Obchodníci s vesmírem

Spojené státy za sto let. Přelidněný svět ovládají gigantické reklamní společnosti. Zabití v rámci průmyslové msty se považuje za běžný přestupek, ale zabití bez výstrahy - to je obchodní urážka. Rozpoutává se bezohledná bitva o největší kšeft lidské historie - o právo kolonizovat Venuši. V nejprudším ohni se ocitá šéftextař projektu Venuše Mitchell Courtenay, proti němuž se staví nejenom konkurenční reklamní společnost a podzemní hnutí konzoušů, ale i jeho vlastní žena Kathy. Život Courtenayem smýká z USA na jižní pól, na plantáže koncernu Chlorella v Kostarice i na osídlený Měsíc a uchystává mu překvapení za překvapením - s největším šokem, jak se sluší a patří, nakonec. -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92354/big_obchodnici-s-vesmirem-4f9-92354.jpg 4.1159
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Odeon

The Space Merchants, 1953

Kniha Obchodníci s vesmírem

ava.s

Pomalejší rozjezd, ale kolem strany 50 mě kniha chytla a už nepustihla. Jde o skvělé sci-fi, kde autoři nejsou až tak mimo, spousta věcí se už děje a bůh ví, co bude za další 40 let...Vzhledem k tomu, že kniha byla napsána před víc než 60 lety, klobouk dolů, hodnotím pěti hvězdičkami.

R47

Asi jsem čekal trochu něco jiného. Každopádně se to číst dá a má to spád. Na rozdíl od Pohlovy Gateway.

Tadeash
02.10.2020

Prodej a zisk máme jako božstvo už teď. Ještě nám chybí obchodní vraždy na úrovni přestupku a tahle knížka přestane být sci-fi.

Skvělé dílo. Má šťávu a dost zvratů, dobře se čte. Velmi mě potěšilo na duši.

StriderCZ
23.12.2018

Tuto knihu jsem získal v rámci Vánočního jarmarku na základní škole v Suchdole nad Odrou, kde laskavá paní učitelka vymyslela pro děti ze šesté třídy knihomat. Investice 10 kč do automatu vůbec nelituji. Skvělá, nadčasová kniha, s klasicky pomalejším začátkem, nabírajícím tempem a strhujícím závěrem.

Skeeve
15.10.2018

Obava z tehdejší formy sílícího kapitalismu, který díky nadnárodním firmám a korporacím prorůstající politikou de facto ovládá i chody států? Který kašle na lidi, používá je jen coby masy, po kterých stoupá stále výš bez jakéhokoliv ohledu na dopad na životní prostředí, či dopad na sociální sféru a životy lidí? Možná i to byl jeden z podnětů k napsání této skvělé sci-fi. V padesátých letech minulého století se tato budoucnost mohla zdát vzdálenou písní, která může i nemusí nastat - ať už v této podobě, kterou autoři popisují, či v jiné, obdobné. Dnes tato jistá forma dystopie není tak nereálná, ačkoliv z druhého pohledu na věc - naše budoucnost není, či nemusí být nikterak růžovější. Za šedesát pět let od prvního vydání této knihy se svět změnil, ubral se svým směrem, ale stále nám tato kniha má co říci, nejen ve formě zábavy, a jistě se mnohý čtenář na konci zastaví, aby alespoň v duchu porovnal, jak moc se liší naše společnost od té v knize, či kam míří...

Velmi čtivá kniha, má u mě vyhrazené místo v knihovně na poličce top science fiction. Ale abych pravdu řekl, nějak jsem nepochopil ke konci Mitchella. Já bych tu děvku asi zabil.

Predator3313
28.09.2018

Perfektní kniha napsaná v minulosti o budoucnosti :)
Mitchell si spokojeně žije ve své bublině, mezi elitou lidstva. Jeho pohled na svět se ale začne pomalu měnit, když se ocitne na chvostu společnosti, mezi nejnižšími vrstvami...
Kniha není dlouhá, ale myslím, že každý se po jejím myšlení trochu zamyslí nad naší společností.

pismeno
21.09.2018

Čtena za socíku mi přišla strašně přestřelená. Asi pochopitelně ... zkušenost s tímto typem manipulace davem tu moc nebyla (byla jiná zkušenost s jinou manipulací), na reklamy v rakouské TV jsme se občasně dívali s jistým pobavením a dokonce zájmem. Občasná prorežimně povinná kritika komerčních praktik při přenosech F1 také měla problém chybějící znalosti podstaty. Toť vše z reálných prožitků. Televizní pan Vajíčko jako zástupce reklamního světa v RVHP fakt nemohl dát dostatečný podklad pro chápání, proč ta kniha je, o čem je.

Později jsem si ji párkrát vybavil, při invazi jiného způsobu života. Daň za svobodu ... svoodu je třeba hájit .. i před komerční manipulací a monopolizací.

Přesto však setrvávám v názoru, že knížka byla přestřelená ... toho malthusiánství v ní bylo trochu moc, autoři neodhadli budoucí technologii, která tento koncept shodila pod stůl. Aspoň prozatím. Nicméně ... neměl bych knize vyčítat její záměr. Ta přeexponovanost má svůj důvod, ukázat, co v denodenním shonu a drobném vývoji rok od roku unikne pozornosti. Zdvižený prst má svůj smysl, i když autoři v tom byli trochu extremisti ... stejně jako u 1984 a některých podobných. Omlouvám se, četl jsem to v nepravý čas - a po druhé nemám v plánu. Proto nemohu dát hvězdiček víc.

Tohle je spíš společenské, i když sci-fi to jistě je taky. Opravdovou sci-fi je pak Pohlova povídka Obchodníci s Venuší a na ní návazná sága Gateway... ta povídka nastavením světa i názvem jasně odkazuje na to, co si autor ozkoušel zde... a některé koncepty z těchto návazných děl jsou knihou touto lépe osvětleny.

ufak
23.11.2017

Super knížka i po několikerém přečtení. Překvapilo mě, kdy byla napsána.