Deväť životov

Deväť životov https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343441/bmid_devat-zivotov-rpO-343441.jpg 5 14 3

Posvätné prostitútky, tanečníci, do ktorých sa prevteľujú bohovia, kŕmiči lebiek i mníška, ktorá sa dobrovoľne vyhladuje na smrť. To nie sú obrázky z ďalekej minulosti, ale zo súčasnej Indie. Vykročíte po rušnej modernej ulici veľkomesta a o pár minút ste v celkom inom svete. Rýchlo sa rozvíjajúca indická ekonomika na jednej a vytrácajúce sa náboženské tradície na druhej strane. William Dalrymple prináša pohľad do súkromných životov deviatich ľudí, ktorí sa v modernej Indii 21. storočia rozhodli vydať na cestu viery. Dalrympleova kniha Deväť životov je hlbokým exkurzom do najrôznejších foriem náboženských praktík, ktoré sa v Indii vyvinuli v priebehu vekov. Na deviatich reportážnych portrétoch demonštruje nielen indickú náboženskú pestrosť, ale aj príbehy mimoriadnych ľudí, ktorých osud zavial na cesty viery.... celý text

Literatura světová Náboženství Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Absynt

Nine Lives: In Search of the Sacred in Modern India , 2009

deirdre
23.08.2019 5 z 5

Čítala som pred otvorenou mapou Indie, obrázkami indických chrámov a bohov, pri počúvaní indických posvätných spevov, zhliadla som niekoľko dokumentov. Niežeby v knihe veci neboli dosť farbisto opísané, práveže boli, až som zatúžila to všetko aj fyzicky vidieť a počuť, a najradšej by som sa do Indie vybrala hneď. Inak kniha je presne o tom, čo prezrádza anotácia a aj keď pestrosť indického náboženského života ani z ďaleka nevyčerpáva, stojí za to ponoriť sa do príbehov týchto ľudí, ktorí sa vzdali všetkého pre svoju vieru, pre svoju cestu. Neprichodi nám súdiť, či je to cesta dobrá alebo zlá, správna alebo nesprávna. Je to ich cesta, vybrali si ju, alebo boli na ňu povolaní a sú na nej šťastní. Kniha je okrem toho plná aj zaujímavých historických reálií, postrehov z modernej Indie, popisov ešte stále prežívajúcich (dožívajúcich?) stáročných tradícií a rituálov. Viac takýchto kníh!

"Telo", spieval Paban, "je ako hlinená nádoba, ľudská duša voda lásky. Vnútorné poznanie, ku ktorému ťa privedie guru, rozohreje nádobu a vypáli hlinu, lebo nevypálený hrniec vodu neudrží."

intueri
05.08.2019 5 z 5

Trocha malebného cestopisemnictví o Indií, dávka východně náboženské teorie s praxí, spousta "exotických" rituálů a zvyklostí a hlavně silné lidské příběhy: džinistická mniška, tanečník thejjam, posvátná prostitutka, zpěvák eposů, súfistka, tibetský mnich v exilu, tamilský sochař, dcera tantrické bohyně z kremačních polí, slepý potulný svatý muž... Jakou cenu má lidské ´vykoupení se´ z vin? Jaký je život ve´službách´božstvům? Jak vypadá štěstí všedního dne?

MarekT
07.09.2017 5 z 5

Deväť životov, deväť životných príbehov, deväť rozličných miest a deväť názorov.

Autor nám pomocou duchovne založených ľudí a ich tradícií približuje náboženskú pestrosť v Indii.
Je až pôsobivé čoho sa tieto "životy" vzdali na ich cestách viery. Konfrontujú náš materializmus s ich duchovnosťou, ktorá spochybňuje všetky západné koncepty a ciele.
Stojí za to zamyslieť sa, či je potrebné brať život tak vážne a komplikovane alebo sa radšej inšpirovať ľahkosťou východnej filozofie.

Výnimočná kniha ktorá čitateľovi na 300 stranách v skratke ozrejmí náboženskú rôznorodosť v Indii a okolitých krajinách.

Indie náboženský život

William Dalrymple