Mluviti pravdu

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107/mluviti-pravdu-Y9v-107.jpg 4.3381
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Smart Press

freejazz
včera

mňam.
a pretože je tento text príliš krátky, tak sa ešte obliznem a poživačne vzdychnem.

Iv8

Určitě stojí za přečtení. Jedná se o silný příběh náhodně "objeveného" člověka na smeťáku. Je zajímavé, jak si s člověkem dokáže osud pohrát a jakým situacím ho vystaví, aby ho opět nějak prověřil...epizody z války jsou drsné a dojemné, epizody z "totáče" jsou úsměvné a paradoxní. Formánka teprve objevuji a už se těším na další knihu, kterou si od něj přečtu.
Myslím, že se dá v něčem přirovnat k románu Hana.

dulcinea

Vyprávění plné fantazie stejně jako fantaskní životní příběh, jehož neuvěřitelnost je ukrytá v brutální skutečnosti, snad. Balancuje na tenkém ledě reality a možná se občas ,,topí" na dně prázdné láhve.
,,Všechno je osudové a křehké, jako hvězdy mizící za úsvitu" a vy si tak moc přejete naději pro Benyho a Sofii. A najednou pochopíte, že naději dává tato kniha vám.
,,Život je součet chvil, všichni jsme sběratelé okamžiků" a mnohdy i krásně , procítěně napsaných příběhů, které vás více než překvapí. Ale styl pana Formánka je bravurní.
A Beny Mares je nesmrtelný jak mléčná dráha.

Knihu doporučuji přečíst všem,
a zejména těm,
kteří nevědí, co se životem...

P.S: Posloucháno jako audiokniha. I když Filip Švarc četl výborně, vynikající, mnohdy až poeticky laděný text, si zaslouží klasickou podobu. Já si rozhodně ještě přečtu knihu.

MortRainey

Bez klišé - jedna z knih mého života ke které se budu vracet!

Vyomi

Miluji spisovatelský styl Formánka, který nenechá ani na sobě nit suchou. Snaží se vyrovnat se svou situací, se svým pitím, chce, aby mu bylo nasloucháno, snad i pomoženo?
Příběh pana Marese ve mě vyvoval spoustu otázek, dal mi náměty k přemýšlení i když ze začátku jsem si myslel... co je mi do něj. Celoživotní trable, krutost a nespravedlnost, odpornost doby ( mimochodem není to zase tak dávno), nemožnost milovat jak by chtěl, nechtěnost, celoživotní čekání..... ke knize se určitě znovu vrátím. Pana Marese jsem si vyhledal na googlu - abych viděl s kým jsem měl tu čest. Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem za poslední dobu četl.

Péťa1950

Zvláštní zpověď německého vojáka , život po válce u nás. Zajímavé

Fanda74

Vlastně ani nevím, jestli je příběh hezký, spíše je to o takových životních paradoxech, které ale věřím, že jsou reálné. O člověku, kterému se fakt nedařilo v žádné době a ať dělal, co dělal, tak to nikdy nedopadlo dobře. Líbí se mi styl psaní autora, součástí vyprávění jsou krátké úvahy a zamyšlení na životem, které jsem si třeba četl i dvakrát, abych si řekl „jo, tak to je“. Myslím, že se ke knížce časem vrátím, je tam toho dost, co je dobré si připomenout.

Makropulos

Neskutečně skutečný drsný příběh o životě, o lásce k životu, o touze či snaze přežít, protože ten život za to stojí a k tomu autorova zpověď a úvahy o pravdě, smyslu života a složitém procesu přivést tento příběh na svět. Musím se přiznat, že mě to dost zasáhlo svojí silou a hloubkou a obdivuji autora za to, jakým způsobem ten jeden šílený život převyprávěl. Mnohokrát se tu v mém komentáři opakuje slovo „život“, ale bez toho to nejde. O tom to právě je, o všech jeho podobách, úskalích, cestách, tragédiích, způsobech, smyslu i pomíjivosti. Doporučuji.

Sůvazknihovny

Zpočátku jsem měla obavy, ale když jsem se rozečetla, tak jsem jela... Formánek nezklamal. Baví mě ho číst, musím o textu přemýšlet a to mám ráda. A i když je to krátká knížka, přišlo mi, že musí být jednou tak dlouhá... Minimálně.

tlllk

silný príbeh muža, ktorý sa objavuje pri rôznych historických okamihoch, tým trochu pripomína svojich dvoch severských predchodcov, ale lokálne problémy tomu dávajú ale úplne iný rozmer. Autorové úvahy o zmysle života sú mi blízke, aj keď tu mi občas prišli ješitne zamerané na samotného autora. Forma audioknihy bola fajn.

Tatrman

Skvěle napsaná kniha! Silný příběh na pozadí nejdůležitějších událostí našich novodobých dějin. O jazyku autora ani nemluvě. Skvěle kombinuje filozofickou rovinu s prostými až lascívnimi scénami hlavního hrdiny. Zařazuji Formánka ke svým oblíbeným a chystám se na další jeho kus!

Karborund

Někdo propluje životem stroze a fádně a někdo v tom svém prožije spousty životů a dokáže se mnohokrát zvednout ode dna a znovu na něj tvrdě dopadnout.Samotný příběh i slovní forma autora si zaslouží absolutorium.Jsou prostě knihy, které si budu pamatovat celý život, tato je jedna z nich.Bravo

PetK

O tom příběhu se nedá říct, že je hezký - jímavý, dojímavý, šílený, smutný, silný... to ano. Je mi docela jedno, jestli je to pravda nebo fikce - pokud je to pravda, pak platí, že ty nejlepší příběhy píše život. A nemohla jsem si několikrát nevzpomenout na film Malý velký muž s Dustinem Hoffmanem. Líbil se mi i styl vyprávění, kdy se autor "zcizoval" hlavnímu příběhu.
Jedna technická: Poslouchala jsem jako audio, moc hezky načtené Filipem Švarcem. Jen mi vadilo, že je kniha rozfrcaná do téměř 200 kapitol a každou lemuje ten samý hudební motiv, někdy snad i dvouminutový. U 90. kapitoly mně, i když krásný, už dost lezl na nervy. :-)

salamandrina

Chvíli mi trvalo se začíst, ale nakonec mě tenhle lehce neuvěřitelný příběh chytnul. Z literarního hlediska - záverečné vsuvky o životě autora - možná by bylo víc logičtější, kdyby nebyly jen na konci, ale prolínali se celou knihou.
Každopádně jsou tam krásný myšlenky a obrazy.

KAREL6725

Když jsem tuhle knihu dočítal , byl jsem úplně u vytržení , jak to celé dopadne. Pro mě nejlepší kniha od autora. Jen by mě zajímalo co z toho byla pravda, neuvěřitelné ,ale krásné a zajímavé. Dobře napsané , nemohl jsem přestat číst dokud jsem to nedočetl do konce. Plný počet hvězd, doporučuji všem co nečetli, rozhodně stojí za přečtení.

Terinka-ka

Přečteno jedním dechem.
Humorný, dojemný, neuvěřitelný.
Oceňuji styl autora, který vyprávění prokládá svými poznámkami a zamyšlením se nad životem.

Kristyna_M64

Silný příběh, doporučuju přečíst!

Muf37

Nyní jsem dočetl knihu "Mluviti pravdu ". Kniha je napsaná tak,že ji člověk přečte jedním dechem. Nemohl jsem uvěřit,že hlavní postava (Bernard Mares) toto vše prožil za jeden život. Jinak kniha je napsaná tak,že vás doslova do sebe vcucne. Styl psaní autora je jedinečný.

jaromir2255
10.10.2017

Čtivá kniha, zajímavý příběh. Jen autor tam mel méně ventilovat sebe. Stačila nějaká předmluva

Analady
26.09.2017

Už je to delší dobu, co jsem tuto knihu četla. Pamatuji si, že se mi moc líbila a zařadila jsem ji do seznamu knih, které si chci znovu přečíst.

PavlineCZka
17.08.2017

Strhující příběh (někdy trochu neuvěřitelný, pravda), který mě bavil od začátku až do konce a rozvíjel moji fantazii, když pominu autorovy občasné filozofické úvahy, které mě otravovaly. Přestože se jedná v zásadě o smutnou knihu, příběh je čtivý a krásný.

peju
15.08.2017

Pro mě velice zajímavá kniha s naprosto neuvěřitelným příběhem člověka, který prožil v daném období snad vše co mohl. O to zajímavější, protože jsem tento příběh slyšel již dříve a to od kamaráda, jehož tatínek se s hlavním hrdinou knihy skutečně potkal. Bohužel za nepříjemných podmínek v pracovním táboře......

Lenka8418
24.07.2017

Na to, že jsem vůbec nevěděla co od knihy čekat, mě opravdu hodně zaujala. Silný příběh, napsaný čtivou, formou. Kniha se mi líbila, doporučuji přečíst

Nartaya
22.06.2017

Jak se spisovatel pral s napsáním románu o životě člověka, který ten prapodivný život musel přežít.

Vesmich
24.04.2017

Při vší dobré vůli text přečíst a dočíst a najít k němu nějaký vztah, se mi to nepodařilo. Nebudu cílová skupina.

oslice
13.04.2017

Milí čtenáři, všem vám tuto knihu vřele doporučuji. Má vše, co má kvalitní literatura mít. Tato
kniha čtenáře opravdu přivede k zamyšlení, pláči a radosti.
Autorovi vsuvky se mi líbily. Jsem toho názoru, že je vždycky zajímavé se o spisovateli něco
dozvědět. Líbí se mi o čem Josef Formánek přemýšlel, k čemu dospěl a že se nebál o tom
napsat, protože jedině pravda má svou hodnotu.
Zároveň obdivuji pana Formánka, že dokázal uběhnout maraton a děkuji mu z celého srdce
za kapitolu Karel Štěstí z knihy Prsatý muž. Nic hezčího jsem ještě nikdy v životě nečetla.
A gratuluji mu, že se dokázal zbavit závislosti.

tomkoutsky
30.03.2017

Styl napsání knihy je trochu zvláštnější a autorovy vsuvky bych také omezil, ale jinak je to velmi zajímavý příběh velmi sugestivně napsaný. Až se mi nechce věřit, že není vymyšlený. Jestli není, tak musím jen konstatovat, že byl Bernard asi trochu retard.

Dixinka
12.02.2017

Krásná kniha. V mnoha pohledech na život bohužel i pravdivá. Celá mě tak trošku rozesmutnila, ale dohnala k zamyšlení.....kam vlastně kráčíme??!!

Feferka
09.02.2017

Docela mě mrzí, že jsem až těsně po přečtení zjistila, že se jedná o skutečný příběh. Doslova mi tohle zjištění na chvíli vzalo dech.

chevreau13
29.01.2017

Na knihu jsem se těšila, nicméně ke jsem postupně začala přeskakovat autorovy vsuvky. Nedokázala jsem se ztotožnit s jeho myšlenkami či poznatky o životě. I tak jde o silný příběh člověka, který zažil co mohl, nicméně jsem k němu necítila nic a neuměla jsem se přiklonit tam ani onam. Nezavrhuji, určitě si přečtu něco jiného