Dlouhý pochod

Dlouhý pochod

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo dát vsázku svůj život a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí - tři napomenutí znamenají okamžitou smrt. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, zvítězí jenom ten, kdo z celé stovky vydrží nejdéle. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/878/dlouhy-pochod-QTX-878.jpg 4.41451

The Long Walk (1979)

Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Kirrie
včera

Páni. Tenhle příběh mě nechal v slzách, naštvanou z nejasného konce a uspokojenou z hlavní myšlenky. Knihu bych musela přečíst dvakrát, abych odhalila veškeré Kingovi skulinky, ale i jednou stačilo. Věřím, že každému dílo nesedne z jednoho prostého důvodu. Psychologie. Ale pokud jste vůbec kdy projevili o tajemna mozku zájem, musíte si to povinně přečíst. Vážně... Páni.

EDUmach

Vždy, když jdu delší tůru po silnici a rozbolí mě nohy, vzpomenu si na tuto knihu :)

WeeWar

takový práce a přitom taková blbost, chtělo by se mi napsat... Jak moc nám chybí k tomu, abychom se k tomuto, skrze veškeré ty stupidní realityshows dneška, propracovali skutečně? Myslím, že třeba Japonci už k tomu moc daleko nemají:)

buldozer5

Dlouhý pochod...
Dělá čest svému příběhu, protože mi děj přišel hrozně nezáživný a zdlouhavý, i když kniha zase tolik stránek nemá. Musel jsem se přinutit, abych ji vůbec přečetl. King zkrátka píše stylem, který mi moc nesedne, ale zase se musí ocenit jeho tvůrčí schopnost. Proto jsem do hodnocení dal 3*

A22Los

Jedna z mych... dalo by se mozna rict nejoblibenejsi kniha. Precteno na jeden zatah. Dej vas chytne a nepusti. Nema proste chybu

Ivan Kučera

Ďalšia nudná reality show od Stephena Kinga, toho času Bachmana. Je to o čosi znesiteľnejšie, než Muž na úteku/Bežiaci muž. Námet nie je zlý (proste len kráčate a kráčate a kráčate... a potom začnete umierať a nakoniec zomriete), ale proste je to veľká nuda + neskutočne nezáživné, mdlé a miestami až nesympatické postavy. Potom prišiel koniec a bol som rád. Ale čítať sa to dalo. Trocha.

FemmeFragile

Myslím, že po dlouhé době mi při psaní recenzí došla slova. Nedokážu vyjádřit, co ve mně tato kniha zanechala, přesto že je tak prostá a vlastně o ničem - dobře, banda kluků, co se bůhvíproč přihlásila k dobrovolné smrti, jde, jde po silnici - prostě nuda - a postupně umírá. Banalita. Přesto z děje, který je tak absurdní, až je nezajímavě jednotvárný, King alias Bachman udělal knihu, na kterou nikdy nezapomenu. Postavit děj jen na monotónnosti a sporadickém pološíleném dialogu je nesmírnou odvahou a ukazuje to pouze, že King je v současné době jedním z nejlepších spisovatelů, jací po světě chodí a snad i kdy chodili... Mám za sebou několik z jeho knih a myslela jsem, že už nic nepřekoná jeho Zelenou míli, ale spletla jsem se. Tahle kniha se jí zařadila rovnocenně po bok. Obě knihy se vyznačují brilantním zobrazením nepřekonatelné vůle k životu, ale také okamžiky smíření se s ním...

Jestli bych měla jednu knihu ze všech na světě někomu doporučit, nedokázala bych si jednu jedinou vybrat. Ale tahle by rozhodně patřila k těm, mezi kterými bych se rozhodovala.

michalka S.

Me kniha nezaujala odložila jsem ji

Werčíík

Parádní!! Třetí Kingovka a jsem fakt nadšená. Jen nedoporučuji číst týden před maturitou, protože jsem se od toho nemohla odtrhnout :D

vorlovab

Při prvním přečtení před mnoha lety jsem až do prvního výstřelu nevěřila, že ti vojáci na okraji silnice s puškami skutečně mají "v plánu" střílet... Velice povedené téma, tak "jednoduché" a přitom tak skvěle napsané! Kdo by si pomyslel, že číst o chůzi skupinky chlapců může být poutavé. Konec perfektní :)

kachy

Tato kniha byla jedna z nejlepších od Kinga. Ještě dlouho potom jsem o ní přemýšlela.

Sireen

Na Kinga fakt hodně slabé. Byl to dlouhý pochod i pro čtenáře, jsem ráda, že to skončilo. Příběh žádný, atmosféra nulová, dialogy o ničem, pocity nebyly. Celou dobu čekáte, že se něco stane a ono se nakonec nestane absolutně nic. Ani by to tak nevadilo, kdyby to alespoň mělo tu atmosféru, zajímavé myšlenky, postavy probrané do hloubky, ale to všechno chybělo. Opravdu netuším, o čem to mělo být...
Myšlenka super ale zpracování ubohé, šlo u toho dostat mnohem, mnohem víc.

Dandy1

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.

Azizi

The Long Walk je absolútne perfektná kniha! Zase raz sa mi potvrdilo, že King, ktorý nie je klasický, je oveľa lepší, ako tie jeho mysteriózne horory. Pre mňa po Dievčati, ktoré malo rado Toma Gordona, určite najlepšia kniha z tých, ktoré sa ku mne od neho zatiaľ dostali. Naviac je to prvý nezjednodušený román, ktorý sa mi celý podarilo prečítať v angličtine. Povedala som si, aká iná kniha môže byť ľahšia na čítanie v angličtine, ako chlapci idúci po ceste? A bolo to naozaj tak! Preto vrelo odporúčam pre tých, ktorí si svojou angličtinou zatiaľ nie sú úplne istí, no chceli by nejako začať. Vďaka tejto knihe som sa prestala báť čítať v angličtine.

Skvelá psychológia a vykreslenie charakterov postáv, budovanie napätia, úžasný nápad, myšlienka, žiadna zbytočná vata (tým myslím napr. zdĺhavé retrospektívne spomienky postáv ako v Geraldovej hre). Autor z témy vyťažil naozaj veľa a opísal snáď všetky možné zdravotné problémy, ktoré pri tak dlhej chôdzi s mizivou nádejou na prežitie môžu v organizme a psychike nastať. ...Vziať si do jednej ruky cukrovú vatu, do druhej popcorn a farebné balóniky a dychtivo pozerať na trpiacich umierajúcich chlapcov dokonale vystihuje zvrátenosť dnešnej doby a nezmyselnosť televíznych "reality show".

Eremites

Bravurní....Pochod přímo do pekla. Na který se účastníci vydávají dokonce dobrovolně. Výborně zpracovaná psychologie osobností některých z chodců. Drsná beznaděj, kdy i čtenář je vtažen do "hry" - zda je lepší rovnou vzdát a umřít nebo se potácet několik dalších mil a své trápení si ještě prodloužit....a umřít.

Souhlasím s komentářem uživatelky lucimark (proti většíně ostatních) - že závěr je prostě dokonalý - jakékoliv další rozpitvávání by bylo jen ke škodě. Myslím, že to byl Bachmanův záměr - ponechat tomuto příběhu jeho surovost a syrovost se vším všudy. Nebo je skutečně někdo přesvědčen, že ten, kdo dokáže jako poslední přežít tento "pochod smrti" je ještě schopen racionálně myslet, hodnotit, radovat se či jinak projevovat "lidství"? Zcela jistě nikoliv....V tomto (díkybohu zatím fiktivním) druhu "zábavy" pro znuděné masy lidí jde přece hlavně o smrt - a to smrt všech, včetně "vítěze".

A když zde mnozí srovnávají toto dílko s jinými romány od S.Kinga, nepřijde mi to úplně fér. On sám v předmluvě vysvětluje, že nechce, aby se toto jeho alter ego a jeho díla spojovaly s Kingovou literární tvorbou. Popisuje, jak byl z prozrazení identity R.Bachmana sám rozhořčen a rozčarován. Detailně osvětluje, v čem se tvorba Bachmana od Kinga liší - tak bychom to my, čtenáři, mohli respektovat.

ber-tram

Rešerše: Existuje zábavnější český film Kam pánové, kam jdete. Je to hořká komedie, která se samoúčelnými, jednotvárnými Kingovými jatky rozhodně neinspirovala.
Část teoretická: Kingův vyprávěcí sloh je známý čili nepřekvapí. Proto se čeká na motivaci, která příběh rozjíždí, a úder, jímž se završí. Neudálo se ani jedno ani druhé.
Část praktická: Nejlíp na pásu ve fitku si zkusmo nastavte konstantní rychlost o fous víc než 4 míle. Znamená to mašírovat skoro 6,5 km/h, žádné loudání tedy.
Konkluze: Už v půlce dlouhého pochodu (smrti) je jasné, že nebude-li vykoupen pointou odhalující pohnutky budoucích obětí, nemá šanci na vyšší hodnocení. 13/17

stsasa

Motiv knihy je velmi zajímavý, King je prostě pán spisovatel. I když je to delší doba, co jsem knihu četla, ještě teď si pamatuji, jak jsem byla při čtení nervózní až do konce, jak to dopadne. Knihu určitě doporučuji.

Radvana

Ten nápad...moc se mi kniha líbila,jedna z nejlepších od Kinga

Petrue

Na tuhle knihu jsem se velice těšila. A bylo proč. Zdánlivě nezáživné téma se pomalu, ale jistě, mění ve strhující drama, hodně zvrácené a smutné. Skvělé popisy osob, charakterů a různých detailů, díky kterým se zážitek ještě umocňuje. Sama jsem několikrát přecenila své síly a sotva pletla zničenýma nohama a je opravdu iritující, představit si v tu chvíli, okolo sebe, ještě svačící krvežíznivé diváky.

kubal18

Jedna z nejlepších Kingovek.

Majkrofon

Zaujímavý námet, vôbec mi nevadilo, že nebol opísaný systém, aký vládol v USA, bolo to znatelne zo samotného príbehu. Samotná knižka vo mne zanechala v celku pozitívny dojem. Jednalo sa skôr o psychologickú záležitosť, velmi dobrá kniha, ktorá má svoje muchy, no zaujme hneď od začiatku.

Pampalini

Novela, alebo dlhšia poviedka s rezkým krokom plynúcim dejom. Chýbajú súvislosti a okolnosti, vykreslenie sveta, veľa zostáva nevysvetleného. Ale to by už bol román s kráľovským rozmerom. Takto príbeh pripomína skôr experimentálnu jednohubku, ktorá sa dobre číta. A tých, čo premýšľajú, desí.

JiříM

No nevim. Četlo se to perfektně ale obsah....ten me vůbec nenadchnul...

Alaglesia
14.12.2016

Jedna z nejhorších knížek od Kinga, co jsem četla. Nevím, jestli je to tím, že mám za sebou Temnou věž a ostatní mi už připadá jako slabý odvar jeho tvůrčích schopností, přesto to nevzdávám a pokračuji v četbě jeho děl dál. Tahle knížka mi přišla jako dobrý nápad...viděla jsem v tom nadsázku, jak jsou lidi dneska zfanatizovaní různými typy soutěží jako Vyvolení, atd. I zde postávají u silnice fanoušci a je jim jedno, když jim před očima někoho odstřelí. Líbily se mi myšlenkové pochody hrdiny, to King vykreslil pěkně, ale závěr. Celou dobu člověk čeká hlavně na závěr a on to takhle odfláknul! Ode mě pouze čtyři hvězdy, má na víc!

Woolsey
02.12.2016

No nevím... Moje první kniha od pana Kinga. Asi jsem podle hodnocení čekal mnohem víc. Podle mě je rozděleno hodnocení knihy na 2 skupiny:1. co knihu milují a 2.které zklamala. Žádný střed asi není. Zbytečně zdlouhavé a žádná akce, žádné napětí.. Bohužel 2/5

Romčuška
26.10.2016

Když to zhodnotím myslím, že je daleko hrůznější pocit opravdové, nefalšované smrti než nějakých bytostí, co neexistují příklad upíři... Myslela jsem si, že Salem byl strašidelný ale daleko horší pocit byl pro mě pocit smrti, která čeká na každého a nikdo neví, jaká je pro to ten konec... Opravdu ta smrt tam dýchá na každé stránce, v každém slově a na každém písmenku a ještě ted slyším jak jejich chodidla pleskají o asfalt a cítím smrad z pušek... brrrr.... Tak umí King krásně vtáhnout do děje!

tosu69
26.10.2016

Solidní lekce z psychologie.Profily různých lidských povah jsou zde vykresleny opravdu bravurně.Zajímavý závěr.

JitkaHambi
25.10.2016

Pro mně jedna z nejlepších knih od Kinga.Prožívala jsem úplně živě tu hrůzu s nimi. Ještě dlouho po přečtení mi kniha ležela v hlavě a i teď, kdyz si na knihu vzpomenu, úplně mě mrazí.

Darknessfriend
16.10.2016

Strhujici depresivni pochod......depresivni Bachman ale nektere hlasky nemaj chybu.

lucimark
03.10.2016

Ufff. Tohle bylo něco. Strhující. Znepokojivé. Celou dobu, co jsem to četla, jsem měla problém při delší chůzi, při výpravách do lesa, pochodování městem i jinde nemyslet na Garratyho, McVriese, Stebbinse a spol. Úplně jsem si uvědomovala tu bolest a hrůzu, kterou zaplať Bůh snad nikdy nepoznám a děkovala jsem za dobré boty a suché a teplé místo v cíli mé cesty. A vlastně i za to, že mám nějaký jasný cíl.

POZOR NÁSLEDUJE SPOILER

No, a závěr knihy, na který si tu mnozí stěžují? Mně přišel úplně přesný. Jak jinak věci skončí, když skončí? Prostě šlus. Když je konec, tak je konec. Není, kdo by psal dál. Není o čem psát. Právě ten konec o ničem podle mně přesně vystihuje nesmyslnost celé té akce. A zklamání, které jsem jako čtenář pocítila, jsem pochopila jako součást hry. Za mně super.