Cesta na Gateway

Cesta na Gateway https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8931/bmid_cesta-na-gateway-BiV-8931.jpg 4 61 8

Heechee série

Pátý díl slavné ságy o rase Heecheeů. Záhadní Heecheeové byli možná největší a nejmučivější tajemství, se kterým se lidská rasa kdy setkala. První heecheeské artefakty byly nalezeny na Venuši, a zpočátku nebyly považovány za nic víc než cenné suvenýry a kuriozity pro turisty ze Země nebo Marsu. Ale když byl objeven asteroid plný vesmírných lodí s automatickým navigačním systémem, vesmír Heecheeů se doširoka otevřel, přivedl na svět Korporaci Gateway. A přinesl nepředstavitelné bohatství dobrodruhům, kteří riskovali cesty do neznáma, aby poznali, kam je heecheeské lodě zanesou. Mnozí z těchto statečných se nikdy nevrátili. Z těch, kdo přivezli technologické zázraky, které změnily život na Zemi ale žádný nenalezl po bájné rase ani stopu... Cesta na Gateway líčí příběhy prvních, velmi nebezpečných cest, úžasných objevů a neohrožených průkopníků, kteří sledovali činnost nezachytitelných Heecheeů a navždy změnili průběh historie lidské rasy!... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Gateway Trip: Tales and Vignettes of the Heechee , 1990

Terva
08.08.2023 3 z 5

Létat
v heecheeských lodích
vyžadovalo mnoho odvahy,
ale v podstatě nic dalšího.
(Asteroid Gateway)

I Když se tu píše, že svazek obsahuje deset povídek, není tomu tak trochu pravda. Vlastně je tu jen jedna plnohodnotná povídka. Tou je část druhá nazvaná Obchodníci z Venuše. Ostatních devět částí jsou spíše dokumenty, cestopisy, zaobírající se ekonomikou, mírem, potravinama a dalšíma aspektama vlivu Heechee na planetu Zemi a lidi na ní žijící. Vlastně je to skoro všechno jen opakování. Kdo má načtené všechny čtyři knihy v této sérii se v podstatě nedozví nic, co by už z této qudrologie nevěděl. Je to vlastně celkové shrnutí poznatků.

Citát: Při patřičné shodě okolností se dá zemřít prakticky kdekoli. (Obchodníci z Venuše)

Druhá část, ta o níž píšu výše s názvem Obchodníci z Venuše, zabírá skoro polovinu této sbírky. Je to příběh o penězích a riziku, který je člověk schopen podstoupit, aby mohl žít. Více najdete v sekci části díla u této knihy. V podstatě mi to nic nedalo, ale je dobré, že je vše podstatné shrnuto v této knize. Ti, kdo nečetli by však mohli mít s obsahem některých částí problém, protože neznají hloubku všech příběhů. Já, jako ten, jenž má načteno jsem nebyl moc spokojený a tak se tento svazek stal pro mě jen průměrným dílem.

Citát: Nikdo nezemřel hlady, dokud jeho čas nevypršel a zanedlouho se stalo skutečností, že vlastně nikdo neumíral. (Zlatý věk)

Ivan F
09.07.2023 4 z 5

Pre niekoho, kto nečítal romány zo série Heechee, tieto poviedky nedávajú veľký zmysel, a pre tých, ktorí romány čítali, tak poviedky čítať nemusia, pretože v nich nie je veľa nových informácií. No je to zároveň príjemné čítanie s typickým Pohlovým štýlom, ktorý mi sedí a napriek málu, čo človek dostane, je to príma návrat do série. Takže sa mi táto útla poviedková kniha páčila.

Nakoniec hodnotím štyrmi hviezdami. Jediné na čo sa môžem sťažovať je krátky rozsah, ale na druhú stranu kniha neomrzí, k tomu čitateľovi nedá šancu - šup a už je koniec. Dovolím si ešte jeden postreh: viackrát som si všimol v mnohých starších SF kusoch, kedy sme sa nehrali na #meetoo, a to je fakt (môj postreh aj #), že vzťahy ženy-muži sú pomerne čiernobiele, čo je na prvý pohľad roztomilé, pretože dámy nosia priliehavé kombinézy rozopnuté nielen cez prsia, ba priam až po pupok, no na druhú stranu to pomerne rýchlo človeka omrzí. Teda je to tak trochu pulp fikcia, no na druhú stranu je Pohlov štýl oveľa oveľa viac, než lacné pipiny kontra nadsamci - hoci tam sú, aj pipiny, aj nadsamci. Avšak dobré SF zostáva.

B4LU
24.05.2021 3 z 5

V podstatě doprovodné povídky, které příjemně doplňují hlavní příběhovou linii. První nálezy na Venuši, první průzkumné výpravy z Gatewaye. Beru to prostě jako takové ohlédnutí za sérií.

Bašťák
01.08.2020 4 z 5

Tenhle díl se nejdříve tváří jako prequel celé série, než mi došlo kdo je Audee Walhters :-) Takže stále platí, že "Sylvester Macklin objevil vesmírnou loď Heecheeů", o tom se ale nic moc navíc nedovíme. Zbytek knihy tvoří "záznamy" z "neřízeného" období objevování Galaxie. Frederik Pohl naštěstí uměl psát skvěle, takže se to velmi dobře čte a je to zajímavé doplnění celého jeho Heechee univerza (dnešním jazykem).

TERRORDROME
27.01.2020 3 z 5

Story o Heechee vyvrcholila minulým dielom v epicky nehybnom finále, ale ešte tu zostali nejaké tie črepiny ktoré supersilná gravitácia zmrštila do tejto knihy. Základom, najdlhším príspevkom a dôvodom solídnych troch hviezdičiek je príhoda notorického nešťastníka Audee Walthersa čo sprevádza pracháčov na venuši v honbe za artefaktmi. Pokiaľ si urgentne nezarobí na novú pečeň miesto svojej schátralej, bude čoskoro po ňom a vesmír za ním ani neprdne. Sledovať jeho stále zúfalejšiu situáciu a krkolomnú snahu prežiť bolo dosť zábavné ( teda, z pohľadu čitateľa ) a temne humorná transplantačná pointa to zaklincovala. Zbytok knihy sú potom také správičky a stĺpčeky z vesmíru Heechee, kde sú v krátkosti popísané niektoré historické momenty ako nájdenie asteroidu Gateway, "nebies Heechee", či kam ubzikli vesmírny kostráči s batohmi v rozkroku a podobne. Vzhľadom k tomu že väčšinu toho už poznáme a vieme z oných románov, plus pár viet navrch, z ponožiek som kvôli tomu nevyletel. Musel by som byť asi fakt hardcore milovník Heechee aby som tú zmäť odrobiniek plne ocenil. Takže sorry.

hanak_v_exilu
05.05.2018 5 z 5

Je to už docela dávno co jsem přečetl kompletní tetralogii (tehdy). I když její kvalita neustále klesala, první díl byl tak výborný, že ji považuju za jednu z nejlepších sci-fi ság. Cesta na Gateway se četla sama. Povídky jsou svižně napsané, napínavé a díky nim jsem si připomněl, jak pekelně dobrý námět série má.

Terva
15.11.2015 3 z 5

Tak nakonec jsem se rozhodl koupit poslední dvě knihy, abych tak završil celou ságu. Zjistil jsem, že na to stále myslím, a neodolám. Musím vědět, jak to pokračuje a jak to skončí. Formou povídek se čtenář dostává do dob prvních velmi nebezpečných cest, úžasných objevů a prožívá dobrodružství neohrožených průkopníků, kteří sledují činnost nezachytitelných Heecheeů.

MartyMcFly
22.03.2011 3 z 5

(dějově zasazené mezi 2. a 3. knihu ságy o Heeche, vydáno však jako poslední - Audee je mimo, ten se může odehrávat kdykoliv)

Několik krátkých úvah, některé připomínající vědecké statě (o evoluci) + prvek Heeche. Krom nich (1/3 knihy) jde o příběh chudáka Audeeho. Člověk ho nemůže než litovat, nedaří se a nedaří. Sice je "jeho" příběh časově tak nějak před první knihu (Gateway), tak ostatní informace z Cesty jsou později a tak se nenechte spoilerovat.

Zvláštní kniha, kolekce čehosi, podivně slepená dohromady, držící jen tak tak. Ale jde to přečíst, užít, zapomenout. A nebo vzpomínat - Audee se brzo připomene ve trojce.