O psaní - Memoáry o řemesle

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí." Stephen King...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1144/big_o-psani-memoary-o-remesle-8Rd-1144.jpg 4.4711
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, O literatuře

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

On Writing - A Memoir of the Craft, 2000


více info...
Nahrávám...

Komentáře (150)

Kniha O psaní - Memoáry o řemesle

kap66
01. listopadu

Důvod, proč to číst: Kingova „učebnice“ tvůrčího psaní je nejen poučná (ano, to se předpokládá), ale hlavně vtipná, napínavá a čtivá stejně jako – no, cokoliv jiného od něho. Mě bavily obě části a obě mi připadaly stejně důležité: psaní je určeno vším prožitým + ujasněností, jak to pojmout. Není to žádný závazný návod, ale očividně funguje. Mně, člověku bez spisovatelského talentu i ambicí, skvěle slouží jako UČEBNICE ČTENÍ. U několika knížek přečtených v poslední době jsem si díky ní přesně pojmenovala důvody, proč mě štvaly.
Drobnost pro pobavení: četla jsem e-knihu, která se s anglickými vlastními jmény vypořádala svérázně: že se z Hazel stalo sloveso Házel, dobrá. Ale že jméno Bruce bylo nahrazeno něčím tak málo používaným, jako je přechodník Bruče, to mě pobavilo hodně.
Takže: jsouc žena, nemohu bohužel napsat: „Četl jsem Kingovo O psaní, celou dobu si spokojeně bruče pod vousy.“ Ale platilo by to stoprocentně.

Roubas
22. října

Nejsem jeden ze zarytých fanoušků, četl jsem od Kinga pár knížek. Ale tahle má něco do sebe. První, biografickou část jsem si užil asi nejvíc. Je tam krásně řečeno, že úspěch neroste na stromě a pokud jo, tak kurevsky vysoko a musíte za ním lézt pěkně dlouho. Rady ohledně procesu psaní, nebo samotné výstavby textu, jsou jednoduché, věcné a dají se skvěle aplikovat. Hlavně dokážou jakýkoliv text vytáhnout o úroveň výše.
Útlá, ale obsahově velká knížka pro všechny fanoušky Kinga, nebo pro všechny, co někdy sedli k počítači, nebo k bloku a zkoušeli naškrábat něco vlastního.


Brooksie
18. října

Veľmi zaujímavé čítanie. Prvá polovica je Kingov stručne podaný životopis a zopár inšpiratívnych historiek z jeho detstva, dospievania či dospelého života. Polovica druhá je zase návod ako napísať dobrú knihu, nejaké tipy k obsahu, štýlu atď. Nijak zásadná kniha, ale King má dar slova, takže aj náučná literatúra je v jeho podaní nesmierne pútavá.

kleozpatra
16. října

Fajn kniha, jen trochu rozeběhlá několika směry. Kus života, něco rad jak psát a závěr, jak S. Kinga porazilo auto a co to stálo úsilí znovu se sebrat. I přes pár dobrých doporučení si myslím, že z jeho knih to lze jaksi líp pochopit - jak se může psát. Taky mi přijde zvláštní, že Harper Lee je tu coby muž - copak překladatel nezná paní Harper Lee a její knihu Jako zabít ptáčka? A spoustu dalších nových názvů knih, které známe pod jinými. Ale možná je to jen můj osobní problém.

Adze
23. září

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho...“

Přesně takto by se dala shrnout myšlenka celé knihy. Pravda, mou první přečtenou knihou, kterou bych se chtěl pochlubit je trochu netradiční kniha o tom, jak se vlastně taková kniha píše - něco jako film o filmu.

Upozorňuji však, že kniha není doslovným návodem, jak knihy psát, ale pouze pomůckou, která by měla spisovateli začátečníkovi ulehčit začátek psaní.

První část knihy sleduje život Stephena Kinga - mládí a dospívání, druhá část se již zabývá tématem psaní.

Knihu nemůžu hodnotit špatně, neboť obsahovala důležité rady začínajícímu spisovateli či spisovatelce a obsahovala (viz výše) autorovo curriculum vitae o kterém jsem věděl jen pramálo.

To nejdůležitější, co jsem si však z této knihy odnesl, byla věta: „Kdo chce být dobrým spisovatelem musí hodně číst a hodně psát.“

lisak11
06. září

Skvělá příručka pro nás, co začínáme psát.

Jellus
01. srpna

Dam 5 hvezd... Protoze:
-Casti s autobiografii se mi libi
-Navod, jak lepe psat asi nevyuziji, ale nekdo jako King asi vi, co pise, jak se pise

MamaKnihomolka
30. května

Kniha o psaní od samotného mistra v oboru byla pocta číst. Nejen proto, že jsem sama napsala knihu, (která doufám, že vyjde) ale i proto, že mě zajímalo jak on vlastně tvoří.
.
První část je o tom jak se ke psaní sám King dostal a na co si ve spojení s psaním vzpomíná, což pro mě částečně bylo opáčko, protože z jeho mládí jsem hodně věděla už z knihy Život a dílo krále hororu, ale nevadilo mi to. Další část je o gramatice a jak ji chytře využívat v textu. Líbily se mi příklady na větách a polopatické vysvětlení autora proč a jak. Část o samotném psaní není pro povahy, které si berou vše moc osobně nebo se urážejí. Autor je totiž hodně upřímný a píše to tak jako to je. Já osobně tohle miluju a mám ráda když se mnou lidé jednají na rovinu, takže já si to užívala. A poslední část je o tragédii, která ho během psaní této knihy postihla. Nehoda, při které stál na prahu smrti. V celé knize King ukazuje příklady na textech různých autorů a na jejich knihy odkazuje.
.
Hodně věcí si vezmu k srdci.

1 ...