Měsíční zahrady

V rozlehlé Malazské říši to vře, podrobené státy téměř vykrvácely během dlouhých let nekonečných válek, čistek a bratrovražedných bojů, a také při srážkách s pánem Měsíčního Kamene. Císařovna Laseen však dál vládne tvrdou rukou s pomocí svých obávaných asasínů. Nyní svůj nenasytný zrak upřela na Darúdžistán, poslední ze Svobodných měst Genabakis, starobylou a ušlechtilou baštu nezávislosti, která ještě vzdoruje. Nicméně říše není jediným hráčem v této hře. Svůj první tah ze stínů učinila ještě zlověstnější síla... Tato skvěle vymyšlená epická sága je zasazená do dokonale ztvárněného světa a uvádí do říše fantasy literatury nový zajímavý hlas. Přináší chytrou a napínavou zápletku, temnou a složitou mytologii, divokou a vrtošivou magii a houf přesvědčivě napsaných postav....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/5346/mesicni-zahrady-GlI-5346.jpg 4.2728

Malazská Kniha padlých 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Gardens of the Moon, 1999

Kniha Měsíční zahrady

vorenus

Mraky postav, mraky jmen, mraky dějových linek. Snad na každé stránce se skáče z místa na místo. Nevím, jestli tohle je ten správný úvod do top fantasy. Potenciál má však tenhle svět obrovský, ale jestli se to projeví až při čtení dalších dílů, tak to těžko říct.

frantisek6180

Topka, byl jsem varován, měl trochu obavy a současně vysoká očekávání na základě doporučení. Kniha opravdu patří mezi jednu z nejlepších fantasy sérií, jakou lze v současné době číst. Ano, mnoho věcí zde již zmiňovaných je pravda, všechny ty postavy, místa, náznaky a dějové linky jsou náročné na sledování, ale za sebe musím říct, že zase ne tolik. Stačí se na to opravdu soustředit a číst to někde v klidu, pokud si to chce člověk opravdu užít. Také myslím neuškodí, pokud má čtenář něco podobného ražení a blížící se náročnosti načteno (za mě Anthony Ryan před touto sérií). Pokud jste ovšem spíše jen příležitostný čtenář, asi vám udělá větší radost spíše něco lehčího. Za mě však 95 %.

TomoCZ

Po druhým přečtení zvyšuju ze 3* na 4*, protože ten úvod do toho světa je na týhle sérii asi to nejtěžší. Jakmile už má člověk aspoň trochu představu, tak to tady najednou i docela dává smysl a není problém si ten detailní a propletenej svět naplno užít.

Ramiel

Líbí se mi, že v knize není žádná jasná a ostrá hrana, která by dělila postavy na hrdiny a padouchy. Je Anomander hrdina, nebo padouch? A co kapitán Paran, nebo pobočnice Lorn? Výtku bych měl ovšem ke stylu psaní. Ten mi moc nesedl. Děj se odehrává v jednom čase a sem tam se objeví nějaké vzpomínání na události minulé. To by celkem šlo. Ale autor skáče mezi postavami snad po každé stránce. A to časté střídání se mi moc nelíbí, spíš je někdy až rušivé. Takže celkově slušná fantasy kniha, ale že bych z ní byl nějak extra na větvi, to ne. Každopádně druhý díl si přečtu.

Corso

"Cmajznuty ebook z netu" (Inak sa k nej tazko dostanete, davno vypredane, v antikoch este nieje) Tak, kniha ktora citatelov jasne roztriedi hned od pociatku. Uz som bol upozorneny ze sa treba prehryzt prvymi no... 200? 280? 300? stranami a bude to lepsie. Akoze neupieram autorovi ze pise putavo. A paci sa mi ze to citatelovi nezjednodusuje. No ja si nemienim stale nazerat na zoznam osob (este ze tam na zaciatku je). Vazne som uvazoval ze si idem pisat poznamky k osobam, lebo ak sa k nim autor vrati po 200 stanach, som v prdeli. No proste ak knihe nemozete venovat plne sustredenie a ist nou plynule a venovat sa jej doslova denne, fajront konecna :) Nevladzem, taketo knihy zo mna vysavaju energiu a neprinasaju mi radost a potesenie z citania. Nehviezdickujem, odkladam. Mrzi ma lebo ma zaujima co bude dalej. Ale zase ked vidim aka je to seria, a ze toto je prva a najtensia kniha zo vsetkych, mamma mia! Nie je natoceny serial?? Balim tabor, hasim ohnisko, idem dalej. Moja momentalna nalada mi nedovoluje citat to dalej, rozumej, ja citam teraz strasne rozdrobene, hladam si chvilky a toto sa tak citat neda. Kym by som sa prehryzal Malazskymi kronikami, dam v klude celu Temnu vezu a Pratchetta komplet :) Pamate zo skoly ako sme sa ucili ze Tolstojova Vojna a mier ma 600 postav. Toto tak strasne nie je, ale tu musite z naznakov skladat a pochopit pozadie, tzv. lore, vojna a mier je jasnacka, vies kde sa odohrava, preco, kedy, na pozadi akych udalosti. Tu musis skladat. Fajn hra pre citatela, ale nie momentalne pre mna.

Dominik_13

Musíte vědět, co od fantasy čekáte. Pokud silný strhující děj sledující několik málo postav, do jejichž postavení se ihned vžijete, pak s Eriksonem asi nepochodíte (dejte si raději – hned po Tolkienovi – Rothfusse). Erikson na to jde jinak: jeho svět je plný pravidel, která vám nebudou vysvětlena, dozvíte se o nich jen v náznacích a nikdy si nebudete jisti, zda jste je pochopili správně. Jeho svět má dlouhou historii plnou zásadních událostí, o nichž se nic nedozvíte, plnou ras, které vám budou záhadou klidně i při čtení závěrečného dílu.
Co tedy takto zdánlivě nepřístupná série nabízí? Svět, který opravdu funguje, ve kterém má každá událost svůj význam. Svět, který se nehýbe kupředu díky hrdinství hrstky postav, ale díky navzájem propojeným sociálně-mocenským vazbám. Svět, který je radost objevovat, protože jej objevovat musíte: pokud se nebudete snažit, knihu zahodíte jako nudnou, komplikovanou, užvaněnou, o ničem. Jenže taková zkrátka není. Nikdy se nedozvíte odpovědi na všechny své otázky. Některé postavy se vrátí na scénu až o pět dílů později. Některým postavám se třikrát změní jméno. Musíte být pozorní, trpěliví. Musíte být chytří. Tahle sága vás za to odmění.

P. S.: První díl je fajn, ale je to teprve rozjezd. Proto ty čtyři hvězdy. V kontextu mnoha jiných fantasy knih jde o jasných pět hvězd.

ŠárkaK.17
28.09.2020

Prve jsem četla českou verzi, podruhé anglický originál a žasla jsem, kolik se toho v českém překladu ztratilo - kolik narážek mi uniklo, kolik nuancí postav zmizelo jak pára nad hrncem, kolik střípků příběhu se zastřelo k nepoznání. V češtině jsem se prokousala až k sedmému dílu a stále čekala, kdy že mě to tedy chytne, jak zarytí fanoušci tvrdí. V angličtině jsem tak dlouho čekat nemusela, protože to najednou dává smysl.

Přesto, první díl si víc než tři hvězdy nezaslouží. Jsou lidé, kteří umí do světa člověka vložit tak, aby se s ním ztotožnil, aby ho chápal. Ty mi sedí lépe. Na druhou stranu, Eriksona můžete číst stále dokolečka a pokaždé vám docvakne něco dalšího.

orson
26.09.2020

Věděl jsem, že to bude těžké čtení, spousta lidí mi to říkala. Ale taky jsem viděl, že knihy této série jsou ve fantasy žebříčkách v první deítce. Zvědavost mi nedala a pustil jsem se do toho. Byl jsem vhozen do děje, mezi spoustu postav bez vysvětlení, kdo je dobrý, kdo špatný, o co jde ... no prostě guláš. Časem jsem se trochu zorientoval, ale těch postav bylo trochu moc a vůbec jsem netušil, proč to dělají. Jako dočetl jsem to s vypětím všech sil, říkal jsem si, že tam bude nějaké velké finále, nebo nějaký důvod, proč si přečíst další díly... no nenašel jsem ho. Postavy veskrze nezajímavé, svět jako takový docela zajímavý, ale to je pro mě málo.