Šeptuchy

Región Podlasia je dodnes opradený legendami a hmlami, v ktorých žijú na prvý pohľad zvláštni ľudia – majú svoju vieru, biedu aj šeptuchy – ženy, ktoré vedia liečiť. Krajiny dospievania a ich obyvatelia nás zväčša určujú na celý ďalší život. Podlasie – rustikálny lesnatý región medzi Poľskom a Bieloruskom, je tak trochu zabudnutá zem. O to väčšie, nie celkom poznané čaro má, neopakovateľnú atmosféru zahalenú do hmiel vystupujúcich nad močiarmi. Dorota, dcéra miestneho hrobára, a jej najlepšia priateľka nasávajú všetok okolitý svet – aj s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami a nadprirodzenom i tvrdou skutočnosťou. Alena Sabuchová si pre svoje jemné, no zároveň i drsné rozprávanie zvolila krásny priestor a zabývala ho výnimočnými postavami, stojacimi na hranici nielen dvoch susediacich štátov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414911/big_septuchy-QBn-414911.jpg 4.448

Kniha Šeptuchy

robo22

Pozoruhodná knižka, ktorá vyplnila v slovenskej literatúre chýbajúci segment, ktorý sa snaží vypovedať nevypovedateľné. Oceňujúca je snaha, ktorá predpokladá nemožnosť úplnosti. A práve o tom je táto útla knižka. Brilantný strhujúci rozprávač, resp. rozprávačka nás zavedie do priestoru, ktorý je geograficky vymedzený poľsko-bieloruským pohraničím, pričom hranica je ústredným symbolom celej knižky. Nie hranica geografická, ale hranica, ktorá delí poznané od nepoznateľného, racionálne od iracionálneho, staré od nového... celý príbeh je postavený na dialektike človeka. Človeka, v ktorého vnútri sa odohráva množstvo drám, množstvo rozporov, pričom najťažšie je o nich premýšľať, nebodaj o nich rozprávať. A toto sa autorke naozaj podarilo. Podať príbeh, ktorý je komorný a zároveň veľkorysý svojou mozaikou postáv, osudov, radostí, nešťastí, skrátka všetkého tak ľudského, že sa toho dnes už priam desíme. Desíme sa človečenstva v plnom rozsahu. Skrývame sa do čo najväčšej sterilnosti vlastných bublín a snažíme sa popierať všetky vône, zvuky, pocity, ktoré prináša život. Radosť, nešťastie, tragédia, láska, smrť a všetky ostatné krehké, nestále veci našej každodennosti, ktoré v strojovom tempe moderného života zúfalo vytesňujeme. Pohanstvo, kresťanstvo ale aj úbohé prázdno sa mieša v skvelom predstavení, od ktorého sa ťažko odtrhnúť. Vďaka za túto knihu, ktorá stojí za nejedno prečítanie.

Atuin

Jednoducho skvelé. Nie je snáď čo vytknúť nápadu, ani tej neprekonateľné pôsobivosti z akou je to opísanej. Po dlhej dobe som si prečítala knihu v slovenčine a musím povedať úplná genialita. Podlasia ma svoje čaro vždy...

verden

Pri čítaní Šeptúch som sa aj smiala, aj plakala. A veľmi skoro som zistila, že toto bude jedna z mála kníh, z ktorých si nemôžem vypísať žiadne myšlienky, lebo by som si ju do zápisníka prepísala takmer celú. Tak mi ostáva len pravidelne sa k nej vracať a tešiť sa z toho, že v nej zakaždým nájdem niečo nové.

zanardi

Písať o presahu nášho a “toho druhého” brehu je ťažké, pretože každý to vnímame inak. Kniha Šeptuchy je zvláštna svojím úprimným a priamočiarym pohľadom na javy, ktoré sa nám dejú. Tá poľská ponurosť a rurálnosť len umocňuje atmosféru knihy.

IvyLouve

Čo napísať o niečom tak úchvatnom?
Čarovné a zároveň neúprosne skutočné rozprávanie o živote a ľuďoch z Podlasia. Čriepky spomienok mladého dievčaťa na udalosti, ktoré s kamarátkou Dorotou buď zažili, alebo o nich počuli, sú miestami úsmevné, často však smutné či opradené niečim tajuplným. Medzi riadkami nás varujú, že tu nemáme čakať nič prehnane optimistického.
Autorka nám sprostredkovala svet, kde deti, podobne ako my, vyrastali na Esmeralde a čítaní Brava (ktorého rady sa časom ukázali ako nehorázne trúfalé nezmysly), no hlavne v prostredí pravoslávnej i katolíckej cirkvi, pôsobiacich rovnako mocne ako miestne legendy a povery. Mŕtvi sa tu vracajú a chorí či utrápení môžu vyhľadať pomoc u miestnych bylinkárok - šeptúch, zázračných a renomovaných liečiteliek.
Z každej strany by sa dali vybrať citáty o živote, smrti, poznaní či pocitoch. K tejto knihe sa môžete pravidelne vracať a nesklame vás.

Romana913

Čakala som niečo úplné iné, ale nakoniec to bolo veľmi milé prekvapenie. Príjemný štýl, miestami vtipný i smutný, spomienky na detstvo v 90-tkach potešili.

Ladiva
06.12.2020

Mala som veľké očakávania, knihu všade chválili. Nezaujala ma ani atmosférou ani príbehom.

adorjas
10.08.2020

Veľmi príjemné dielo- konečne nejaká slovenská literatúra, ktorá sa nejde tváriť pseudoindividualisticky (viď napríklad Som Paula). Očividne nám folkórna a ľudová tematika ide, ale videla som tam trošku inšpiráciua Tučkovou a jej bohyňami a aj Stefánssonom a jeho popisom ľudí v dedine so všetkými stránkami ich osobnosti- aj zlými aj dobrými. Pre mňa príjemné čítanie na leto k vode!