Beznaděj

Ve všech zemích, kde byly připravovány k vydání dva romány: Beznaděj a Strážci zákona, bylo podmínkou autora - Stephena Kinga - aby vyšly společně ve stejný den. Tato podmínka musela být splněna i u nás. Oba příběhy na sebe volně navazují a napsal je jeden autor - mistr hororu Stephen King. Nevada je rozlehlý kus pouště, kterým se pouze projíždí cestou za jinými cíli. A vedle vás sedí ještě někdo jiný, pokud máte štěstí... protože je to děsivé místo. Po silnici číslo padesát ujíždějí nemilosrdným letním vedrem i lidé, kteří do cíle nikdy nedojedou. Jako profesor Jackson s manželkou, kteří se vracejí domů do New Yorku; Carverovi z Wentworthu v Ohiu, kteří mají namířeno na prázdniny do Lake Tahoe; a stárnoucí literát Johnny Marinville, který se cítí na třistapadesátikilovém Harleyi jako romantický drsňák. Mrtvá kočka přibitá k dopravní značce ohlašuje malé hornické městečko Beznaděj, které se krčí ve stínu valu povrchového dolu, pojmenovaného Čínská jáma. Ale je to tu mnohem horší. Dopravu zde řídí Collie Entragian, obrovitý šílenec v uniformě, který se považuje za jediného představitele zákona na západ od řeky Pecos. Bůh vám buď milostiv, pokud vám třeba upadla poznávací značka nebo píchnete pneumatiku. Cosi tu nehraje a Entragian je pouze špičkou ledovce. Tajemství, kterým je krajina v Beznaději prosycená, a zlo, které nakazí město jako prudká infekce, jsou strašlivé a nesmírné. Ale malý David Carver asi ví - i když málem umře strachem, když si to uvědomí - že jsou tu i síly, které mají zlu čelit. Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé - a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu - začínají objevovat pravý význam slova beznaděj......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6196/big_beznadej-dY0-6196.jpg 4734
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Desperation, 1996

Kniha Beznaděj

pazdy15

Po delší době jsem byl fakt napjatý, snad se místy i trošičku bál. Skvělý námět, skloubený s mistrovskou schopností Kinga vykreslovat a psychologicky rozebírat, mě zase utvrdil v tom, že můj nejoblíbenější spisovatel je třída ! :)

ber-tram

Kdybyste vážně propadali beznaději, že ne a ne přetrhnout řetězec fádní četby, sáhněte po Kingovi. Ten obvykle vysvobozuje. A nikoliv zázrakem, prostě má spisovatelsky navrch. Dokáže ovšem zázračně podmanit - příběhem napohled civilním, a přesto zle nadpřirozeným. Jste už ve třetine, a dohromady se nic neděje, třebaže se toho semele habaděj. Beznaděj...
Nepatří jistě k tomu nej, na to mám Kinga už tzv. přečteného, resp. odhadnu jeho literární mentalitu. A proto nezastírám, že jsem se s druhou polovinou trošičku pral. 6/22

jfialova

Začátek byl super-opuštěná dálnice v poušti a ejhle, policajt. A už tam ty šoféry sbírá jak hrušky a vozí si je pěkně na jednu hromádku do divného opuštěného městečka. Napětí roste, nevíme proč se to děje, co je to za chlápka, koho dalšího v městečku ještě najdeme. Za polovinou knihy se teprve začíná rozkrývat pozadí celého příběhu a přestože to celé tak nějak sedí, v porovnání se začátkem už to prostě není ono. Takže s plánovaných pěti hvězd jsou nakonec jen čtyři.

mauglie

Uffff! Začátek byl neuvěřitelně silný... Horké pouštní slunce, pustina, silnice. A policista... Policisté pomáhají lidem. Ale ne ve světě Stevena Kinga. Přečteno za pár dní, dočkáte se opět úžasné atmosféry, mrazení v zádech a postav se skutečnou osobnosti.
Trochu mě rozčiluje bůh a zotrocena zvířata, která samozřejmě musí být hlavne ta "nechutná a zlá" jako hadi a supi. Ale to je odpustitelne

Deia
10.11.2021

Začiatok knihy bol skvelý. V podstate opustená cesta a po nej jazdí nejaký maniak, ktorý si odchytáva ľudí a robí im škaredé veci. Atmosféra ako z nejakého hororu (napadol ma Pach krve, neviem prečo :D) a skutočne som si to veľmi užívala. Potom sa to tempo trošku spomalí, s niektorými postavami sa vraciame naspäť do minulosti a aj keď to bolo celkom zaujímavé, tak som dúfala, že sa tie kapitoly rýchlo skončia, pretože som proste chcela vedieť, čo sa s postavami stane v súčasnosti. Atmosféra stále ostáva skvelá, hutná, popis opusteného mestečka (s občasnými mŕtvolami) je super. Postavám snažiacim dostať sa z pazúrov zla som držala palce, ale ani tu to všetci nezvládli. Na rozdiel od Strážcov zákona tu sa mi to nadprirodzeno páčilo a aj celá zápletka okolo neho, vrátane rozličných bôžikov. Postavy, aj keď s rovnakými menami, mi tu tiež prišli spracované trochu lepšie, detailnejšie, takže som s nimi vedela nadviazať lepší vzťah. Čo mi ale na knihe vadilo (okrem občasnej rozťahanosti) bola aj prílišná náboženskosť, v podstate v strede celého príbehu je (aj) Boh a to ja veľmi nemusím. Ináč som si ale čítanie veľmi užila.

Sigurd_Lesandi
05.11.2021

Připravte se, že vás beznaděj nebude držet za ručičku. Rozjezd je sice pomalejší, ale rychle chytne nečekaný spád, a ten se nezastaví až do konce.
Prostředí opuštěného těžebního městečka je v knize zpracováno skvěle. Atmosféra doslova sálá z každé strany a se značným množstvím podrobných popisů jsem měl pocit, jako bych tam sám byl.
Jak už je u Kinga zvykem, tak postavy byly propracované. Každá měla jedinečnou osobnost a nebylo těžké si k nim vytvořit vztah.
Bohužel se tu objel pro mě už klasický problém, který s autorem mám. King má v oblibě do svých knih rvát zbytečné vycpávkové části, které ale neumí psát. Vycpávkové kapitolu nemusí být vždy špatné. Mohou vám dát větší náhled na postavy, prostředí či konkrétní problematiku, i když to hlavní dějovou linku nikam neposouvá. Tohle nám ale King nedal, takže jsem se občas musel prokousávat naprosto zbytečnými a nudnými stranami, které tam neměly co dělat.
Ústředím celého příběhu je Bůh, což mně není nijak blízké téma, ale tady bylo zpracované dobře. Bavilo mě to číst, nebylo to podané fanatickou formou na čtenáře, aby okamžitě začali věřit a do příběhu to sedlo skvěle.
Co se mi hodně líbilo bylo postupné rozkrývání hlavní zápletky, protože ze začátku nebudete mít sebemenší ponětí, co to vlastně čtete a King k vám to bude odhalovat hodně pomalu, což bylo skvělé a děj to dobře vystupňovalo.
Až na jednu výtku se mi kniha moc líbila. Má skvělý námět, postavy i atmosféru, takže ji mohu vřele doporučit.

Karnager
05.10.2021

Pro mě luxusní rozjezd, ale jestli jsem čekal i stejně akční závěr tak nic, pak už to šlo pozvolna a v klidu :D

cziss
09.09.2021

Líbilo se mi to více než "propojený" román Strážci zákona. Je to víc akční a temnější.

Původně jsem se ke Strážcům zákona dostal přes sérii Temnou věž. Toto dílko má však s Temnou věží daleko víc společného. Pokud by někomu šlo jen o toto, doporučuji spíš tuto knížku.