Rozšíření bitevního pole

Kultovní francouzský román z roku 1994, který Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky. Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho „citová výchova“ směřuje k otupělosti a znechucení, kde jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8123/rozsireni-bitevniho-pole-ljB-8123.jpg 3.7328
Vydáno, Mladá fronta

Extension du domaine de la lutte, 1994

Kniha Rozšíření bitevního pole

MarqueeMoon

Nie je to Houellebecqov najlepší román, ale myslím, že najbezútešnejší a najnihilistickejší je.

sachista
17.11.2020

Poprvé jsem se dostal k četbě románu slavného a pravděpodobně i značně kontroverzního francouzského spisovatele. Jedná se o depresivní čtení, nicméně prokazující vysoký intelekt, přehled a bolestné zkušenosti autora. Když jsem si přečetl, čím si prošel, není se čemu divit. Jedná se o volně plynoucí proud myšlenek a nudného, nezáživného a monotónního života jedince, jenž rezignoval na životní rozkoše. Každý intelektuál se v té knize musí aspoň trochu najít, protože když se zamyslí nad bytím, existencí a realitou dneška, má v mnohém Houllebecq pravdu. Na druhou stranu rezignace nemusí být jediným řešením. Poznámka na závěr - mrzelo mě jeho až odporné líčení Rouenu - v mém srdci zůstává zachována krásná vzpomínka na historické a zajímavé město spojené s Johankou z Arku a kachními specialitami.

BaolabB
26.08.2020

Jak bylo napsáno již pode mnou, moderní klasika a opravdu geniální dílo, ve kterém je vše, co od knihy chci.

JHvezda
18.06.2020

Houellebecqova prvotina je dnes už moderní klasikou. Přečetl jsem ji po letech znovu takřka na jeden zátah a baví mě na ní vše. Prolínání beletrie a filosofie, tragický tón viděný zároveň s nadhledem, bryskně charakterizované vedlejší postavy, skvěle odpozorovaná sterilita pracovního prostředí...

panjan
13.05.2020

Koukám již nějakou dobu do šedivého pole a svítí na mne " Napište komentář..." No, to bych napsal rád, ale marně sbírám myšlenky a hledám slova. Je to neutěšěný pohled na moderní společnost bez Boha, bez lásky beze smyslu. Nihilistická mozaika jednoho života k ničemu, pouhého postupného umírání. Nenabízí řešení, smysl...prostě Vás hodí do sraček a plav, nezbydou než otázky a zmatek. Proč to napsal? Je to s námi tak hrozné? Napadají mne podobné úvahy, ale odsouvám je stranou, protože pak by nešlo žít, je to normální?
Moc nevím co si o to mám myslet nicméně, vzhledem k tomu, že děj je vlastně žádný a atmosféra místy nesnesitelná, pak to musí být asi hodně dobře napsané, když se mi to velmi dobře četlo a v hlavě mi to nechalo sekanou....

eva9749
01.05.2020

Ke knize jsem se vrátila po pár letech, po druhém čtení si zde musím poznamenat, že mě v první polovině oslovoval cynismus hlavního hrdiny, závěr knihy mě však myšlenkově míjí.

Yorika
01.03.2020

Velká prázdnota. Zoufalá potřeba lásky. Neschopnost porozumět dnešnímu materialistickému světu. Myslím, že to tak podvědomě vnímá řada z nás.
Přesto jsem měla problém se začíst. Těšila jsem se, až knihu konečně dočtu. Autorův styl mi prostě nesedl.

Lukrecius.01
01.01.2020odpad!

Osobně nerozumím ani zastáncům, ani oponentům - protože oběma skupinám se knížka líbila či nelíbila na základě konkrétních záležitostí. Dle mého názoru neobsahuje knížka (mající mmch. bez doslovu v reálu jen 130 stran) zhola NIC.