deirdre deirdre komentáře u knih

Rudin / Šlechtické hnízdo Rudin / Šlechtické hnízdo Ivan Sergejevič Turgeněv

Čas od času mám chuť na starú dobrú ruskú klasiku. Turgenev sa z dnešného pohľadu ťažko hodnotí, ale číta sa veľmi príjemne. Po všetkých tých drsných súčasných románoch to bolo mňamkové čítanie.

08.01.2018 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Bol to hlboký zážitok čítať túto nádhernú knihu plnú bolesti a krásy. Na bylinky chodím roky, ale už nikdy to nebude také ako predtým. Ďakujem.

04.01.2018 5 z 5

Elementárne častice Elementárne častice Michel Houellebecq

Veľmi drsná analýza súčasnej západnej spoločnosti, v ktorej obklopení množstvom rôznych vymožeností a možností žijú ľudia svoje prázdne životy bez lásky. Paradoxne je to kniha hlavne o láske. O stratenej duši. A o smrti. Náročné čítanie. Celý čas som si kládla otázku, o čo vlastne autorovi išlo a záver knihy mi teda vonkoncom nepomohol. Určite si ju prečítam znovu a vyhľadám aj ďalšie Houellebecqove knihy. V každom prípade mám pocit, že sa Houellebecq môže pokojne zaradiť medzi najvýznamnejších spisovateľov prelomu storočí a že jeho knihy plne ocení až niektorá budúca generácia.

03.01.2018 5 z 5

Prenasledovaná láska Prenasledovaná láska Bertrice Small

Túto knihu som prečítala, lebo som ju dostala do daru od svojej žiačky a zároveň sa mi hodí do čitateľskej výzvy. Je to jediný žáner, ktorý nečítam a snáď už ani nikdy nebudem. Preto nehodnotím.

03.01.2018

Svědectví Svědectví Stephen King

Uveriteľné od začiatku do konca tak, že až človeku mráz behá po chrbte - ani nie tak z hororových prvkov, ako z hodnovernosti myslenia a konania rôznych typov ľudí zoči-voči katastrofe... V knihe nájdete mnoho len tak akoby mimochodom načrtnutých myšlienok so zásadným posolstvom.... až sa človeku žiada dodať : "kto má uši, nech počúva"... A samozrejme skvelý príbeh so sympatickými postavami, ktoré si zamilujete...Týmto sa Mr. King u mňa definitívne stal KINGom.

26.12.2017 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Toto je druhá knižka od Ishigura, ktorú som prečítala, a myslím, že viac ich nebude. Má nepochybne svoje kvality, dej síce napreduje len pomaly, ale je to tak dobre napísané, že ju neodkladáte a čítate ďalej, lebo okrem iného ste zvedaví, čo za týpka to vlastne ten pan Stevens je... Avšak rovnako ako predchádzajúci román (Neopouštěj mě), nijako ma táto knižka neobohatila, zas až tak hlboká a geniálna mi myšlienkovo nepripadá (nepresahuje materiálnu rovinu) a je plná postáv, ktoré aj keby nejaké emócie mali, tak ich neprejavujú a za každých okolností sa snažia konať rozumne, čo ich vlastne očividne zotročuje. Prečítala som od autora iba dve knižky, ale aj tak, v ani jednej som nenašla jedinú vnútorne slobodnú postavu.

10.12.2017 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Celú mágiu okolo písania majster geniálne zhrnie v odpovedi na otázku "Co je to psaní?" "Telepatie, samozřejmě." a ďalej rozvádza predstavu skrinky s náradím, v ktorej sú uložené nástroje potrebné na písanie podľa dôležitosti. Veľmi sa mi to pozdáva. Chcela by som viac čítať o tej skrinke, menej rozoberať vlastné romány, okolnosti vzniku ktorých síce môžu byť zaujímavé pre niekoho, kto ich čítal, ale nie pre niekoho, kto sa na ne ešte len teší... (musela som preskočiť zo štyri strany, kde píše o Svědectví, aby mi to celé nevyspoileroval). Inak dobré, užitočné, "čtivé".

03.12.2017 4 z 5

Sviece dohárajú Sviece dohárajú Sándor Márai

Taká útla knižka, a tak plná zásadných myšlienok, otázok a pochybností, ktoré formujú životy ľudí! Je dobré, že sú alebo boli ľudia, ktorí o tom, čo premysleli až na dreň, aj napísali, aby nás ovalili nahou skutočnosťou života a prinútili zastaviť sa a prehodnotiť svoje priority. Je to dôležité najmä v dnešnej povrchnej dobe, keď už si väčšina ľudí podobné otázky ani nekladie, nie to ešte, aby ich riešila. Nemusíme prijať generálove odpovede, zmysel takýchto knižiek je v tom, aby sme si začali klásť otázky. A preto je toto jedna z kníh, ktorá patrí na čestné miesto v knižnici, nie do čítačky.

17.11.2017 5 z 5

Vodka, duša, kaviár Vodka, duša, kaviár Boris Filan

Osviežujúca, ako všetky Filanove počiny. Zároveň sa človek dozvie veľa zaujímavých informácií o Rusku v rôznych časoch. A najmä základný poznatok: Rusko rozumom nepochopíš. Ale duša je v poriadku...

16.11.2017 4 z 5

Večne spievajú lesy / Zo smrtnej hory fúka / Niet inej cesty Večne spievajú lesy / Zo smrtnej hory fúka / Niet inej cesty Trygve Gulbranssen

Hlboká a múdra kniha o skutočnom živote. Veľa mi dala. Chápem všetkých, ktorí ju čítajú opakovane, pretože je v nej všetko, čo je pre dobre prežitý ľudský život podstatné.

28.10.2017 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kniha sa čítala sama, ako sa hovorí, mala atmosféru, ktorá sa do mňa zažrala hneď na začiatku a už nepustila. Avšak hoci román ako taký je vystavaný a napísaný určite dobre, po jeho prečítaní mi stále niečo chýbalo. Kathy si proste len tak spomína na mimoriadne znepokojivé veci, a vy si s tým robte, čo chcete... Nenájdete tu ani štipku nádeje, že by sa niečo v tom príšernom systéme mohlo zmeniť. O tých ľahostajných tam nebolo takmer nič, a ostatní boli viac-menej zmierení. A keď sa aj niečo nádejné objavilo, akoby nemali dosť síl bojovať a dotiahnuť veci do konca. Vo mne román zanechal hlboký pocit beznádeje a pointa mi uniká...

07.10.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

No to bolo! Posledných dvadsať strán som ani nedýchala... Veľmi napínavé, ale aj poučné. Všetko vlastne už napísali viacerí komentátori nižšie. Takže: vrelo odporúčam!

30.09.2017 5 z 5

Veľký zošit / Dôkaz / Tretie klamstvo Veľký zošit / Dôkaz / Tretie klamstvo Agota Kristof

Tak som sa konečne dostala k pokračovaniu Veľkého zošita. Samozrejme, prečítala som ho znova, a napriek odrádzajúcim slovám tetušiek v knižnici, pustila som sa bez akejkoľvek pauzy do ďalších častí. Áno, je to iné, celkom iné, ale pre mňa ako celok, veľmi silné dielo. Už nejaký čas si knihy do svojej knižnice starostlivo vyberám, a presne táto je jedna z tých, ktoré v nej proste musím mať.

28.09.2017 5 z 5

Vydedenci Vydedenci Szilárd Borbély

Po knižke som siahla náhodou v knižnici, a ako to už s náhodami tohto druhu u mňa býva, nebola to náhoda... Prečítala som ju za dva daždivé, veterné jesenné popoludnia a napriek tomu, že nemá vlastne dej, ktorý by sa lineárne odvíjal od nejakého začiatku k nejakému konci, je svojim spôsobom podania veľmi sugestívna a ťažko sa odkladá.
Asi by som ako prvá mala napísať niečo konkrétnejšie o tomto diele, keďže anotácia je taká stručná, ale keď sa začítate, pochopíte, prečo. Kniha je písaná formou spomienok na detstvo, skladá sa z jednotlivých čriepkov, miestami smutných, miestami drsných, miestami horkých, ktoré postupne vytvoria zvláštne krásnu mozaiku jedného sveta. Naozajstného sveta, ktorý cítite všetkými zmyslami.
Tak to bolo, viem to, bola som tam.

20.09.2017 5 z 5

Neskoro v novembri Neskoro v novembri Tove Jansson

Muminkov som objavila pomerne neskoro, nespočetne krát som tie knižky predčítala svojim deťom, a keď podrástli, tie čarovné príbehy a najmä ich aktéri, mi veľmi chýbali. Dnes som mala chuť na príjemné, ale nie plytké čítanie, a tak som popoludnie strávila v Muminovskom údolí. Myslím, že tieto knižky, a možno obzvlášť táto, obohatia človeka v akomkoľvek veku. A neomrzia ani po stopäťdesiatom prečítaní.

16.09.2017 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Ku knihe som sa dostala vďaka Čitateľskej výzve, a bolo to veľmi príjemné prekvapenie. Nemám nič, čo by som mohla vytknúť. Malo to hĺbku, aj šírku, aj výšku. Plnohodnotný literárny zážitok. Týmto ďakujem autorom ČV, že som vďaka nim objavila tento smer fínskej literatúry, určite siahnem po ďalších podobných dielach.

05.09.2017 4 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Vynikajúci katastrofický thriller s množstvom zaujímavých informácií o tom, ako funguje príroda a ako človek do nej nerozumne zasahuje. Núti k zamysleniu sa nad tým, čo sa môže stať, resp. sa aj stane, ak veľmi rýchlo neprehodnotíme svoje konanie voči nej. Okrem toho, detailne popísané najnovšie výdobytky modernej techniky. Politické súvislosti. Trochu mytológie. Doplnené pútavým dejom s množstvom sympatických postáv, že sa od knihy ťažko odpútava. Je čo čítať, je o čom rozmýšľať. Len jedno upozornenie: nečítajte slovenský preklad, to je naozaj niečo otrasné.

01.09.2017 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nedá sa slovami opísať, čo táto kniha so mnou spravila. Teraz, krátko po prečítaní sa cítim ako "na dne mora, obklopená vlnami, ktoré sa okolo mňa otáčajú a hučia a napriek tomu prežívam hlboký pokoj ..." Čítať Murakamiho, a zvlášť toto dielo, je ako pozerať sa na úžasné obrazy, také, aké ste si nikdy nevedeli ani len predstaviť, a ani sa nenazdáte, vstupujete do tých obrazov a snívate ich sen. A na pozadí potichu plynú tóny Beethovena alebo Schuberta. 5*****

19.08.2017 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Žiadna veľká literatúra to teda nie je, ale mám na tento svet, v ktorom sa hrá o tróny, mimoriadnu slabosť a kedykoľvek sa do neho rada vrátim. Príjemné čítanie.

07.08.2017 5 z 5

Talizman Talizman Stephen King

Príbeh o dospievaní, v ktorom každý obraz, každá metafora má svoj zmysel... Veľmi dobré. Pre psychológov, najmä jungiánskych, lahôdka. Pre chlapcov ako Jack priam požehnanie.

26.07.2017 5 z 5