deirdre deirdre komentáře u knih

Deväť životov Deväť životov William Dalrymple

Čítala som pred otvorenou mapou Indie, obrázkami indických chrámov a bohov, pri počúvaní indických posvätných spevov, zhliadla som niekoľko dokumentov. Niežeby v knihe veci neboli dosť farbisto opísané, práveže boli, až som zatúžila to všetko aj fyzicky vidieť a počuť, a najradšej by som sa do Indie vybrala hneď. Inak kniha je presne o tom, čo prezrádza anotácia a aj keď pestrosť indického náboženského života ani z ďaleka nevyčerpáva, stojí za to ponoriť sa do príbehov týchto ľudí, ktorí sa vzdali všetkého pre svoju vieru, pre svoju cestu. Neprichodi nám súdiť, či je to cesta dobrá alebo zlá, správna alebo nesprávna. Je to ich cesta, vybrali si ju, alebo boli na ňu povolaní a sú na nej šťastní. Kniha je okrem toho plná aj zaujímavých historických reálií, postrehov z modernej Indie, popisov ešte stále prežívajúcich (dožívajúcich?) stáročných tradícií a rituálov. Viac takýchto kníh!

"Telo", spieval Paban, "je ako hlinená nádoba, ľudská duša voda lásky. Vnútorné poznanie, ku ktorému ťa privedie guru, rozohreje nádobu a vypáli hlinu, lebo nevypálený hrniec vodu neudrží."

23.08.2019 5 z 5

Požierači neba Požierači neba Paolo Giordano

Nie tak dávno som čítala Osamelosť prvočísiel, a to bolo niečo, čo ma zaujalo a tak, keď som natrafila v knižnici na najnovší počin tohto autora, nezaváhala som. Úprimne, zaváhala som potom nie raz, či sa mi oplatí čítať ďalej. Prišlo mi to prvoplánové, povrchné, miestami až naivné, vo mne to teda žiadne emócie neprebudilo. Dočítala som a nemusela som sa až tak premáhať, ale nevychutnala som si to. Takže ja tohto autora už kontaktovať určite nebudem. Napriek tomu hodnotím ako lepší priemer na nenáročné čítanie na dovolenku.

12.08.2019 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Ja fantasy čítam ako oddychovku a po relatívne zrozumiteľných svetoch Zaklínača alebo GOT, na ktoré mam dodnes slabosť, sa mi veľmi nechcelo púšťať do údajne zložitého sveta Malazu. Ale slovo dalo slovo, syn má nakoniec presvedčil, že to stojí za to, a ja s nim nakoniec musím súhlasiť. Je to dobré, naozaj dobré.

08.08.2019 4 z 5

Lživá zrcadla Lživá zrcadla Sergej Lukjaněnko

Naozaj som nečakala, že ma tento žáner bude tak baviť!

25.07.2019 5 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Moja prvá kniha na tému virtuálnej reality, nikdy som žiadnu hru totiž nehrala a tak ma tento žáner ani nelákal. No ale bola som unesená... do Hlbiny... a ťažko, veľmi ťažko som sa vynárala. Pre mňa táto knižka spĺňala všetky atribúty dobrej sci-fi. Strhujúci dej, plnokrvné postavy, filozofické úvahy, vôbec nie plytké... Užívala som si to. Že vraj toto nie je Lukjanenkove najlepšie dielo? Tak na to sa idem pozrieť!

23.07.2019 5 z 5

Podzemná železnica Podzemná železnica Colson Whitehead

Koľko podôb ma rasizmus?
Čo je skutočná sloboda?
Aká je pravá tvár Ameriky? Uvidela ju Cora, keď cestovala podzemnou železnicou? ("Keď sa rozbehnete, poobzerajte sa a uvidíte pravú tvár Ameriky"). Je to tvár tých, ktorí odmietli zlo a riskovali životy, aby černochom na úteku z neľudských podmienok pomohli? Pretože v nich nevideli veci, pracovné nástroje, ale ľudské bytosti?
Alebo sa skrýva v monológu lovca otrokov?
"Môj otec mal rád tie indiánske reči o Veľkom duchovi. Teraz po rokoch mám radšej Amerického ducha, ktorý nás povolal zo Starého sveta do Nového dobýjať, budovať, civilizovať. Aj ničiť, čo zničiť treba. Pozdvihnúť nižšie rasy. Ak nie pozdvihnúť, tak podrobiť. Ak nie podrobiť, tak vyhubiť. Náš osud daný Božím riadením - to je americký imperatív. "
Nie je to jednoduchá knižka, aj keby sa tak na prvý pohľad zdalo. Jedna z mála, ktorá je podľa mňa právom oceňovaná. Odporúčam.

19.07.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Aha, tak toto si prečítajte. Také živé, také krásne, absolútny literárny zážitok!

09.07.2019 5 z 5

Lúzer v Afrike Lúzer v Afrike Palo Hapák

Celkom príjemné, nenáročné čítanie na horúce letné popoludnia.

06.07.2019 3 z 5

Odkladám túto knihu zhruba v tretine. Toľko bludov a scestných vyhlásení som už dávno nečítala. Som zhrozená z toho vysokého hodnotenia.

30.06.2019

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Všetky knihy, ktoré som prečítala od tohto autora majú vlastné ten istý motív - hľadanie lásky v emocionálne a duchovne prázdnej konzumnej západnej spoločnosti. Až v Možnosti ostrova to je však úplne zjavné, hoci celý čas sa nás snaží presvedčiť, že láska je mŕtva. Napriek tomu ešte aj niektorí neoľudia sa ju vydajú hľadať do spustošenej zeme. Zaujímavé. A ako vždy, deprimujúce houellebecqovské čítanie.

25.06.2019 4 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Netuším, ako mám hodnotiť tuto knihu, ktorá vo mne vyvolala tak rozporuplné pocity. Čitala sa mi dobre, ale miestami som už chcela mať dočítané. Jazyk je úchvatný, v rytme bubienka naberajúci strhujúce tempo, s nutnými prestávkami na náležité vychutnanie si niektorých slovných obratov alebo strávenie niektorých šialených scén. Oskar nám predstavuje obyčajných ľudí, ktorých stretáva, neobyčajným spôsobom, vcelku v bežných situáciách okorenených fantastičnom. Pravdepodobne nie všetku symboliku a psychológiu som pochopila, čo ma štve aj necháva chladnou zároveň, nemyslím, že k tejto knihe sa ešte niekedy vrátim, aj tak na Oskara a jeho historky nezabudnem.

13.06.2019 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Námet vynikajúci, ale jeho uchopenie ma nijak nenadchlo. Vykreslenie prostredia, ako aj obyvateľov Lode mi prišlo povrchné, k čomu prispel aj rýchly spád deja. Možno by to potrebovalo pre mňa viac rozpísať, popiplať sa v charakteroch, v histórii Lode a pomalšie dávkovať rozuzlenia tajomstiev, aby som si to naozaj užívala...

09.05.2019 3 z 5

Kam létají vrány Kam létají vrány Ann-Marie MacDonald

To bol tak silný zážitok, že jednoducho nemám slov. Podobne ako po prečítaní predchádzajúcej knižky Padněte na kolena, citim sa totálne "semleta". Táto pani spisovateľka ma obrovský dar podať príbeh tak, že ho žijete spolu s jeho aktérmi, stávajú sa vašimi dôvernými známymi, cítite pomaly každý záchvev ich duše. Opäť sa rieši otázka viny, ostrejšie však vystupuje do popredia otázka voľby - rozhodnutí, ktorých následky fatálnym spôsobom posúvajú život nepredvídaným smerom. Fascinujúce čítanie!

03.05.2019 5 z 5

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Veľmi zvláštna kniha, čo do obsahu, aj štýlu, akým je napísaná. Zvláštne postavy, ktorých charakter poznávame až postupne skrz spočiatku len pomaly napredujúci, z odstupu rozprávaný príbeh.
Sledujeme, čo s človekom urobí nedostatok, hlad, zápas o holé prežitie. Kam až musela degenerovat spoločnosť a ľudia, ktorí v prehlbujúcej sa kríze utiekli z mesta na Smetisko (!), aby sa ďalej živili umelými náhradami potravín, ktoré ľudia z mesta vyhodili, namiesto toho, aby odišli ďalej na vidiek a potravu si dopestovali a dochovali. Drsná kniha. Stojí za prečítanie najmä v dnešnej dobe, keď sme možno podobnému osudu bližšie ako si myslíme.

27.04.2019 5 z 5

Antiglobalista Antiglobalista Ľuboš Blaha

Veľmi dobre a zrozumiteľne napísaná kniha o tom, ako funguje globálny kapitalizmus, ako aj o histórii, východiskách, možnostiach, smerovaní a poslaní ľavice vo svete aj u nás. Aj keď nie som stúpencom marxistickej filozofie, nebolo pre mňa čítanie tejto knihy stratou času a mne osobne dosť pomohla k rozšíreniu obzorov. Odporúčam.

23.04.2019 4 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Svet sa za tých niečo cez 20 rokov od vydania knihy významne posunul a, žiaľ, deje sa to, pred čím Huntington varoval. (Okrem toho, čo, samozrejme, nepredpokladal a čo významne zamiešalo karty.) Prepukajú nové vojny na civilizačných zlomoch, miesto zastavenia multikulturalismu a liberalizmu v USA tieto prenikli do Európy a migrácia naberá obludné rozmery. Nezápadné civilizácie rastú a silnejú, Západ upadá, vlastne už sa rúti voľným pádom do priepasti. Pre pochopenie nášho sveta vo svetle civilizácií, ktoré ho obývajú, je to výborná knižka. Hviezdu uberám pre príliš rozvláčne a podrobné opisovanie množstva vojnových konfliktov vo svete v 90.-tych rokoch, ktoré knihe uberá na nadčasovosti tak trochu.

10.04.2019 4 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Dobrá kniha. Stručne, zrozumiteľne podané fakty, aj možné východiská. Samozrejme, všetko môže byť nakoniec ináč, čo ani sám autor nevylučuje. Ako napríklad zamieša karty nastupujúca AI? Fascinujú ma paradoxy tejto doby: neuveriteľne rýchly rozvoj technológií vs stredoveké maniere islamu... Pre rozšírenie obzorov je na konci každej kapitoly doporučená jedna kniha, ďalšie knihy si čitateľ, ktorý sa chce v problematike hlbšie orientovať, ľahko dohľadá. Zatiaľ.

05.04.2019 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Táto kniha má neuchvátila natoľko ako Slepý vrah alebo Príbeh služobnice, preto nižšie hodnotenie, avšak stále je to stará dobrá Atwoodová s jej osobitým vycibreným literárnym štýlom. Veľmi dobré čítanie.

30.03.2019 4 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Rovnaká téma a videnie sveta ako v iných dielach M. H., ktoré som čítala, preto sa môžem len opakovať: Houellebecq aj v tejto knihe nastavuje zrkadlo západnej spoločnosti. Úprimne sa priznám, miestami som bola šokovaná, 'to až tak? Tá duchovná prázdnota a beznádej veľkej časti spoločnosti je strašidelná.
"Až do konce zůstanu dítětem Evropy, starostlivosti a hanby; nemám žádné poselství naděje. K západu necítím nenávist, nanejvýš obrovské pohrdání. Vím jenom, že my všichni, co v něm žijeme, smrdíme egoismem, masochismem a smrtí. Vytvořili jsme systém, v němž už jednoduše nelze žít; a ještě ho dal vyvážíme."
Riešenie sa skrýva v otázke:"A pokud jsem nepochopil lásku, k čemu je mi pochopit zbytek?"

30.03.2019 4 z 5

Poslední naděje civilizace Poslední naděje civilizace Benjamin Kuras

Myslela som si, že niečo o tejto problematike už viem, ale bola som prekvapená, koľko je toho, čo som ani netušila. A nakoniec to ani nie je také zložité, pravda môže byť aj jednoduchá, aj keď desivá. Staré a nefunkčné sa musí zrútiť do chaosu, aby z neho mohol vzísť nový poriadok.

25.03.2019 4 z 5