Svět podle Prota / Na světelném paprsku

Svět podle Prota / Na světelném paprsku https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3499/bmid_svet-podle-prota-na-svetelnem-paprs-iKV-3499.jpg 5 426 88

Manhattanský psychiatrický ústav přijme pacienta s vcelku banální diagnózou – tvrdí o sobě, že je mimozemšťan jménem Prot, návštěvník z planety K-PAX, vzdálené od Země pár tisíc světelných let. Jeho několikatýdenní pobyt v místní ozdravovně lidských hlav a duší však od základu změní život většiny tamních obyvatel i zaměstnanců – včetně vyšetřujícího lékaře, který se rozhodne celý případ podrobně zaznamenat. Prot se totiž nechová ani jako šílenec (ač trpí bludy), ani jako učený idiot (jeho znalosti vesmíru daleko přesahují vědomosti všech pozemských astronomů) a ani vyšinutě: podoben spíše šašku, jemuž je vše dovoleno, pronáší někdy s laskavým humorem, jindy s nemilosrdnou ironií své postřehy a názory o naší planetě a bytostech na ní žijících – zejména pak o těch, kteří sami sebe nazývají pány tvorstva. V kontrastu s tímto světem pak nadšeně popisuje harmonický život na K-PAXu, bez válek a náboženství, bez vražd páchaných na komkoli, bez pracovních povinností, ale i bez emocí. Právě toto idylické líčení a také několik drobných signálů v chování onoho prazvláštního a nezařaditelného blázna, který s oblibou komunikuje se zvířaty a s úspěchem léčí své spolubydlící, přesto naznačují, že jeho minulost skrývá nejedno až nelidsky kruté a nesnesitelně bolestné tajemství. Postupné odhalování jeho totožnosti – přerušené Protovou pětiletou nepřítomností – umožní čtenáři nahlédnout do nejedné pokřivené mysli nenormálních lidí, zmučené často tzv. normálními jedinci, a přinutí jej mimo jiné i zapřemýšlet, kde všude ve svém vývoji, úvahách a konání udělalo lidstvo, řítící se do globálních ekologických i jiných katastrof, chybu...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

K-PAX / On a Beam of Light , 2008

Šnek86
Šnek86
24.11.2023 5 z 5

Záhadná tajemství lidského mozku a toho co se v něm skrývá.Pokud jste zrovna psychiatrickým pacientem.Neméně záhadná postava prota, kde stále zůstávají pochyby, jestli byl opravdu jen jednou z vícečetných osobností v Robově těle, nebo skutečným návštěvníkem z planety K-PAX.Fajn čtení, po kterém si asi opět připomenu i skvělý film s Kevinem Spacym a Jeffem Bridgesem.

Tano
Tano
14.04.2023 4 z 5

Pro mě strašně jednoduše velice čtivá kniha. Příběh nemá vlastně žádné hluché místo, stále pokračuje dál. Trochu nekomfortní je hlavní problém Roba, ke kterému se s doktorem propracovávají, ale všechno nemůže být jen milé a růžové. Za mě ideální kniha do mhd, členění po "sezeních" mi tak akorát vyhovovalo na kratší úseky čtení, kdy jsem se vždycky něco dozvěděla a zároveň jsem nebyla přerušena uprostřed kapitoly, od které se nejde odtrhnout :) Určitě jsem ráda, že jsem knihu četla.

Leonora
Leonora
10.12.2022 4 z 5

Zajímavá ukázka procesu léčby zabedněnosti jednoho psychiatra. Jsem ráda, že jsem po filmu věnovala čas i knize, protože se tam leccos vysvětluje daleko komplexněji, než v časem omezeném filmu. V druhé části mi vadil mírný zmatek ve vedlejších postavách a jejich odfláknutí. Hlavně teda u Harryho a Paula. Z psychologického hlediska samozřejmě chápu, že nimrat se v nich by bylo pro léčbu spíš nevhodné, z hlediska literárního mě to ale trochu otrávilo.
E-kniha je bohužel dost mizerně textově zpracovaná.

slunicko1958
slunicko1958
19.10.2022 4 z 5

Zpočátku jsem byla z knížky docela nešťastná. Skoro vůbec vesmírným úkazům a teoriím nerozumím a protovo líčení života na jeho planetě mi až příliš připomínalo žvásty, kterými nás ve škole "krmili" soudruzi, když popisovali, jak bude vypadat komunistická společnost.
Naštěstí jsem se s přibývajícími stránkami začala dozvídat o trápení pacientů MPÚ i ostatních lidí a to mě zaujalo mnohem více. Přesto jsem některé situace nepřijala jako důvěryhodné, ale přehánět se v beletrických dílech smí.
Souhlasím, že v knížce najdete mnoho námětů k zamyšlení.

Miliarda
Miliarda
23.12.2021 5 z 5

Jeden z mála případů, kdy film i kniha dosahují obdobných kvalit. Intelektuálně konverzační drama s prvky scifi je ve své knižní podobě skutečně mistrovským dílem. Nejen, že nutí čtenáře oblíbit si ústřední dvojici doktora Brewera a mimozemského návštěvníka prota, ale nabízí pestrou škálu vedlejších postav, kdy každá z nich je velmi specifická, poznamenaná nejrůznějšími traumaty a čtenář si tak chtě nechtě vypěstuje náklonnost i k nim. Vyjma pestré palety postav nabízí kniha řadu témat zabývajících se největšími prohřešky současné společnosti, jakož i dramatický příběh Roberta Portera, jednoho z protových "alter eg". Shrnuto, podtrženo, kniha není určena úzké skupině čtenářů, ale každý si v ní může najít to "své", což jí činí natolik specifickou, že se dá doporučit takřka všem.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
04.10.2021 3 z 5

Přečetla jsem první příběh a připadal mi tak nějak vnitřně odbytý, hodně zkratek, schémat a mávnutí kouzelnou hůlkou. Trochu jako v detektivkách, když autora doopravdy zajímá jen ústřední logická hádanka. Tady mi přišlo, že autor nám chce hlavně sdělit své mínění o společnosti, a postavy a děje v knize existují jen za tím účelem a do té míry, "aby mu to vycházelo". Jenže věci nezačnou fungovat jen proto, že to někdo napíše na papír. Ať už jde o světelné meče, nebo o uzdravování lidských bytostí, potažmo lidstva vůbec.
V mnoha zdrojích se přirovnávalo k Oliveru Sacksovi, ale z mého čtenářského pohledu jsou to nebe a dudy. Dr. Sacks strávil život doprovázením těžce trpících lidí a z jeho textů mi vyzařuje empatie i velká pokora před lidskou duší. Právě proto jsou jeho slova hodna slyšení. Kdežto dr. Brewer nabízí, zdá se mi, jen to své mínění.

Hodně mě překvapilo datum napsání knihy, myslela bych, že je o mnoho starší, z dob, kdy ještě nepanovalo povědomí o teorii attachmentu nebo sociálních experimentech v totalitních státech.

jitka7047
jitka7047
16.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Trochu naděje do psychiatrické léčebny.....trochu naděje, že K-Pax opravdu existuje, a že prot opravdu přicestoval na světelném paprsku a není jen o obycejnym pacientem se schyzou... Já tomu vlastně uvěřit chtěla taky. A věřila...tak nějak, až do 2. části knihy, kde se skutečnost tak nějak více a více vyjevuje na povrch. Krásný film na námět moc hezké knihy.

Arkagas
Arkagas
25.07.2021 5 z 5

(SPOILER) K-pax je jeden z mých nejmilovanějších filmů, u kterého budu brečet do konce života - kdo neviděl, nechť si pustí. Když jsem zjistila, že Svět podle Prota je primárně knižní záležitost a má dokonce pokračování - protože tahle kniha obsahuje knihy dvě: Svět podle Prota (stejně jako stejnojmenný film) a druhá kniha: Na světelném paprsku srdce mi poskočilo neskutečně vysoko. V první knize stejně jako ve filmu sledujeme příběh Roba, který tvrdí, že nepochází z naší planety, ale přenesl se sem na světelném paprsku z K-Pax. Jeho vědomosti v oblasti astronomie a matematiky jsou geniální, jeho povídání o planetách též. Navíc má neskutečně citlivé oči a potřebuje sluneční brýle, které může sundat jen když je šero.. Dr.Brewer je přesvědčen, že Robert si prošel nějakým obrovsky traumatickým zážitkem, a dokáže se k němu dostat jen v hypnóze. V psychiatrickém ústavu ale Prot začíná léčit ostatní pacienty a někteří s ním prý odletí na K-pax. Dr.Brewer ale nakonec díky pomoci zistí, že Robertovi byla zavražděna manželka a dcera, kdy následně on dohonil a zabil jejich vraha. Poté se chtěl utopit a na pomoc mu přišel Prot. Léčba začíná být úspěšná, ale Protovi se blíží čas návratu na K-pax, který se nedá odložit a po jeho odchodu, u kterého jsou všichni přítomní zůstane na podlaze v katakonickém stavu ležet Robert, který takto zůstává na oddělení po dobu dalších 5 let, než se Prot zase vrátí. Po 5 letech se setkáváme s tím samým Protem, který společně s Harrym a Paulem (což jsou další osobnosti Roberta) pomáhají s léčbou Roba. Zdá se, že vše je úspěšné, i přesto, že na povrch vycházejí starší a bolavější události. Dr.Brewer začíná chápat, že Rob neměl jinou možnost, než se stát Protem, protože tíha jeho života je moc velká. I přesto všechno se ale daří, Rob se postupně objevuje čím dál víc a po několika letech léčby odchází žít se svou partnerkou Giselle a synem Genem mimo ústav.. Všichni mají za to, že Prot se už nevrátí... ale lidská duše je nevyzpytatelná..

Pavčule
Pavčule
20.05.2021 5 z 5

Miluju tenhle film . Knížka narozdíl od filmu ukazuje, co se dělo po "konci " což velmi oceňuju.

Acamar
Acamar
02.02.2021 4 z 5

Věřím, že takto podobně by mohla vypadat reálná zpráva o lidstvu očima návštěvníka vyspělé mimozemské civilizace, z kritického úhlu pohledu - co nefunguje, dělá se špatně, je hrozbou do budoucna...Taky věřím, že tímto způsobem by lidé reagovali na návštěvu podobného prota...
Je to čtivý, utopický příběh o ideální civilizaci (podle autorových představ) . Ale více než eticko-ekologický rozměr knihy na mne působilo vyprávění o obyvatelích psychiatrické léčebny, přiblížení různých psychických poruch a dojemná snaha lékaře Gena o porozumění a pomoc svým pacientům.

Arev122
Arev122
31.12.2020 5 z 5

Mě se román moc líbil, i když žádné dobrodružné sci-fi plné napětí to nebylo. Přesto jsem musela číst a číst. Je tam hodně myšlenek ,které i po přečtení knihy nutí k zamyšlení... a co kdyby na tom něco bylo.

frantisek0724
frantisek0724
25.12.2020 5 z 5

Krásný příběh, lepší zakončení roku s knížkou v ruce jsem si snad nemohl přát. Doporučuji. Film jsem viděl již před několika lety, ale kniha byla ještě lepší. A přesně, ten citát, kterým začíná svůj komentář předchozí uživatel, sedí jak... na hrnec.
"Stále se mi stává, že někdy v noci vyjdu ven a dívám se do nebe, někam k souhvězdí Lyry. A pořád si říkám, jestli..."

Toffee
Toffee
21.12.2020 5 z 5

"Stále se mi stává, že někdy v noci vyjdu ven a dívám se na nebe, někam k souhvězdí Lyry. A pořád si říkám, jestli..."
Svět podle Prota byl jedním z hodně mála filmů, u nichž jsem spěchala do kina na premiéru, a dodnes před očima vidím Kevina Spaceyho v tmavých brýlích a s úsměvem kočky Šklíby. Knižní zpracování mě nadchlo úplně stejně. Lidská mysl je neuvěřitelná a hranice mezi normálností a duševní chorobou může někdy záviset jen na úhlu pohledu a někdy stačí jen pozorně naslouchat druhým.
Bylo to krásné a laskavé čtení o unaveném psychiatrovi, traumatech a lidech s duševní chorobou, kteří jen chtějí být šťastní, i kdyby to znamenalo navždy odletět na paprsku.

"Většina z nás má hluboko v hlavě uzamčené cosi, co se snaží probourat ven. Jeden z mých někdejších učitelů kdysi poznamenal, že kdyby věda našla nějaký způsob, jakým by mozek mohl vypouštět páru, na světě (a rozhodně v nemocnicích) by bylo o mnoho méně duševních traumat. Duševnímu zdraví se naneštěstí věnuje tak pramálo pozornosti, dokonce i při pravidelných lékařských prohlídkách, že podobný cíl leží stále v nedohlednu."

rabor
rabor
04.10.2020 3 z 5

Planeta K-PAX, žádné války, peníze, rodiny, náboženství, státy ani organizace, žádné zabíjení zvířat, žádný sex, žádné ničení přírody, žádná práce a tak dál, prostě naivní idylka k zalknutí. Na K-PAXu múžete v klidu ležet pod stromem a jíst ovoce, no múžete nebo spíš musíte, protože nic moc jiného dělat nelze. Autor se nezmínil zda na K-PAXu rostou nějaké zajímavé odrúdy konopí, ale dalo by se to takňák předpokládat, jinak si nedokážu vysvětlit existenci inteligentního života na tak nudné planetě. Takže by mi občas nevadilo nastartovat svúj světelný paprsek a strávit tam víkend. Jenže co kdyby se taková turistika ujala ve velkém? Na K-PAXu nemají levnou pizzu a až vás chytne hulihlad je k dispozici jen ovoce. Jestli jste někdy na posezení sežrali kilo švestek, tak víte kam mířím. Při cestování nadsvětelnou rychlostí to v sobě fakt neudržíte, za každým světelným paprskem by vedla tlustá hnědá čára a K-PAX by se měnil v peklo. A to je jeden z dúvodú proč tyhle utopie nikdy nefungují. Je tedy Prot (hlavní hrdina tohoto příběhu) K-PAXan nebo jen blázen? Na filmovém zpracování se mi ze všeho nejvíc líbilo právě to, že tyto dvě možnosti pravdy jsou předkládány se skoro stejnou uvěřitelností (jen malinko vychýlené ke K-PAXu) a je tak na divákovi co si vybere, skoro jako nějaký skrytý test osobnosti. Jste snílek nebo realista? První část knihy za filmovým zpracováním trošku pokulhává, ale i tak je docela dobrá, jenže u druhé části jsem vnímal skutečně výrazný propad v kvalitě až jsem si říkal zda je možný, že to psal jeden člověk. Myslím, že jsem to dočetl jen díky tomu problému se švestkami, kvúli kterému jsem se nějakou dobu nemohl vzdalovat ze své svatyně a dojít si pro lepší knihu. Mír s vámi K-PAXané.

orson
orson
05.09.2020 5 z 5

Viděl jsem film a moc se mi líbil, kniha je také hodně dobrá. Člověk pořád neví, co si o tom myslet a to je na tom skvělé.

Terva
Terva
05.09.2020 5 z 5

Nedokážu nenávidět nikoho. Nenávidím jenom ty okovy,
kterými se lidi sami spoutávají. „Například náboženství“
Náboženství, rodinné závazky,
nutnost vydělávat si na živobytí,
prostě tohle všechno. Je to tak ubíjející......

To vám jednou přišel medvěd do baru. Vezme pistoli a všechno to tam vystřílí. Přijdou policajti a zatknou ho. Co je? Protestuje medvěd. Lidi nejsou na seznamu ohroženejch druhů!

Citát: Na téhle PLANETĚ se za duševně choré až moc často považují jednoduše ti, kdo myslí a chovají se jinak než většina. (Svět podle Prota)

Tohle jsou příběhy, které rozhodně stojí za přečtení. A nejenom za přečtení, je potřeba se nad nimi velmi hluboce zamyslet. Je v nich spoustu mouder a pravdy, pravdy, kterou podstatná část naší PLANETY ani nechce nazvat pravdou. Bojí se, co by se stalo se SVĚTEM bez peněz, které vlastně udržují celý tento systém na pokraji zhroucení. Nebýt peněz, máme se rozhodně lépe.

Citát: Měli byste se pokusit snížit svůj počet o pět šest miliard. (Na světelném paprsku)

Více mouder najdete v povídkách u této knihy a nebo zde:

namoki
namoki
26.08.2020 4 z 5

Moc pekny pribeh, clovek si porad rika, je to blazen, nebo co kdyby ne?... Druhy dil to hezky uzavrel. Doporucuji i film, Kevin Spacey byl vazne vyborny

Greenfingers
Greenfingers
08.08.2020 4 z 5

Tento emotivní příběh z prostředí psychiatrického ústavu je zajímavou sondou do "duše" psychicky narušeného člověka trpícího poruchou mnohočetné osobnosti. Ten správný říz však oboum novelám dodává dominantní Robovo "alter ego" - mimozemšťan ze vzdáleného vesmíru. Kdo by si neoblíbil charizmatického
prota cestujícího na světelném paprsku, vždy dobře naladěného, sršícího humorem a pronášejícího moudra, která rozhodně stojí alespoň za chvilku zamyšlení. Pak tady máme defilé různých " mimoňů", tentokráte přímo z planety Země. Jejich osudy, ačkoliv mnohdy pohnuté, jsou však pouze jakousi kulisou k celému příběhu. V jeho závěru autor poněkud "přitlačil na pilu, když nechal porodit muže nebo ukončil anabázi hlavního hrdiny happy-endem, který byl trochu "přitažen za vlasy".
Nechci zpochybňovat léčebné postupy ošetřujícího psychiatra, ale s tou hypnózou to dost přeháněl. No, nevím, nevím, zda je to až taková "brnkačka"
Autor nechává na čtenáři, aby si vybral, která z dvou nabízených verzí příběhu je pro něho přijatelnější. Jako skalní scifista proto volám" Prote, vrať se!"

marlowe
marlowe
08.07.2020 5 z 5

Film jsem znal už od jeho premiéry a tak jsem nějak nepovažoval za nutné přečíst si i knížku. Což byla chyba, protože zážitek z četby je mnohonásobně silnější – o čemž jsem se přesvědčil vzápětí, když jsem si znovu pustil Softleyho adaptaci - a byl najednou maličko zklamán (jenže tohle je nezáviděníhodný Popelčin úděl většiny filmových přepisů).
K tomu, abych charakterizoval Brewerův dvojromán, mnoho slov nepotřebuju: nádherný, vlídný, dojemný a hluboce lidský příběh. Tečka. Víc netřeba dodávat, protože vše podstatné (lépe a výstižněji) už řekli mnozí přede mnou.
100% a jedno navíc!

broskev28
broskev28
01.07.2020 5 z 5

Úžasná, zvláštní a navzdory planetě K-PAX velmi lidská kniha; těším se na film!
Jak s oblibou říká doktorka Goldfarbová: "Kdyby moje babička měla kolečka, byla by trakař."

zfilmováno psychiatrické léčebny psychologické romány

Část díla

Gene Brewer