deirdre deirdre komentáře u knih

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Niektoré knihy až tak nenadchnú pri prvom čítaní, čítajú sa dlho a miestami aj ťažko. Napriek tomu, alebo práve preto, v nás dlho hlodajú a dlho si ich pamätáme. Myslím, že toto je jedna z nich a som nakoniec rada, že sa mi dostala do ruky. Je to obdivuhodne napísané a veľmi podnetné čítanie.

16.04.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko, za literárnu úroveň by som nedala ani bod. Celý koncept je však vymyslený tak, že je to ospravedlniteľné a pochopiteľné. A, práve preto aj uveriteľné. Práve preto si takmer každý, a ja som nebola výnimka, pri čítaní tak nástojčivo kladie otázku, či sa to naozaj stalo, alebo je to celé len výmysel. A v tom je sila tejto knižky.

08.04.2018 4 z 5

Sencislo9 Sencislo9 David Mitchell

Sú knihy, nie je ich veľa, ktoré mi roztancujú dušu. Táto bola jedna z nich. Tešila som sa na každú chvíľu, ktorú som mohla stráviť s ňou. Pocta Murakamimu vyšla na sto percent aj s pridanou hodnotou vo forme Mitchellovho skvelého štýlu, ktorý mi tak sadol. Žrala som každú jednu metaforu, a to prakticky znamená celú knihu.
Ale aby som sa tu iba nerozplývala nad svojimi dojmami, k samotnému obsahu knihy sa podľa mňa výborne vyjadril v doslove Petr Matoušek: Mitchellův univerzálně srozumitelný japonský román o technologii iluzí jedné generace přináší další svébytnou poklonu lidské tvořivosti: důvtipně završené podobenství o tom, co je na pořadu dne ve chvíli, kdy kluci vykročí z ulity svých fantazií a čelí dobré zprávě, že i v životě vroubeném náhodami jsme sami dostatečně vlivnými tvůrci. Doufejme, že tomu uvěří, zvlášť když jim ještě není třicet.

07.04.2018 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Na to, že kniha bola napísaná v roku 1932, je až strašidelné, ako vystihuje diagnózu tejto doby, hoci dotiahnutej do absurdity. Za to sú tie tri *. Inak skoro celý čas som sa nútila do čítania, plytká civilizácia s plytkými "hrdinami" možno bola autorovým zámerom, ale mne z toho vyšla plytká kniha, ktorá vo mne zanechala len zlý pocit - totiž dnes v tej utópii už skoro žijeme a kniha, žiaľ, nemá hlbší psychologický a filozofický rozmer, ktorý by negatívne pocity z nej vyvážil.

02.04.2018 3 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

Dlho mi trvalo, kým som sa začítala a chvíľami som mala pocit, že ani nedočítam. Nejak som nerozumela tomu, k čomu vlastne autor smeruje. V poslednej tretine sa však začalo vyjasňovať a koniec to "zabil". A aj keď mi to prišlo miestami nedotiahnuté (napríklad otázka vedomia inteligentných bytostí), musím oceniť, ako vynikajúco to celé autor vymyslel a určite stálo za to, túto knihu prečítať.

24.03.2018 4 z 5

Darwinovy děti Darwinovy děti Greg Bear

Možno by nebolo márne, keby autor mierne prehodnotil dávku vedeckých informácií, alebo aspoň formu ich podania a vydal Darwinove rádio a Darwinove deti ako jeden román. Obsahuje totiž množstvo pozoruhodných myšlienok (aj tých takzvane medziriadkových), ktoré sa v záplave vedeckých faktov a politiky ľahko strácajú. Ale to je len môj subjektívny názor ovplyvnený tým, že som jednoducho v oblasti genetiky nevzdelaná - čo ma teda po prečítaní týchto dvoch kníh nesmierne mrzí. Verím tomu, že zážitok z knihy by bol komplexnejší. V každom prípade stojí za prečítanie a zamyslenie sa nad tým, aký vlastne dnešný homo (tzv.) sapiens je a aký by mohol byť. Trochu mi to pripomenulo Asimovovu Gaiu.

17.03.2018 4 z 5

Darwinovo rádio Darwinovo rádio Greg Bear

Priznávam, trochu som sa obávala odborných pasáží, veci okolo DNA mi prídu zložitejšie ako kvantová fyzika... (ha-ha), ale, bolo to napísané celkom priechodne pre mňa a môžem povedať, že som sa vďaka tejto knižke v tejto oblasti tak trochu dovzdelala. Neviem síce presne, kde sa tu končí veda a začína sci-fi, no akosi mi to nevadí. V biológii to dnes vrie podobne ako vo fyzike... Kniha obsahuje veľa podnetov na premýšľanie (a fantazírovanie), a to ma spolu s dobre vymysleným príbehom na nej veľmi bavilo.

14.03.2018 4 z 5

Třetí šimpanz (Vzestup a pád lidského rodu) Třetí šimpanz (Vzestup a pád lidského rodu) Jared Diamond

Kniha obsahuje veľké množstvo zaujímavých a užitočných informácií a zamyslení o evolúcii, a napriek tomu, že som sa s niektorými závermi autora nemohla celkom stotožniť, odporúčam.

10.03.2018 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Kniha o tom, čo sa stane z človeka, keď sa stane zajatcom moderných technológií, prestane čítať, písať a následne ... myslieť. Sám autor by sa divil, s akou mrazivou presnosťou predpovedal budúcnosť, ktorá ľudstvu reálne hrozí.

03.03.2018 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Geniálne vymyslené! Žiadne jednoduché, prvoplánové písanie pre efekt, ale inteligentne rozvíjaná zápletka so šokujúcimi zvratmi... pričom nakoniec všetko do seba perfektne zapadne. Veľmi som si to užívala a drása mi celé JA, že nemám hneď tu a teraz pokračovanie.
Osobne ma zaujalo najmä to, ako ľudia na Zemi reagovali potom, čo sa dozvedeli, že v ďalekej budúcnosti im hrozí vyhladenie. Čo všetko boli ochotní obetovať a vykonať pre záchranu, ktorá sa ich osobne ani netýkala. Žiadna ľahostajnosť. Takmer hystéria. Neviem, neviem, či by dnes ľudia takto reagovali aj v skutočnosti. Skôr sa zdá, že je väčšine ľudstva nejaká budúcnosť úplne ukradnutá, keďže sa v mnohých ohľadoch správa spôsobom "po nás potopa" .

01.03.2018 5 z 5

Počúvala som ako audioknihu pri ručných prácach, inak by som to určite nedočítala. Suchopárne hromadenie udalostí, ploché postavy... Husitská sága od Sapkowského ma bavila oveľa viac.

24.02.2018 2 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

Bradbury bol prvým spisovateľom, ktorého diela som začala zbierať. K jeho poviedkam, románom, esejam sa dá donekonečna vracať a neomrzia. Pre mňa zostáva aj po tejto zbierke majstrom poviedky, pretože na pomerne malej ploche dokáže vytvoriť silnú - niekedy mrazivú, inokedy poetickú - atmosféru a zároveň zanechať dôležité posolstvo. Jeho texty určite nie sú plytké, ani moralizujúce, a ani zastaralé. Práve naopak, je obdivuhodné, ako niektoré javy dokázal predvídať a svojim spôsobom pred nimi varovať.

22.02.2018 5 z 5

Slon mizne Slon mizne Haruki Murakami

Niektoré poviedky sa mi páčili, niektoré ma nijak nenadchli. Písanie románov ide Murakamimu podľa mňa lepšie. Hoci ani tie sa nezvyknú končiť nejak jednoznačne, konce týchto poviedok mi prišli doslova useknuté, a priznávam bez mučenia, niektorých zmysel som vôbec nepochopila. Toto som si neužila teda. 3,5*

20.02.2018 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Konečne. Už som sa bála, že po Asimovovej Nadaci nenatrafím na porovnateľne dobré sci-fi. Problém tří těles sa jej však minimálne tesne približuje, a keďže je navyše príbeh prešpikovaný poznatkami z kvantovej fyziky, dostáva o nejaký ten rozmer naviac. Som veľmi zvedavá na ďalšie diely.

16.02.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Počiatočné nadšenie vystriedalo mierne sklamanie. Knihu som síce dočítala, pretože je napísaná tak pútavo, že rozbehnutý príbeh nešlo odložiť len tak ľahko. O paralelné vesmíry sa zaujímam už nejakú dobu, a aj keď fyzika nie je mojou silnou stránkou, uvítala by som menej povrchné informácie z kvantovej mechaniky a ich hodnovernejšie aplikovanie v príbehu. Druhá polovica knihy už bola úplne "ujetá" podľa mňa. Z témy sa dalo vyťažiť oveľa oveľa viac.

11.02.2018 2 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Haruki Murakami

Topka od Murakamiho. Bola to prvá kniha, ktorú som od neho prečítala, a ku ktorej som sa vrátila. Je tu viac príbehov v jednom, podobne ako v 1Q84, a každý jeden je dobrý. Aj keď sa v hlavnej línii toho veľa navonok nedeje, o to viac sa deje pod povrchom. Mňa však u Murakamiho baví čítať aj o tom, čo má kto oblečené a aké jedlo si práve pripravuje. Neviem, ako to robí, ale tie jeho príbehy plynú takým akurátnym tempom aj so všetkými tými zdanlivo nepodstatnými detailami. Ja vždy, keď čítam Murakamiho, hovorím : "Idem do Japonska." Také je to pre mňa živé. Čo sa týka toho, čo sa deje pod povrchom, o tom sa veľa povedať nedá. To si podľa mňa každý na tohto spisovateľa naladený čitateľ prežije individuálne spolu s jeho hrdinami , a to je na jeho diele si myslím geniálne.
"Keď treba ísť hore, nájdi najvyššiu vežu a vystúp na jej vrchol. Keď treba ísť dole, pohľadaj najhlbšiu studňu a zostúp na jej dno."

27.01.2018 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Ďalšia kniha, ktorú som si vybrala do Čitateľskej výzvy, a ktorá nieže nesklamala, ale naopak, predčila všetky očakávania. Po prečítaní poslednej vety som dlho sedela s neprítomným pohľadom upretým do prázdna, celou dušou ešte v Barcelone. Toto je čistokrvný román, taký aký má byť. Veľmi kvalitná oddychovka.

P.S. Kŕčovitý slovenský preklad s množstvom nelogických viet sa nedal čítať. Radšej som si kúpila nové české vydanie. Toto nebol prvý prípad, keď som po prvých kapitolách odložila knihu z tohto vydavateľstva, a týmto už pre mňa definitívne prestáva existovať.

21.01.2018 4 z 5

Jadvigin vankúšik Jadvigin vankúšik Pál Závada

Trvalo nejaký čas, kým som sa začítala do tejto zvláštnej knihy. Ešte nikdy som nečítala nič podobné (a to som toho už prečítala naozaj hodne). Už denníková forma napovedá, že ide o intímnu spoveď, v tomto prípade nie jednej postavy, ale hneď dvoch (plus jedna komentujúca). Neviem, či slovo "intímny" je dostačujúci výraz pre tak hlboký, strhujúci psychologický ponor do duše hlavných protagonistov, ako tu predviedol autor. Klobúk dole (Le a kalappal). Aj za to, ako strieda drsné slovensko-maďarské vyjadrovanie s naozaj krásnym literárnym jazykom a vkladá zaujímavé reálie zo života v prvej polovici 20. storočia. Od začiatku do konca však sledujeme hlavne sústavnú zúfalú snahu pochopiť toho druhého a sám byť pochopený. Pre mňa bolo čítanie tejto knihy hlbokým zážitkom.

17.01.2018 5 z 5

Ztrácení Ztrácení Marilynne Robinson

Toľko vody, tmy, zimy, vetra, smrti, smútku a osamelosti v takej tenkej knižke! A nakoniec je to o slobode, vonkajšej aj vnútornej. Nádherná knižka, ktorá chytí za srdce. Netvrdím, že každé, nie je každá kniha pre každého. Ja som zase raz rada, že sa mi podarilo vďaka ČV objaviť ďalší literárny skvost. A ako odporúča Dorrinka, naozaj čítať pomaly, veľmi pomaly.

13.01.2018 5 z 5

Gravidita Gravidita Vladimír Balla

Tak toto bolo veľké prekvapenie. Dlho som sa v knižnici preberala miniknižkami od Ballu, nevedela som sa rozhodnúť, ktorú si v rámci výzvy prečítam. Kam mi padol zrak, tam vulgarizmus, akosi toho bolo veľa a to ja naozaj nemusím. O čom to vlastne píše?! Napokon som si vzala domov Graviditu a začítala sa do jednotlivých poviedok, a zistila som, že ten svet mi je akosi blízky a tak nejak mu rozumiem. Tak nejak. Páčili sa mi cestičky, ktorými sa uberal (teda zväčša) a nástojčivosť, ktorou hľadal odpovede. A pre niektoré zvlášť zaujímavé myšlienky, a mnohé medziriadkové, ktoré som na prvý raz nepobrala, a pre jednu dokonalú bradburyovskú poviedku, ktorá sa mi veľmi páčila, si tú knižku kúpim. Bolo to fakt dobré čítanie. Až na niektoré tie vulgarizmy, pokojne ich mohol vyškrtať.

10.01.2018 5 z 5