deirdre deirdre komentáře u knih

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Chvíľu mi trvalo, kým som sa naladila na slovenčinu, Hon na ovcu som čítala v češtine. Riešila som preklad, atmosféru, zdala sa mi o niečo ochudobnená oproti českému prekladu Murakamiho diel. Ťažko to popísať, ide zrejme o to, ako sa prekladateľ naladí na autorovo vnútro,na to, čo je medzi riadkami. Slovenské preklady mi prídu také viac technické. Napriek tomu, keby to išlo, dala by som za túto knižku o hviezdičku viac, ako pri Hone na ovcu. Ale ono je to v podstate jedno. Čítanie každej jednej knihy tohto autora bolo pre mňa hlbokým zážitkom a určite bude aj pri opätovných návratoch.

13.08.2018 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Mňa na Murakamim najviac berie, ako dokáže z obyčajného urobiť neobyčajné, z reality plynule, takmer nepostrehnuteľne prejsť do nereality, z vonkajšieho sveta, v ktorom opíše každý detail, do vnútorného, a tak vytvoriť fantastický svet s atmosférou, ktorá čitateľa vcucne do seba a unáša ho so sebou, nikdy neviete dopredu kam. Murakami je jeden z najvnímavejších spisovateľov, s ktorými som mala tú česť. K jeho románom sa dá stále vracať a zakaždým v nich nachádzať nové vrstvy, ktoré vám predtým unikli, lebo asi nikto nie je schopný ich v celej komplexnosti poňať na prvý raz.

09.08.2018 5 z 5

Dítě v rovnováze: Učení a pohyb v raném dětství Dítě v rovnováze: Učení a pohyb v raném dětství Sally Godard Blythe

Vrelo odporúčam všetkým mladým mamičkám, no a samozrejme aj špeciálnym pedagógom a psychológom.

31.07.2018 5 z 5

Toto bolo tak strašne naivné, že sa čudujem sama sebe, že som to dočítala do konca. Nerozumiem tomu vysokému hodnoteniu.

31.07.2018 1 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

V tejto knihe ide presne o to, čo naznačuje jej názov: hovoriť pravdu. Nielen o tom, čo a ako sa stalo, ale najmä o skrytých túžbach, myšlienkach, snoch a pohnútkach. Formánek berie výzvu hovoriť pravdu vážne, a hovorí pravdu aj o sebe, o tom, čo s ním životný príbeh pána Maresa urobil, aké myšlienky v ňom podnietil. Bez tejto reflexie by kniha nemala ani spolovice takú silu. Bolo to ako jazda na horskej dráhe. Pán Formánek ma úžasnú dušu.

22.07.2018 5 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Zmysel života tu hľadá chlapík, ktorý "před kostkami osudu jako had uměl uhýbat tak, aby vždycky viděl na šestku." Knižka je plná myšlienok možno nie až tak originálnych, ale uvedených v originálnych kontextoch, takže to má nečakanú silu. Aspoň pre mňa. Zimomriavky mi behali po chrbte snáď cez polku knihy. A to sa mi už veľmi dávno nestalo.

14.07.2018 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Bez komentára. Treba prečítať.

07.07.2018 5 z 5

Skvelý počin. Príbehy týchto ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodli žiť mimo civilizáciu sú silné a v mnohých prípadoch aj inšpirujúce. Obdivujem ich odvahu a odhodlanosť žiť vo svojej pravde. U niektorých ich pokoru a čistú vieru v Boha, v niečo, čo ich ďaleko presahuje. Niektoré pravdy môžeme prežiť len v samote, a niektorých k tomu dotlačí osud aj keď nechcú. O tom je táto kniha.

04.07.2018 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Toto je dychberúca sonda do duše trinásťročného chlapca, ktorá nikdy nestratí na aktuálnosti. Viem o čom hovorím, mám doma jedného. Nádherná kniha, parádne čítanie, ktoré pobaví aj obohatí človeka v akomkoľvek veku. Odporúčam chlapcom aj dievčatám, mužom aj ženám, mladým aj starým.

23.06.2018 5 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Vskutku podivné. Fantáziu autorke uprieť nemožno a celkom isto si niektoré poviedky budem dlho pamätať. Avšak, nemôžem si pomôcť, väčšinou mi to prišlo ako "podivno" pre "podivno", pri niektorých poviedkach som len krútila hlavou a nič necítila (nechápala). Zato Sobí hora sa mi páčila veľmi. Viem si z tej poviedky predstaviť skvelý román.

15.06.2018 3 z 5

Kosmický jackpot Kosmický jackpot Paul Davies

Dobrá kniha, v ktorej sú zhrnuté rôzne teórie o vzniku a zmysle vesmíru. Dozvedela som sa množstvo pre mňa nových informácií. Netušila som napríklad, že niektorí vedci sa seriózne zaoberajú myšlienkou, že žijeme v simulovanom vesmíre (matrixe)! Miestami som pociťovala autorove úvahy ako dosť úmorné, niekomu však jeho snaha všetko detailne rozobrať zo všetkých strán môže naopak vyhovovať.

13.06.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

V knihe o dome vo funkcionalistickom štýle vystupujú funkcionalistické postavy s funkcionalistickými vzťahmi.

13.06.2018 2 z 5

Fyzika nemožného Fyzika nemožného Michio Kaku

Toto bola už tretia kniha od Michia Kaku a užívala som si ju rovnako ako predchádzajúce, najmä kapitolu o paralelných vesmíroch. Aj keď matematické vyjadrenia fyzikálnych zákonitostí sú pre mňa španielskou dedinou, dá sa to vysvetliť aj tak (a Mr. Kaku to vie!), že človek patrične nastavený môže tie nekonečné možnosti zavnímať intuitívne, až sa mu z toho hlava zatočí. Je to lepšie ako sci-fi, pretože tam máte všetko už hotové (antigravitačný pohon, cestovanie v čase, telepatiu aj teleportáciu a podobné srandy)... v tejto knižke sa však spolu s autorom zamýšľate nad tým, nakoľko sú tieto javy pri dnešnom stave poznania vo fyzike možné alebo..... nie, nič nie je podľa autora nemožné, a mňa práve toto hľadanie možností neskutočne baví. Ako píše ku koncu knihy:
"Tyto "nemožnosti" není nutné považovat za absolutní hranice našeho poznání, představují spíše výzvy čekající na příští věděcké generace. Tyto hranice jsou jako křupavá kůrka koláče, která je tu proto, abychom ji nakousli."
A že vysoká fyzika je odtrhnutá od každodenného života? Tak si prečítajte, ako sa dajú preformulovať tri zákony termodynamiky :-)
"Nelze získat něco za nic.
Nelze hrát beze strát.
Nelze ani zanechat hry."

29.05.2018 5 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Takto vyzerá prázdnota duchovne vyprahnutej, liberálnej, materialistickej spoločnosti a cesta rozmýšľajúceho človeka, avšak neschopného milovať. Celú pointu románu vidím v tomto postrehu zo psychiatrickej liečebne:
"Postupne jsem dospěl k závěru, že tito lidé - muži i ženy - vůbec nejsou pomatení, chybí jim jen láska, jejich gesta, chování, mimika, to vše vypovídalo o srdcervoucí žízni po tělesném kontaktu a laskání - přirozeně to však nebylo možné. A tak sténali, křičeli, drásali se nechty."
Strašidelná budúcnosť, ktorá čaká citlivých ľudí, pokiaľ nemajú v živote oporu v láske, ktorá jediná môže ich život presahovať a teda dať mu zmysel. Houellebecq nastavuje zrkadlo, kruto a presne.

22.05.2018 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Začína to ako obyčajný príbeh dvoch mladých ľudí. Autor vás však nenápadne ponára stále hlbšie a hlbšie, až sa nakoniec ako rozprávač ocitnete na dne svojho vedomia, kŕčovito sa držiaci nejakej pevnej opory, aby ste nezmizli z tohto sveta. No, miestami som sotva lapala dych.
"Uvažoval jsem, proč musíme všichni být tak osamělí. K čemu je podobná osamělost dobrá. Na svět se rodí spousty lidí, všichni vzájemně touží jeden po druhém, po tom, co v sobě mají druzí - tak proč musíme být tolik sami? Udržuje snad naši planétu v chodu opuštěnost lidská?"

19.05.2018 5 z 5

Svoboda na počátku i na konci Svoboda na počátku i na konci Jiddu Krišnamurtí

Priveľa slov. "Najväčšie pravdy sú prosté, prosté ako vaše vlastné bytie". (Vivekananda).

15.05.2018

Mluvící kámen Mluvící kámen Isaac Asimov

Skvelá zbierka, Asimov bol proste génius!

15.05.2018 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Nebudem sa rozpisovať o obsahu knihy, v komentároch je tu pomerne obsiahle rozpísaný. Až je to na škodu, odporúčam čítať najprv knihu :-) A za prečítanie určite stojí, je to veľmi originálny pohľad na aktuálnu tému. Najlepšie urobíte, ak si nájdete ďalších ľudí, ktorí budú čítať zároveň, aby ste mali potom s kým diskutovať. Pretože táto kniha je mimoriadne bohatá na podnety k rozhovorom, a to nielen na politickú tému.

15.05.2018 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Z tohto románu pripomínajúceho matriošku sa mi ešte dlho bude točiť hlava! Nečítalo sa to ľahko, v tejto knihe vôbec nejde o dej, ale o posolstvo zaobalené v jednotlivých príbehoch, vložených jeden do druhého. Vyžaduje si veľmi pozorné čítanie a najlepšie opakované.

05.05.2018 5 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Veľmi pozoruhodná knižka, ku ktorej sa celkom iste vrátim. Urobila som totiž jednu zásadnú chybu... Hoci som si neustále hovorila: brzdi sa, toto treba čítať pomalšie - neposlúchla som, nedalo sa. Tento Mitchell je proste kúzelník. Fantasticky píše...

20.04.2018 5 z 5