O psaní: Memoáry o řemesle

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí." Stephen King...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1144/big_o-psani-memoary-o-remesle-8Rd-1144.jpg 4.4806
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, O literatuře

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

On Writing: A Memoir of the Craft, 2000


více info...
Nahrávám...

Komentáře (161)

Kniha O psaní: Memoáry o řemesle

momo01
29. března

Líbil se mi nenucený, konverzační tón, kterým se s námi King dělí o svůj život před i po svém prvním úspěchu. A nebojí se ukázat to dobré i to špatné. Po pravdě řečeno, o něco víc se mi líbila vzpomínková část, ale i části, které jsou návodem k umění psát, mě bavily. A stejně s kapp66 jsou pro mě návodem na čtení.

Kryštofka
06. března

Obdivuji Kingův otevřený styl psaní. Jako by to bylo jen pro mě, jako by se svěřoval jen mně. Jeho dětství je nejspíš klíčem k mimořádné citlivosti. Považuji ho za skvělého vypravěče, nicméně temnota obsažená v jeho knihách mě děsí natolik, že většinu z nich nedokážu přečíst.
Tahle ale byla přesně pro mě.


freejazz
01. ledna

keby King nenapísal nič iné, táto kniha vydá za všetky. lenže je pravda, že keby nenapísal všetky tie iné knihy, nenapísal by ani túto.
tak, ako som bol príjemne potešený pri prvom čítaní, neopúšťala ma radosť ani pri tomto čítaní.
a jedna rada, ktorá určite sedí - treba písať denne, sústavne, bez prestávok a sviatkov. aspoň tých 1000 slov. povedal som si, že nič nestratím, keď to vyskúšam. a zaseknutý príbeh sa zasa rozbehol. tak dúfam, že mi to vydrží:)
skutočne potrebná kniha pre všetkých písavcov. a lepšia než všetky „kurzy tvůrčího psaní“.

Bratt
25.12.2022

O životě, o práci a o setkání se smrtkou. Ať už ke knize přistoupíte s tím, že se chcete naučit řemeslu psaní, nebo se chcete dozvědět něco nového o vašem oblíbeném spisovateli, nebudete zklamaní. Opravdu stojí za přečtení. Proč tedy nedávám plný počet hvězd? To je způsobené příslibem krátkosti, který je učiněn na začátku knihy. Osobně si myslím, že některé myšlenky šly zestručnit a jiné by zasloužily více prostoru.

Delphín
26.11.2022

Neuvěřitelně poučné, ale i silné čtení.

jefff
17.10.2022

Skvělá kniha, která poodkryje podhoubí mistrova umu. Část se životopisem je hodně stručná a jsou to spíš nahodilé vzpomínky, které Kinga formovaly, ale nějaký informačně hodnotný obsah tu nenajdeme. Ještě zajímavější je část druhá týkající se rad ohledně psaní. King tu vysvětluje směry a tendence, které fungují. Pro toho, kdo psát ani neuvažuje tu jsou velice zábavná pozadí psaní jednotlivých románů. Jaké své knihy má King rád, jaké nikoliv, co pro něj bylo složité napsat nebo co stihl za týden. Další poutavá část zahrnuje popsání jeho rekonvalescence a samotné srážky s vozem v roce 1999, kdy právě tuto knihu psal. Po přečtení vám bude připadat King bližší, lidštější, než jen jako věhlasný autor. Fakt dobrá kniha. Paradoxně jedna z jeho nejlepších.

MM_Master
30.08.2022

Som nadšeným čitateľom diel amerického spisovateľa Stephena Kinga. Vlastním kompletnú kolekciu jeho kníh. Väčšinu z nich som prečítal viacero krát. Už dlhé roky trpím chronickou kingomániou. S pôžitkom by som prelúskal hoc aj zoznam položiek, ktoré si maestro napísal na lístok, keď išiel na nákup do Wallmartu. Takže jeho rozprava o tom ako sa dostal ku písaniu, ako píše a čo tomu predchádzalo bolo pre mňa niečo fascinujúce.

havranice
10.06.2022

Moje první setkání s Kingem. Kniha je to velmi čtivá - jak autobiografická část, tak část o tom, jak psát. I když mou ambicí není sama něco napsat, bavilo mě nahlédnout tomuto řemeslu pod pokličku, bavily mě autorovy rady, co a jak v textu funguje, co nefunguje, a proč. Píše velmi otevřeně, autenticky, upřímně, a tedy ani ne nabubřele, ani s falešnou skromností. Je z toho cítít, kým je a z čeho jeho psaní vyvěrá. Trochu mě mrzelo, že se jeho život neobešel bez závislosti na drogách, a že různé knihy pocházejí z tohoto období. Ani mi nepřišlo, že by dlouhé období závislosti bylo nějak vysvětleno či více zreflektováno, to mě mírně zklamalo.

1 ...