Devět dní

Devět dní https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358751/bmid_devet-dni-KDs-358751.jpg 4 300 94

Devět dní série

Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Životním krédem kněžích je askeze. Hlavními hodnotami jsou čistota, zbožnost a také absence citu. Proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, kteří bojují za návrat původního světa. A jejich přesvědčení je neméně houževnaté, jak brzy na vlastní kůži pocítí Parker, nejlepší voják z elitní jednotky Jestřábů a vykonavatel kněžské vůle, který má jasný úkol: přivést do Citadely Povstalkyni Seru živou. Ovšem ani Seřiny pevně vštěpované morální zásady nezůstanou ušetřeny tvrdé zkoušky. Brzy však oba shledají, že uprostřed nezmapované divočiny budou muset čelit novému nebezpečí – záhadnému atmosférickému jevu známému jako Růžová bouře, z jejíchž purpurových blesků dosud nevyšel nikdo živý. Budou Sera s Leem první a budou to ještě vůbec oni? Otočil se snad svět naruby, nebo byl takový i předtím? Dva úhly pohledu, dvě přesvědčení. A pravda ukrytá někde úplně jinde.... celý text

Arsi007
03.12.2020 3 z 5

Na úvod se přiznám, že se rozhodně neřadím mezi přední fanoušky. Styl psaní je velmi svižný a čtivý, ale na můj vkus autorka jde moc po povrchu a chvílemi to vypadalo jakoby vám vypadlo pár stránek nebo autorka text záměrně zkrátila, aby nebyl tak dlouhý. Vzhledem k názvu jsem si osobně myslela, že celá kniha bude jen o těch devíti dnech, které spolu oba strávili. Což by vůbec nebylo od věci, protože já bych důslednější rozvinutí jejich vztahu ocenila.

Další část byla hodně akční a napsaná lépe něž ta první. Každopádně i tady mi některé scény přišly až moc přitažené za vlasy.

Na další díl se v nejbližší době nechystám. Každopádně oceňuji, že jde o dílo české autorky, která má podle mě velký potenciál.

IG: @hanybooks

kolby
24.11.2020 4 z 5

Prvá prečítaná kniha od autorky - príjemné prekvapenie. Trošku rušivá emocionálno-romanticko-hystericky teenagerská zápletka, patriaca do vekovej kategórie 14-16. Ale to je skôr problém čitateľa, nie "písačky". Fajné "počteníčko", svižné, akčné, zaujímavý a prepracovaný svet, nadmieru kvalitne popísané akčné scény - až taká rozkoššš.

StarPopcorn
13.11.2020 5 z 5

Jsem VELKÝ fanoušek Naslouchače a celého jeho světa, takže když bylo řečeno, že „Fanoušci Naslouchače nebudou zklamáni“, musel jsem si to přečíst. A po dočtení knihy, jsem si uvědomil, že popis nelhal - Bavilo mě to, a to moc.

Člověk by mohl říct, že je to ohraná pohádka o zlém impériu a hodných rebelech…Ano, je. Ale nevidím jediný důvod, proč by se tento koncept stále ještě nedal použít. Knížka s ním pracuje velice dobře, střídání pohledů je taky příjemná změna. Jakmile jsem přečetl prvních 50 stran, děj se rozjel a já klidně zhltnul 100 stran a ani jsem si to neuvědomil!

stanislav.janac
29.10.2020 5 z 5

Dost dobrý počin :) kniha se mi četla tak dobře, že jsem v jednu chvíli úplně zatrnul jak rychle mi uběhlo 100 stran....

knihomolkajanca
24.09.2020 4 z 5

(SPOILER) K tomuto titulu jsem přišla úplnou náhodou, když mě zase jednou v noci trápila má nespavost. Klasicky jsem brouzdala po internetu a hledala zajímavé knihy na čtení. U této mě nejdříve zaujala docela zajímavá obálka, pak heslo "Fanoušci Naslouchače nebudou zklamaní" a pak druhé "Pro čtenáře 1984". Co Vám budu povídat - mezi fanoušky Naslouchače se já rozhodně řadím (mám doma oba díly této série a už netrpělivě vyhlížím další) a z 1984 jsem byla unesena. Navíc jsem si nedávno dala takový malý osobní úkol číst více sci-fi, protože jsem se mu bůhví proč vždy vyhýbala, i když tuším, že skrývá mnoho zajímavých kousků. Takže Devět dní vzápětí letělo do košíku a bylo objednáno.

Knihu jsem slupla za dva dny a za sebe mohu říct, že je mi docela líto, že jsem více prostoru českým autorům nedávala už dříve. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje a nechtělo se mi odtrhnout. Příběh není moc složitý, ale to mi ani nevadilo, jelikož se neustále něco dělo a člověk nad tím ani neměl moc prostor přemýšlet. Jako vždy oceňuji, že se střídal pohled obou postav, i když mi párkrát přišlo, že se některé úseky trošku zbytečně opakovaly, protože mi nepřinesly žádnou novou informaci. I tak jsem ale příběh hltala a po dočtení jsem chtěla více.

*SPOILER*
Mám ale jednu výtku. Milostná linka byla očekávaný, ale škoda, že až tak uspěchaná. Na to, jak spolu postavy málo komunikovaly, mi skok od ničeho k sexu přišel hodně zvláštní a nereálný. To mi přišlo trochu škoda a musím tak ubrat na hodnocení. Bylo mi ale prozrazeno autorkou, že by mělo dojít k vysvětlení ve druhém díle a bude to pak dávat větší smysl. Což mě tedy na přečtení pokračování navnadilo ještě více. :D
*KONEC SPOILERU*

Knihu jsem si celkově hodně užila a Sera i Lee mi přišli sympatičtí. Takže doporučuji a já bych druhý díl měla mít již na cestě. :)

farys_books
04.09.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale bohužel to nebylo ani dobré. První část (něco přes 100 stran) mě vůbec nebavila, druhá byla o trochu lepší, i když ne o moc. Ale alespoň jsem se ke čtení nemusela nutit, jako v první části.
K postava jsem si nevytvořila žádný vztah, neměla jsem ráda ani Seru, ani Parkera. Vůbec by mi nevadilo, kdyby na konci zemřeli, dodalo by to knížce alespoň trochu šmrnc. Každopádně, milostná linka mi byla jasná už od začátku, takže takové klišé. Většina knížky byla předvídatelná, překvapená jsem byla tak jednou, maximálně dvakrát.
Co mi docela dost vadilo, byly kapitoly z pohledu obou hlavních protagonistů, které popisovaly to samé, bez nějakých informací navíc. Za mě to bylo zbytečné, uvítala bych místo toho spíše nějaké informace o světě, ve kterém se příběh odehrával, nebo o tom, jak vůbec vznikl.
Abych ale zmínila i něco pozitivního, tak závěr byl daleko lepší než všechny předešlé kapitoly, u něj jsem se ani nenudila.

Vknihách
01.08.2020 5 z 5

Dystopický, postapo, sci-fi román z pera českej autorky? Prečo nie?!

Od prvých strán som sa do deja zahryzla. Doslova! Ťažko sa mi tento prepracovaný svet odkladal bokom kôli povinnostiam. Zžila som sa s príbehom. Protoles,turopalmy, vakožížaly, vookovia… proste fascinujúci svet, ktorý vám občas naženie aj zimomriavky. Presne tie som mala zo záhadnej Ružovej búrky. Je to nebezpečný atmosférický jav,pri ktorom dochádza k purpurovým bleskom. Tieto blesky sú smrteľné a nikto nevie čo búrku spôsobuje. V Citadele vládnu "kněží" náboženský fanatici(?)a ľud sa musí držať veľmi prísnych pravidiel. Na poraidok dohliada armáda. Byť vojakom je pre každého veľká časť a každá matka si toto privilégium želá pre svojho syna."Jestřáby" sú oddiel najlepších mužov armády. A práve muž z tohto oddielu, Lee Parker,dostane za úlohu priniesť povstalkyňu Seru Trantorovú pred Konsilium. Potrebujú sa zbaviť povstalcov, aby nenarúšali ideológiu, ktorú vnucujú Citadelčanom. Povstalci žijú v bezpečí opustenej vodnej elektrárne za hranicami hustého protolesa. Medzi týmito dvoma skupinami vládne neustály boj. Kto by si bol pomyslel, že ak sa hlavný hrdinovia (opačného pohlavia) ocitnú v uzavretej jaskyni,aj keď zvádzajú medzi sebou súboje a vládnu tu predsudky, že v príbehu nevznikne romantická linka. V akejkoľvek knihe je to pre mňa prirodzený vývin udalostí. Izolovaný muž so ženou...to nikdy nie je len tak… Mne osobne sa veľmi páčila romantická linka a nemám najmenšie výhrady. Veľkým plusom bolo striedanie uhlu pohľadu Sery a Leeho. Takže sme mali možnosť nazrieť ako do duše jedného,tak druhého. Obaja zvádzali vnútorný boj,mali vlastnú vieru v niečo… Výstižné boli útržky(popisky) rozhovorov a televíznych vysielaní na začiatku každej kapitoly. Kniha od začiatku do konca písaná veľmi čtivo bez hluchých miest. Plno očakávaných aj neočakávaných zvratov. S čistým svedomím by som túto knihu zaradila medzi svetovú sci-fi\ dystopickú literatúru. Od teraz má Strachotová novú fanynku! A veľmi sa teším na ďalšie časť s názvom Devět nocí.

Pitbullka
23.07.2020 4 z 5

Hodně čtivé, akční, příběh neměla nějaká výrazná hluchá místa. Hodně zajímavý námět příběhu. Jen mě mrzí, že nebylo více vysvětleno proč tak svět funguje. Stejně tak i nějaké další informace o světě. Zklamala mě milostná linka, která byla hodně prvoplánová.

jennefer
13.07.2020 3 z 5

Bavilo mě to. První půlka, no snad až 3/4 to bylo opravdu skvělé čtení, vlastně jsem si vůbec neuvědomovala, že to není zahraniční autor. Konec už předvídatelný, ale nevadilo to. Kniha patří k těm lepším YA-postapo-sci-fi, na čtyři hvězdy nedosáhla opravdu jen o vlásek.

nada3314
15.05.2020 4 z 5

Musím říct, že sci-fi není můj stěžejní žánr. Ale tuhle knihu si zamiluje i nepolíbený čtenář. Příběh Vás vtáhne do děje hned od začátku, mohou za to sympatické hlavní postavy: Sera Trantorová je dcerou Radního Povstalců a Lee Parker voják z Citadely. Děj je výborně vystavěný, sledujeme postupné sbližování dvou „nepřátel“ Popisy zvířat a rostlin jsou zajímavé, neotřelé… ještě nikdy jsem nic takového, jako jsou turopalmy nebo vakožížaly neviděla, ani o nich neslyšela. Zaujalo mě, i jak autorka zakomponovala do děje náboženský fanatismus a popisky před každou kapitolou mají, taky svůj smysl. Vážně dokonale propracované a mohu doporučit nejen čtenářům postapokalyptických románů, ale myslím, že se kniha bude líbit více holkám  Za recenzní výtisk děkuji @fantomprint a holkám za skvělé společné čtení ;-)

Artinka
22.04.2020 5 z 5

"Věřit a nepochybovat"

Tohle postapo od české autorky mě zastihlo, aniž bych dříve vůbec tušila o jeho existenci. A po dočtení jsem si jistá, že si zaslouží mnohem více pozornosti!

Svět ovládán mocnou Citadelou - církví či sektou, šířící své pokřivené vidění světa, utrpení a strach. Běžní obyvatelé utlačováni a terorizováni. Sebemenší známka odporu či odlišnosti krutě potírána. Země ohrožována tajemnou a vražednou růžovou bouří.

A na pozadí toho všeho lidský příběh. On jeden z nejlepších agentů Citadely. Ona dcera vysoce postaveného představeného hnutí odporu. Vztah, který může znít otřepaně, ale pero autorky dalo vzniknout romantické lince prosté tisíckrát zmíněných klišé.

janyska13
19.04.2020 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že bych knihu přečetla za 3 dny, i když to bylo hlavně společným čtením a hecováním s holkami. Tohle se hodně povedlo, česká autorka, která vymyslela super svět, příběh a postavy! Wau. Nevím co k tomu ještě dodat, jen si to prostě přečtěte!

Jack Bauer
13.04.2020 4 z 5

Věřit a nepochybovat. Velikonoce, svátky Boží, díky nimž jsem musel sáhnout po protináboženské literatuře, která mě pomáhá překonat tyto nesmyslné svátky. Přejmenoval bych je na svátky jara. Román české autorky mě vtáhl do děje hned od prvních stránek se spoustou správných protináboženských hesel s kterými se plně ztotožňuji. Veškeré náboženstsví je neskutečné vymývaní mozků a je až s podivem, že mu podlehnou i jinak inteligentní lidé.
Pár postřehů z knihy:

Málem jsem to jejich mektání nevydržel. Dvě hodiny všichni bušili hlavou o zem. kdyby radši místo toho pracovali, než oslavovali toho jejich Boha.

Páchal činy ve jménu dobra, které byly ve skutečnosti zločiny

...ta husa neměla v hlavě nic jiného než víru.

...pětkrát týdně dře u pásu ve fabrice...

linda_pauer
10.03.2020 4 z 5

Autorka psát rozhodně umí, jelikož i když mě začátek příběhově moc nebavil, četl se velmi snadno a rychle. Vyloženě bavit mě to začalo zhruba v jedné třetině - tam mi přišlo, že akce střídá jinou akci - navíc to bylo napsané tak dobře, že jsem si připadala jako součást příběhu... a najednou byl konec :D Knize z hlediska příběhu bych dala tak tři hvězdy, ale vytvořenému světu rozhodně pět!

Veríňák
03.02.2020 3 z 5

Zklamání.
Hrozně moc keců jak z románku pro čtrnáctiletou holku. Díkybohu se první dvě třetiny četly vážně svižně, proto tři hvězdičky. Bohužel poslední část knihy byla zaprvé tak strašně předvídatelná a zadruhé ještě víc utahaná, že mi úplně zkazila celkový dojem.

ancaciz
19.01.2020 4 z 5

Jakmile jsem se do knihy Devět dní začetla, tak jsem četla celý den až do půlnoci. Postapokalyptický příběh, který je čtivě napsaný. Nemusíte 300 stran čekat na "ten" zvrat, protože kniha nemá moc hluchých míst. Akce střídá akci a já se vezla na té vlně.

Celé vykreslení světa mě bavilo. Jak lidé nakládají s tím, co jim zůstalo. Jak se vše deformuje a přizpůsobuje. V dobrém i ve zlém. Moc se mi líbilo vykreslení vlivu víry a klasické ovládání lidí skrz boha.

Dvě hlavní postavy se během knihy vyvíjejí. Jejich pohled na věci se mění a má na ně vliv jak okolí, tak ostatní postavy. Za to já dávám palec nahoru.

Co za mě moc nefungovalo, byl udávaný věk hlavních hrdinů versus jejich chování. Přitom je to škoda, kdyby byl jejich věk klasických YA 17 let, tak je to za mě všechno mnohem lépe zasazené.

Trochu mě otravoval stejný začátek kapitol, akorát z pohledu odlišných hrdinů. Ano, bylo to mnohem lépe udělané než u jiných knih, kde jsem se s tím setkala, ale bohužel mě to stejně trochu prudí :-D

pomero
03.01.2020 4 z 5

Ač nejsem cílovka, tak jsem si knihu překvapivě užila. Ano v první řadě to byla romantická vztahovka a až pak teprve sci-fi, ale tak to u YA bývá. Ovšem mělo to vše, co do žánru patří a směle to může konkurovat Hangrgejms, Divergenci atp. Za mě palec hore.

Ann1307
17.12.2019 5 z 5

Tohle bylo moc, moc dobré!
Slyšela jsem na knihu dost pozitivních ohlasů, ale obálka mě pořád tak nějak nutila myslet si, že to dobré nebude. Ano, soudím knihu podle obalu. :(
Ale u téhle se mi fakt vyplatilo nedat na první dojem a vybrat si ji pro první recenzi ve spolupráci s nakladatelstvím fantom.print, kterým tímto mnohokrát děkuju za poskytnutí knihy. :)

Teď už k ději knihy, protože to opravdu stojí za to!
Kniha vypráví o světě, ve kterém probíhá boj mezi dvěma tábory Povstalci a Věřícími z Citadely. Povstalci jsou divocí, nespoutaní a svobodní. Věřící jsou pod nadvládou tzv. Kněží, kteří rozhodují co je dobré a co špatné, co se smí a co ne. Věřící například nesmí zpívat a malovat, jsou to věci, které jsou nečisté a odvádí jejich pozornost od jejich poslání.

Naši dva hlavní hrdinové jsou samozřejmě každý z jiného tábora. Sera Trantorová je dcerou Radního Povstalců a Lee Parker je vysoko postavený voják Citadely. Setkávají se ve chvíli, kdy má Lee Seru dopadnout a živou ji dovést k výslechu. Cestu jim ale zkomplikuje tzv. Růžová bouře, kterou ještě nikdo zatím nepřežil.
Díky tomuto přírodnímu zásahu jsou pak spolu devět dní uvězněni v jeskyni, kde se sice pomalu,ale jistě vzájemně poznávají a možná si uvědomí, že přesvědčení ani jednoho z nich není tak úplně bez poskvrnky. Jak si s tím poradí sledujeme v druhé půlce knihy, kde se to skvěle zamotá a vyostří a příběh dostane úplně epické rozměry.
Vážně nechápu, jak to Zuzka mohla nacpat do 319 stran, smekám! :)
Hrozně moc nutně potřebuju další díl a Vám všem tuhle duologii MOC doporučuju, protože příběh Vás vtáhne a nepustí.

imhotepcz
07.12.2019 2 z 5

Spíš, než scifi bych to tituloval romantickým příběhem. Bylo to napsáno ženou a asi bohužel jen pro ženy. První část knihy což je cca půlka knihy se odehrává v jeskyni, do které se ukryli před tak zvanou růžovou bouří. Tato část navíc byla dost nudná, prosycená podivnými názvy, které si autorka vymyslela jako např. Turopalma nebo protoles, asi pro to, aby navodila atmosféru fantasy nebo scifi. Mě to přišlo spíš trapné. Čelí příběh se točil okolo normálně smýšlejících lidi, kterým se říkalo povstalci a náboženský fanatické společnosti která se tito povstalce snažila vyhubit. Druhá část knihy byl dost těžce uvěřitelný příběh, který svojí nelogičností bil do očí. Měl sem co dělat abych to dočetl. Také nechápu, proč autorka používá metry a v téže větě stopy.
Buď používám jedno anebo druhé.
Nějak mi hlava nebere, proč to má tak dobré hodnocení.

duben
01.12.2019 3 z 5

Hodnotím něco mezi 3-4, ale spíš se kloním k lepší trojce. Dystopická budounost celkem dobře popsaná, děj dává smysl i když jde spíš i milostný příběh v scifi kulisách. Ze začátku mě to moc nechytlo. Četlo se to docela dobře, ale nějak mě až tak nezajímalo co bude dál, abych to nějak extrémně hltal. Proto ten příklon k 3 místo 4. Pak se to docela rozjede, příběh romantickou linkou neobtěžuje i když přes přihlédnutí k dystopickému světu mi stejně přišlo, že chování je spíš blíž ne moc zkušeným puberťákům, než dospělým lidem, i když to trucování proti sobě je pak celkem reálné. Ke konci už byl děj čtivější a začal jsem mít chuť vědět jak to dopadne. Nicméně nebýt záhady kolem memoáru, ani bych neměl potřebu vědět co se s hlavními hrdiny stane dál. Na autorčinu prvotinu ale velice slušné. ... mimochodem taky váš všude štvaly ty "turopalmy", to tam fakt rostou jen "jehličnany" a "turopalmy"? A proč turo? To má něco společného s přežvýkavci? Mají ty palmy rohy?