Svět na konci času

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Wan-To byl nejstarší a nejmocnější inteligencí ve vesmíru, bytostí, která si hrála s hvězdnými systémy jako si hraje dítě s kuličkami. Hmota zaměstnávala jeho nesmírné vědomí tak málo, že lidé byli naprosto mimo jeho pozornost. Kolonisté Newmanhome pocítili prvně účinky Wan-Toových her, když se hvězdy v blízkosti jejich planety začaly přesouvat, klima se začalo ochlazovat a kolonie byla přinucena k zoufalému boji o přežití. Viktor Sorricaine byl předurčen objevit, jaká síla náhle vrhla jeho svět k okraji vesmíru. Ale odpověď byla mimo jeho představivost – i když žil 4000 let…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25252/big_svet-na-konci-casu-nK6-25252.jpg 4.2101
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

The World at the End of Time, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Svět na konci času

Cojekomupotom
13. února

Wan-To mě zpočátku příliš nenadchnul a po většinu knihy se to nezměnilo. Samozřejmě, že i jako "ubohá hmotná bytost" dokážu pochopit, jak byl nešťastný ve svém osamění, když nedokázal najít nikoho "na svém levelu" & ti, které stvořil (jako děti? Partnery? Prostě jako sobě rovné) mu vlastně přinesli jen smrtelné nebezpečí, místo kýženého splynutí "duší" (poučné))... Ale bohové matiky a fyziky jdou už dvě dekády mimo mě... a byť mne fascinuje vesmír, pořád mě uráží neschopnost astrofyziků přiznat, že jejich slavná věda jsou z devadesáti procent nepodložené dohady, nikoliv "slovo boží". Jasně, že nemůžu popírat základní fyzikální zákony, protože když zakopnu a neustojím to, tak spadnu a rozbiju si držku, ale Newtonovský vesmír je od dob Einsteina a spol. taky zdiskreditován, a jednou třeba budou lidi mít i toho Einsteina za nýmanda, ne? Takže jeho dějová linie byla zajímavá, ale mít rád jsem ho začal až úplně na konci. Zato Viktor S., toho jsem měl rád od první chvíle, a to neříkám jen proto, že jsme oba z pevné hmoty a máme stejné iniciály. Od dob Cardova Mistra písní jsem snad s žádnou jinou postavou neprožil tak dlouhý život, tak plný smůly a sra*ek. A nejen v porovnání s Wan-Toem jsem mu upřímně přál, aby byl šťastný, ať už to znamená cokoliv. Navzdory svému výše uvedenému kacířství plně chápu jak jeho touhu po poznání, ve které jsme oba byli vychováni, tak jeho takřka neustálé, niterné zaobírání se "láskou" (sexem, chcete-li, není to nutně úplně to samé, ale dost to spolu souvisí, lol). Trochu moc žárlil, ale všichni jsme byli mladí, lol. Zjevně jsou tu skoro všichni roboti, soudím dle předchozích komentářů, ale já si myslim, že tyhle věci ve skutečnosti řešíme všichni, velmi & často, často dost podobně, byť každý trochu po svém. Freud byl možná jen moc sjetej koksem, ale stejně. Na šťastné konce si úplně nepotrpím, ale Viktorovi jsem ho přál. Podtrženo sečteno... Skvělá knížka. Kdo říká, že ne, je astrofyzik. Ve skutečnosti ví *íču. A dobře vám tak, vy kalkulačky. P.s. Lze sehnat v Levných Knihách za polovinu ceny paklíku tabáku. Neváhej

1T0S_
24.01.2022

Nuda. Čekal jsem pořádné science fiction, to však zabralo maximálně třetinu knihy. Zbytek Pohl z nějakého důvodu věnoval naprosto nudným a zbytečným popisům milostného a osobního života hlavního hrdiny, jimiž zcela zahlušil zbytek děje. Škoda, ten měl potenciál. Samotná postava Wan-Ta je totiž povedená a boj kolonistů o přežití by mohl být něčím neskutečně zajímavým... Tedy kdyby jej autor řešil místo toho, na koho momentálně žárlí hlavní hrdina.


Ence
16.12.2021

Po většinu času bohužel zmatek a velká nuda bez emocí a sympatií k hrdinům. Jediný světlý okamžik bylo rozmrazení po 4000 letech, ale následující závěr byl tak nechutně sladkobolný a sentimentální, že to celé zase zničil...
Fyzikální představy autora jsou také docela solidní mišmaš. A to věčné míchání naší současnosti do autorovy budoucnosti a lidského uvažování do plazmatické mysli Wan-To z "hard sci-fi" dělá spíš nedomyšlenou bramboračku.

jardadr
22.04.2021

(+ SPOILER) Z velkých jmen spisovatelů sci-fi literatury mi Pohl připadal vždy nejchladnější. Tvorbu tohoto autora považuji za výkladní skříň takzvané Hard sci-fi. Postavami jeho knih jsou totiž výhradně vědci, astronauti, technici, nebo nikdo. Krom mimozemských entit, samozřejmě. Ale to je v pořádku. O této knize se dá těžko mluvit, bez toho, aby něco nemohlo být prozrazeno. Je to vynikající kniha, fascinující svým způsobem. Rozdělená na kapitoly týkající se světa lidí a světa bytosti zvané Wan-To, dává čtenáři sledovat tu onu, tu druhou stranu, přičemž v první polovině knihy mi přišla zajímavější lidská stránka, pak tak druhá. Nicméně čekal jsem něco trochu jiného, těšil jsem se na vylíčení střetu lidského intelektu s jakousi božskou mocností, jak naznačovala anotace knihy, avšak toho se čtenář bohužel nedočká. Kniha je vlastně jen prologem k tomuto "utkání", ke kterému zákonitě musí dojít, až Want-To procitne se svého spánku.
Zbytečné mi také přišlo, že autor tolik prostoru věnoval sexuálnímu životu hlavního hrdiny (což mi mnohdy nepřipadalo podstatné a po pravdě posléze to už docela unavovalo, když se poněkolikáté v hlavě hrdiny náhle přepnulo tlačítko z Řešení tajemství vesmíru na Sex), kniha mohla mít o sto stran méně, což by jí jen prospělo.
Každopádně i tak je to velice dobré, představivost jitřící čtení.

genie
02.12.2020

Ani nevím, proč jsem v jednu chvíli tu knížku otevřela ... V každém případě jsem se začetla hned od prvních stránek a kniha prostě sedla. Viktor mi byl velmi sympatický, jeho život (osud) vnímám jako poněkud nezáviděníhodný, na začátku jsem se však díky jeho "dětským" postojům chvílemi i pousmála (např. péče o narozenou sestru Edwinu, pocity k Marii-Claude). "Postava" Wan-Toa mi přišla vskutku geniálně vystavěná, i když přiznávám, že nejsem schopna pobrat všechny astrofyzikální pojmy a souvislosti. Poslední desítky stran jsem doslova hltala. Pro mě překvapivě dobré čtení.

Jarka_rybář
02.10.2020

Zajímavý a poněkud děsivý román. To, jak si někdo takřka z nudy může hrát s vesmírem, s osudy těch, o kterých ani neví. Zajímavé je i to, jak se se změnami vyrovnávali lidé. Rozhodně je tu mnoho podnětů k přemýšlení.

a.r.nick
06.05.2020

(+ SPOILER) Za mě to byla klasická sci-fi - a přesto přitom čímsi originální.
Možný SPOILER: Děj byl napínavý - ne ve smyslu, že by šlo někomu o život, ale spíš ve smyslu, zda se Wan-Toův a Viktorův život někdy nějak protnou a jak (jestli) se jim podaří přežít zánik vesmíru. Svým způsobem byl závěr románu i hodně k zamyšlení - že nemá smysl na čemkoliv nebo dokonce komkoliv lpět, protože na úplném konci, ať už to bude za deset let nebo milion miliard let, stejně všichni a všechno zanikne... :-)

B4LU
21.01.2019

Velice solidní SF staré školy, kde se akce téměř zcela opomíjí ve prospěch zkoumání tajů vesmíru a budoucího vývoje lidské společnosti.
Knihu jsem prvně četl už někdy před lety, kdy na mě dojem udělaly hlavně bratrovražedné boje Wan-Toova druhu. Způsob, jakým tyto šarvátky ovlivní nic netušící kolonii na Newmanhome je natolik fascinující, že jsem se ve čtení nezadrhl ani nyní.

1