Mluviti pravdu

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107/mluviti-pravdu-Y9v-107.jpg 4.4418
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Smart Press

SophiaHowlett
08. prosince

Výborná kniha. Skvěle napsaná.

Mánička178
03. prosince

Knížka mě celkem překvapila. Brala jsem ji do ruky náhodou, s jakousi skepsí "co že to bude vůbec za blbost", ale zmýlila jsem se. Četla jsem i lepší knihy, ale Mluviti pravdu patří k poměrně dobrým knihám. I když místy hodně surová a syrová, ale jak se píše v anotaci, jde o "brutální román". Až si člověk říká, kolik toho jde za jeden život stihnout... Těžko povědět, do jaké míry líčí skutečný život jednoho jediného člověka, ale i kdyby ne, věci vyprávěné v románu se jako dílčí příběhy určitě stát mohly nebo přímo staly. Autor je líčí bez příkras, hole, napřímo. Oku, uším a srdci to ne vždy lahodí, spíše to skřípe a způsobuje nepříjemné pocity, ale koneckonců - autor si jen bere za svůj jediný cíl - "mluviti pravdu" - a to by se mělo nejspíš dělat rychle, jako když se strhává náplast - taky to bolí, ale aspoň to má člověk rychle za sebou :)
Kladné hodnocení si zaslouží i tendence čtenáře přinutit k tomu, aby se zamyslel i nad tím, jak on sám jedná - mluví pravdu? :)
Jednoznačně příjemné překvapení.

kacapr
24. listopadu

Dlouho jsem se ke čtení téhle knížky nemohla odhodlat, musel přijít ten správný čas... ale pak mě knížka úplně dostala, stejně jako jiné knížky od JF... krásný, brutální...

zbožňuju_knihy
17. listopadu

Psáno surově, drsně a brutálně. Chvílemi na mě moc silná káva, nechyběly vulgární výrazy. Autor nám dává zakusit, jak to bylo, píše otevřeně, mluví pravdu. A jestli se Vám to líbí nebo ne? Taková byla realita : jen si to všechno pěkně přečtěte..

Ozinka
14. listopadu

Kniha chytla a nepustila . Moc pěkný styl psaní s neméně zajímavým dějem.

orson
05. listopadu

Formánkovy knihy nutí k zamyšlení a nejinak tomu bylo i tentokráte. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval ve dvou dějových linkách, ale pak už jsem s napětím čekal, jak to dopadne.

yellowbanna

Podtitul zní Brutální román o lásce k životu. A přesně takovou tato knížka je. Brutální. O lásce. O životě. O smrti. O hledání. O jednom člověku. I o nás všech. O každém z nás.

Frederick

Jedna z nejlepších knih, co jsem v životě četl. I ty vsuvky, co někteří kritizují, jsou velmi zajímavé a do knihy patří, jsou jakousi přidanou hodnotou.

Kozel65

Knížka se mi dostala do ruky šťastnou náhodou a jakmile jsem ji otevřela, prakticky se nedala odložit. Pro neuvěřitelný a strhující příběh pana Marese si neumím představit lepšího vypravěče než pana Formánka. Život odloženého dítěte, pak člena SS, komunistického funkcionáře a nakonec politického vězně, osudové zvraty, velká láska.... A podání příběhu - hutné, syrové, odpovídá názvu - Mluviti pravdu. Do koncepce zapadají i myšlenkové "odbočky" autora, v textu knihy kurzívou. Přiznám se, že jsem příběh hltala tak, že se právě k těmto pasážím chci vrátit a zamyslet se.... Jednoznačně si knížka zaslouží plné ohodnocení.

deirdre

V tejto knihe ide presne o to, čo naznačuje jej názov: hovoriť pravdu. Nielen o tom, čo a ako sa stalo, ale najmä o skrytých túžbach, myšlienkach, snoch a pohnútkach. Formánek berie výzvu hovoriť pravdu vážne, a hovorí pravdu aj o sebe, o tom, čo s ním životný príbeh pána Maresa urobil, aké myšlienky v ňom podnietil. Bez tejto reflexie by kniha nemala ani spolovice takú silu. Bolo to ako jazda na horskej dráhe. Pán Formánek ma úžasnú dušu.

freejazz

mňam.
a pretože je tento text príliš krátky, tak sa ešte obliznem a poživačne vzdychnem.

Iv8

Určitě stojí za přečtení. Jedná se o silný příběh náhodně "objeveného" člověka na smeťáku. Je zajímavé, jak si s člověkem dokáže osud pohrát a jakým situacím ho vystaví, aby ho opět nějak prověřil...epizody z války jsou drsné a dojemné, epizody z "totáče" jsou úsměvné a paradoxní. Formánka teprve objevuji a už se těším na další knihu, kterou si od něj přečtu.
Myslím, že se dá v něčem přirovnat k románu Hana.

dulcinea

Vyprávění plné fantazie stejně jako fantaskní životní příběh, jehož neuvěřitelnost je ukrytá v brutální skutečnosti, snad. Balancuje na tenkém ledě reality a možná se občas ,,topí" na dně prázdné láhve.
,,Všechno je osudové a křehké, jako hvězdy mizící za úsvitu" a vy si tak moc přejete naději pro Benyho a Sofii. A najednou pochopíte, že naději dává tato kniha vám.
,,Život je součet chvil, všichni jsme sběratelé okamžiků" a mnohdy i krásně procítěně napsaných příběhů, které vás více než překvapí. Ale styl pana Formánka je bravurní.
A Beny Mares je nesmrtelný jak mléčná dráha.

Knihu doporučuji přečíst všem,
a zejména těm,
kteří nevědí, co se životem...

P.S: Posloucháno jako audiokniha. I když Filip Švarc četl výborně, vynikající, mnohdy až poeticky laděný text, si zaslouží klasickou podobu. Já si rozhodně ještě přečtu knihu.

MortRainey

Bez klišé - jedna z knih mého života ke které se budu vracet!

Vyomi

Miluji spisovatelský styl Formánka, který nenechá ani na sobě nit suchou. Snaží se vyrovnat se svou situací, se svým pitím, chce, aby mu bylo nasloucháno, snad i pomoženo?
Příběh pana Marese ve mě vyvoval spoustu otázek, dal mi náměty k přemýšlení i když ze začátku jsem si myslel... co je mi do něj. Celoživotní trable, krutost a nespravedlnost, odpornost doby ( mimochodem není to zase tak dávno), nemožnost milovat jak by chtěl, nechtěnost, celoživotní čekání..... ke knize se určitě znovu vrátím. Pana Marese jsem si vyhledal na googlu - abych viděl s kým jsem měl tu čest. Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem za poslední dobu četl.

Péťa1950

Zvláštní zpověď německého vojáka , život po válce u nás. Zajímavé

Fanda74

Vlastně ani nevím, jestli je příběh hezký, spíše je to o takových životních paradoxech, které ale věřím, že jsou reálné. O člověku, kterému se fakt nedařilo v žádné době a ať dělal, co dělal, tak to nikdy nedopadlo dobře. Líbí se mi styl psaní autora, součástí vyprávění jsou krátké úvahy a zamyšlení na životem, které jsem si třeba četl i dvakrát, abych si řekl „jo, tak to je“. Myslím, že se ke knížce časem vrátím, je tam toho dost, co je dobré si připomenout.

Makropulos

Neskutečně skutečný drsný příběh o životě, o lásce k životu, o touze či snaze přežít, protože ten život za to stojí a k tomu autorova zpověď a úvahy o pravdě, smyslu života a složitém procesu přivést tento příběh na svět. Musím se přiznat, že mě to dost zasáhlo svojí silou a hloubkou a obdivuji autora za to, jakým způsobem ten jeden šílený život převyprávěl. Mnohokrát se tu v mém komentáři opakuje slovo „život“, ale bez toho to nejde. O tom to právě je, o všech jeho podobách, úskalích, cestách, tragédiích, způsobech, smyslu i pomíjivosti. Doporučuji.

Sůvazknihovny

Zpočátku jsem měla obavy, ale když jsem se rozečetla, tak jsem jela... Formánek nezklamal. Baví mě ho číst, musím o textu přemýšlet a to mám ráda. A i když je to krátká knížka, přišlo mi, že musí být jednou tak dlouhá... Minimálně.

tlllk

silný príbeh muža, ktorý sa objavuje pri rôznych historických okamihoch, tým trochu pripomína svojich dvoch severských predchodcov, ale lokálne problémy tomu dávajú ale úplne iný rozmer. Autorové úvahy o zmysle života sú mi blízke, aj keď tu mi občas prišli ješitne zamerané na samotného autora. Forma audioknihy bola fajn.

Tatrman

Skvěle napsaná kniha! Silný příběh na pozadí nejdůležitějších událostí našich novodobých dějin. O jazyku autora ani nemluvě. Skvěle kombinuje filozofickou rovinu s prostými až lascívnimi scénami hlavního hrdiny. Zařazuji Formánka ke svým oblíbeným a chystám se na další jeho kus!

Karborund

Někdo propluje životem stroze a fádně a někdo v tom svém prožije spousty životů a dokáže se mnohokrát zvednout ode dna a znovu na něj tvrdě dopadnout.Samotný příběh i slovní forma autora si zaslouží absolutorium.Jsou prostě knihy, které si budu pamatovat celý život, tato je jedna z nich.Bravo

PetK

O tom příběhu se nedá říct, že je hezký - jímavý, dojímavý, šílený, smutný, silný... to ano. Je mi docela jedno, jestli je to pravda nebo fikce - pokud je to pravda, pak platí, že ty nejlepší příběhy píše život. A nemohla jsem si několikrát nevzpomenout na film Malý velký muž s Dustinem Hoffmanem. Líbil se mi i styl vyprávění, kdy se autor "zcizoval" hlavnímu příběhu.
Jedna technická: Poslouchala jsem jako audio, moc hezky načtené Filipem Švarcem. Jen mi vadilo, že je kniha rozfrcaná do téměř 200 kapitol a každou lemuje ten samý hudební motiv, někdy snad i dvouminutový. U 90. kapitoly mně, i když krásný, už dost lezl na nervy. :-)

salamandrina

Chvíli mi trvalo se začíst, ale nakonec mě tenhle lehce neuvěřitelný příběh chytnul. Z literarního hlediska - záverečné vsuvky o životě autora - možná by bylo víc logičtější, kdyby nebyly jen na konci, ale prolínali se celou knihou.
Každopádně jsou tam krásný myšlenky a obrazy.

KAREL6725

Když jsem tuhle knihu dočítal , byl jsem úplně u vytržení , jak to celé dopadne. Pro mě nejlepší kniha od autora. Jen by mě zajímalo co z toho byla pravda, neuvěřitelné ,ale krásné a zajímavé. Dobře napsané , nemohl jsem přestat číst dokud jsem to nedočetl do konce. Plný počet hvězd, doporučuji všem co nečetli, rozhodně stojí za přečtení.

Terinka-ka

Přečteno jedním dechem.
Humorný, dojemný, neuvěřitelný.
Oceňuji styl autora, který vyprávění prokládá svými poznámkami a zamyšlením se nad životem.

Kristyna_M64

Silný příběh, doporučuju přečíst!

Muf37

Nyní jsem dočetl knihu "Mluviti pravdu ". Kniha je napsaná tak,že ji člověk přečte jedním dechem. Nemohl jsem uvěřit,že hlavní postava (Bernard Mares) toto vše prožil za jeden život. Jinak kniha je napsaná tak,že vás doslova do sebe vcucne. Styl psaní autora je jedinečný.

jaromir2255
10.10.2017

Čtivá kniha, zajímavý příběh. Jen autor tam mel méně ventilovat sebe. Stačila nějaká předmluva

Analady
26.09.2017

Už je to delší dobu, co jsem tuto knihu četla. Pamatuji si, že se mi moc líbila a zařadila jsem ji do seznamu knih, které si chci znovu přečíst.