Devět dní

kniha od:

Devět dní https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358751/bmid_devet-dni-KDs-358751.jpg 4.1 288

Devět dní série

1. díl >

Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Životním krédem kněžích je askeze. Hlavními hodnotami jsou čistota, zbožnost a také absence citu. Proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, kteří bojují za návrat původního světa. A jejich přesvědčení je neméně houževnaté, jak brzy na vlastní kůži pocítí Parker, nejlepší voják z elitní jednotky Jestřábů a vykonavatel kněžské vůle, který má jasný úkol: přivést do Citadely Povstalkyni Seru živou. Ovšem ani Seřiny pevně vštěpované morální zásady nezůstanou ušetřeny tvrdé zkoušky. Brzy však oba shledají, že uprostřed nezmapované divočiny budou muset čelit novému nebezpečí – záhadnému atmosférickému jevu známému jako Růžová bouře, z jejíchž purpurových blesků dosud nevyšel nikdo živý. Budou Sera s Leem první a budou to ještě vůbec oni? Otočil se snad svět naruby, nebo byl takový i předtím? Dva úhly pohledu, dvě přesvědčení. A pravda ukrytá někde úplně jinde.... celý text

Komentáře (90)

Komentáře 90 Recenze 25

Maud22
Maud22
12.08.2023 5 z 5

Z poznámek na pozadí příběhu se nám otvírá obraz společnosti, která žije očividně po nějakém světovém kolapsu a je rozdělena na Citadelu a Povstalce. Citadelu řídí přísná a krutá diktatura kněží, kteří svými pravidly spoutali celou společnost a neváhají jejich porušování trestat smrtí, a to na různé způsoby a pro celé rodiny. To, že je zakázáno tvořit, provozovat hudbu, malovat, je jen máček. Povstalci žijí volnějším životem, ale také věčným soupeřením s totalitním protivníkem. Je to boj na život a na smrt. Okolnosti tomu chtějí, že lovec, perfektně vycvičený zabiják Lee, člen elitní citadelské jednotky Jestřábů, se octne pohromadě s kořistí, se Serou, bojovnicí Povstalců. Proměna jejich vztahu je nasnadě, leč není to jednoduché. Autorka má schopnost pro vygradované akce, dovedu si představit akční filmy podle scénářů na motivy jejích knih. Devět dní je sice ukončený příběh, avšak je zřejmé, že bude mít pokračovaní, takže se pustím do Devíti nocí. Věřte a nepochybujte! :-)

Hall3006
Hall3006
25.04.2023 3 z 5

Knihu jsem si pořídil na základě anotace slibující dvě strany skupin lidí v postapo světě a nechal se nachytat reklamou "pro čtenáře Naslouchače". Jediná podobnost jsou hory rozdělující dvě řady měst, vyznávající ve zničeném světě různé hodnoty. Jak svět zanikl se nedozvíme, prvních 130 stran hrozilo, že knihu zaklapnu. První část je hate love romance, ale na základě dřívějších komentářů jsem vydržel a knihu dočetl. Nejlepší je prostřední část, zbytek prostě střílečka s nesmrtelnými hrdiny. Ač má kniha jen 319 stran, neutíkalo to. Nápad je dobrý, ale druhý díl shánět nebudu.


elenai
elenai
12.03.2023 4 z 5

Dlouhou, předlouhou dobu jsem přečtení knihy odkládala. A teď si rvu vlasy, že nemám pokračování! Ze začátku jsem byla trošku rozpačitá, nevěda, co mám od knihy očekávat. Ale nakonec se to opravdu rozjelo. Autorka svým (anti)hrdinům nic nedarovala, byla fakt drsná a nemilosrdná. Seru jsem zpočátku opravdu nemusela, ale vlastně proč ne, opravdu nebyla typická hrdinka bez bázně a hany, naopak. A to mi ji ve výsledku hodně polidštilo. Lee zase vypadá, že si občas sedí na vedení, což je mi vlastně sympatické. Škoda, velká škoda, že jsme se víc nedozvěděli o světě, ve kterém se děj odehrává. Vypadá hodně slibně. Jdu někam splašit ten druhý díl. 85%

Denny456
Denny456
15.01.2023 4 z 5

Je to prostě fajn. Svět je vymyšlený výborně a příběh mě chytnul. Ani ta romantika není napsána úplně špatně a dá se přejít.

TaLu
TaLu
22.10.2022 4 z 5

Nejdříve jsem knihu posoudila spíše jako dobrodružnou romanci, pak mě vyvedl z omylu gradující děj a přehodnotila jsem na smysluplné sci-fi s drsným diktátorským světem. Zajímavé je, že mi ten svět, ve kterém je spousta brutálních poprav a mučení přišel s ubývajícími stránkami fakt nechutný. Něž takto žít ( udávající sousedi a zkorumpované vedení), to se raději vydat vstříc Rudé bouři a věřit, že někde najdu jinou cestu.
Bylo to trochu jako na houpačce, ale výsledný dojem je dobrý.
A na prvotinu - velmi dobré !

Renatas
Renatas
06.04.2022 4 z 5

Knihu jsem náhodou objevila stát v knihovně vedle Naslouchače. Překvapila mě velmi příjemně. Má spád, zajímavý děj, příjemně a rychle se čte. Ihned jdu pro pokračování..

pogmanka
pogmanka
07.02.2022 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla do knížky začít, ale brzy se mi to povedlo a už jsem četla bez zastavení a fandila hlavním hrdinům. Líbil se mi svět vyobrazený v knize, i postupná změna postav a odhalování některých věcí. Pěkná oddechovka, kterou jsem zhltla za dva dny.

bekule
bekule
28.12.2021 4 z 5

4,5
Postapo sci-fi je můj velmi oblíbený žánr a Devět dní mě v rámci žánru nezklamalo.
Těžko se sice ubránit srovnání s Naslouchačem , mohlo by zdát že Devět dní je vzhledem k věku hlavních postav dospělejší variantou jenže ten Naslouchač je přeci jen propracovanější a temnější.

Agrenej
Agrenej
01.12.2021 2 z 5

V prvé řadě bych chtěl zdůraznit, že podle anotace bych si tuhle knížku nikdy nepořídil, nejsem cílová skupina. Ale když se mi dostala do rukou rovnou i s druhým dílem, rozhodl jsem se ji dát šanci.
Nic jsem od toho nečekal a moc jsem toho nedostal. Svět vypadal zajímavě, ale nedostal moc prostoru. Hlavní postavy mi k srdci moc nepřirostly, ale to se stává.
Nakonec jsem musel dost váhat, ohledně hodnocení. Připadalo mi to lepší než na dvě hvězdy, ale dával jsem tři hvězdy knížkám, které mě bavily přeci jen o něco více. Proto nakonec dvě hvězdy.
Hurá na druhý díl. :-)

Malarkey
Malarkey
11.11.2021 4 z 5

V rámci mého čtecího vzdělávání jsem ještě nenarazil na ryzí české dystopické post-apo s lehkým young adult nádechem. Devět dní je tak pro mě novinka a musím říct, že novinka vysloveně povedená. Je teda pravda, že u prvních sto stránek jsem bojoval sám se sebou. Byť jsou pro budoucí vývoj příběhu nezbytné, pořád je to vlastně o romanci, která působí stejně osudově, jako když ve Stmívání Bella potkala Edwarda. No a když už jsem to, joo, chtěl zklamáním odložit, rozjela se akce, která nebrala konce až do samotného závěru. Dění v ní ve mně udělalo solidní základ pro to chtít si přečíst další díl. Dystopický svět sice nijak nevyčnívá od jiných, ale má v sobě atributy povedeného románu, který mě hodně zajímá, jak se vyvine.

Hanjimka
Hanjimka
23.10.2021 4 z 5

Četla jsem jako audioknihu, a příběh mě zaujal. Těšila jsem se jak celý příběh dopadne. Už se těším na další díl.

mondulinecka
mondulinecka
04.10.2021 4 z 5

Nebylo to špatné, ale Naslouchači se to zdaleka nevyrovnalo. První část, po které je vlastně kniha pojmenovaná mě asi bavila víc, pokračování ale ještě zvážím.

lenka7679
lenka7679
12.06.2021 5 z 5

Já si teď hluboce sahám do svědomí a přiznávám, že jsem do nedávné doby české autorky zkrátka míjela. Nevím proč jsem si myslela, že nemohou psát tak dobře, jako zahraniční autoři.
Kniha je skvělá, čtivá, děj svižně ubíhá, žádné zdržování. Příběh je poutavý a pro mě je kniha bez vztahů suchá.

anndrra
anndrra
09.05.2021 5 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo, na prvotinu je to fakt mazec a jdu si rovnou objednat Devět nocí, protože mi zůstalo spousta nezodpovězených otázek. Myslím, že kniha by si zasloužila mnohem víc pozornosti

katallinka
katallinka
03.05.2021 4 z 5

Začátek byl hodně zmatený, vůbec jsem nechápala o čem čtu a chování hrdinů bylo hooodně zvláštní. Potom se to, ale rozjelo a nemohla jsem přestat číst. Bohužel pro mě bylo v knize moc vztahů a málo vysvětlení fungování světa. Nicméně celkově jsem spokojená a moc se těším na druhý díl.

Ales.BD
Ales.BD
29.12.2020 3 z 5

Antiutopický (dystopický) standard pro mladé čtenáře. Bohužel další česká autorka bez odvahy a samá anglická nebo jakože latinská jména. Škoda. Dobrá audiokniha čtená Pavlem Soukupem.

Arsi007
Arsi007
03.12.2020 3 z 5

Na úvod se přiznám, že se rozhodně neřadím mezi přední fanoušky. Styl psaní je velmi svižný a čtivý, ale na můj vkus autorka jde moc po povrchu a chvílemi to vypadalo jakoby vám vypadlo pár stránek nebo autorka text záměrně zkrátila, aby nebyl tak dlouhý. Vzhledem k názvu jsem si osobně myslela, že celá kniha bude jen o těch devíti dnech, které spolu oba strávili. Což by vůbec nebylo od věci, protože já bych důslednější rozvinutí jejich vztahu ocenila.

Další část byla hodně akční a napsaná lépe něž ta první. Každopádně i tady mi některé scény přišly až moc přitažené za vlasy.

Na další díl se v nejbližší době nechystám. Každopádně oceňuji, že jde o dílo české autorky, která má podle mě velký potenciál.

IG: @hanybooks

kolby
kolby
24.11.2020 4 z 5

Prvá prečítaná kniha od autorky - príjemné prekvapenie. Trošku rušivá emocionálno-romanticko-hystericky teenagerská zápletka, patriaca do vekovej kategórie 14-16. Ale to je skôr problém čitateľa, nie "písačky". Fajné "počteníčko", svižné, akčné, zaujímavý a prepracovaný svet, nadmieru kvalitne popísané akčné scény - až taká rozkoššš.

StarPopcorn
StarPopcorn
13.11.2020 5 z 5

Jsem VELKÝ fanoušek Naslouchače a celého jeho světa, takže když bylo řečeno, že „Fanoušci Naslouchače nebudou zklamáni“, musel jsem si to přečíst. A po dočtení knihy, jsem si uvědomil, že popis nelhal - Bavilo mě to, a to moc.

Člověk by mohl říct, že je to ohraná pohádka o zlém impériu a hodných rebelech…Ano, je. Ale nevidím jediný důvod, proč by se tento koncept stále ještě nedal použít. Knížka s ním pracuje velice dobře, střídání pohledů je taky příjemná změna. Jakmile jsem přečetl prvních 50 stran, děj se rozjel a já klidně zhltnul 100 stran a ani jsem si to neuvědomil!

stanislav.janac
stanislav.janac
29.10.2020 5 z 5

Dost dobrý počin :) kniha se mi četla tak dobře, že jsem v jednu chvíli úplně zatrnul jak rychle mi uběhlo 100 stran....

knihomolkajanca
knihomolkajanca
24.09.2020 4 z 5

(SPOILER) K tomuto titulu jsem přišla úplnou náhodou, když mě zase jednou v noci trápila má nespavost. Klasicky jsem brouzdala po internetu a hledala zajímavé knihy na čtení. U této mě nejdříve zaujala docela zajímavá obálka, pak heslo "Fanoušci Naslouchače nebudou zklamaní" a pak druhé "Pro čtenáře 1984". Co Vám budu povídat - mezi fanoušky Naslouchače se já rozhodně řadím (mám doma oba díly této série a už netrpělivě vyhlížím další) a z 1984 jsem byla unesena. Navíc jsem si nedávno dala takový malý osobní úkol číst více sci-fi, protože jsem se mu bůhví proč vždy vyhýbala, i když tuším, že skrývá mnoho zajímavých kousků. Takže Devět dní vzápětí letělo do košíku a bylo objednáno.

Knihu jsem slupla za dva dny a za sebe mohu říct, že je mi docela líto, že jsem více prostoru českým autorům nedávala už dříve. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje a nechtělo se mi odtrhnout. Příběh není moc složitý, ale to mi ani nevadilo, jelikož se neustále něco dělo a člověk nad tím ani neměl moc prostor přemýšlet. Jako vždy oceňuji, že se střídal pohled obou postav, i když mi párkrát přišlo, že se některé úseky trošku zbytečně opakovaly, protože mi nepřinesly žádnou novou informaci. I tak jsem ale příběh hltala a po dočtení jsem chtěla více.

*SPOILER*
Mám ale jednu výtku. Milostná linka byla očekávaný, ale škoda, že až tak uspěchaná. Na to, jak spolu postavy málo komunikovaly, mi skok od ničeho k sexu přišel hodně zvláštní a nereálný. To mi přišlo trochu škoda a musím tak ubrat na hodnocení. Bylo mi ale prozrazeno autorkou, že by mělo dojít k vysvětlení ve druhém díle a bude to pak dávat větší smysl. Což mě tedy na přečtení pokračování navnadilo ještě více. :D
*KONEC SPOILERU*

Knihu jsem si celkově hodně užila a Sera i Lee mi přišli sympatičtí. Takže doporučuji a já bych druhý díl měla mít již na cestě. :)

farys_books
farys_books
04.09.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale bohužel to nebylo ani dobré. První část (něco přes 100 stran) mě vůbec nebavila, druhá byla o trochu lepší, i když ne o moc. Ale alespoň jsem se ke čtení nemusela nutit, jako v první části.
K postava jsem si nevytvořila žádný vztah, neměla jsem ráda ani Seru, ani Parkera. Vůbec by mi nevadilo, kdyby na konci zemřeli, dodalo by to knížce alespoň trochu šmrnc. Každopádně, milostná linka mi byla jasná už od začátku, takže takové klišé. Většina knížky byla předvídatelná, překvapená jsem byla tak jednou, maximálně dvakrát.
Co mi docela dost vadilo, byly kapitoly z pohledu obou hlavních protagonistů, které popisovaly to samé, bez nějakých informací navíc. Za mě to bylo zbytečné, uvítala bych místo toho spíše nějaké informace o světě, ve kterém se příběh odehrával, nebo o tom, jak vůbec vznikl.
Abych ale zmínila i něco pozitivního, tak závěr byl daleko lepší než všechny předešlé kapitoly, u něj jsem se ani nenudila.

Vknihách
Vknihách
01.08.2020 5 z 5

Dystopický, postapo, sci-fi román z pera českej autorky? Prečo nie?!

Od prvých strán som sa do deja zahryzla. Doslova! Ťažko sa mi tento prepracovaný svet odkladal bokom kôli povinnostiam. Zžila som sa s príbehom. Protoles,turopalmy, vakožížaly, vookovia… proste fascinujúci svet, ktorý vám občas naženie aj zimomriavky. Presne tie som mala zo záhadnej Ružovej búrky. Je to nebezpečný atmosférický jav,pri ktorom dochádza k purpurovým bleskom. Tieto blesky sú smrteľné a nikto nevie čo búrku spôsobuje. V Citadele vládnu "kněží" náboženský fanatici(?)a ľud sa musí držať veľmi prísnych pravidiel. Na poraidok dohliada armáda. Byť vojakom je pre každého veľká časť a každá matka si toto privilégium želá pre svojho syna."Jestřáby" sú oddiel najlepších mužov armády. A práve muž z tohto oddielu, Lee Parker,dostane za úlohu priniesť povstalkyňu Seru Trantorovú pred Konsilium. Potrebujú sa zbaviť povstalcov, aby nenarúšali ideológiu, ktorú vnucujú Citadelčanom. Povstalci žijú v bezpečí opustenej vodnej elektrárne za hranicami hustého protolesa. Medzi týmito dvoma skupinami vládne neustály boj. Kto by si bol pomyslel, že ak sa hlavný hrdinovia (opačného pohlavia) ocitnú v uzavretej jaskyni,aj keď zvádzajú medzi sebou súboje a vládnu tu predsudky, že v príbehu nevznikne romantická linka. V akejkoľvek knihe je to pre mňa prirodzený vývin udalostí. Izolovaný muž so ženou...to nikdy nie je len tak… Mne osobne sa veľmi páčila romantická linka a nemám najmenšie výhrady. Veľkým plusom bolo striedanie uhlu pohľadu Sery a Leeho. Takže sme mali možnosť nazrieť ako do duše jedného,tak druhého. Obaja zvádzali vnútorný boj,mali vlastnú vieru v niečo… Výstižné boli útržky(popisky) rozhovorov a televíznych vysielaní na začiatku každej kapitoly. Kniha od začiatku do konca písaná veľmi čtivo bez hluchých miest. Plno očakávaných aj neočakávaných zvratov. S čistým svedomím by som túto knihu zaradila medzi svetovú sci-fi\ dystopickú literatúru. Od teraz má Strachotová novú fanynku! A veľmi sa teším na ďalšie časť s názvom Devět nocí.

Pitbullka
Pitbullka
23.07.2020 4 z 5

Hodně čtivé, akční, příběh neměla nějaká výrazná hluchá místa. Hodně zajímavý námět příběhu. Jen mě mrzí, že nebylo více vysvětleno proč tak svět funguje. Stejně tak i nějaké další informace o světě. Zklamala mě milostná linka, která byla hodně prvoplánová.

jennefer
jennefer
13.07.2020 3 z 5

Bavilo mě to. První půlka, no snad až 3/4 to bylo opravdu skvělé čtení, vlastně jsem si vůbec neuvědomovala, že to není zahraniční autor. Konec už předvídatelný, ale nevadilo to. Kniha patří k těm lepším YA-postapo-sci-fi, na čtyři hvězdy nedosáhla opravdu jen o vlásek.

nada3314
nada3314
15.05.2020 4 z 5

Musím říct, že sci-fi není můj stěžejní žánr. Ale tuhle knihu si zamiluje i nepolíbený čtenář. Příběh Vás vtáhne do děje hned od začátku, mohou za to sympatické hlavní postavy: Sera Trantorová je dcerou Radního Povstalců a Lee Parker voják z Citadely. Děj je výborně vystavěný, sledujeme postupné sbližování dvou „nepřátel“ Popisy zvířat a rostlin jsou zajímavé, neotřelé… ještě nikdy jsem nic takového, jako jsou turopalmy nebo vakožížaly neviděla, ani o nich neslyšela. Zaujalo mě, i jak autorka zakomponovala do děje náboženský fanatismus a popisky před každou kapitolou mají, taky svůj smysl. Vážně dokonale propracované a mohu doporučit nejen čtenářům postapokalyptických románů, ale myslím, že se kniha bude líbit více holkám  Za recenzní výtisk děkuji @fantomprint a holkám za skvělé společné čtení ;-)

Artinka
Artinka
22.04.2020 5 z 5

"Věřit a nepochybovat"

Tohle postapo od české autorky mě zastihlo, aniž bych dříve vůbec tušila o jeho existenci. A po dočtení jsem si jistá, že si zaslouží mnohem více pozornosti!

Svět ovládán mocnou Citadelou - církví či sektou, šířící své pokřivené vidění světa, utrpení a strach. Běžní obyvatelé utlačováni a terorizováni. Sebemenší známka odporu či odlišnosti krutě potírána. Země ohrožována tajemnou a vražednou růžovou bouří.

A na pozadí toho všeho lidský příběh. On jeden z nejlepších agentů Citadely. Ona dcera vysoce postaveného představeného hnutí odporu. Vztah, který může znít otřepaně, ale pero autorky dalo vzniknout romantické lince prosté tisíckrát zmíněných klišé.

janyska13
janyska13
19.04.2020 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že bych knihu přečetla za 3 dny, i když to bylo hlavně společným čtením a hecováním s holkami. Tohle se hodně povedlo, česká autorka, která vymyslela super svět, příběh a postavy! Wau. Nevím co k tomu ještě dodat, jen si to prostě přečtěte!

Jack Bauer
Jack Bauer
13.04.2020 4 z 5

Věřit a nepochybovat. Velikonoce, svátky Boží, díky nimž jsem musel sáhnout po protináboženské literatuře, která mě pomáhá překonat tyto nesmyslné svátky. Přejmenoval bych je na svátky jara. Román české autorky mě vtáhl do děje hned od prvních stránek se spoustou správných protináboženských hesel s kterými se plně ztotožňuji. Veškeré náboženstsví je neskutečné vymývaní mozků a je až s podivem, že mu podlehnou i jinak inteligentní lidé.
Pár postřehů z knihy:

Málem jsem to jejich mektání nevydržel. Dvě hodiny všichni bušili hlavou o zem. kdyby radši místo toho pracovali, než oslavovali toho jejich Boha.

Páchal činy ve jménu dobra, které byly ve skutečnosti zločiny

...ta husa neměla v hlavě nic jiného než víru.

...pětkrát týdně dře u pásu ve fabrice...

linda_pauer
linda_pauer
10.03.2020 4 z 5

Autorka psát rozhodně umí, jelikož i když mě začátek příběhově moc nebavil, četl se velmi snadno a rychle. Vyloženě bavit mě to začalo zhruba v jedné třetině - tam mi přišlo, že akce střídá jinou akci - navíc to bylo napsané tak dobře, že jsem si připadala jako součást příběhu... a najednou byl konec :D Knize z hlediska příběhu bych dala tak tři hvězdy, ale vytvořenému světu rozhodně pět!