Beznaděj

Ve všech zemích, kde byly připravovány k vydání dva romány: Beznaděj a Strážci zákona, bylo podmínkou autora - Stephena Kinga - aby vyšly společně ve stejný den. Tato podmínka musela být splněna i u nás. Oba příběhy na sebe volně navazují a napsal je jeden autor - mistr hororu Stephen King. Nevada je rozlehlý kus pouště, kterým se pouze projíždí cestou za jinými cíli. A vedle vás sedí ještě někdo jiný, pokud máte štěstí... protože je to děsivé místo. Po silnici číslo padesát ujíždějí nemilosrdným letním vedrem i lidé, kteří do cíle nikdy nedojedou. Jako profesor Jackson s manželkou, kteří se vracejí domů do New Yorku; Carverovi z Wentworthu v Ohiu, kteří mají namířeno na prázdniny do Lake Tahoe; a stárnoucí literát Johnny Marinville, který se cítí na třistapadesátikilovém Harleyi jako romantický drsňák. Mrtvá kočka přibitá k dopravní značce ohlašuje malé hornické městečko Beznaděj, které se krčí ve stínu valu povrchového dolu, pojmenovaného Čínská jáma. Ale je to tu mnohem horší. Dopravu zde řídí Collie Entragian, obrovitý šílenec v uniformě, který se považuje za jediného představitele zákona na západ od řeky Pecos. Bůh vám buď milostiv, pokud vám třeba upadla poznávací značka nebo píchnete pneumatiku. Cosi tu nehraje a Entragian je pouze špičkou ledovce. Tajemství, kterým je krajina v Beznaději prosycená, a zlo, které nakazí město jako prudká infekce, jsou strašlivé a nesmírné. Ale malý David Carver asi ví - i když málem umře strachem, když si to uvědomí - že jsou tu i síly, které mají zlu čelit. Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé - a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu - začínají objevovat pravý význam slova beznaděj......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6196/beznadej-6196.jpg 4662
Literatura světová, Horory
Vydáno, Beta-Dobrovský

Desperation, 1996

Kniha Beznaděj

marci8

Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Kromě napětí až do konce oceňuji výtečný styl psaní, možnost dobře poznat osudy a charaktery hlavních postav.

olaf7277

Moc pěkná knížka

Juryk

Opět skvělé čtení. Mám rád knihy od Kinga, kde si na začátku knihy udělám představu, co se tam asi tak přibližně děje a děj samotný nakonec vede někam, kde bych to vůbec netušil :))

MíšaS.

Další skvělé čtení od Kinga. Náš 20. letý vztah už prostě nic neohrozí...
Líbí se mi, jak ty samé postavy jako ve Strážcích zákona mají jiné povahové vlastnosti. Je to ukázka toho, jak lze jeden nápad využít ve dvou knihách a neopakovat se.

mareksevc

Tak za mna jedna z najlepších knih od Kinga. Niekedy pri čitani som knihu na chvilu odložil v duchu som uznal že je to PAN spisovatel a dalej som čital .

Roseblood

Beznaděj je pro mě velice čtivou knihou, kterou jsem jenom těžko odkládala i když mi u ní nebylo častokrát příjemně a proběhlo i mrazení v zádech.

Atmosféra, která by se dala krájet, všudypřítomný tísnivý pocit a konec, který se povedl.

Jako jedna z mála mám ráda i filmovou verzi, kterou jsem viděla vícekrát, knihu jsem četla pouze jednou a nebudu tvrdit, že je to moje úplně nejoblíbenější Kingovka, přesto ji mohu bez problémů doporučit.

4,5/5*

dominika8192
03.12.2020

(+ SPOILER) Tak tohle bylo něco božího!! Dle hodnocení zdejších čtenářů jsem čekala něco nesnesitelně drsného, ale zřejmě už jsem cynik, protože mně to tak brutální nepřišlo. Sympatizovala jsem s Davidem, Stevem a Cynthií ... na konci i s Johnnym, ačkoli mě předtím docela štval. Obří policajt mi naháněl husí kůži, jakmile jsem se dozvěděla, že za to vlastně nemohl, přišlo mi ho líto. Odporná démonická síla uvolněná ze stržené šachty byla velice originální ... hodí se k tomu pojmenování "TO" - ani člověk, ani zvíře ... prostě TO. Beznaděj si své jméno vysloužila víc než zaslouženě ... nikdy jsem "nenavštívila" městečko tak zubožené, ztracené a ... jakoby přestálo apokalypsu. TEK!

Atekram
25.11.2020

Pro mě byla Beznaděj velmi drsná, těžká a surová. To slovo Beznaděj ji charakterizuje naprosto přesně. Tak nějak jsem se při čtení cítila. Je to ve všech ohledech pravý King a k tomu je kniha celkem tlustá, takže jsem ji musela místy na chvíli odložit a odpočinout si od ní. Ve svém žánru je to rozhodně strop.