Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka

Prvý diel trilógie v súčasnosti najčítanejšieho japonského autora, ktorá bola v roku 1996 vyznamenaná prestížnou Cenou denníka Jomiuri za najlepší román roka. Hrdina románu Tóru Okada rozpráva udalosti, ktoré ho postihujú od chvíle, ako po šiestich rokoch práce v advokátskej kancelárii podal výpoveď, aby získal čas nájsť si svoje životné poslanie. So súhlasom manželky Kumiko, úspešnej redaktorky a ilustrátorky, zostáva dočasne v domácnosti, čím sa mu jeho život, napohľad fádny a priestorovo obmedzený na okolie domu, začne postupne zamotávať. Udalosti nadobudnú prudký spád potom, ako zmizne ich obľúbený kocúr a Tóru ho ide hľadať. Rozjímavosť, váhavosť, nepriebojnosť a pasivita hlavného hrdinu sú v podstate rubom jeho tolerancie a dnes vzácnej schopnosti úprimne načúvať. Tóru takto mimovoľne priťahuje ľudí nevšedných schopností a výnimočných osudov a prežíva s nimi neobyčajné situácie. Tieto však postupne čoraz viac narúšajú jeho zdanlivo pokojný každodenný život a smerujú do osudového konfliktu. Jeho náznakom sa prvý diel trilógie končí. Román je pri všetkej svojej bizarnosti výstižným obrazom japonskej spoločnosti obdobia sociálnej stability začiatku druhej polovice osemdesiatych rokov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51564/big_kronika-vtacika-na-klucik-1-straka--npb-51564.jpg 4.393

Kronika ptáčka na klíček / Kronika vtáčika na kľúčik 1.

Vydáno: , Slovart (SK)

Dorobó kasasagi hen, 1994

Kniha Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka

debreno

Ja nie som nejaký radikálny Murakamiovec :) Pred touto knihou som z jeho fikcie v podstate čítal len Útok na pekáreň, tá sa mi však zdala ako veľmi podarená poviedka. (Nedočítal som /zatiaľ/ prvú knihu 1Q84).
Čo sa týka Kroniky..., prvej knihy, tak rozhodne je nutné uznať, že Murakami vo všeobecnosti je veľmi jedinečný autor, ktorý vás dokáže svojím spôsobom prikovať ku knihe a jeho štýl písania nevyžaduje intenzívne sústredenia sa, ide to akosi samo, myseľ od knihy neodskakuje.
Čo sa týka samotnej konkrétnej knihy, od určitého momentu v nej začne byť príliš veľa nápadných, rušivých elementov, ktoré však nepôsobia ako zámerne rušivé, ale skôr ako akási neohrabanosť príznačná pre prílišnú improvizáciu v texte. Časová os je výrazne neforemná, akoby Murakami písal len pár viet dopredu, čo je z mojej strany možno trochu subjektívna kritika. Keďže ide o triptych, je nádej, že jednotlivé načrtnuté problematiky -- už len problematika strateného kocúra, miláčika, na ktorého sa väčšinu času zabúda -- sa snáď časom rozvinú.
Najzásadnejší problém je pre mňa prílišná snaha zachovať autorskú reč v prvej osobe. Máme v rámci diela rozsiahle kapitoly, v ktorých chce autor (zatiaľ nemôžete ako čitateľ tušiť prečo) uviesť na scénu jednotlivé príbehy, ktoré nemajú žiadne spojenia a pôsobia aspoň v rámci prvej časti absolútne nezásadne, a na to, že je kniha písaná z pohľadu hlavného hrdinu, aj preňho je ich dôležitosť len akási súčasť pretvárky pred čitateľom.
Takto sa dostanete do situácie, kedy jedna postava hovorí svoj životný príbeh v priamej reči spôsobom ako v nejakom cirkuse, s popisom oblohy a neviem čoho všetkého, akoby autor nemal dostatočnú invenciu na to, ako podať daný príbeh uveriteľne, tak ho radšej zabalil do vividnej ,ale maximálne neprirodzenej priamej reči. (nedá sa to porovnať s modernou, priamou rečou, ktorá však len nápadne podáva akési vnútorné myšlienky hovoriaceho.) Dlho surrealistický príbeh, ktorý je z úvodu veľmi pútavým čítaním sa tak časom stane akousi samoľúbou exhibíciou so zbytočne explicitnou scénou v posledných kapitolách. Je otázka, či celá táto moja dlhá kritika nebude po prečítaní druhej a tretej časti bezpredmetná, pokiaľ sa tak stane, určite bude relevantné kritizovať rozdelenie "kroniky" na tri samostatné knihy, keď už prvá z nich nedáva ako samostatný celok taký veľký zmysel, ako by asi dávať mala.

Balenka

Keď som začala čítať túto knihu, povedala som si, že druhú časť určite čítať nebudem. Po prečítaní mám hneď v ruke dvojku a už aj ju čítam. Asi toľko k tejto knihe :)

Petras99
01.01.2021

Mám ráda Murakamiho poetiku, prolínání civilního a magického světa. Nejprve jsem četla tento slovenský překlad a byla nadšená, bohužel jsem měla celou trilogii jen půjčenou. Když jsem si pak knihu v českém překladu koupila, byla jsem zklamaná, nebyla jsem schopná to dočíst. Jestli to je opravdu tak rozdílným překladem nebo spíš mým rozdílným rozpoložením v době, to zatím nevím...

Marek.Sc
20.04.2020

O čom je prvý diel trilógie? Ťažko sa mi čítala , ale moja zvedavosť mi nedovolila knihu prestať čítať. Všetko sa začne zmiznutím kocúra a hlavný hrdina Tóru Okada podriadi jeho hľadaniu všetko. Na scéne sa objavujú bizarné postavy a dve tajuplné sestry, ktoré mu majú pomôcť s hľadaním kocúra. Jeho život sa napĺňa rôznymi situáciami, ktoré čitateľ nečaká. Nie je to kniha s napätím, ale ponúka prekvapenia, ktoré v iných tituloch nenájdete. Dostala má silne opísaná príhoda nadporučíka Mamiju vo vojnovom Mandžusku. Knihu dočítate a chcete vedieť ako bude všetko to "bizarno" pokračovať. Odporúčam.

LucieT.
03.04.2019

Jedna z mých nejoblíbenějších, i na podruhé skvělá kniha. Tentokrát velmi povedené slovenské vydání ve výborném překladu Dany Hashimoto. Číst Murakamiho v krásné jemné slovenštině je snad ještě lepší! Skvělý víceúrovňový příběh v typickém autorově stylu, originální, tajemné, magické.

petgona
17.05.2018

Mam trocha rozpoltene pocity ohladne tohto dielka. Miestami som mala pocit, ze ma to nudi, ale ked sa zamyslim, viem, ze urcite viem, ci Toru kosura najde, aky vyznam bude mat studna na opustenom pozemku a aky bude osud Malty a Krety. Bolo tam nieco co ma uputalo, co vo mne vyvolava zaujem a zvedavost. Bolo tam sice dost vela opisov a vzletnych myslienkovych pochodov hlavneho hrdinu, no neprekazalo mi to tak, ako mi to obvykle vadi. Tu to malo urcitu pritazlivost.

Dani25
29.01.2018

Tak pre mna taky stred, nevravim, ze ma nebavila, ale ani nic vynimocne som v nej nenasla :(

deirdre
27.01.2018

Topka od Murakamiho. Bola to prvá kniha, ktorú som od neho prečítala, a ku ktorej som sa vrátila. Je tu viac príbehov v jednom, podobne ako v 1Q84, a každý jeden je dobrý. Aj keď sa v hlavnej línii toho veľa navonok nedeje, o to viac sa deje pod povrchom. Mňa však u Murakamiho baví čítať aj o tom, čo má kto oblečené a aké jedlo si práve pripravuje. Neviem, ako to robí, ale tie jeho príbehy plynú takým akurátnym tempom aj so všetkými tými zdanlivo nepodstatnými detailami. Ja vždy, keď čítam Murakamiho, hovorím : "Idem do Japonska." Také je to pre mňa živé. Čo sa týka toho, čo sa deje pod povrchom, o tom sa veľa povedať nedá. To si podľa mňa každý na tohto spisovateľa naladený čitateľ prežije individuálne spolu s jeho hrdinami , a to je na jeho diele si myslím geniálne.
"Keď treba ísť hore, nájdi najvyššiu vežu a vystúp na jej vrchol. Keď treba ísť dole, pohľadaj najhlbšiu studňu a zostúp na jej dno."