bez úcty k lidskému životu. Proto je těžké s hlavním hrdinou knihy sympatizovat.

20.05.2023 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Čtivé a oddechové. Kéž by bylo vždycky tak jasné, kde stojí síly dobra a zla ve světě. Důkladná obeznámenost autora s mnohými reáliemi (např. současná energetická krize, která je v knize předpovězena tři roky předem) ukazuje, že Forsythova fikce není zas až tak fiktivní. Přesto těch úspěchů slaví britská strana až nápadně mnoho v příliš krátkém sledu, čímž příběh ztrácí na uvěřitelnosti, zejména ve výkladových pasážích o geopolitickém uspořádání světa. Nejprve mi bylo čtenářsky příjemné, jak se jednotlivé epizody rychle odehrají, takže čtenář nemusí dlouho zmučeně čekat na jejich projasnění, zhruba od poloviny knihy mi to ale naopak přišlo poněkud povrchní a nepropracované, neboť šťastný konec byl vždy na dohled.

23.10.2022 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Ještě štěstí, že jsem zhruba uprostřed Gaussovy křivky rozložení IQ v populaci. Avšak zatímco pravá strana s nízkým IQ se, jak vidno v knize, s pocitem spokojeného života nevytlouká, vysoký intelektuál je zjevně dar, a současně prokletí.

22.04.2022 4 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Životopisy politiků prakticky nečtu, proto jsem z knihy, již jsem dostal jako dárek, měl na začátku strach. Obával jsem se poněkud nudného přehledu tuny historických fakt a politických souvislostí, které mi nebudou dávat smysl kvůli mému nízkému všeobecnému přehledu a nulovému zájmu o politiku. Opak byl pravdou - knihu jsem zhltnul za tři dny s velikým zaujetím. Nad všemi dějinami a politikou se v popředí klene dramatický popis Churchillovy osobnosti a jeho neúnavného zápasu se světem i sebou samým. V tomto smyslu je text nesmírně zajímavým, poučným a inspirativním. K Churchillovi jsem se díky němu přiblížil jako k člověku z masa a kostí, jakkoli nás všechny převyšuje svou dějinností.
Pokud jde o autora, Borise Johnsona, jsem ohromen šíří jeho záběru i vypravěčskými dovednostmi. Myslím, že hluboké studium Churchillova života ho určitě v politice dovedlo tam, kde nyní je, a zformovalo jeho politické postoje. Podobnou disertaci by měl zpracovat každý vyšší politik, aby si uvědomil své místo, své poslání a svůj závazek, jakým politikem chce a nechce být a jak chce světu přispět a posloužit mu.

31.12.2021 5 z 5