Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo

Trilógia Agoty Kristof je absolútnym prepojením skutočnosti, fikcie a klamstva a hranice medzi nimi ťažko určí aj pozorný čitateľ. Zdanlivo jednoduchý príbeh dvoch bratov, ktorých matka v záujme ich prežitia počas vojny zanecháva v pohraničí u krutej starej matky, postupne vyvoláva viac a viac otázok - kto je kto? Kto čo hovorí a čo je len napísané? Čo je skutočnosť a čo je lož? Existujú dvojičky, alebo len jedno dieťa? Kým Veľký zošit prekvapí svojím strohým no pôsobivým jazykom, Dôkaz spochybní to, čo sa udialo v prvej časti a čitateľ stratí akékoľvek oporné body a po prečítaní Veľkého klamstva sa všetko zjaví z celkom inej perspektívy. Mimoriadne silné dielo bolo preložené do viac ako tridsiatich jazykov, Veľký zošit bol sfilmovaný a získal Veľkú cenu Krištáľový glóbus na MMF Karlove Vary, Divadlo Andreja Bagara v marci 2016 uvádza dramatizáciu Veľkého zošita. Kompletná trilógia v preklade Andrei Černákovej vychádza na Slovensku prvýkrát vo vydavateľstve Arforum....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289638/velky-zosit-d-kaz-tretie-klamstvo-RkZ-289638.jpg 4.720

Le grand cahier, La preuve, Le trosième mensonge

Vydáno:, Artforum

deirdre
28.09.2017

Tak som sa konečne dostala k pokračovaniu Veľkého zošita. Samozrejme, prečítala som ho znova, a napriek odrádzajúcim slovám tetušiek v knižnici, pustila som sa bez akejkoľvek pauzy do ďalších častí. Áno, je to iné, celkom iné, ale pre mňa ako celok, veľmi silné dielo. Už nejaký čas si knihy do svojej knižnice starostlivo vyberám, a presne táto je jedna z tých, ktoré v nej proste musím mať.

eLeR
19.08.2017

Veľký zošit: Dvaja chlapci. Dvojčatá. Vojna. Mama ich neuživí. Zanesie ich k babke. Na dedinu. Všetci ju volajú bosorka. Ona ich sukini synovia. Keď nepracujú nedá im jesť. Pracujú. Aj navyše. Vykonávajú rôzne cvičenia. Cvičenie nehybnosti. Cvičenie bolesti. Učia sa byť slepí. Hluchí. Učia sa zabíjať. Píšu všetko do veľkého zošita. ... Život u babky, ale hlavne vojna chlapcov zmenila na bezcitných. Príliš rýchlo dospeli. Ja osobne si ale myslím, že v hlavičkách to nemali v poriadku už keď prišli k babke. Agota nás šokuje spôsobom vyrozprávania príbehu, drsnosťou a strohosťou viet. Číta sa to veľmi ľahko, človek má potrebu vedieť, kde to všetko speje.
Dôkaz: V tejto časti vlastne sledujeme život jedného z chlapcov ako mladého, dospelého muža. Vzhľadom ku tomu, aký bol v detstve a čo prežil, je jeho život celkom obyčajný, akoby sa to na ňom extra nepodpísalo. Lenže do jeho života vstúpia zaujímaví ľudia, ktorí prežili a aj prežívajú zaujímavé životy ... takže žiadna nuda a číta sa to tiež dobre. A tie posledné vety? ... Agota je veľká beťárka.
Tretie klamstvo: Raz sledujeme príbeh Lucasa, inokedy Clausa a človek nevie kde mu hlava stojí. V tretej časti to tá Agota tak zamotala a domotala a klamala, a potom klamstvo vyvracala, že som absolútne stratila niť, a smutné na tom je, že mi to vlastne bolo jedno ... čo je pravda a čo je výmysel ... čítala som to totiž už len zo zotrvačnosti.
V každom prípade knihu odporúčam, môže sa vám páčiť. Som zvedavá na sfilmovanú prvú časť.

adorjas
18.04.2017

Surové, naturalistické, a nakoniec, čo bola pravda a čo nie?! Doporučujem!

jankasimka
31.01.2017

Kniha je jedinečná použitým jazykom. Veľmi rýchlo si postavy získajú záujem a pozornosť. Pozoruhodné je nielen ich správanie ale aj to, že na prvý pohľad veci, ktoré by ste nerobili vám prídu prirodzené aj keď sú nepríjemné. Jednoduchosť života v dobe. Naturalistická a podľa mňa geniálna. Postavy sa krásne objavujú, odhaľujú a vytvárajú sa charaktery. Balans medzi klamstvom a pravdou bol výborným osviežením. Kniha donúti zamyslieť sa, uvažovať a porovnávať (aj s dneškom). Číta sa naozaj skvele. Krátke vety, rýchly spád a udalosti, ktoré sa vďaka štýlu písania zdajú akési prirodzené aj keď nie sú práve v medziach toho čo by sa dalo nazvať ,,dnes normálne". Odporúčam.

Salonka
23.09.2016

Musím povedať, že anotácia k tejto trilógii neklame, predovšetkým čo sa týka úsečného jazyka, neurčitosti existencie postáv a nevyspytateľnosti deja. Prvá časť sa mi páčila asi najviac (okrem občasných výjavov v štýle knihy Pomaľované vtáča, čo fakt nemusím) – britké vety, surový dej – prečítala som ju expresne rýchlo. Druhá a tretia časť boli trochu iné, pre mňa už nie také „typické“, skôr pripomínali melodramatický príbeh, ktorý by mohol byť zaradený k tým menej výrazným... tu sa ale veci začínajú naozaj... vysvetľovať? ba nie, zamotávať! až tak, že čitateľ z toho všetkého môže mať hlavu v smútku. Summa summarum si však myslím, že sa v deji dá zorientovať (alebo prikloniť sa k tomu či tomu), navyše nie je nutné snažiť sa otrocky odlišovať skutočnosť a fikciu, dôležitý je dojem, aký rozprávanie vyvolá a zanechá... pričom zmätok dominuje. :-) Spomeniem ešte spotvorené podoby lásky; vojnu ako príčinný živel, odohrávajúcu sa na pozadí a ovplyvňujúcu životy civilistov; nešťastné dieťa, s ktorým sa osud kruto zahral a ktoré si nemôže dovoliť byť dieťaťom. Tak celkovo zaujme psychológia postáv, tie spoznávame výlučne prostredníctvom dialógov a ich konania. Autorka len dokumentuje a podnecuje k premýšľaniu, nič nezdôvodňuje ani nevysvetľuje, všetko necháva na čitateľovi, nech sa sám dovtípi... a dopátra... a... a nech nezabudnem – vydavateľstvu Artforum patrí veľká pochvala za podarené vydanie tejto knihy. :-)

Interesantné čítanie s trpkou chuťou, ktorú si človek zapamätá, no žeby som bola ktovieako unesená, to zas nie. Ľahký nadpriemer, slabšie štyri.

Gracian1964
16.08.2016

Najprv som si prečítal samostatne prvú časť, Veľký zošit a bol som nadšený. Až neskôr som sa dostal ku kompletu a z mojho nadšenia nič neubudlo. Autorka klame telom. Pekne ma zamotala, zmiatla a pohrala sa so mnou. Skvelé. Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Občas ani na druhý, hehe...

čika
24.06.2016

zhltnute na /takmer/ jediny tah. som rada, ze som sa dostala az k celej trilogii, velky zosit mi bol odporucany uz davno, ale hoci by ma urcite zaujal, tazko by vyvolal taku emociu ako po dokaze a konecne i tretieho klamstva. co ocenujem na artforackom vydani, je i velmi pekna graficka uprava, vratane obalky a tesi ma i vydareny preklad.

Agota Kristof

Agota Kristof