Gateway

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lidstvo nachází ve Sluneční soustavě zařízení a stavby tajemné cizí rasy, která dostane jméno Heechee. Jejich technologie byla velmi rozvinutá a některé artefakty se ukázaly jako velmi přínosné a lidmi dobře využité. Nikdo ovšem neví, jak Heechee vypadali ani kam odletěli. Největším objevem je asteroid Gateway, cosi jako kosmická stanice s přibližně tisícovkou funkčních mezihvězdných lodí. Každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Není možné je řídit, ale přesto se hlásí dobrovolníci, prospektoři, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma. Někdy najdou poklad, jindy - smrt. Robinette Broadhead je jedním z nich......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8927/big_gateway-L3U-8927.jpg 4.2265
Série:

Heechee 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Gateway, 1977


více info...
Nahrávám...

Komentáře (41)

Kniha Gateway

ject9a
22.09.2022

Jako úvod do série o Heechee dobré - až na ty zbytečné kapitoly s robopsychiatrem, na čemž se koukám tady všichni shodneme. Jinak nápad s vesmírnou ruskou ruletou v podobě předem naprogramovaných mimozemských lodí se mi moc líbil, takže rád se zakousnu do pokračování.

Gurus
03.02.2021

Rozporuplná kníža....přiznám se, že část kapitol s psychiatrem jsem přeskočil. Většina znich byla o ničem až na ten konec, kdy to zapadlo, ale stějně.
Hlavní postava nebyl žádnej sympaťák, ale podle mě to byl autorův záměr. Jako úvod do série of Heechee to nebyla zrovna taková sláva. Zatím v plánu nemám číst další díly, ale kdo ví....


Hadati
08.01.2021

Už je dost znát, že se jedná o starší knihu, přesto pro mě byl fascinující nápad, že lidstvo najde vesmírnou stanici mimozemské civilizace, jejichž kosmické lodě používá k objevování, aniž by zcela porozumělo jejich technice.
Hlavní postava mi nebyla nijak zvlášť sympatická, ale nejvíc mi vadily kapitoly, které se věnovaly jejím návštěvám u psychologa. Rušivá byla i spousta příloh různě poházená po stránkách knih, která měla dokreslovat život na mimozemské vesmírné stanici, ale jen málokdy přinesla nějakou zajímavou informaci.
I přes tyto chyby se mi Gateway líbila a jsem zvědavý, jak se bude tento svět vyvíjet v dalších dílech série.

boxas
27.03.2020

Velice originální sci-fi.

zaphod3846
08.03.2020

Děsně rozporuplná kniha která mě neskutečně iritovala. Uvedení do série o "Heechee", totálně zmrvené hlavním sráčem (pardon, to se nedá napsat jinak), neskutečně otravnými rozhovory s počítačovým psychiatrem/psychologem kterými si hlavní sráč jitří své mindráky...ach jo :( S odřenýma ušima 3 z 5, závěr silně skřípe i po stránce logiky. Další "díly série" jsou naštěstí lepší, celé Heechee univerzum zajímavé, a pro jeho pochopení je víc než vhodné přečíst si i tohle...

Adapa
04.01.2020

Knížku jsem objevil náhodně díky této databázi knih, zaujala mě, tak jsem si koupil všechny díly a naordinoval jsem si to jako bezproblémové čtení během vánočních svátků. Zaujala mě anotace, líbil se mi námět. Od knihy jsem čekal něco naprosto jiného. První díl Gateway mě totálně zklamal, to co je v anotaci se řeší jen okrajově. Neustále se tady řeší jen neschopnost a zbabělost hlavního hrdiny, který dochází k psychologovi. Kapitoly u psychologa jsou největší nuda na celé knize.
Neustále se tu řeší jen sex, sexuální komplexy. Ten hlavní děj je tady jen na okraj. Je to škoda. Knížka měla velký potenciál a autor ji nedokázal využít. Nemít koupené další díly, nepokračoval bych ve čtení.

Lie
01.01.2020

S touhle knížkou je to hodně rozporuplné. Nápad je skvělý a části, v nichž se cestovalo vesmírem, mě bavily. Bohužel jich moc nebylo. Mnohem víc tam bylo sexu, vztahových trablí a sebelítosti hlavního hrdiny. Ten mi vadil nejvíc. Obyčejnějšího, nudnějšího ubožáka už snad ani vymyslet nejde. Já chápu, že to bylo schválně, ale přeci jenom, číst o někom, kdo je sám o sobě takhle nudný, nemůže nikoho bavit. Takže celkově dobrý nápad, ale ocenila bych víc dobrodružství, míň psychologie a hlavně jiného vypravěče.

Ziriath
05.11.2019

Proč zrovna tenhle chlápek?
Proč je naším okénkem do nově objevených světů zrovna tenhle nudnej, odpuzující budižkničemu, který se kdovíproč transportuje na vesmírnou základnu, jen proto aby se tam bez peněz plácal odnikud nikam a bál se létat na výpravy?
A kterej navíc zpracuje svoji přítelkyni fasádu kvůli podezření z nevěry, ač sám zrovna měl ještě mokrýho ptáka odjinud, a ona se k němu na konci vrátí i s dírou v hubě, kterou jí udělal - jako wtf dpč co to sakra bylo? I kdyby se tam ti Heechee bývali objevili, rozpárali nějakého nešťastníka jak zatracenou rybu a uštrikovali si z jeho střev šálu, tak mě to neznechutí víc.
Je možné, že autorovým záměrem bylo představit nám typického ''redshirta'', postradatelný a zaměnitelný kannonenfutter s nejistým koncem, který je ochotný celé dny prosedět v podezřelé plechovce, ale i tak to býval mohl být aspoň někdo, kdo se nebojí a skutečně něco zažije.
Ke čtení mě nalákala autorova povídka v jedné antologii - ale kdyby se z této knížky vystřihlo to psycho žvanění a problémy se ženskýma, zajímavého materiálu by zbylo právě tak na povídku - a i z tam té jsem se dozvěděla snad i více, než z celé této knihy.

1