deirdre

VýdychVýdychTed Chiang

Nie je to úplne márne čítanie, ale mňa táto kniha poviedok nijak neuchvátila. Mnohé myšlienky sú v nej naozaj zaujímavé, ale zrejme mi nesadla forma, ako boli podané. Chýbal mi zážitok z čítania, ak viete, o čom hovorím. Ale určite to môže mať niekto inak. Za mňa priemer.

Diamantová sútraDiamantová sútra neznámý - neuveden

Kvalitná práca, v ktorej okrem samotnej Diamantovej sútry (mimochodom spolu s originálom v sanskrite) nájdete aj stručné dejiny buddhizmu a vysvetlené jeho rôzne smery a odlišnosti v chápaní náuky, ako aj komentáre k sútre. Samozrejme, nechýba množstvo odkazov na literatúru pre hlbšie štúdium.

Na východ od rajaNa východ od rajaJohn Steinbeck

Človek môže prečítať za život tisíce kníh, ale iba niektoré mu utkvú v pamäti. Toto je dielo patriace medzi tie nezabudnuteľné. Odporúčam prečítať si ho včas, aby ste mali čas sa k nemu vracať.... Naozaj stojí za to.

26.12.2020

Sladký štvrtokSladký štvrtokJohn Steinbeck

Vynikajúca knižka. V tomto zvláštnom čase jej čítanie pôsobilo ako balzam na nervy. Hoci po vojne sa doktor, Mack a ostatní zmenili a tým sa zmenila aj atmosféra na Plechárni, práve to umožnilo Steinbeckovi ísť viac do hĺbky postáv. A aj keď celkovo je knižka presiaknutá takou zvláštnou nostalgiou, humor ani ľahkosť jej nechýbajú. Stretnutie doktora s Jasnovidcom na pláži, Faunina prijímacia miestnosť, bývanie Suzy v kotly, a veľa iných scén, na ktoré nezabudnem. Akurát ma mrzí, že som si Faunine rady do života, čo sa chlapov týka, neprečítala skôr, hm.

19.12.2020

Hořké povídkyHořké povídkyAlexej Maximovič Peškov

Nádhera. Musím to tak napísať, aj keď poviedky v tejto zbierke sú vlastne smutné, plné tej najsurovejšej ľudskej biedy a utrpenia. Sú to iba zlomky úbohých životov na okraji spoločnosti, ale otázky, ktoré v človeku vyvolajú, obsiahnu celú večnosť....
"…Rozednívá se. Sedím na lavičce městského bulváru a rád bych se někoho zeptal: Ale nač to „matka rodu Kemských" a jí podobní? Nač to nesmyslné lidské utrpení?"
Drásajú srdce, ako spev ženy v poviedke Pieseň o slepcoch... "Oj, ka-am kráčíme, nevidí-íme-e… Hlas ženy dobře vystihoval trýznivý nářek člověka zajatého tmou. Slova její písně jako by se zaokrouhlovala, bolestně se chvěla úsilím vyjádřit sílu a bolest citu, který byl do nich vložen … V krčmě bylo ticho. Ženin sytý hlas naplnil celou místnost, jako smola se lepil na všechny lidi sedící v krčmě a širokým, chvějivým proudem tekl otevřenými dveřmi na ulici."
Ale zažehnú aj iskierku nádeje, ako v poviedke Zrodenie človeka. "Šli jsme pomalu, chvílemi se matka zastavila, zhluboka vzdychla, pozvedla hlavu a rozhlédla se do stran, na moře, na les, na hory, potom se zadívala do tváře synovi — její oči, promyté slzami utrpení, byly opět nevýslovně jasné, opět rozkvetly a plály modravým ohněm nevyčerpatelné lásky."
Každý jeden príbeh ma chytil za srdce a hanbím sa za svoje predsudky voči tomuto autorovi. Bol to skutočne Pán Spisovateľ.

25.11.2020

Než pravda vyjde najevoNež pravda vyjde najevoTošikazu Kawaguči

"Než vystydne káva" mala o niečo silnejšiu atmosféru, ako tento druhý diel - zdá sa mi, že autor použil trochu úspornejší jazyk, ale o to bolo zdelenie údernejšie. Ako červená niť sa však príbehmi ľudí v oboch knihách vinie myšlienka, že aj keď udalosti, ktoré sa stali, už zmeniť nemôžeme, môžeme zmeniť svoj postoj k nim. Príbehy ľudí, ktorí si sadajú na TÚ stoličku, sú úplne obyčajné, v zmysle, že sa môžu stať naozaj každému z nás a mnohým sa aj stávajú. Práve v tom je, myslím, sila tejto knižky. A ešte... posledný príbeh som dočítala dnes skoro ráno pred odchodom do práce, slzila som do kávy pred sebou, avšak neboli to slzy bolesti, smútku či zúfalstva... mala som potom pocit akejsi vyrovnanosti, pokoja a istoty, že čokoľvek sa stane, resp. má stať, je dobre a dôležité je iba to, ako s tým človek v srdci naloží.... A konečne som našla to slovo, ten pocit, ktorý to zastrešuje: VĎAČNOSŤ. Jo, to je presné, jeden by povedal, taká obyčajná knižka, a čo dokáže! Odporúčam.

20.11.2020

Tvoja izbaTvoja izbaMichaela Rosová

Knižka o vnútornom prežívaní rozprávačky - autorky, hľadaní významov a reflektovaní všetkého, čo sa jej týka, ľudí, vzťahov, miest, ktorými prechádza alebo kedysi prechádzala, knižiek, ktoré číta... A je to aj výpoveď o časti jednej generácie, dnešných tridsiatnikov, tzv. intelektuálov, o plytkosti a absencii hlbšieho prežívania mnohých z nich. Mika Rosová navyše píše ako malá bohyňa, vedela by som ju čítať od rána do večera.

15.11.2020

MyMyJevgenij Ivanovič Zamjatin

Táto kniha sa mi naozaj nečítala ľahko. Matematické metafory, konštrukcia Integrálu, celý ten zvláštny strnulý, presne vypočítaný svet... mojej predstavivosti to teda dávalo zabrať, a myslím, že som ani úplne nepochopila všetko, čo chcel autor povedať. Do protikladu k tomuto uniformovanému racionálnemu Jednotnému štátu, k MY, je postavené extrémnymi emóciami vybičované prežívanie jednotlivca, JA čísla D-503, hlavného konštruktéra Integrálu... V ňom sa vlastne stretávajú oba póly, chladný rozum a tie najnižšie emócie. (Nie, nie, tu nejde o lásku, ani o dušu, iba ak dušou nemyslíme ľudskú psychiku a láskou vášeň...) Extrémne racionálneho človeka posadne potlačená časť jeho psyché, Jung by povedal, Anima. A to čo nasleduje, nesúvislé, nedokončené myšlienky (slová, vety), výkriky do tmy, "realita" prelínajúca sa s fantáziou, tak to je ešte náročnejšie čítanie ako súvislý opis matematicky presne vypočítaného sveta a ľudského života v ňom prebývajúceho. Ale zato zamrazilo občas... Sloboda vs. Šťastie ? Hm... Určite odporúčam.

12.11.2020

Miss exitusMiss exitusAleš Palán

Som v rozpakoch, ako hodnotiť túto knihu. Isté je, že som sa nemohla od nej odtrhnúť, aj keď mi nesedela forma, akou je napísaná. Hlavná hrdinka mi maximálne liezla svojimi postojmi na nervy. Takto si osobu pracujúcu v tejto profesii nepredstavujem, to je tragédia. Na druhej strane, áno, je to možné, je to ľudské, reálne... predsa nie sme dokonalí. Takto poňaté, kniha je veľmi autentická a silná. V tomto prípade však ide o konečné veci človeka a keď chce niekto o tom vydať svedectvo, malo by mať primeranú hĺbku. Posolstvo tejto knihy mi teda v tomto kontexte príde veľmi plytké. Autor mal radšej mlčať.

04.11.2020

Návrat do divočinyNávrat do divočinyAleš Palán

Čítala som e-knihu bez fotiek, takže hodnotím len text samotný. Niežeby som súhlasila so všetkými názormi autora (lebo v tejto knihe ide skôr o jeho názory než o názory samotárov), ale ako v prvej, tak i v tejto knihe sa mi najviac páčila autentickosť a úprimnosť výpovede, a to si zaslúži plný počet. Tieto akési reminiscencie a reflexie sú veľmi dobrým doplnkom prvej knihy o šumavských samotároch.

03.11.2020

Pláň Tortilla / Na plechárněPláň Tortilla / Na plechárněJohn Steinbeck

Hneď po prečítaní Ovocia hnevu som nabehla do jediného antikvariátu v našom meste a ulovila si tam túto útlu knižku. Nebolo to presne to, čo som hľadala, ale tak, knižka na jeden víkend, myslela som si. Ako som však veľmi rýchlo zistila, bola by to veľká škoda pre mňa, a až neúcta k tým fantastickým chalanom z Pláně Tortilla alebo z uličky Na Plechárně, keby som si ich pozorne nevypočula. A že je čo počúvať a nad čím sa zamýšľať. A pritom sa kráľovsky baviť! Som nesmierne rada, že mám túto útlu knižku doma.

27.10.2020

Man PlusMan PlusFrederik George Pohl Jr.

Už som mala chuť na dobré scifíčko a nesiahla som vedľa. Dobré a podnetné to bolo, len málo, čítala by som ďalej... Asi sa poobzerám po tom Schismatrixe.

05.10.2020

Zločin a trestZločin a trestFjodor Michajlovič Dostojevskij

Ja budem citovať z doslovu Juraja Klauča (Tatran 1978):
"Dostojevskij vytvoril čosi, čím sa, povedané viacerými kritikmi, dotkol pekla i nebies..... vytvoril nezabudnuteľné obrazy ľudskej biedy, nešťastia a utrpenia. Sám si sformuloval svoju umeleckú i mysliteľskú úlohu, keď napísal, že zmyslom jeho tvorby je "hľadanie človeka v človeku". Vydal sa teda na púť za človekom a za jeho človečou podstatou a obnažil závratné hĺbky jeho duše. V človeku, v jeho najhlbšom a najskrytejšom vnútri, obnažil a objavil celý dovtedy neznámy vesmír".
A ešte: týmto románom Dostojevskij "zabúchal na brány večnosti".
Geniálny, neprekonateľný Dostojevskij.

29.09.2020

Karpatské hryKarpatské hryMiloslav Nevrlý

"...jediným omluvitelným důvodem pro psaní takových knih, by měla být jen touha dělat lidi lepšími, pomáhat jim objevit to, co je v nich dobré." A to sa autorovi stopercentne podarilo. Nemyslím, že by kohokoľvek táto kniha nechala chladným a ničím v ňom nepohla. Plakala som túžbou odísť okamžite do hôr, najlepšie práve rumunských Karpát, ktoré ma už dávno priťahujú. Ale napísané je to tak skvele, tak skvele, že pri čítaní niekedy stačilo zavrieť oči a preniesť sa tam, kde som fyzicky nemohla. Vďaka za túto knihu, pán Nevrlý.

15.09.2020

Dveře do létaDveře do létaRobert A. Heinlein

"Navzdory všem pochybovačům
romantikům a antiintelektuálům se svět neustále vyvíjí k lepšímu, protože lidský rozum, přizpůsobující se svému okolí, ho mění k lepšímu. Rukama... nástroji... selským rozumem, vědou a technikou."
Tak neviem, či by sa Heinleinovi páčilo v dnešných časoch, keď síce naša civilizácia hojne využíva vedu a techniku, ale už čoraz menej ruky, nástroje a zdravý sedliacky rozum. Dôsledky vidíme všade okolo nás. Inak, bolo to veľmi osviežujúce prečítať si toto staré scifíčko.

02.09.2020

AmokAmokStefan Zweig

Čo poviedka, novela - to malý, veľký klenot. Strhujúce čítanie, plné hlbokých citov a myšlienok, krásnych metafor, neviem, či sa dnes ešte píše takáto literatúra. Toto je totiž Literatúra s veľkým L. Už si knižku zháňam po antikvariátoch, aby som sa do nej mohla hocikedy opäť pohrúžiť.

24.08.2020

Utorky s MorriemUtorky s MorriemMitch Albom

Asi som mala prehnané očakávania. Nejde o to, že mi nedala nič nové, nič iné sa ani nedá povedať na smrteľnej posteli o tom, čo je v živote naozaj dôležité. Mne skôr vadila forma zdelenia. Preto moje nižšie hodnotenie neznamená, že to nemôže byť hodnotná knižka pre mnohých iných čitateľov.

15.08.2020

Kámen mudrcůKámen mudrcůJohanes Anker Larsen

Výnimočná kniha. Naozaj je v nej ukrytá hlboká životná / duchovná múdrosť.

12.08.2020

Deset dětí paní MingDeset dětí paní MingEric Emmanuel Schmitt

Knižku som dostala do daru, potešila som sa, že sa mi hodí do výzvy. Taká celkom dobrá jednohubka, ktorú som prečítala za sparného odpoludnia pri káve a cigarete. Príbeh samotný aj myšlienka zaujímavá, ale neskutočne ma otravovali tie múdra, miestami pôsobiace ako päsť na oko. Ešteže to bolo také krátke.

VlnyVlnyVirginia Woolf

Vlny. Čítala som opäť po 20 rokoch, už som tomu nevenovala toľko času ako prvý raz a ani to nebolo také silné. Vtedy to bol mimoriadny zážitok a na nejaký čas mi obrátil vnútorný život hore nohami. Tentokrát som sa, o niečo staršia a životom ostrielanejšia, len nechala unášať tými vlnami myšlienok a vnútorných monológov a bolo to dobré, fakt dobré.

09.08.2020

Umřel jsem v sobotuUmřel jsem v sobotuJosef Formánek

Mohla som to čakať, a predsa ma to prekvapilo. Pánovi Formánkovi sa zase podarilo svojimi vetami a myšlienkami na/vo mne vyvolať húfy zimomriavok a myšlienkových úletov. Nevšedný, temný príbeh, majstrovské podanie. Takéto knižky mám rada.

Potopa / Sucho / HladPotopa / Sucho / HladJohn Creasey

Každý príbeh by vydal na jedno dobré postapo. Čítanie to bolo aj tak ale napínavé, len škoda tých logických kotrmelcov a domrveného prekladu Sucha.

29.07.2020

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Nemôžem túto knihu hodnotiť a absolútne súhlasím s komentárom myryjam. Navštívila som ešte za socializmu niekoľko koncentračných táborov a nikdy nezabudnem na tú hrôzu, ktorou boli tieto miesta nasiaknuté. A stačila mi jedna kniha, Sophiina volba, ktorá ale nebola prvoplánovo o holokauste. Túto som prečítala do výzvy, a neľutujem, ale myslím, že stačilo. Súdny človek pochopí o čo ide, nemusí hltať desiatky románov s touto tematikou. Urobil sa z toho dnes obrovský biznis, a obávam sa, že efekt takého počínania bude potom už niekde úplne inde.

22.07.2020

Vlak do peklaVlak do pekla* antologie

Bola som zvedavá najmä na poviedku Růže pro Algernon, keďže knihu som prečítala nedávno a bola som z nej unesená. Nuž, nesklamala, ale rozšírená forma mne sedela viac. Väčšina ostatných poviedok v tejto zbierke bola skvelá tiež, vyzdvihla by som najmä Vlak do pekla, Postavil si domeček..., Zítra, pozítří... Našlo sa aj zopár, ktoré ma nebavili, ale tak to už pri takýchto zbierkach chodí. Každopádne, ako celok, výborné.

18.07.2020

Mozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmiMozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmiVilayanur Subramanian Ramachandran

Zaujímavá kniha. O obsahu vyčerpávajúco pojednáva anotácia, ja len dodám, že je aj "čtivo" napísaná, takže ak vás zaujímajú rôzne zriedkavé fenomény mozgových porúch, či evolúcia mozgovej činnosti, určite si ju prečítajte.

17.07.2020

Ovocie hnevuOvocie hnevuJohn Steinbeck

Jedna z najsilnejších kníh, aké som kedy čítala. Celý čas mi chodil po rozume výrok M. Twaina - Dejiny sa nikdy neopakujú, ale niekedy sa rýmujú. Čo k tomu dodať... Snáď toľko, že dnes už ťažko niekde nájdeme také krásne, čisté medziľudské vzťahy, aké panovali v rodine Joadovych. Vzťahy založené na hodnotách, o ktorých sa nepochybovalo, hoc ako bol život tvrdý. Obdivovala som matku Joadovu, ktorá v kritických chvíľach vzala pevne vedenie rodiny do ruky, pretože "rodina sa nesmie pretrhnúť." Jej obetavosť a schopnosť vždy presne vycítiť, čo treba urobiť alebo povedať, aby rodina prežila. Slová, ktoré nikdy predtým nemusela vysloviť, pretože kým mali strechu nad hlavou a muži prácu, nebol na to dôvod... Lebo "Žena má celý život v náručí. Muž ho má celý v hlave." Úžasná žena, čistý archetyp Matky. A ako sa na konci ukázalo, Ruža Sáronská sa stala jej dôstojnou pokračovateľkou.

04.07.2020

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Štyri príbehy štyroch žien, ktoré sa z rôznych dôvodov chcú presunúť v čase, a tak si v jednej kaviarničke v nemenovanej štvrti sadajú na TÚ stoličku, aj keď vedia, že prítomnosť už nezmenia. Pozoruhodná knižka, už druhý deň mi vŕta v hlave. Za jednoduchou fasádou sa v nej skrýva oveľa viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Vhodná na biblioterapiu.

26.06.2020

Choroby z nenávistiChoroby z nenávistiTeodor Rosinský

Čítala som teraz nové, doplnené a čiastočne prepísané vydanie tejto knihy. Síce to nie je jednoduché čítanie, obsahuje však pre bežného človeka veľa zásadných informácií. Treba mať iba otvorenú myseľ.

15.06.2020

Už viem, čo urobím...Už viem, čo urobím...Larry Woiwode

Doniesla som si túto knižku domov v jednej z asi šiestich bedničiek kníh od známych môjho kamaráta , ktorí rušili knižnicu. Vôbec som si ju nevšimla medzi mnohými známymi a pre mňa cennými titulmi, a už ani neviem, ako mi padla pred pár dňami do ruky. Musela byť veľmi veľa krát čítaná, väzba sa už trhala, strany sa uvolňovali, obal zjavne mnohokrát používaný ako záložka (tiež to tak robievam, vraj som barbar). Prebudilo to vo mne zvedavosť, knihy z tejto edície som si myslela, že poznám dobre, dosť ich vlastním, a ešte viac som ich prečítala. Táto mi ale nič nehovorila. Tak som sa začítala... a uhranula mi/ma. Dej je opäť veľmi jednoduchý, na vonkajšie udalosti chudobný, ide hlavne o vnútorný svet a vzťah Chrisa a Ellen, čerstvých manželov. Autor veľa toho skôr len naznačuje, treba čítať medzi riadkami, myšlienky a vnútorné monológy hlavného hrdinu sa zdajú byť zmätené, resp. aj sú, veď hľadá sám seba v novej situácii, v tomto vzťahu, do ktorého ani nevie ako sa dostal. Ani nevie ako a prečo, klesá na samé dno, do tmy, aby našiel svoje pravé Ja a svoje miesto v tomto svete. Podobne Ellen, ktorá sa vyrovnáva so svojou minulosťou a novou rolou matky, ktorá ju čaká. Väčšina knihy sa odohráva v chate v lesoch na brehu Michigenského jazera a toto prostredie výborne podtrhuje vnútorný aj vonkajší boj, rozpory a napätie medzi týmito dvoma. To, čo vyzerá spočiatku tak obyčajne, začína postupne gradovat a ku koncu by sa napätie dalo krájať. Obaja bolestivo dozrievajú pred očami čitateľa. Pozoruhodné dielo, celkom isto sa k nemu vrátim.
P. S. Preklad tejto knihy dal určite zabrať, zdalo sa mi miestami, že nie je celkom zvládnutý, ale iný k dispozícii asi široko ďaleko nie je a knižka sa zdá byť zabudnutá aj v materskej krajine, čo si myslím, že je veľká škoda.

09.06.2020

Hlas horyHlas horyJasunari Kawabata

Také zvláštne, pomaly plynúce, miestami až meditatívne čítanie. Nič moc sa nedeje, iba čas plynie, príroda sa mení a starnúci muž uvažuje o živote a o smrti. Nebola to taká sila ako Gilead od M. Robinsonovej, aspoň pre mňa nie. Pritom východnú filozofiu môžem, veľmi. Možno sa ku knižke raz ešte vrátim.

04.06.2020