Faktor Churchill

V životopise Winstona Churchilla podává autor se svým charakteristickým vtipem a pronikavostí podobiznu premiéra, který nebojácně vedl svůj národ do boje, přestože nenáviděl válku a pohrdal politiky postrádajícími zkušenost s jejími hrůzami; muže potýkajícího se s depresemi a šišláním, který se přesto vypracoval na jednoho z největších řečníků všech dob a nejproslulejšího žurnalistu své éry; politika, který se díky své otevřenosti novým myšlenkám stal průkopníkem v oblasti zdravotnictví, školství i sociálního zabezpečení, aniž by se přitom zřekl vrozené politické nekorektnosti; a především neohroženého, vynalézavého, odhodlaného velikána, jehož existence je nejlepším argumentem proti názoru, že sebevětší osobnost nemůže zvrátit běh dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299002/faktor-churchill-pqJ-299002.jpg 4.187

The Churchill Factor. How one man made history (2014)

Literatura faktu
Vydáno:, Kniha Zlín

Evišťátko

Pro někoho jako já,kdo naprosto plave v moderních dějinách, je kniha a postava Churchilla dalším dílkem do skládačky pochopení toho, v čem dnes žijeme. Ač zcela jistě nebyl člověkem bez chyby, přikláním se k názoru, že nebylo a nejspíš už nebude takového politika jako byl on. Byť si na něj spousta hraje. Jsou to však směšné karikatury v porovnání s velikostí jeho charakteru.

LenkaKT
19.11.2018

Je znát, že autor Churchilla miluje. Naštěstí se s tím netají a proto čtenář bez osypání může zvládnout i pasáže, kde autor obhajuje některé opravdu těžko obhajitelné kroky. Současně ale pořád platí, že to je obrovské dílo, plné informací, souvislostí, postřehů. Že je to svižně napsáno a dobře se to čte. A zajímavé pro mne je i to, že na Evropu lze nahlížet také jako na otravný kontinent přechodných státních uskupení, jež jsou neustále ve při a někdo to za ně musí řešit. Takhle nás to ve škole neučili :D

petaSk
26.10.2018

[audiokniha]
Líbí se mi, že kniha zabírá jak Churchillův osobní, tak i politický život a líbí se mi, že doplňuje informace k druhé světového válce, alespoň pro mě, i když v tom mám pořád tak trochu hokej. Věděla jsem, kdo Churchill byl, ale nijak zevrubně jsem netušila, co všechno pro Británii udělal.
Co se mi nelíbí je až nekritický přístup autora. Po celou dobu poslechu jsem měla dojem, že snímá z Churchilla zodpovědnost za všechno špatné, nebo to bagatelizuje a přičítá mu většinu zásluh, jejichž pozitivní dopady sahají až do dnešních dní. Nevím, jak by se tento přístup líbil Churchillovi, kterého sám v knize nazývá "náš hrdina".
Nevím, nakolik můžu knize věřit. Bylo by lepší, kdyby si autor zachoval více odstupu, ačkoliv věřím, že sám se v Churchillovi shlédl. O to smutnější je, když víme, kam Johnson svým řečnickým umem Británii dovedl (k Brexitu) a jak potom utekl před chaosem, který z velké části zapříčinil (odmítl převzít post premiéra a hrát hlavní nevděčnou úlohu při jednáních o výstupu z EU). To by jeho Churchill neudělal.

swon
19.10.2018

Borisi Johnsonovi o objektivite ve skole moc nerekli :-) Jeho obdiv k politickemu velikanovi 20.stoleti je nekriticky. Obcas tedy v knize nejakou snahu projevil, aby ji vzapeti hned negoval a vsechno spatne analyticky vyvratil.
Co uz...jenze ja Churchilla proste uctivam (i se vsemi seky, ktere nadelal). A vlastne i toho euroskeptickeho blondyna na kole snesu :-)

martin7848
25.09.2018

Tohle jsem fakt netušil. Bral jsem Churchilla jako člověka, který vedl Velkou Británii ve druhé světové válce. To, že to byla jen špička ledovce mi vůbec nedocházelo. Celá kniha popisuje, co všechno zažil a hlavně dokázal. Z jakých pádů se vzpamatovával a jakých výšin naopak dosáhl. A stále si zachovával obrovskou dávku lidskosti a pokory - i když někdy drsně vyjadřovanou. Za mě smekám, pane Churchille.
Navíc je kniha velmi mistrně napsaná a dokáže nás vtáhnout přímo do míst kudy Churchill kdysi chodil a kde žil svůj život. Autor stylem vyprávění přitahuje do přímé Winstonovi blízkosti.

Adiemus
15.09.2018

Současnost by potřebovala nového Churchilla jako sůl.

Layyen
29.06.2018

Zajímavě podáno i pro člověk s ne uplně dokonalými znalostmi historie, mohu jedině souhlasit, že to jakou byl Churchil osobností, tak v téhle době se nenajde jemu rovný, který by věci pojmenovával tak jak opravdu jsou, který by se omluvil za chyby, nehrabal peníze jen pro sebe... knihu určitě doporučuju.

Rihatama
08.03.2018

Óda na Churchilla. To je zřejmé z prvních a mnoha dalších Johnsonových řádků. Píše o člověku, který je v jeho očích velkým Britem, respektive tím největším Britem, jaký ve 20. st. žil (pakliže ne největším člověkem na světě). To nejednoho možná odradí od dalšího čtení. Vždyť tohle nemůže být objektivní zachycení životopisu kohokoli. Když si ale přečtu životopis Borise Johnsona pochopím, proč právě on je takovým fanouškem Churchilla mladšího a autorem tohoto životopisu. V sepsaném životopise je ale Johnson, zdá se, k Churchillovi spravedlivý, tedy uznalý i kritický. A je nabíledni, že Churchilla je třeba si vážit za řadu jeho činů a rozhodnutí bez ohledu na osobní sympatie či antipatie.

Jak Johnson připomíná, krom svých nesporných zásluh v boji s nacistickým Německem, W. Churchill se vyznačoval i řadou osobnostních nepěkností (podobně jako konzervativec Johnson, o generace mladší stranický soukmenovec). Od okázalé nekonvenčnosti, stranické neloajálnosti, oportunismu a touhy po "potlesku" po elitářství. Stranou nezůstaly ani Churchillovy nesouhlasné postoje např. k samostatnosti Indie či jeho, z dnešního pohledu, rasistické postoje k Arabům i Židům. Kritiku Churchillovy osobnosti ovšem málokdy Johnson pronáší za svou osobu. Spíše cituje ty, co jej kritizují. Pokud sám zmíní nějaké Churchillovy nedostatky, vzápětí je takřka ospravedlňuuje a vyzvedává jako projevy lidskosti či projevy poplatné své době a okolí. Do kontrastu pak staví, poměrně nevybíravě, neschopnosti a vady samotných kritiků a dokonce i Hitlera. Zajímavý pro mne byl, mezi jinými, Johnsonův rozbor a pohled na Balfourovu deklaraci.

Na každý pád Johnson sepsal velmi čtivý, informačně nabitý a velmi osobní a osobitý portrét Winstona Churchilla, člověka a neúnavného bojovníka za britské impérium, který bezpochyby právem získal řadu vojenských ocenění a rovněž i Nobelovu cenu za literaturu.

Joges
08.02.2018

Boris Johnson vynáší Churchilla samou chválou do nebe a málem ho navléká i do obleku Supermana. Když je ale potřeba, popisuje ho i v největších prohrách a pochybeních. A nešetří ho. Tak myslím, že to s tou platonickou láskou až tak žhavé nebude. Události popisované autorem nejsou řazeny zcela chronologicky, zato jsou bohatě komentovány, občas oplývají humorem, světáckým pohledem a hlavně a především, poskytují důležité informace. Ačkoliv jsem prostý laik a osobnost Churchilla, kterou jsem dříve vnímal jen okrajově, mohu nyní dík Johnsonovi dodat, že mi ho kniha spolehlivě popsala a přiblížila. Takže za mně převážná spokojenost. Nakonec, zatvrzelý buldok který zmobilizoval angličtinu a uháněl Hitlera k šílenství, si uznání jistě zaslouží.

MKrat
03.11.2017

skvělý dokument..dík autorovi

Bustedka
19.10.2017

Od začåtku jsem autora podezřívala, že je do Churchilla zamilovån, má jeho plakát nad postelí a každý večer se k němu modlí. Já panu Churchillovi nechci samozrejme upírat žádné zásluhy, ale v podání autora je to Bůh. Za vsechny chyby, ktere udelal vlastne nemuze on sam. Byl hnusny na sluzebnictvo? Kdo by nebyl, kdyz tak tvrdě pracuje? Protirecil si? To sice ano, ale za to můžou voliči, kteří ho nezvolili. Proste ten nejlepsi z nejlepších. Až to bylo otravne. Ta kniha je také plná emocí "stojím na místě, kde se to všechno událo. O bože, můžu hlavu pritisknout na desku jeho pracovního stolu. Já se asi zblázním ". No celkový dojem je prapodivny

Karborund
23.07.2017

Velká osobnost světových dějin se svými klady i zápory.Fakta promísená s vlastnými názory autora což nelze mít za zlé.Podrobný rentgen do morku kostí tohoto státníka, který určoval tok dějin.

Randyz1986
18.06.2017

Knihu jsem poslouchal v audio podobě. Některé kapitoly knihy mě nesmírně bavily, ale některé bohužel i celkem dost nudily a občas jsem se ztrácel v politických jménech. Ale to je asi hodně dáno tím, že mě zajímá zejména období druhé světové války a starší historie moc ne.

Vesmich
09.03.2017

Na začátku autor sdělí o čem bude psát a proč právě tak a ne jinak, potom to udělá a na konci shrne co napsal, proč a proč právě tak a ne jinak. Angažované, zapálené, adorující pojetí. A proč ne?

tlllk
09.02.2017

AMEN. Keby Janko Slota napísal Jánošíkov životopis, nemohlo by to byť viac nacionálne subjektívne. Myslím že každý kto pri vstupnom pohovore dostal otázku "popíšte svoje slabé stránky", by sa od autora mohol učiť, ako správne obrátiť všetko zlé na svoje sväté právo a neschopnosť tých ostatných. Boris neustále podsúva svoje ničím nepodložené pocity za fakty, rozporuje vlastné tvrdenia, akoby to po sebe ani nečítal, navyše každý kritik WC je v jeho podaní podlízavý zákerný slizký had, ktorý nemá žiadne právo ....

V knihe bolo zopár vtipných časti, a pre mňa nových faktov, ale chcelo to hrošiu kožu sa prekúsať tou pro-britskou propagandou.

DriftBooks
17.01.2017

Životopisy politiků moc nečtu. Vlastně si nemůžu vzpomenout, že bych kdy nějaký četl. Nekoupil bych si (či nepůjčil) ani tuto knihu. Dostal jsem ji jako odměnu za jistou drobnou službu. A tak jsem nakoukl. A začetl se. A nakonec ji s přestávkami dočetl. Díky svižnému, lehkému stylu, v jakém je napsána. Žádné únavné memoáry. Je to vtipné a zároveň je z toho cítit profesionalita. Úcta. Obdiv. Ale ne bezmezný. Žádné klanění svatému. Johnson se nebojí ukázat všechny tváře politika, muže, manžela, občana, vojáka, novináře, spisovatele, válečného premiéra Churchila. Ty dobré i ty horší. Nenudí.

Pravda… nedokázal jsem to přečíst jedním dechem. Knihu jsem odkládal a znovu se k ní vracel. Ale zůstal ve mně dobrý pocit, že jsem se něco dozvěděl. Že jsem pochopil některé věci v kontextu, který mi unikal. Že se mi odkryly další kousky moderní historie. Nevím, snad jsem averzi k tomuto období – a zejména ke světovým válkám – získal díky pokroucenému komunistickému školství a režimu obecně, když do nás nalévali všechny ty kecy o Velké říjnové revoluci, Velké vlastenecké válce a dalších. Možná mě historie nebaví obecně. Vždy jsem byl spíše příznivcem futurismu. Kyberpanker. Raději jsem utíkal do utopické budoucnosti než do dystopických vzpomínek. Ale uznávám, že je dobré znát základní kameny historie. Že je dobré některé věci si připomínat. I když nejsem natolik naivní, abych doufal v to, že se lidstvo ze svých chyb poučí…

8520L
26.12.2016

Autor, kterého za tak poutavý rozbor (?) Churchilla obdivuji, se bohužel vší silou snaží Ch. ve všem hájit, dokonce i tam, kde bych to považoval za lehce nemorální (yperit?), a to mi vadilo. Čekal jsem o něco objektivnější dílo, ale Johnson si něco takového za cíl ani nedává, tak mu to nebudu mít za zlé. Jinak, jakožto laik, jsem si knihu užil a přinesla mi spoustu nových poznatků.

bulat
30.11.2016

Pútavo a miestami i vtipne poňatý životopis. Nejedná sa o suchopárne a nudné vrstvenie chronologických údajov ale do mozaiky poskladané úlomky o osobnosti W. Churchilla. A táto mozaika je prekvapivo pestrá a plastická- možno povedať až 3D. V každej kapitole na začiatku vymenuje negatívne predpoklady a stránky jeho osobnosti, aby ich postupne vyvrátil a rozniesol na kopytách. Z toho vyplýva, že miera kritičnosti k tejto veľkej postave britských dejín je pomerne malá, cítiť hlavne mimoriadne veľký autorov obdiv. Ale to nepovažujem za negatívum- subjektívny vklad autora mi rozhodne nevadí. Čo mi ale vadí nadmieru, sú Johnsonove politické a euroskeptické názory, ktoré do knihy v podstatnej miere prepašoval. Za vrcholnú úbohosť považujem autorovu fikciu o "nacistickej EU", ktorú by založil Hitler po ovládnutí Európy, O ničom podobnom Hitler ani len nesníval a rozhodne ani netúžil. Ale to autor veľmi dobre vie, akurát okato podsúva kontext autoritatívnej až diktátorskej Únie súčasnej. Ako čitateľ som zvedavý na osobnosť W. Churchilla a nie na politické názory blonďatého autora a rozhodne nie na jeho brexitovú politickú kampaň. Kvôli tomu strhávam v hodnotení jednu hviezdu- takže slabých 70% .

chamyl
08.11.2016

Velmi čtivě popsaný život opravdového velikána novodobých dějin z pohledu jeho fanouška Borise Johnsona, který se přitom ovšem nevyhýbá ani méně lesklým okamžikům Churchillova života. Význam tohoto člověka nám už shrnula historie a pokusy o její revizi jsou sice legitimní, ale často zcela liché a zejména paradoxní, neboť nebýt Churchill Churchillem, tak bychom dnes v Evropě zřejmě prostor pro jakékoliv revizionisty ani neměli. Ne, Winston Churchill nebyl bezchybný či dokonalý, ale byl autenticky originálním člověkem s vizemi, kterým zůstával věrný bez ohledu na sílu i směr větru a deště, který ho zrovna bičoval.

eva-lupen
27.10.2016

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Pavlem Rímským.
Krásná kniha! Člověk má pak pocit jakoby znal Churchilla osobně. Tedy aspoň já ten pocit mám a jen lituju, že to tak není. Jak by se nám teď takový Churchill hodil! I se všemi - v dnešní době prý neakceptovatelnými - názory.

Darjam
03.09.2016odpad!

Když jsem si v předprodeji kupovala knihu Faktor Churchill, měla na svém kontě několik skvělých recenzí a v popisku, že jde o životopis osoby, která mi vždy přišla mimořádně zajímavá - Winstona Churchilla. Nicméně autor (po Brexitu velmi známý Boris Johnson) svou knihu očividně nezamýšlel jako objektivní životopis významné historické osobnosti, ale jako svoji osobní a soukromou poctu velkému státníkovi. Knihu jsem si protrpěla od první do poslední stránky, ale na žádnou objektivní kritiku Churchilla jsem nenarazila. Vše, co se jako kritika tvářilo, nakonec autor obrátil kouzelným slůvkem ALE v Churchillův skvostný úspěch. Já knihu rozhodně nedoporučuju...

Aymira
31.08.2016

Ne uplne životopis v pravém slova smyslu, ale přesto Boris Johnson zcela nezaujate shrnuje, co formovalo osobnost Churchilla. Celou knihou se prolíná úvaha o tom, co by bylo jinak, kdyby se Churchill nikdy nenarodil - zde můžeme jen žasnout nad tím, jak by se svět ubíral jiným směrem.

genie
24.08.2016

Není to běžný životopis … Johnson celkem svérázně shrnuje to nejdůležitější, čím Churchill prošel, co ho mělo formovat a jeho vliv na běh dějin.
Všechny popsané události a Churchillovy činy Johnson zároveň hodnotí. Autor se ve výčtu událostí nevyhýbá ani Churchillovým pochybným krokům a rozhodnutím, což je fajn. Problém jsem ale měla s tím, že se je vzápětí snaží obhájit. Moc mi neseděla ani forma „vyprávění“ – samá metafora a košaté výrazy, sarkasmus, přeskakování mezi událostmi jednotlivých let.
Některé kapitoly mě bavily více (např. témata, která jsou aktuální v současnosti jako Churchillovo pojetí „Spojených států evropských“, vztahy se Spojenými státy nebo rozpad britských kolonií na Blízkém východě), jiné méně (třeba jeho záliba v malířství).
Knížka to není špatná, jen na můj vkus vyznívá dost subjektivně ...

jan8470
22.07.2016

Faktor Churchill je kniha která nám ukazuje co formovalo osobnost a postoje Winstona Churchilla.
Na knize se mi líbilo především to, že i když je Boris Johnson velikým obdivovatelem W.Ch. , nesnaží se ho idealizovat a mluví i o jeho stinných stránkách. V podstatě nejde ani tak o životopis, jako spíš o náhled do soukromí a mentality velkého státníka. Trošku mě zamrzel závěr který byl trochu moc uspěchaný. Zakončit knihu která má vysvětlit jaký byl Winston Churchill člověk, kapitolou o jeho vztahu k ženám mi přišlo trochu málo. Kdyby Boris Johnson velkému státníkovi a čtenářům věnoval na závěr knihy stručné shrnutí, vůbec bych se nezlobil. Přesto mohu knihu směle doporučit. Pokud si k doplnění "látky" pustíte filmy http://www.csfd.cz/film/402505-winston-churchill/prehled/ a http://www.csfd.cz/film/263400-v-srdci-boure-churchill-ve-valce/prehled/ , tak neuděláte chybu.

Bilky
15.07.2016

"Pozor, není to konec!
Není to ani začátek konce,
ale mohl by to být konec začátku."
-WC po víťaznej bitke u El Alamein

Tento životopis nie je oslavnou ódou ani lineárnym opisom života a diela tohto význačného britského štátnika. Zabudnite na chronológiu a suchopárne sterilný opis od narodenia po smrť! Takých bolo napísaných už desiatky. Autor, ako je mu už vlastné, sa "bez bázne a hany" púšťa do skúmania rôznych oblastí, v ktorých Winston Churchill (WC) pôsobil a snaží sa jednak sprostredkovať nám čitateľom svedectvo tej doby a rovnako si kladie otázku, ako boli jeho činy či názory vnímané jeho súčasníkmi. Zaujímavé je ale zisťovať, ako ho vidí on sám.

ODPORÚČAM: rýchlokvaseným politikom aby videli, že ich povolanie bolo kedysi nielen o peniazoch a korytách; všetkým ktorých zaujímajú dejiny 2.svetovej vojny a ktorí zistia, že všetko nebolo celkom tak ako v učebniciach; mladšej generácii aby zistila, že aj hejtovanie sa môže robiť inteligentne, alebo aspoň s ftipom; ľuďom s rečovým handicapom, aby nestrácali nádej a okrem Kráľovej reči prečítali aj toto dielo a nakoniec všetkým amatérskym detektívom aby zistili odkiaľ pochádza prstové gesto "V" ako Victory ;) U mňa, aj zásluhou nádherného prednesu Pavla Rímskeho - víťazných 88%

Podrobnejšie v mojej recenzii na DK:

tereza2317
15.07.2016

Skvělá kniha. Velmi poučná, psaná atraktivním způsobem... doporučuji všem. Dozvíte se o Churchillovi mnoho podstatného včetně toho, že to díky němu nevyhrál Hitler válku, nebo třeba proč muset nechal rozbombardovat francouzskou flotilu i s námořníky a jak se mu povedlo získat Rooseveltovi sympatie a zatáhnout Nový svět do války o ten starý.

achilles
27.06.2016

Velmi dobrá biografie. Nemohu ani říct, jedna z mnoha. Ačkoliv o WCh se toho napsalo mnoho, toto dílo je něčím jiné. Je vyvážené. Autor je zajisté příznivec tohoto státníka, ale racionální, žádný bigotní přívrženec. Jsem také příznivec Churchilla, a mnohem raději se dovím o jeho slabých stránkách, než jeho silných. Silných je dostatek v jeho memoárech.