Svět na konci času

Wan-To byl nejstarší a nejmocnější inteligencí ve vesmíru, bytostí, která si hrála s hvězdnými systémy jako si hraje dítě s kuličkami. Hmota zaměstnávala jeho nesmírné vědomí tak málo, že lidé byli naprosto mimo jeho pozornost. Kolonisté Newmanhome pocítili prvně účinky Wan-Toových her, když se hvězdy v blízkosti jejich planety začaly přesouvat, klima se začalo ochlazovat a kolonie byla přinucena k zoufalému boji o přežití. Viktor Sorricaine byl předurčen objevit, jaká síla náhle vrhla jeho svět k okraji vesmíru. Ale odpověď byla mimo jeho představivost – i když žil 4000 let…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25252/svet-na-konci-casu-25252.jpg 4.283
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The World at the End of Time, 1990

Kniha Svět na konci času

jardadr

(+ SPOILER) Z velkých jmen spisovatelů sci-fi literatury mi Pohl připadal vždy nejchladnější. Tvorbu tohoto autora považuji za výkladní skříň takzvané Hard sci-fi. Postavami jeho knih jsou totiž výhradně vědci, astronauti, technici, nebo nikdo. Krom mimozemských entit, samozřejmě. Ale to je v pořádku. O této knize se dá těžko mluvit, bez toho, aby něco nemohlo být prozrazeno. Je to vynikající kniha, fascinující svým způsobem. Rozdělená na kapitoly týkající se světa lidí a světa bytosti zvané Wan-To, dává čtenáři sledovat tu onu, tu druhou stranu, přičemž v první polovině knihy mi přišla zajímavější lidská stránka, pak tak druhá. Nicméně čekal jsem něco trochu jiného, těšil jsem se na vylíčení střetu lidského intelektu s jakousi božskou mocností, jak naznačovala anotace knihy, avšak toho se čtenář bohužel nedočká. Kniha je vlastně jen prologem k tomuto "utkání", ke kterému zákonitě musí dojít, až Want-To procitne se svého spánku.
Zbytečné mi také přišlo, že autor tolik prostoru věnoval sexuálnímu životu hlavního hrdiny (což mi mnohdy nepřipadalo podstatné a po pravdě posléze to už docela unavovalo, když se poněkolikáté v hlavě hrdiny náhle přepnulo tlačítko z Řešení tajemství vesmíru na Sex), kniha mohla mít o sto stran méně, což by jí jen prospělo.
Každopádně i tak je to velice dobré, představivost jitřící čtení.

genie
02.12.2020

Ani nevím, proč jsem v jednu chvíli tu knížku otevřela ... V každém případě jsem se začetla hned od prvních stránek a kniha prostě sedla. Viktor mi byl velmi sympatický, jeho život (osud) vnímám jako poněkud nezáviděníhodný, na začátku jsem se však díky jeho "dětským" postojům chvílemi i pousmála (např. péče o narozenou sestru Edwinu, pocity k Marii-Claude). "Postava" Wan-Toa mi přišla vskutku geniálně vystavěná, i když přiznávám, že nejsem schopna pobrat všechny astrofyzikální pojmy a souvislosti. Poslední desítky stran jsem doslova hltala. Pro mě překvapivě dobré čtení.

Jarka_rybář
02.10.2020

Zajímavý a poněkud děsivý román. To, jak si někdo takřka z nudy může hrát s vesmírem, s osudy těch, o kterých ani neví. Zajímavé je i to, jak se se změnami vyrovnávali lidé. Rozhodně je tu mnoho podnětů k přemýšlení.

a.r.nick
06.05.2020

(+ SPOILER) Za mě to byla klasická sci-fi - a přesto přitom čímsi originální.
Možný SPOILER: Děj byl napínavý - ne ve smyslu, že by šlo někomu o život, ale spíš ve smyslu, zda se Wan-Toův a Viktorův život někdy nějak protnou a jak (jestli) se jim podaří přežít zánik vesmíru. Svým způsobem byl závěr románu i hodně k zamyšlení - že nemá smysl na čemkoliv nebo dokonce komkoliv lpět, protože na úplném konci, ať už to bude za deset let nebo milion miliard let, stejně všichni a všechno zanikne... :-)

B4LU
21.01.2019

Velice solidní SF staré školy, kde se akce téměř zcela opomíjí ve prospěch zkoumání tajů vesmíru a budoucího vývoje lidské společnosti.
Knihu jsem prvně četl už někdy před lety, kdy na mě dojem udělaly hlavně bratrovražedné boje Wan-Toova druhu. Způsob, jakým tyto šarvátky ovlivní nic netušící kolonii na Newmanhome je natolik fascinující, že jsem se ve čtení nezadrhl ani nyní.

Däniken
16.12.2018

Davam jenom 60% (lehky nadprumer). Proc?

-10% Za nudny baseball (skvar vetsiny americkych spisovatelu).

-10% Hlavni hrdina Viktor je podle me nesympaticky, nadrzeny pitomec (Beda Pohl dostal v sedmdesati letech mindrak?).

-10% Dejova linije kolonistu na planete Enki byla priserne nudna.

-10% Kniha mohla byt o 150 stranek kratsi.

+60% Wan-To a jeho fakani a kopie si pohraji s hvezdami jak s hrackami ve vyborne hard sci-fi.

lazarus
21.10.2018

Lehce zmatené, přesto zajímavé vyprávění o konci lidstva. Nebo spíše o jeho začátku?
Každopádně Gateway je mnohem promyšlenější a hlavně čtivější.

BernardBlack
07.09.2018

Gateway považuji za jedno z nej sci-fi, ale u světa jsem si občas připadal, že jsem opravdu na konci času (spíš své trpělivosti:) Myšlenka skvělá, ale provedení za ní kulhá, časté skoky v čase brání v hlubokém se ponoření do daného období a nevím jestli byl Wan-To nejmocnější inteligencí ve vesmíru, ale rozhodně tou nejotravnější v knize:)