duben duben komentáře u knih

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Hodnotím něco mezi 3-4, ale spíš se kloním k lepší trojce. Dystopická budounost celkem dobře popsaná, děj dává smysl i když jde spíš i milostný příběh v scifi kulisách. Ze začátku mě to moc nechytlo. Četlo se to docela dobře, ale nějak mě až tak nezajímalo co bude dál, abych to nějak extrémně hltal. Proto ten příklon k 3 místo 4. Pak se to docela rozjede, příběh romantickou linkou neobtěžuje i když přes přihlédnutí k dystopickému světu mi stejně přišlo, že chování je spíš blíž ne moc zkušeným puberťákům, než dospělým lidem, i když to trucování proti sobě je pak celkem reálné. Ke konci už byl děj čtivější a začal jsem mít chuť vědět jak to dopadne. Nicméně nebýt záhady kolem memoáru, ani bych neměl potřebu vědět co se s hlavními hrdiny stane dál. Na autorčinu prvotinu ale velice slušné. ... mimochodem taky váš všude štvaly ty "turopalmy", to tam fakt rostou jen "jehličnany" a "turopalmy"? A proč turo? To má něco společného s přežvýkavci? Mají ty palmy rohy?

01.12.2019 3 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Zajímavě a poutavě napsaná vize apokalyptické budoucnosti. Překvapivě nečekané a dobré finální za končení. Moc příjemně se to četlo.

16.09.2019 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Uff, tak konečně konec. Z původního "přečtu si jednu knížku snad to nebude tak zlé", z toho byla nakonec šílená sága bez konce, kdy na konci každé knížky v níž šlo o exitenci království, světa a vůbec se nakonec zjistilo, že se to vlastně nevyřešilo a musí se jít na další knížku kde půjde o ještě větší králoství/světadíl a vůbec. Z naprosto nedomyšlených zvratů na začátku série, alá nejlepší vražedkyně co vlastně nic neumí, každý jí to nandá až ke konci knihy se bezdůvodně stane šíleným strojem na porážení protivníků, aby na začátku další knihy zase stala neschopnou trubka, která se vzpamatuje až zase kolem půlky knihy, se to o něco zlepšilo. Nesmyslné prvky růžové knihovny bohužel zůstaly a ještě sem tam zrůžověly, ale autorka si očividně v průběhu psaní série postupně vyzkoušela ten sex v i realitě a z "och pohledů" a nesmyslných čekání na polibek, objetí, přes hořící palmy při první penetraci až ke konečně reálnějšímu pojetí.

Bohužel to byla nejotravnější část celé série, ale u té poslední knížky to aspoň neotravovalo tolik a dalo se to docela přeskakovat.

Pozor SPOILERY:

To, že hlavní postavy neumírají, vždy se spárují a vždy se nějak neshodnou, aby to nakonec byla ta pravá neutuchající láska jsme si asi během čtení útrpně zvykli. To že protivníci jsou úplná trdla, kterým pokud to dobře sledujete za celou sérii nevyšla snad jediná finta, jediný překvapivý moment a tyhle tisícileté bitosti co mají za sebou neskutečně bitev vždy dostanou na zadek od mladé holčiny a jejího "zabijáckého důvtipu" ... no ok.

To, že autorka celkem čtivě a hezky kombinuje je sice fajn, ale pořád platí, že když už to vypadá zoufale najednou se objeví armáda o které nikdo netušil a neměla existovat nebo v dřívějších knihách nějaká úžasná schopnost, která kdyby se použila už dávno, nemuselo se popsat tolik papíru. Alá víly a vlci na konci. Takže vlastně všichni, kteří měli být na základě krála Adarlanu vyhubeni, se jen někam schovali do ústranní. První půl knihy kdy autorka buduje napětí a zoufalství z toho jak je Aelin v truhle, je vlastně jinak když se pak dozvíme jak vlastně ve skutečnosti spřádala plány, sahal do hloubi magie, která s okovy nemá jít používat a další dějové "zvraty" (čti nelogické nesmysly). Věřím, že kdyby se objevil na závěr ještě oddíl jednorožců a pomocí duhy zachránili Aelin a Terrasen, vlastně by se tomu už ani nikdo nedivil.

Právě tyhle dějové zvraty o kterých se v knize nic nenaznačí pak působí jako špatně psaná detektivka, kde celou dobu zkoumáte jestli je vrah zahradník nebo sluha a přitom je to náhodný obchodní cestující, který přece měl od začátku vedle zakrváceného nože svou vizitku, jen vám to celou dobu autor knihy zamlčel a teď "šok" s vrahem je to jinak. Asi takhle hloupě na mě působil závěrečný zvrat v rozhodující bitvě.

Nakonec ale místo 3 hvězd dávám 4 za to, že autorka překvapivě takhle velkou sérii jednak dopsala, udržela plus mínus v podobných mantinelech a celkem pěkně ukončila a svedla různé dějové linky do sebe. A taky za to, že už nemusím číst další díl.

Na rozdíl od ostatních doufám, že se k téhle sérii už nikdy nevrátím, protože by mě ty nelogičnosti a růžovoknihovnová cukrkandlovost už asi umořila :)

09.09.2019 4 z 5

Líheň Líheň Miroslav Žamboch

Docela jsem se bavil, lehce za půlkou se začal trochu bát, co z toho bude, ale nakonec to nešlou nějakou katastrofickou cestou, které jsem se obával. Děj příjemně ubíhá, od knížky se neradi odtrháváte. Celkově se mi to líbilo.

08.09.2019 3 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Dávám čtyři, i když je to stále stejné schéma. Romanticky zamilované páry vždy padnou k sobě, tak aby všichni byli šťastní a plní lásky, hlavní postavy neumírají a přežívají. Na začátku se obvykle nesnesou, aby ke konci knihy planuli nehynoucí láskou. Dal bych tomu normálně maximálně 3 hvězdy, ale oceňuju, že toho milostného plkání tam nebylo tolik, autorka už má asi konečně nějaké sexuální zkušenosti, tak to není samé nesmělé koukání do očí a samý trpělivý chlap, co od žen nic nechce a jen s povzdechem kouká na ženskou jak uhranutý. Sice je to pořád marné, ale aspoň už jdou na věc dřív, už ji dokonce chytí za prso a proti předchozím dílům při sexu nehoří lesy, nevznikají zemětřesení a celkově se to dá zrychleným čtením přežít. Jsem rád, že podobného čtení tam není tolik, že na rozjezd knihy jsem nemusel čekat až do půlky knihy a že tam bylo pár dějově nečekaných zvratů. Za ty zvraty a dobrou čtivost (vynechám-li část růžové knihovny) dávám čtvrtou hvězdu, protože jsem se při čtení nakonec dobře bavil. Jen doufám, že následující kniha už bude opravdu poslední a nebude to zase "rozhodující bitva o osud celého světa ... a pak další osudové bitvy v dalších 15 dílech" :). Btw. na to jak mě Chaol začínal nudit v předchozích dílech a jak jsem se kvůli tomu na knížku netěšil a četl ji tak nějak z donucení, mě to dějově docela brzo přesvědčilo, že to za přečtení stojí.

21.08.2019 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Četlo se to dobře, určitě lepší jak Vlci. Jen mě trochu odradilo jak se hned od začátku jen začalo na vlně přehnaných vulgarit a sexu. Dřívější knihy byli čtivější i bez toho, resp. byl tam prostor i pro nějaký děj místo schématu nadávky, sex, někoho zabít a tak dokola. Po po chvíli jsem tu přehnanou vulgratitu přestal tolik vnímat, přistoul na pijeme/šu..áme/zabíjíme pořád dokola, sem tam přerušené mírnou změnou pořadí. Třeba poutník z Mohameda se mi poslední dobou líbil víc. ... každopádně následkem téhle knihy si možná znova přečtu tři díly bratrstva krve.

14.08.2019 4 z 5

Četlo se to pěkně, ale pozdější knihy autora jsou psané lépe. Tady jak sám v úvodu píše je to občas trochu zkratkovité, ale bavil jsem se při čtení a to je hlavní.

02.06.2019 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Stejně jako Alici v knize, i mě tam dost chyběl Michálek. Nebylo to vůbec špatné, ale proti předchozím dílům tomu kousíček chyběl. I tak jsem si ale to čtení pěkně užil.

19.05.2019 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Uff, tak tomu říkám závěr série. Hlavně ten konec knihy stojí za to. Vážně jsem nečekal tak epický závěr u podobné literatury.

14.05.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moc dobře napsané a proti Bratrstvu krve a Perunově krvi mi to přijde spisovatelsky vyspělejší. Možná je to uvěřitelnějším příběhem bez nadpřirozených bytostí, ale zatím se mi to od Kotlety líbilo asi nejvíc. A to už ty předchozí se mi líbily opravdu hodně. Těším se na čtení dalších dílů, co už chtivě poskakují na poličce v knihovně :)

06.05.2019 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Příjemná oddechovka od které se dá těžko odtrhnout. Není to úplně jako knihy od Kulhánka, ale hodně se jim blíží. Knížku jsem si užil, i když kromě přestřelek tam není ani moc neotřelých nápadů ani ty bojové akce nemají nějakou zajímavou strategii, kterou bych od pár staletí starého upíra navíc bojovníka čekal. Prostě hurá na ně a střílej po všem co se hýbe. Ale bavil jsem se.

31.03.2019 4 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

Už je to takové překombinované a už je tu moc úvah a málo akce.

19.03.2019 3 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

K téhle knize jsem se odhodlával dlouho, asi 2 roky, přitom každou předchozí Zeměplochu jsem obvykle četl hned jak jsem ji donesl domů. Asi nějaká předtucha. I při čtení jsem se musel nutit to dočíst. Jako ne že by to nebylo úplně čtivé, ale nemělo to už tu jiskru, nadhled a lehký humor. Je to spíš takový soupis vzniku železnice, prakticky tam není žádná překážka k překonání a pokud je, tak se vlastně sama mile vyřeší, aby to moc nemusely dělat postavy nějak složitě. Měl jsem z toho pocit, hlavně tam naplácat co nejvíc oblíbených postav, představovat je nebudeme, všichni je znají a nakonec se všichni obejmou a budou se mít rádi. Bohužel zdravotní stav autora je na tom příběhu a způsobu psaní moc znát. Pro milovníky zeměplochy asi nutnost jakožto poslední kniha, nečekejte, že se budete nějak extra bavit.

07.01.2019 2 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Bavilo mě to, přeskakování mezi hodně místy mi nevadilo, naopak podle mě k ději dobře sedí i když ze začátku to vypadalo na moc dějů na moc místech. Hodně překvapila technická část na které je kniha založena, protože je opravdu blízká realitě a nejsou tam vyloženě místa která by po technické stránce nedávala smysl a ohledně počítačů byla mimo realitu. Konec mi přišel utnutý až moc rychle, ale to je z mého pohledu asi jediné negativum.

16.05.2018 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Přišlo mi to trošku slabší, nezvykle jsem se u Kulhánka v půlce knihy lehce nudil. Pak už ale zase děj nepustil a musel jsem to dočíst skoro na jeden zátah. Noční klub se mi ale líbil víc. Pan L příjemně pobavil. Celkově spokojenost.

24.02.2018 4 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Kniha se čte dobře a dějově hlavně k závěru nechce vůbec pustit od knihy. Co mě naštvalo, asi tak v půlce knihy, když jsem si uvědomil, že ani přes to, že je to takhle tlustá bichle tak se v ní děj nedořeší a bude další kniha (pak jsem se dočetl, že ještě dvě) ... no dobře to bych ještě zkousl. Ale jak je na hodně stran rozepsaný děj každé bitvy, tak je bohužel nesmyslně dlouze rozepsaný sex, který svým popisem silně atakuje parodii. Jasně, chápu že od posledních dílů, kde se jako náctiletá autorka sotva pustila dál než na letmé polibky, se tady najednou sex není tabu, ale proč u toho musí s každým vyvrcholením hořet palmy, padat nebe, vybuchovat sopky, třást se země a likvidovat vše okolo nespoutanou magií? Otrava to číst, když to je tak dlouhé a bál jsem se to přeskočit, aby tam náhodou nebylo v ději něco podstatného. Zápletka je sice hezky poskládaná do sebe, ale taky dovedená až ad absurdum a postavená na jedné větě, kdy autorka ještě ani netušila, že ji někdy znovu použije.

Další co mě otravovalo, jak když už tam autorka musí všude psát toužebné doteky a snažit se vyžívat v sexuálních scénách, proč jsou postavy tak neskutečně sexuálně ploché. Je tam víla, čarodějnice, měnička ... ale přes všechny náznaky, popis pout a podobně to stejně končí tím, jak se něžně řve nějaké jméno, prosí se toho druhého, žádná rychlá vášeň a bouře, chlap vždy počká, dává si na čas, vždycky jí sáhne na zadek, chytně ho do ruky a laská nějakou prohlubeň na krku a prostě pořád naprosto stejně jen s jinými postavami a asi jinak "ohořelými palmami". Jasně, všichni chápeme že autorka to takhle má ráda, ok nic proti tomu, ale u svých postav by mohla nabídnout trochu větší rozmanitost, když už tam tex sex musí cpát za každou cenu.

Bojově nedává smysl, jak nejdřív popíše, že Ilkenové jsou prakticky nezničitelní, magii obrnění, vilím bojovníkům dají sakra zabrat, když mají i jen přesilu 3 na 1, ale pak najednou v pohodě pobijí celé vojsko a zbytek dostřílejí šípy a dorazí ručně ... ale tahle nevyváženost se táhne celou knižní sérií, kdy vždy je pár nepřátel prakticky nepřemožitelných ale o kousek později padají jak domečky z karet. V napínavém ději to až tak nepostřehnete, jen nad tím zpětně nesmíte moc přemýšlet.

04.01.2018 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

První díl co se mi líbil od začátku, je znát že autorka už trochu dospěla a sice je tu pořád nějaká ta nelogičnost, ale děj a vyprávění se oproti předchozím dílů posunulo o tolik dál, že poprvé hodnotím 5 hvězdami místo 3 a těším se na další díl.

02.10.2016 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Podobné jako první díl série. První půlku si člověk ťuká na čelo, jestli to jako autorka myslí vážně, že všestraně úžasná a vytrénovaná vražedkyně, co má být postrachem celého kontinentu se chová jako ťululum, v boji se chová jako trdlo, aby najednou když je to potřeba pro děj, udělala úžasné, raději nepopsané vžuuum a zatímco předtím jí dává nafrak snad i křemílek s vochomůrkou, najednou má rudo před očima a pokosila by celou armádu nepřátel aniž by se jen trochu zadýchala. Naštěstí od půlky knihy se projevuje autorčin talent v psaní poutavého děje, takže přestanete přemýšlet nad nelogičností, nesmyslností a holčičí naivitou autorky a vtáhne vás děj natolik, že potřebujete vědět jak to dopadne a druhou půlu knihy přečtete jedním dechem. Nebýt toho jak se kniha změní v čtivou, asi bych po třetím dílu série už ani nesáhnul.

02.10.2016 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

První část knihy mě často nutila protočit oči v sloup. Dobře psala to žena, ale opravdu by se "nejlepší vražedkyně" chovala jako dámička co chce hlavně hodně sametu, místo sebekontroly si musí dát ruku před pusu aby nevyprskla smíchy a od začátku chce jen pyšně předvádět jak je dobrá, aniž by trochu itrikovala nebo taktizovala a všechno jí musel radit kapitán stráží?

Milostný trojúhelník taky dějově moc nepřidal. Hrad ze skla? Ve světě kde zakázali magii? Jak to tedy postavili, když ne díky magii, obecně ve středověku se kterým jdou tyhle fantasii světy přirovnat sklo uměli jen v malém množství a rozhodně ne tak, aby z něj stavěli budovy?

Jediné proč dávám 3 hvězdy a ne 2 je to, že cca v půlce dostala knížka opravdu spád a nelogičnosti se trochu vytratili a bylo to psané opravdu čtivě a poutavě. Jen se musí přetrpět ten strašný začátek.

20.10.2015 3 z 5

Obloha nad Pernem Obloha nad Pernem Anne McCaffrey

Za mě asi nejslabší díl série a to je po Delfínech co říct. Bylo to už takové nemastné neslané, část s ohavníky ukončená tak zvláštně a celý konec mi přišel tak nějak do ztracena. První 4 díly mě moc bavili a zbytek jsem už tak nějak dočetl. Sice to nebylo špatné, ale s těmi prvními se to v čtivosti nedá moc srovnat.

13.10.2015 3 z 5