Bídné roky

Dvoudílný (první díl 1974; druhý díl 1976) vědeckofantastický román norského spisovatele zobrazuje budoucnost osmimilionového velkoměsta, nad nimž se vznáší hrozba hospodářského civilizačního zániku. Na trhu se vzhledem ke katastrofálnímu nedostatku surovin objevuje stále více náhražkových potravin, služby fungují špatně nebo vůbec ne, ponížení, hrubost a surovost jsou pro obyvatele běžnou součástí života, všeobecná krize vrcholí. Bývalý architekt Allan Ung, jeho osmnáctiletá žena Lisa a pětiletý syn Boy odcházejí z města a usazují se ve starém přívěsu na obrovité skládce městských odpadků, stávají se robinsony na ostrově nakupeném ze zbytků umírající civilizace. Brzy nacházejí i přátele, stejné dobrovolné vyděděnce, jako jsou oni sami: bývalého doktora Fischera, který žije ve staré polorozpadlé vile na břehu zálivu, zamořeného chemickými odpady, obětavou a živočišnou děvku Mary Diamondovou a jejího příživnického ochránce Smileyho a nakonec i tajemnou dvojici „zahraničních dělníků“, Felixe a jeho němého bratra Run-Runa. Vytváří se svérázné společenství, řídící se vlastními nepsanými zákony, dokud i k nim nedorazí z umírajícího města zákony džungle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14891/bidne-roky-DPb-14891.jpg 4.4132
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Uår. Aftenlandet / Uår. Sweetwater, 1974

Kniha Bídné roky

mcabr
předevčírem

Zvláštní, ale nastiňující něco co se klidně může u nás stát.

Jack Bauer

V dětství v době vydání knihy jsem z ní byl naprosto unešený, dnes už to sci-fi ani není, ale realita. Kdyby nevycházeli stále nové a nové knihy, že člověk nestíhá a neví kterou dřív číst, tak bych se k ní vrátil, snad si ji někdy ještě přečtu.

Lejdy

Četla jsem to před mnoha lety, když kniha poprvé vyšla. Do dneška stojí v knihovně a nemám odvahu ji znovu otevřít. Takový ve mě zanechala pocit.

Leena

Krásná kniha, četla jsem před třiceti lety, je to moje srdcovka:-)
Teď jsem si na ni vzpomněla, vzhledem k situaci. To, co se nám zdálo jako sci-fi, se bohužel kdykoliv může vyplnit.
Má čestné místo v mé knihovně.

Lili

Přijde mi až děsivý, že jsem si tuhle knihu vybrala začátkem února nic netušíce, že se tak částečně bude podobat i našim životům: „Lidé seděli za pečlivě zavřenými dveřmi jako vězni a poslouchali zprávy z rozhlasu a televize, vařili pitnou vodu, drželi si vyvařené roušky před pusou a nosem, když se občas odvážili ven a pokoušeli štěstí v dlouhých frontách před rozdělovnami potravin.“
Příběh, ač byl krásně napsaný a zajímavý, nemůžu říct, že by mi nějak zvlášť utíkal. Vkuse jsem přečetla jen dvacet stran a už dlouho jsem žádnou knížku neměla rozečtenou tak dlouho - dva měsíce. Přestože to všechno bylo tak sugestivně vylíčený, ne a ne se tam vpravit. Nenašla jsem nikoho s kým bych to prožívala. Allan mi byl od začátku ke konci neskutečně protivný, ale nepříjemná mi byla i Lisa.
Konec, kdy se vrátili zpět do zbídačeného Sweetwateru se mi líbil nejvíc a ta závěrečná “poetika“ taky. Hodnotím třemi hvězdami, ale nijak špatnými.

„Nic nedokáže přírodu omladit tak, jako Zkáza Světa.“

hermína14

Jako když nám tančí před očima ty děsivé vize, které máme v koutcích duší, a bojíme se na ně jen pomyslet. Ten příběh je tak vybarvený, že rok vydání vůbec nehraje roli.
"..ale "být starý" také znamená, že se dotyčný umí na druhé dívat pevným, klidným pohledem, z kterého vyzařuje přátelství a teplo..vrásky kolem očí a úst , které prozrazují, jestli je dobrý nebo špatný, šťastný nebo zklamaný."

honza8369
26.11.2019

Klenot!

Jerry33
08.08.2019

Nechapu proc tak skvelou knizku nekdo zase nevyda..podle me je lepsi nez Cesta od McCarthyho..

Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
Vzpomínka na Zemi
Vzpomínka na Zemi