Kvantová noc

Každý člověk balancuje na tenké hranici dobra a zla. Každý je schopen ji překročit… Dá se však tento krok předpokládat? Odvrátit? Nebo obrátit? A může v tom klíčovou roli sehrát kvantová fyzika? Odpovědi nabízí mistrovský filozofický psychothriller Kvantová noc. Experimentální psycholog Jim Marchuk pracuje na vývoji metody, která má spolehlivě odhalit psychopaty skrývající se ve společnosti. Pak však zcela náhodou zjistí, že mu z paměti zmizel půl rok života před dvaceti lety – a že to byl půl rok temný a klíčový. Kontaktuje proto Kaylu Huronovou, svou tehdejší přítelkyni, která se věnuje výzkumu lidského vědomí. A která učinila zásadní objev, jenž může lidstvo navždy zbavit chuti dopouštět se násilí… nebo ho naopak definitivně uvrhnout do temnoty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333250/kvantova-noc-Oyq-333250.jpg 3.7122
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Quantum Night, 2016

Kniha Kvantová noc

TeaPeter
03.09.2020

První polovina, možná i dvě třetiny knihy byly velmi zajímavé. Ale pak se to nějak začalo zamotávat. Když se objevila teze o skupinách (a nesnesitelně snadném a vlastně deterministickém přecházení mezi nimi), tak jsem zpozorněl. U postav jsem rozpoznal jakýsi meziskupinový rasismus. To asi není dobře, říkal jsem si. A dále postavy z jedné skupiny, která se považovala za "lepší" (snad se to tak dá říci), se cítily oprávněny rozhodovat o tom, co je pro koho lepší. Trochu totalitní, že? Nebo spasitelský blud? A začaly to naplňovat. Takže v závěru to vypadalo, že "psychopatem" je vlastně skoro každý, jen je každý vyšinutý jinak. Konec pak vyzněl do prázdna. Možná i sám autor pochopil, že se zamotal a neví, jak z toho ven.

baroo
12.08.2020

Rozjíždí se to hezky. Fyzika, biologie, filozofie - mám ráda kombinaci vědy a beletrie. ALE - v půlce se to bohužel mění v chaos a autor to bohužel moc překombinoval. Docela zklamání.

JanaK00
07.07.2020

Kniha byla pro mě zajímavá, vede k zamyšlení. Četla se mi velice dobře. Některé zvraty mě opravdu bavily. Přesto jsem malinko čekala větší provázanost nebo vysvětlení některých slepých uliček/stop. Mezi žánr sci-fi bych knihu opravdu neřadila a jestli jde opravdu o horor, také trochu pochybuji. Přesto doporučuji jako oddychovou četbu.

Rav3n
30.04.2020

Téma mne opravdu hodně zajímá, čili jsem bez odkladu dočetla. Ovšem celkový dojem je neslaná nemastná aneb neurazí nepotěší. Druhá polovina je chaotická a nepřehledná, přičemž zároveň je i neskonale nudná.
AVŠAK!!! Ta myšlenka možné existence kvantových skupin, mne asi jen tak neopustí! A za to 3⭐️

Gweny
07.02.2020

Sci-fi, které se zakládá na vědeckých poznatcích a dává dohromady mnoho z filosofických i fyzikálních teorií. Přesně o tom je Kvantová noc. Na pozadí tohoto románu se odehrává působivé drama. Světu zbývá pár hodin do jeho konce a záleží jen na rozhodnutí 3 lidí, zda lidstvo přežije nebo ne.
Musím říci, že místy jsem měla opravdu problém chápat ty části knihy, které se týkaly vědy. Naštěstí jich ale nebylo tolik a ke konci už jsem si na používaný jazyk poměrně zvykla. Ovšem já a fyzika jsme nikdy nebyly kamarádky a asi to tak zůstane i nadále. Nicméně i tak mě tahle kniha tak nějak přivedla k tomu, abych si o některých věcech vyhledala něco víc... Takže jsem si přečetla něco o Chalmersovi, o mikrosakadach apod.
Sawyer píše opravdu poutavě a nevadilo by mi, kdyby příběh trochu víc prodloužil a mnohé z problémů prohloubil. Nemůžu říct, že bych se u knihy nudila, ale ten konec mi přišel až příliš uspěchaný. Jako kdyby už už chtěl mít dopsáno a tak na posledních pár stránkách vše ukončil a měl klid.
Oceňuji ale to, že nám na konci předložil v podstatě zdroje informací, které mu byly nápomocné při psaní románu. S tím jsem se zatím snad ještě nesetkala. A zase mám nad čím přemýšlet a myslím, že si budu chtít sama přečíst něco o těch, o kterých se Sawyer zmiňuje jako o vědcích, filosofech apod.

FireOfFilth
03.12.2019

Musím říct, že tato kniha ve člověku určitě nechá spoustu věci k zamyšlení. Kniha je okrajově sci-fi, ale hlavně se jedná o psychologickou hru, která je popsána opravdu čtivě a poutavě. Celkově se čtenář určitě dozví věcí z okruhu psychologie, rozdělení jedinců na tři skupiny a další informace.
Příběh jako takový se točí kolem pár postav, ve výsledku se děj rozroste do globálního rozsahu, což mi bohužel tolik nesedlo.
Ve výsledku mě kniha bavila, ale bohužel mně nedostala žádných wow efektem či nějakou zásadní událostí.
Ale co se mi hodně líbilo je tato část:

"Víš, Jime, máme právo to udělat? Hráli bychom si na boha."
Naklonil jsem se dopředu. "Role boha už je dost dlouho neobsazená," odpověděl jsem. "Je nejvyšší čas, aby se jí někdo ujal."

Celkové hodnocení 60%

SmallLucia
08.07.2019

Takhle chytlavou a zajímavou knihu jsem už v rukou dlouho nedržela. Začátek byl skvělý, všechny informace jsou na vás doslova vychrleny a vy máte pocit, že prostě musíte číst dál. V průběhu knihy se děj trochu zklidní a konec? Ten mě opravdu překvapil. V dobrém slova smyslu.
Způsob vyprávění mi vyhovoval a určitě někdy v budoucnu sáhnu po knihách od stejného autora.

ludek.n
10.06.2019

Promo z obálky, které praví „Svět ovládaný psychopaty může zachránit jen šílený nápad…“ je skutečně trefné a o šílených a geniálních nápadech je celá kniha. Sawyer mistrně fabuluje nad Chalmersovými filozofickými koncepty lidské zombie a Penroseho kvantově mechanickou povahou vědomí, aby z nich upředl skutečně působivý, barvitý a nudě na hony vzdálený příběh o hledání ztracených vzpomínek a nadějí v největší dobro pro co největší počet lidí. Utilitarismus, myšlenkové experimenty, psychopatie, sociopatie, etika a svobodná vůle člověka, to je jen několik témat, které autor zahrnul do své společenské vize, kterou nám v Kvantové noci představuje. Vyprávění má tempo a švih, takže běží rychle a hladce jak na pohyblivém pásu v montážní robotické hale. Samořídící automaty přidávají jednu komponentu za druhou, příběh košatí, rozvíjí se a sem tam i trochu zakličkuje, abychom nezpohodlněli. Čtenář je stále v očekávání, kam se to celé posune a pak v pravou chvíli, ani brzo ani pozdě, tu máme smysluplný konec. Je to dobrý příběh, fantaskní, přemýšlivý a originální…

sociologie psychologické romány psychopatologie věda

Robert J. Sawyer
kanadská, 1960