Ostrov Sukkwan

Otec se synem odjíždějí na opuštěný ostrov u aljašského pobřeží, aby na čas unikli civilizaci i složité rodinné situaci. V poklidné zátoce je čeká dřevěný srub, v lesích pobíhá spousta lovné zvěře, moře se hemží rybami. Vyrovnat se s vnějším nepohodlím a přežít nástrahy počasí nebude až takový problém, mnohem větší nebezpečí se skrývá v hlavách obou osadníků. Samota na oba doléhá nesnesitelnou tíhou a pobyt na ostrově se brzy mění v bitvu o duševní zdraví a posléze i o holý život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88730/ostrov-sukkwan-IeX-88730.jpg 4.1159

Sukkwan Island (2010)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Argo

Kniha Ostrov Sukkwan

MOu598

Super napsané, první půlka z pohledu 13-ti letého kluka, druhá půlka z pohledu jeho otce. Ta je drsná, slovo drsná je slabé. Vše ale působí pravdivě, a člověk chápe, i když se mu dělá špatně a zvedá se žaludek.
Autor vycházel ze svých chmurných vzpomínek.
Doporučuji přečíst, ale bude vás mrazit.

Karča.K
05.11.2018

Co říci? Prostě je to výborný kus kvalitní literatury. Ženám, které chtějí jen vyplnit čas mezi dvěma kopulacemi čtením bych ale raději doporučila literární veledíla Barbary Woodové.

trudoš
10.09.2018

Útlá knížečka, která zaujme pochmurnou trpkostí. Srovnání s Cestou Cormaca McCarthyho se samo nabízí, ovšem Ostrov Sukkwan je daleko bezvýchodnější (a to je co říct), kdy vztah otce a syna zápletku spíše komplikuje, než zceluje. Navíc nesympatičtí hrdinové - a to jednak nevyspělý puberťák, který neví co chce, tak především otec, který je prostě mamlas prvního stupně - dělají z vyprávění spíš psychologické drama než nějakou morální sebereflexi vlastního žití. Ale ať už jsou postavy jakékoliv, jsou lidské, a to je na celém vyprávění to nejsmutnější. Lidská hloupost a zacyklenost totiž vždycky bolí nejvíc.
Ještě si nemůžu odpustit srovnání s románem Vysvobození, který se (i když úplně jiným způsobem) dotýká podobného tématu v jedné z vedlejší dějových linií - jak se moderní člověk dokáže poprat s nelítostnou divočinou. Tady se to sice obešlo bez zdlouhavých pseudofilozofických pasáží, přesto James Dickey podle mě dokázal „splynutí“ s přírodou vystihnout daleko autentičtěji než David Vann.

rajen
11.06.2018

Drsné a divné... Celé to bylo pro mě nepochopitelné, nereálné až nemocné. Četla jsem kvůli tomu, že se děj odehrává na Aljašce, která je mojí srdeční záležitostí, ale byl to krok vedle. Děsně naivní vidina přežití bez znalosti země a potřeb k tomu. Otec totální loser, když vezme dítě do takových podmínek a ví o přežití prd, stejně jako o svém synovi. Vzhledem k obsahu knihy, který mě rozsekal, nedokážu ani nijak ohodnotit autorův styl. I kdyby byl sebeskvělejší, tak to pro mě tuto knížku už nezachrání.

Petroff
05.06.2018

Moc metaforický, děj není... Jen hromada písmenek, slov a vět, kterejma se pan Nemocný (rozuměj: spisovatel) potřebuje vyprázdnit. Jen to asi neměl nikdo vydávat a přečíst si to měl jen jeho psychiatr... Taky je to i dost špatně napsaný. Absolutně nechápu, co to dělá v několika doporučeních ohledně postapo tématu.

PWM
18.03.2018

Kniha, která je děsivá právě svou neuchopitelností, často až nesmyslným dějem, podivným vývojem postav, rostoucí bezmocí i zkratovitým jednáním postav i zkratkovitým vypravěčským stylem. Nicméně transformace iracionálních strachů, hrůzy a útěku od skutečnosti do skutečné hrůzy a útěku do iracionality je zde mimořádně silná a působivá. Vše je o to působivější, když se v doslovu dozvíme, že se vlastně nejedná ani tak o fikci, jako spíše o psychologickou metodu sebeuzdravení.

esfinge
06.02.2018

Precteno za jeden den. Urcite je kniha lepsi, nez Srub, vic to odsejpa a diky strance 89 me to nutilo se zamyslet, zda je autor normalni:) Zadny happyend jsem necekala, ta zoufalost situace otce a syna na ostrove je patrna od zacatku, ale toto... Nechci psat zadny spoiler, ale to s tim spacakem bylo fakt nechutny!

Květ
13.12.2017

Tenounká knížka, která ale překvapí svým drsným obsahem. V polovině jsem nemohla uvěřit a musela číst opakovaně stránku. Komplikovaný vztah otce a pubertálního syna na pozadí aljašského ostrova, překvapivý děj, trochu depresivní, ale o to více reálný, když autor nachází inspiraci ve vlastním životě.

otcové a synové ostrovy boj o přežití Aljaška samota sebevražda

David Vann

David Vann