deirdre deirdre komentáře u knih

Padněte na kolena Padněte na kolena Ann-Marie MacDonald

Jeden z najstrhujúcejších románov, aký som kedy čítala. Akoby vyskladaný z obrázkov, hrôzostrašných aj nádherných, postupne odkrývajúcich históriu jednej rodiny, ako aj osobnú históriu každej jednej postavy, aj s jej najhlbšími myšlienkami a túžbami, tajomstvami, nie hocijakými vinami a zápasmi. A ten jazyk! Padla som na kolená... Celé dobre!

07.03.2019 5 z 5

12 pravidiel pre život – Liek na chaos 12 pravidiel pre život – Liek na chaos Jordan B. Peterson

Veľmi odporúčam. Táto kniha má moc zmeniť váš život.

09.02.2019 5 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Krásne.

05.02.2019 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Kde na to ten pán chodil? Neskutočne premyslená téma cestovania v čase! A hoci sa psychológii jednotlivých postáv nevenoval až tak detailne, psychológiu ľudstva vystihol vcelku presne. Presne toto by stalo, keby niekto to časové pole zhotovil. Budem sa opakovať: Asimov bol génius.

27.01.2019 5 z 5

Odmítnutí duše - Duchovní a lidské perspektivy eutanazie a umírání Odmítnutí duše - Duchovní a lidské perspektivy eutanazie a umírání M. Scott Peck

Dobrá štúdia, aj keď má svoje nedostatky. Úplne však stačí k tomu, aby sa človek nevyhranený a hľadajúci stanovisko v týchto otázkach zorientoval a ev. hľadal ďalej... v sebe.

23.01.2019 4 z 5

Osamelosť prvočísiel Osamelosť prvočísiel Paolo Giordano

Táto kniha má veľmi trefný názov, po ktorom nasleduje 250 dobre popísaných strán o osamelosti, zúfalých pokusoch o priblíženie, osudových zlyhaniach...
" Mattia získal pocit, že on s Alice sú presne takí, prvočíselné dvojčatá, sami a stratení, blízko, a predsa nie tak, aby sa mohli dotknúť. Nikdy jej to nepovedal."

22.01.2019 4 z 5

Siedmy deň Siedmy deň Jü Chua

Román pripomína rozbité zrkadlo, v jednotlivých čriepkoch ktorého sa odrážajú osudy ľudí, spojených nejakým spôsobom s hlavným hrdinom. Zaujímavé, miestami naozaj desivé, miestami dojemné príbehy, podané z "druhej strany", na ktoré tak ľahko nezabudnem. K plnému počtu hviezdičiek mi však čosi chýba, alebo je tam toho naopak priveľa, ako podotkol kokodaros? Asi ta rozbitosť mi vadila, i keď čo iné sa stane po smrti ako to, že sa zrkadlo rozbije? V každom prípade, odporúčam.

21.01.2019 4 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Dobré to bolo!
"Nikdo není tak starý, aby se nemohl dozvědět víc, než už ví, a naučit se něčemu, co ještě neumí."

16.01.2019 5 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Vynikajúce. A vizionárske. Rozdelenie ľudí na vesmíranov, ktorí si svoj život nevedia bez robotov predstaviť a roboty odmietajúcich osadníkov, rozhovory Daneela a Giskarda, vedúce k formulovaniu Nultého zákona, to je velmi poučné pre nás takto tu stojacich už jednou nohou v robotickom veku. Chápem po prečítaní knižky už teraz lepšie nevýhody dlhého života, aj tak by som však bola veľmi zvedavá, kam táto cesta ľudstvo dovedie. Keďže tak dlho žiť isto nebudem... idem si aspoň odznova prečítať Nadaci.

06.01.2019 5 z 5

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Jedná hviezdička za nápad. Príbeh zúfalo nudný s nesympatickými a plochými postavami, a sorry, akoby to písalo efzetko. Veľké sklamanie.

01.01.2019 1 z 5

Už dávno som nečítala niečo tak príjemné a pozitívne, napriek niektorým naozaj smutným miestam. Veľmi jednoducho a ľudsky napísaná knižka, ktorá chytí človeka za srdce, pretože všetci túžime po takých krásnych, čistých vzťahoch, aké mali medzi sebou ľudia okolo Juliet. Takéto knižky by sa mali uchovávať pre budúce generácie.

18.12.2018 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Ja mám Murakamiho štýl veľmi rada, ale toto bolo naozaj príliš rozvláčne. Škrtala by som ako divá. Na druhú stranu, priveľa zostalo nevypovedané. Každopádne, kniha určite stojí za prečítanie, je v nej veľa dobrých myšlienok, fascinujúce opisy výtvarných diel, alebo samotného procesu výtvarnej tvorby. Úplne ma dostala cesta hlavného hrdinu podzemim, to je pasáž, ku ktorej sa určite raz vrátim.

15.12.2018 4 z 5

Syn větru a prsatý muž Syn větru a prsatý muž Josef Formánek

Posolstvo knihy je silné, ale spôsob, akým ho podáva je veľmi nezáživný, az odfláknutý. Škoda.

17.11.2018 3 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Majster King je neprekonateľný rozprávač príbehov. Príbehov plných symboliky, ale aj surovej pravdy. Za celú sériu kníh o Temnej Veži hlboká poklona a hovorím Díky, Sai.
PS: Aká úžasná musí byť Kniha Eldov!

31.10.2018 5 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

Toto bol zatiaľ najväčší masaker v mojich osobných dejinách literatúry. Také hnusné scény fakt nemusím. A aj keď nie som expert na Kinga, cudzí rukopis bol badateľný, a prvými 100 stranami som sa musela doslova prehrýzť. Ale inak...Dej sa zhruba od polovice rúti vpred šialeným tempom, takže ja odporúčam túto knihu rozhodne čítať vo voľné dni. Okrem toho Pánovi Kingovi sa zase raz podarilo vytvoriť nezabudnuteľné, plnokrvné postavy, aj keď niektoré z kategórie dnes už vzácnych typov. Budú mi chýbať. A to mi pripomína, ako ma pri odkazoch na Temnú vežu pichlo pri srdci, takže asi nadišiel čas sa k nej vrátiť.

27.10.2018 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Dlho som hľadala vhodnú knihu do ČV a keď som si nakoniec vybrala túto (niekoľkokrát som ju kvôli obálke a názvu prehliadla, mysliac si, že ide o červenú knižnicu), vôbec som nečakala, že to bude taká pecka. Teraz sa nestačím čudovať, ako je možné, že som na ňu nenatrafila skôr! Musím povedať, že mnou zamávala, prinútila ma hlboko sa zamyslieť nad svojím životom, nad svojimi prioritami, nad tým, ako ich žijem, resp. nežijem. Charlie zostane jedným z najsilnejších literárnych postáv, s ktorými som sa doteraz stretla. Veľmi silná, myšlienkovo i emocionálne bohatá knižka, ku ktorej sa určite budem vracať.

13.10.2018 5 z 5

Ryby nemajú nohy Ryby nemajú nohy Jón Kalman Stefánsson

V knihe je veľa krásnych úvah o živote, o smrti, o láske, ktoré dej v podstate len podčiarkuje. Vlastne sú to jednotlivé príbehy zasadené do mesta, "ktoré má tri svetové strany: vietor, more a večnosť", odohrávajúce sa v rámci troch generácií jednej rodiny. Veľmi silné príbehy, nutno podotknúť. Miestami mi však prišlo, že autor používa priveľa slov, zbytočne sa opakuje a snáď po prvý raz mi vadilo sústavné preskakovanie v čase, v ktorom som sa občas strácala.

29.09.2018 4 z 5

Čarovná hora Čarovná hora Thomas Mann

Štýl Thomasa Manna mi vôbec nesadol, absolútne sa stotožňujem s komentárom Montezumu. Druhý diel som ani nezačala čítať, nemyslím si, že by som o niečo prichádzala. A to bol začiatok taký sľubný!

14.09.2018

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Prvá antiutópia, ktorá sa mi naozaj páčila (pokiaľ to možno tak povedať vzhľadom k deju). Je napísaná nádherným jazykom a krásne vystihuje ženskú dušu v jej mnohých podobách. A to v extrémne nepriateľskom a krutom prostredí, do ktorého je dej knihy zasadený. Táto kniha stojí za opätovné čítanie a hlbší rozbor.

13.09.2018 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Už zanedlho po tom, ako som vzala knihu do rúk, mi spadla sánka a tak aj zostala, kým som čítala. Zakaždým. V tej knihe je toľko prekvapujúcich zvratov, toľko informácií, že je veľmi ťažké k tomu čokoľvek napísať bez toho, aby ste nespoilerovali dej. Od začiatku do konca netušíte, ako sa situácia vyvinie. Jednu chvíľu som musela túrovať svoju slabú technickú predstavivosť na maximum, v ďalšiu sa cezo mňa prehnal emocionálny uragán, ktorý hneď vystriedali zimomriavky z čírej hrôzy. Popritom je celá trilógia prešpikovaná poznatkami snáď zo všetkých vedných odborov, a to nijak povrchne. Náročné čítanie po každej stránke, ale napriek tomu, či práve preto, som si na ňom skvelo pochutnala.

30.08.2018 5 z 5