Mluvící kámen

Mluvící kámen https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8230/bmid_mluvici-kamen-JCw-8230.jpg 4 80 8

Sbírka povídek, jež je vynikající ukázkou výborného vypravěčského talentu doktora Asimova.

Luigi1
01.12.2023 5 z 5

Zde se nezapře Asimovo vypravětské úmění

metrolog
24.01.2023 5 z 5

Opravdu skvělá sbírka té klasické staré dobré sci-fi v tom nejlepším smyslu. Za mne jednoznačně plný počet hvězdiček.

ludek.n
09.04.2020 4 z 5

Autor nesmrtelné Nadace, tří zákonů robotiky a spousty dalších literárních sci-fi skvostů - Isaac Asimov, je bezesporu také otcem a velkým propagátorem vědecko-fantastické detektivky. Opomineme-li jeho čtyřdílnou robotickou sérii, jež začala románem Ocelové jeskyně, pak právě sbírka povídek Mluvící kámen z brněnského nakladatelství AF167 toto prohlášení potvrzuje do puntíku. Samozřejmě výjimka se najde vždycky, takže i tady máme „Cožpak na jméně záleží?“, která se sice o vědu otírá, ale fantastická je jen ve významu superlativu. Pochopitelně jí to nic na kráse neubírá, na to je Asimov příliš zkušeným a erudovaným spisovatelem. Každopádně všechny povídky z této sbírky jsou skvěle vypointované, někdy až úsměvně jednoduché ve své podstatě, ale pokaždé trefně mířící přímo k jádru věci. Za favority bych vybral „Kulečníkovou kouli“ a „Ztroskotání u Vesty“.

MaxQ
30.09.2019 4 z 5

Rudolf Čechura napsal pro děti detektivky s Sherlockem Holmesem, kde hlavní roli hrála příroda a její úkazy či zvláštnosti. A na každý si vymyslel jeden případ. Tohle je to samé, akorát s vědou a vesmírem. V době, kdy tyto povídky vycházely, mohlo to působit nově a zvláštně, ale dnes už jsem z toho úplně nadšený nebyl. Naštěstí vše zachraňují poslední tři případy, které mají přesah mimo vědu a posouvají je o level výš.

deirdre
15.05.2018 5 z 5

Skvelá zbierka, Asimov bol proste génius!

Disease
05.02.2018 5 z 5

Sbírka povětšinou scifi detektivek, které fungují parádně hlavně díky Asimovovu stylu.

Phoenix16.cz
07.01.2013 5 z 5

Povídky v této sbírce jsou vesměs zdařilé, originální a nápadité. I když jsou všechny SF, některé se více blíží detektivnímu žánru, který Asimovovi také není neznámý. Některé povídky mají společnou jednu či více postav, jiné jsou naprosto samostatné.

Minas
21.07.2011 5 z 5

Vynikající sbírka povídek, která je zaměřena na sci-fi detektivky. Byl jsem mile překvapen, když jsem tuto knihu otevřel a rozhodl se ji přečíst. Výborné zápletky, vypravěčský um a závěry povídek ve mne zanechaly nesmazatelné dojmy :))