Měsíční zahrady

Měsíční zahrady https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/5346/bmid_mesicni-zahrady-GlI-5346.jpg 4 916 193

Malazská Kniha padlých série

V rozlehlé Malazské říši to vře, podrobené státy téměř vykrvácely během dlouhých let nekonečných válek, čistek a bratrovražedných bojů, a také při srážkách s pánem Měsíčního Kamene. Císařovna Laseen však dál vládne tvrdou rukou s pomocí svých obávaných asasínů. Nyní svůj nenasytný zrak upřela na Darúdžistán, poslední ze Svobodných měst Genabakis, starobylou a ušlechtilou baštu nezávislosti, která ještě vzdoruje. Nicméně říše není jediným hráčem v této hře. Svůj první tah ze stínů učinila ještě zlověstnější síla... Tato skvěle vymyšlená epická sága je zasazená do dokonale ztvárněného světa a uvádí do říše fantasy literatury nový zajímavý hlas. Přináší chytrou a napínavou zápletku, temnou a složitou mytologii, divokou a vrtošivou magii a houf přesvědčivě napsaných postav.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Gardens of the Moon , 1999

jean_ralphio
24.03.2020 5 z 5

dam tu komentar, ktery spojuje celou serii. musi se zminit zavery. na poslednich (minimalne) 20 % stranek knihy, dokaze erikson vykouzlit neuveritelne veci. a to presto, ze se v tom jinak celou dobu placate a ctete divne slabe basnicky az s odporem.

spoiler k cele serii!!

a pak taky postavy. tohle je fantasy serie s nejlepsimi postavami, oblibenych bych tu musel vypsat asi tak 50.. nejlepsi je pro me tehol, ganoes ( sakra pan balicku ne?), tavore, karsa orlong, sengarove (coz byl nejvetsi mastrstyk v historii fantasy - tim myslim ten zpusob vypraveni jejich pribehu), samar dev, masan gilani, heborik... no vlastne vic nez 50..

nejlepsi fanstasy prestoze dobrou polovinu casu cteni jsem jen tak hadal, o cem je vlastne rec.

edit. zapomnel jsem na kvitka berku, amannase, kotiliona a apsalar a hromadu dalsich, ach muj boze..

dia.riedl
17.03.2020 5 z 5

Při čtení kniha může působit dost chaoticky, přeskakujeme nejen mezi postavami a místy, ale často i v čase (jednu scénu vidíme z více pohledů, některé si předcházejí nebo na sebe scény navazují, ale sledujeme postavy na jiném místě, apod.). Bylo pro mě také těžké orientovat se v cechách asasínů a Spárů a vůbec, kdo je na čí straně, kdo co tajně plánuje a s kým. Do toho všeho ještě vstupovali bohové... A tak i když ke konci už jsem vnímala příběh víc jako celek a některé věci zapadly do sebe, nepamatovala jsem si například informace ze začátku knihy a u některých postav jsem ztrácela nit (když se objevili dejme tomu ve třetině knihy, pak dlouho dlouho nic, už jsem si je jen špatně zařazovala - takový Lamač kruhů, Toc).
Protože se chystám v sérii pokračovat, přečetla jsem Měsíční zahrady vzápětí podruhé a díky tomu to byl dokonalý zážitek, od prvních kapitol mi všechno dávalo smysl, wow momenty musím říct stojí opravdu za to (některé chvíle - např co se děje okolo Pačesa, Rychlýho Bena...co dokázal Paran..i všechny intriky ve městě) no jsem nadšená!
U této knihy je prostě potřeba trpělivost a hodně pozornosti a také to ze začátku bráttak, jak to je. Vykašlala bych se na listování ke "slovníčkům" vepředu i vzadu, autor vám většinou v textu připomíná kdo daná postava je, ke komu patří nebo co dělá pomocí oslovení.

FideiDefensor11
30.10.2019 5 z 5

Právě jsem dočetl závěrečný 10. díl série. Pamatuji si, že poté, co jsem přelouskal Měsíční zahrady, jsem měl chuť to s celou sérií vzdát. Navždy budu děkovat Bohu, že jsem to neudělal. Přišel bych tím totiž o skvostnou epickou fantasy sérii, kterou Malaz dozajista je. S klidným srdcem proto všem doporučuji vydržet, a ve čtení pokračovat. Nebudu nikomu nic nalhávat, nic se nezlepšilo, a já se ztrácel ve všech následujících dílech stejně jako v prvním. Asi tak u 3. knihy jsem ale dospěl k názoru, že nejlepší je nad tím jednoduše nepřemýšlet a knihu číst tak, jak to v ní leží a běží. Jediné, co člověku zbývá je doufat, že se to třeba o tři knihy později vysvětlí. Přes to všechno by ale byla věčná škoda nevydržet a se sérií seknout. Děj totiž lze pochopit, i když ne všemu člověk na sto procent rozumí. Proto radím obrnit se trpělivostí a vytrvat.

Ziriath
16.09.2019 1 z 5

Když mám v celé první třetině pocit, že čtu sérii někde odprostředka a ještě si musím kontrolovat na netu, zda jde opravdu o první díl (protože na knížce samotné si nepamatuju, že by to bylo natisknuté), tak mi přijde, že si ze mě autor dělá srandu a já tedy naznám, že tohle číst nemusím, ani když je to dle slov fandů někde od x-té knížky pecka. Neboť i cesta je cíl.
Doporučení jsem našla na základě diskuzí, co číst po ASOIAF. Jenže ASOIAF začíná: Tohle je Bran, tohle Arya, tohle Dany, bydlí támhle a mají rádi tamto. Kdežto Malaz je jako přijít někam do pracovního kolektivu, kde se všichni znaj celý leta práce, a vy nastoupíte, neznáte nikoho, nevíte pořádně co máte dělat a kde začít, všichni se baví o věcech který neznáte a když chcete vysvětlit povahu svojí práce, zjistíte že všeci jsou na kuřpauze nebo obědě...Been there, done that. Nepotřebuju takový pocity i při čtení literatury. Chybí mi tady hvězdička ''Nedočetla jsem''.

Kutcho
30.08.2019 4 z 5

Výborný štart do série. Postáv bolo dostatok, aby mohol byť príbeh pestrý, ale nebolo ich zasa toľko, aby sa to mýlilo. Autor sa v tejto knihe nezdržiava toľko opismi, takže dej plynul rýchlo. Dal by som aj vyššie hodnotenie, ale verím, že ďalšie knihy budú ešte lepšie, tak aby mi zostala rezerva.

Teron
17.08.2019 4 z 5

Tahle věc je skvělá. A byla by super, kdyby měla líp nastavený některý technikálie, jejichž kterénskost nastavení umí příběh samotný poslat na první setkání velmi slušně do kytek...jinými slovy by to chtělo úvodní uživatelský manuál, stejně jako u novýho videa. Podrobnosti v recenzi...

deirdre
08.08.2019 4 z 5

Ja fantasy čítam ako oddychovku a po relatívne zrozumiteľných svetoch Zaklínača alebo GOT, na ktoré mam dodnes slabosť, sa mi veľmi nechcelo púšťať do údajne zložitého sveta Malazu. Ale slovo dalo slovo, syn má nakoniec presvedčil, že to stojí za to, a ja s nim nakoniec musím súhlasiť. Je to dobré, naozaj dobré.

RyonMathrin
30.05.2019 3 z 5

Tak nevím, nevím... čekal jsem podle proslulosti celkem pecku, ale můj dojem z knihy je rozpačitý. Nebylo to vyloženě špatné, ale nijak zvlášť se nezarylo. Koukám do komentářů, že nejsem sám, komu nesedla jakási chaotičnost. Ale to není to pravé slovo. Některé části jsou opravdu pěkně napsané, akční scény a souboje se mi líbily, nevšední jména postav byla fajn. Ale občas jsem se přistihl, že se ztrácím a nepomohlo ani vracení se o kus zpátky.
Co však musím vyzdvihnout, je překlad. Některá jména jsou vysloveně vymazlená a protože neznám anglický originál, mohu se jen domýšlet, jak moc si překladatel s češtinou vyhrál. (například Dřevnov, který podle mě prostě neschová inspiraci v pražském Břevnově... a to je jen jedno z mnoha).
Příběh má proroctví, má i draky, takže je to fantasy jak má být, ale... jak to formulovat... možná to byl záměr autora, jen tak nakousnout, hodit rukavici, aby si čtenáři řekli "tedy co to je, musím si přečíst i druhý díl, abych věděl, jak to bude pokračovat" nebo možná "jestli je to takovéhle zvláštní i v dalším dílu". Takže se chystám na Dům mrtvých a doufám, že se mozaika začne skládat do lepšího obrázku.

Metla
24.04.2019 4 z 5

V době prvního vydání jsem z „Měsíčních zahrad“ nebyla zrovna na větvi, ale jak kolem této série rostlo nadšení a vyrojili se hojní "Svědci Malazovi", znejistěla jsem. Buď mé nepochopení knihy pramenilo z prostoty mládí, nebo jsem natvrdlá navěky... pročež jsem dlouhá léta střádala odvahu a ehm, moudrost k dalšímu pokusu.
Malazská říše pod vedením císařovny Laseen je rozpínavý moloch, který se neštítí žádné špinavé taktiky pro získání nového území. V první polovině románu budeme svědky bitvy o Dřevnov, ve druhé se přesuneme do Darúdžhistánu, kde se teprve splétají intriky k oslabení bohatého města. Když se děj podá takto ve stručnosti, zní to jednoduše. Průměrná čtenářova paměť by si měla poradit s množstvím vystupujících postav, přinejmenším těch lidských. V ascendentech, tedy jakýchsi božských stvořeních, a jejich následovnících, aby se prase vyznalo. Jaké jsou jejich možnosti, síla, motivace? Proč se jednou snaží člověka zabít a podruhé se nad ním slitují? Zatím jsem neodhalila tu vychvalovanou promyšlenost, události působily s blížícím se závěrem čím dál víc podřízené rozmarům a okamžitým nápadům autora, jeden bůh ze stroje za druhým.
První díl „MKP“ je fantasy s dobře propracovaným fungováním magie, zřejmě složitou mytologií (zde pouhé náznaky), poněkud chaoticky vystupujícími charaktery (nálady a chování podle směru větru, případně menzes), žádná z dějových linií není vyloženě nudná, žádná mě však ke knize nepřilepila. Navzdory několika krvavým scénám a temné atmosféře není třeba se o většinu důležitých účinkujících bát, protože za A) nevzbuzují silné emoce (výraznější sympatie či antipatie jsem nezaznamenala), za B) v tomto románu nic není nemožné – včetně zmrtvýchvstání.
Mé dojmy zřídka atakovaly 75%, obvykle se držely kolem sedmdesátky. Tak snad příště...

Xpackal
15.04.2019 3 z 5

Nevím, co si mám myslet, a to jsem tuhle knihu četla podruhé. Epickou fantasy mám obvykle ráda, nevadí mi složité zápletky, ani nekonečné množství postav, ale k Malazské knize padlých jsem si zatím cestu nenašla. Příběh Měsíčních zahrad je vlastně o ničem, 600 stran úvodu do dalších knih. Motivace jednotlivých postav je na vodě, řada mezních situací je vyřešená zásahem shůry (v téhle knize doslova), se čtenářem se hraje dost nečistá hra. Ale co mi vadí ze všeho nejvíc, jsou naprosto strašidelné dialogy. Už dlouho jsem při čtení neodložila knihu proto, že by mi vadilo jak je napsaná. Tady se mi to stávalo zhruba co pět stran. Jakmile spolu začaly postavy komunikovat, zježily se mi všechny chlupy na rukou. Ano, je to vysoká fantasy. Ano, část těch postav je afektovaná už z podstaty, ale aby nejlidštěji mluvila postava, u které autor k charakterizaci používá zpřeházený slovosled?
Každopádně zkusím ještě druhý díl, tak snad to bude lepší.

Aneken
14.04.2019 3 z 5

Kniha jako taková není úplně špatná, ale vzhledem k hypu jsem čekal mnohem víc. Napoprvé jsem ji odložil a vrátil jsem se po letech, kdy jsem ji nakonec přelouskal a nevím, jestli v sérii pokračovat. Nadšení nepanuje. Výrazné výhrady mám k překladu, ten je dost nepovedený. Anglická syntax je docela běžná, dost často jsou věty (obzvláště v dialozích) přeloženy do češtiny tak strojově, že si je člověk musí přečíst víckrát, aby věděl, co tím překladatel míní...

broskev28
03.04.2019 4 z 5

Já jsem četla e-knihu, a to byla chyba (ovšem i nutnost; do nemocnice na dobu neurčitou jaksi nelze přivléct metr knih). Mít možnost knihou listovat, prohlížet mapy, hledat, ke komu patří a kde se vzala ta která postava, byl by ten zážitek dokonalejší.
I tak mě tento svět velmi zaujal, ačkoli nemůžu říct, že bych ho zcela pochopila. Při čtení jsem občas měla pocit, že mezi mými neurony chybí nějaké spoje, že některé dráhy ještě nejsou vytvořeny. Kupodivu mě to ale nijak neiritovalo; vy znáte v naší realitě všechno a všechny, a všemu rozumíte? Já tedy ne, a občas si to docela užívám; v knižním příběhu samozřejmě o to více, protože nehrozí nepříjemné následky mé neznalosti.
Postavy téhle knihy jsou velmi zvláštní, ale časem mám jasno: tyhle mě zajímají, fandím jim, překvapují mě a těším se na jejich další osudy. Těm zbylým nerozumím a nejsou mi příliš sympatické. Očekávám, že se všechny budou dále vyvíjet, a jsem zklamaná, když se proměna jejich charakteru vysvětlí kouzlem . . .
To ale nic nemění na faktu, že jsem četla celé dny i noci a měla jsem o čem přemýšlet.
P.S. Ale oddychovku si představuju úplně jinak!!!

Džajna1
11.03.2019 4 z 5

Vlastně se mi to líbilo. Ale! Kdyby tomu někdo napsal 20 stránkovou předmluvu, kde popíše, jak ten svět funguje, tak bych si knihu třeba užívala od začátku. Takhle jsem prvních 200 stran zmateně listovala mezi seznamem postav na začátku a "slovníkem" na konci knihy (proč to sakra není obojí na jednom místě?). Dost často jsem zkoumala, jestli jsem omylem neotočila dvě strany, protože se tam odehrávaly rozhovory, které nedávaly žádný smysl (ani po zběsilém listování) a vyskytovaly se tam postavy, které nikdo nepojmenoval a ani nevysvětlil, co jsou vlastně zač (aspoň trošičku!). Ale ok, třeba se to dozvím v dalších dílech. To, co dávalo smysl, mě bavilo, takže uvidíme, co bude dál. :)

Y.F.N.
07.03.2019 3 z 5

Zajímavé prostředí a široká plejáda postav. Zprvu to může působit dost chaoticky, doporučuji vytrvat, po sté stránce jsem nemohl takmer přestat.
Děj je poměrně čtivý; pěkný vývoj postav s jejich subjektivními pohledy na svět a dostatek zvratů.
Dobrá oddychovka.

annes
03.03.2019 4 z 5

Při rozbalování na Štědrý den sem si nebyla tak úplně jistá že to zvládnu přečíst, ale teď jsem ráda, že jsem tomu dala šanci a neskočila hned na druhý díl, Kdybych nebyla informovaná předem o stylu, jakým je to napsané a že to nemám vzdávat, asi bych to četla tak půl roku. Knihu jsem otevřela jen doma, aby nebyly rušivé elementy, protože třeba v šalině do práce s tím ruchem sem se nezvládala soustředit a za půl hodiny sem přečetla třeba jen pět stránek...Doporučuji vytrvat ! Ty zvraty a propojení příběhů a hlavně epický ples (ale na něm bych být teda určitě nechtěla ;-)) za to stojí! ...Jo a kdybych měla vstoupit do armády, tak jedině k Paličům mostů!!!

Hadati
27.02.2019 4 z 5

O této fantasy sérii jsem slyšel velkou chválu, takže jsem byl v první třetině románu dost konsternován. Měl jsem co dělat, abych knihu neodložil. Je těžké se do knihy zprvu začíst, protože je těžké se v ní orientovat a ani se v ní neděje nic moc záživného. Po přibližně 200 stranách se to však začne lámat, příběh začíná dávat větší smysl, ale hlavně začíná být zajímavý a napínavý. To se stále zlepšuje až do vyvrcholení knihy. Na konci jsem opravdu byl zvědavý, jak se bude příběh vyvíjet v dalším pokračování.

U hlavních postav románu bylo těžké si někoho oblíbit, zejména když mnoho z nich je na straně uzurpátorské a dobyvačné Malazské říše. Přesto jsem si našel oblibu v postavě Parana nebo Besany. Osobně mi ale přišly jako nejzajímavěší postavy asasín Rallik a Anomander Dlouhý vlas. Kruppe byl pro mě naopak otravnou postavou, kdy mi nesedl jeho styl mluvy, a zloděj Kvítko byl nejnezajímavější hlavní postavou, o které jsem měl tu smůlu za poslední dobu číst. Snad se to v dalších knihách změní. Zajímavou postavou byla i Líto, u které jsem asi nejvíc zvědavý na vývoj její postavy.

Také musím říct, že mi nesedl překlad jmen některých postav. Chápu, že došlo k překladu takových jmen jako je Anomander Dlouhý vlas, který se nějakým způsobem váže k popisu postavy jako takové. Proč ale byla přeložena jména jako je Kvítko, Honec, Klátil, která se k popisu postav nijak nevážou, to už jsem nepochopil. Za nejhůře přeložené jméno pak považuji jméno šéfa spárů Kabrňáka. Místo drsného asasína mi díky tomuhle jménu naskakovala představa komické postavičky z Alenky v říši divů. A to není vůbec dobře.

denniys
27.12.2018 5 z 5

Na tuto knihu jsem měla zálusk přibližně rok, neustále jsem ji odkládala vzhledem ke komentářům o složitosti a rozsáhlosti..když jsem ji otevřela, už nešla zavřít a nyní vítej nová závislosti..fantasy je moje krevní skupina a už po prvním díle člověk ví, že tohle bude silně návykové čtení..ano, je to sakra složité, čert aby se vyznal ve všech těch jménech, některé věci nechápu ani po dočtení tohoto dílu, ale nesmírně se těším na další díl..je jasné, že čtenář má před sebou něco epického a vyjímečného..autor stvořil opravdu hodně rozsáhlý do detailu vypracovaný svět a naprosto chápu tvrzení zmíněné v mnoha v komentářích - tohle buď člověk nečte nebo miluje..pro mě láska na první díl a budu v tom nejspíš až po uši..

Riokai
16.11.2018 3 z 5

Musím hodnotit zpětně, jelikož mám Malaz téměř dočtený. Poprvé jsem po této sérii sáhl proto, protože jsem chtěl zalepit díru po dočtení zatím posledního dílu ASOIAF a porovnání Erikson x Martin (a Malaz x GOT) na mě vyskakovalo všude. A v půlce knihy jsem to vzdal, prostě jsem se v tom ztratil, neměl jsem šajnu, o čem se v danou chvíli píše a ty wow momenty, u kterých by si čtenář měl říct "ty vole to je hustý", šli prostě mimo mě, neprožíval jsem je, protože jsem ani nevěděl, že se o nějaký wow moment jedná. Zhruba po roce jsem tomu dal druhou šanci a první knihu znovu protrpěl, ale nakonec jsem ji dokončil. Posledních zhruba sto stránek mě do toho dostalo tak, že jsem se rozhodl, že dám Malazu šanci a budu pokračovat dál. A dnes se dá říct, že je ze mě Malaz FanBoy. Co se týče prvního dílu. myslím si, že je poznat, že jde o Eriksonovu prvotinu. V celkovém pojetí ságy je tohle jeden z nejhorších dílů, naštěstí má však i své světlé stránky. Přesto je cítit, že ani Erikson v tu chvíli nevěděl, jakým směrem se jeho svět bude ubírat (přestože svůj svět malazu rozvíjel už deset let, než se rozhodl napsat tuto knihu) a spoustu věcí by se dalo napsat a propojit lépe. Jako základ pro Malaz je to těžká zkouška, ale ten svět má obrovskou sílu a dává na výběr jen ze dvou možností. Buďto mu propadneš, nebo ho zavrhneš. Vzhledem k dalším dílům se však jedná o podprůměr.

Kakiko
31.10.2018 3 z 5

Nechtěla jsem to jen tak vzdát, a tak jsem knihu po nějaké době otevřela podruhé a nakonec ji i dočetla.
Lehké čtení to rozhodně není a to nejen pro člověka, který fantasy běžně nečte, ale také pro někoho, kdo má fantasy rád, jen preferuje trochu jinak napsané knihy, což je můj případ. Mám ráda světy, které jsou vykresleny více realisticky, takže svět, kde jsou létající města, po zemi chodící bohové, několik různých ras, spousty velemágů a alchymistů, kouzelných chodeb a tak dále není ze začátku zrovna lehký na pochopení. Ale když se tím prokoušete, zjistíte, že ta kniha není zase tak špatná.
Spousta postav mi přirostla k srdci a těším se na to, čemu budou čelit v dalších dílech.
Nyní si vůbec nedokážu představit, co mě může čekat, když tohle je údajně nic v porovnání s následujícími díly. No, dvojku už mám doma v knihovně, tak to snad brzy zjistím.

tom8657
04.09.2018 4 z 5

Doporučuji hodnotit zpětně, pokud to tedy zvládnete přečíst. Za mě 4* kvůli srovnání s tou špičkou, co poté následuje.