Ostrov Sukkwan

Otec se synem odjíždějí na opuštěný ostrov u aljašského pobřeží, aby na čas unikli civilizaci i složité rodinné situaci. V poklidné zátoce je čeká dřevěný srub, v lesích pobíhá spousta lovné zvěře, moře se hemží rybami. Vyrovnat se s vnějším nepohodlím a přežít nástrahy počasí nebude až takový problém, mnohem větší nebezpečí se skrývá v hlavách obou osadníků. Samota na oba doléhá nesnesitelnou tíhou a pobyt na ostrově se brzy mění v bitvu o duševní zdraví a posléze i o holý život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88730/big_ostrov-sukkwan-IeX-88730.jpg 4.2219
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Argo

Sukkwan Island, 2008

Kniha Ostrov Sukkwan

rabor
07.07.2021

Otec vyrazí se synem na liduprázdný aljašský ostrov, aby si trochu vyčistil hlavu od svého zpackaného života. Všeobecně jsou mi tihle špatně připravení dobrodruzi s hromadou romantických představ sympatičtější než zkušení cestovatelé, kteří vyzbrojeni GPS, nastříkaní repelentem a zabaleni do pestrobarevných syntetickým bund, stanú a spacákú vyrážejí dobýt nějaký dosud panenský kousek přírody a pokud možno bez ztráty svého komfortu dokázat technologickou převahou přírodě, kdo je tady pánem. Proniknout na místo, o kterém příroda dává jasně najevo, že tam člověk nemá co dělat a říkat tomu souznění s přírodou, je stejně pitomé, jako vrazit člověku do zadku násadu od koštěte a říkat tomu milování. Nicméně tady je veškerá snaha o sympatie k postavě otce opravdu náročná. Není těžké utéct před společností a schovat se byť jen dočasně na nějakém izolovaném místě, někdy mě to taky chytá, mám chuť se vším praštit a odjet někam do hor chovat ovce. Problém nastává ve chvíli, kdy člověk neutíká před společností, ale sám před sebou. Kam se otec schová sám před sebou na pustém ostrově, zvláště když je to člověk, který nedokáže být sám? A co když jediná další osoba, která múže otce držet při zdravém rozumu je jeho syn. Tohle je husté, komorní, psychologické drama podnícené osobními zkušenostmi autora, s nepříjemnými postavami a nejasným poselstvím, že sebevražda je taky řešení. Jaký si to uděláš, takový to máš. A nějak jsem měl u toho pocit, že se na mě autor vyprázdnil, aby nemusel platit u psychologa. Přeji Vám milý čtenáři pevné duševní zdravý.

opic 12
14.03.2021

Svíčku.Zápalky.Papír.Tužku.Jehlu.Nit.Špendlíky.Nit.Žiletka.Náplasti.Provázek.
Gumičky.Mince.Známka.Kompas,Baterka....................bude to stačit ?????
O této novele je vhodné nic nevědět.
Nečíst anotace.
Nezjištovat informace.
Nepitvat.Nevášnit se.Nerozebírat.
Nepřepínat.Nepouštět.Nezahazovat.Neptat.Nezjištovat.Nepátrat.
Nestopovat.Nenavštěvovat.Nesbírat.Nehlučet.Neječet.Nevřískat.
Neřvat.Nebrečet.Nefnukat.Nehýřit.Neradovat.Neklimbat.Neusínat.Nečůrat.
Nekakat.Nejíst.Nepít.Nekouřit...
Mnoho z tohohle budete dělat až po dočtení.Vyflusne vás.Úderně vás zničí.Zadere se a nepustí.Budete vzpomínat na Mazací hlavu jako na romantickej film.
Existencionální smršt.Zálesácká odysea bez bezpečnostních pásů.Kdo zabloudil vnitru ten se krabičky poslední záchrany nedotkne ani na ni nepomyslí.
Samota nikdy taková.Nevyjádřená nepopsatelná nezažitá.
Aljaškový psycho co čte se samo.Pocity jak z Ponurý neděle.Na stěně portrét Iana Curtise.Krásně vyhřátá postel.Je ti skvěle?
Svícen s upatlaným voskem.Nevěřícné oči.Nepříjemně v podbříšku.
Od ted budete chtít číst jen Sluníčko a Mateřídoušku s Ohníčkem dohromady.Podobnost s Cestou od Cormaca McCarthyho,ale celé docela jinak.
Je to vůbec možné.Čučíme do stěny.David Vann.
To se někdy stává.A bude.

chaera
02.03.2021

Tohle byla neuvěřitelná jízda - přečetla jsem ji téměř na jeden zátah. O knize jsem donedávna ani neslyšela, objevila jsem ji zde na databázi knih a anotace mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla dát ji šanci. A dobře jsem udělala. Prostředí, zvraty, postavy i atmosféra - vše bylo napsáno tak, že nemám co vytknout. Neuvěřitelně se mi tato novela líbila. Určitě sáhnu i po dalších knihách autora, tohle dílo řadím mezi mé oblíbené knihy. 5/5

rodak
22.11.2020

Na tuto knihu se jen tak nezapomene. Ani se nedivím když si autor nese takovou výbavu životem. První část syn druhou otec a oba...

Hanzis_
15.10.2020

Autor v knize rozebírá rodinné drama a svým způsobem zpracovává své zážitky z dětství. Ostrov Sukwann pojednává o existenčním zániku dvou osamělých duší.
Otec není spokojen se svým životem, a proto se vydá na opuštěný ostrov uprostřed Aljašské přírody, kde touží poznat své nové Já. Paradoxně nedokáže být sám se sebou, takže na ostrov vezme svého 12 letého syna. Společně se musí poprat s každodenním životem mimo civilizaci a připravit si zásoby na zimu, neboť na ostrově chtějí strávit minimálně rok.
Namísto vzájemného sblížení a poznání však přišla destrukce jakéhokoliv společného života. Otec, ovlivněn idylickou představou života uprostřed romantické přírody, nepočítal s tím, že realita se od snu může velmi lišit. Na ostrov přijel nepřipravený a každé špatné rozhodnutí vedlo ke stále větší depresi a agresivitě. Syn zbaven kontaktu se svou matkou, kamarády i sociálním životem, musel každý večer poslouchat pláč a sebelítost svého otce. Na ostrově nechtěl strávit už ani minutu a svého otce začal nenávidět. Zvrat nastal ve chvílí, kdy otec ze společných zásob vytáhl pistoli...

osman111
15.09.2020

Je to taková ta kniha, na kterou budete i po letech vzpomínat. Je mnoho drsných, surových knih, ale tato ma prostě něco navíc. A krásný (nikoli nudný) popis přírody je takovou třešničkou na dortu.

Rind
30.08.2020

Nečetla jsem dopředu anotace. Nevěděla nic o autorovi. Byla to drsná, syrová PECKA.

čika
22.07.2020

Zvlastna a tazka kniha, ktora sa paradoxne celkom lahko cita, napriek bezemocnosti deja a popisov vas mrazi, fuj. Pravy opak citovych vydieraciek. Uvedenie do kontextu v doslove kvitujem.