dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Jedna z mála knih, které jsem prostě nebyla schopna dočíst. Pro mne nudné, jednotvárné vyprávění, ani k postavám jsem si nějak nebyla schopna najít vztah, připadaly mi s tím svým proflákaným životem odehrávajícím se v rozmezí chlast, cigára, sex, drogy, auta tak nějak prázdné. Možná v době vzniku čtenáře zaujala svou netradičností nebo před revolucí dojmem čehosi "mírně zakázaného", ale dnes mi připadala prostě jen rozvláčná...

01.01.2016 2 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Vtipné, chytré vyprávění s řadou trefných sarkastických postřehů o lidech i společnosti. Čte se opravdu výborně. Konec byl dosti šokující, alespoň pro mne.

27.12.2015 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Poměrně rozmanité povídky, zajímavé je umístění jedné z nich do Prahy. Četly se velmi dobře.

20.12.2015 4 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Oproti jiným Houellebeckovým knihám mi tato připadá depresivnější a chyběly mi zde i obvyklé humorné a satirické komentáře, celá kniha je jaksi vážnější. Vsuvky psané odborným stylem, obvykle působící jako takový zajímavý kontrast, byly v této knize místy až moc dlouhé. Nicméně konec byl zajímavý a překvapivý. Přesto trochu slabší než jeho jiné práce, alespoň podle mého názoru.

19.12.2015 4 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Třetí díl si udržuje úroveň druhého dílu, spousta vtipných hlášek, docela bohatý děj a sympatické postavy. Opravdu příjemná nenáročná oddechovka na pomezí fantasy a detektivky. Pokud další díly skutečně česky nevyjdou, bude to docela škoda.

09.12.2015 4 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Výborné povídky, krásně psané, velmi rozmanité, občas vtipné, občas dojemné. Téma plynutí času, stáří, přesto není pojato depresivně, ale s citlivým, laskavým nadhledem. Vede k zamyšlení nad tím, jak malichernými problémy se občas v životě zabýváme a jak pomíjivé nakonec bývají.

05.12.2015 5 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Podle mne lepší než první díl, vtipné, čtivé, napínavé.

28.11.2015 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Zvláštně psaná, jistým hekticky působícím stylem, ale přesto velmi čtivá kniha. Styl je dost podobný knize "Ani později, ani jinde", kde jsem ho považovala za záměr, ale možná je prostě charakteristický pro tuto autorku. Zajímavý příběh, udržel mne v napětí po celou dobu.

28.11.2015 4 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Kniha na mne nepůsobila nijak depresivně, i když hlavně v závěru o depresi pojednává. Líbily se mi výborné, trefné a vtipné ironické postřehy o lidech a společnosti jako takové. Závěr zůstal trochu otevřený a nebyl tak pesimistický, jak jsem očekávala a jak se podle gradace děje zdálo. Ve vložených "zvířecích fikcích" autor vtipně paroduje šroubovaný literární styl. Kniha se mi četla rychle a velmi dobře, Houellebecq opět nezklamal.

19.11.2015 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Docela vtipná fantasy detektivka, taková nenáročná oddechovka. Nejvíce se mi líbily ironické hlášky a postřehy hlavní hrdinky a osvěžující sarkasmus, s nímž je příběh psán. Ten nápad s účastí obětí na vyšetřování také není špatný a má potenciál. Naopak romantická linie příběhu mi připadala trochu podivná (taková vášeň k někomu, koho potkala jednou na chvíli v dětském věku???) a závěrečné vysvětlení Reyesovy totožnosti dost přitažené za vlasy, ale uvidíme, co se z toho ještě v dalších dílech vyvine.

17.11.2015 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Velmi působivá kniha, líbilo se mi prolínání obou osudů a schopnost autorky i stylem psaní vyjádřit nervozitu a pocit bezmoci hlavních hrdinů. Intenzitu příběhu ještě zesiluje to podvědomé očekávání, kdy a jak se oba příběhy protnou, a také omezený prostor pouhého jednoho dne, v němž se kniha odehrává. Moje první kniha od této autorky, ale určitě se poohlédnu po dalších.

14.11.2015 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Nevím, jak moc se na tom podílí překlad a skutečnost, že původní Milénium jsem četla už před několika lety, ale já osobně bych nepoznala, že se změnil autor. Myslím, že i stylem se podařilo na předchozí knihy navázat, i když by mne zajímalo, jak hodlal v příběhu pokračovat sám Larsson (myslím, že jsem někde četla, že měl již část dalšího dílu napsanou). Nicméně Dívku v pavoučí síti považuji za dobrý thriller, setkali jsme se s většinou známých postav, jejich chování odpovídá předchozím knihám, příběh byl napínavý a četl se dobře. Trochu nudné mi připadaly pasáže týkající se složitého prostředí tajných služeb a průmyslové špionáže, nejzajímavější byly části týkající se Lisbeth a autistického chlapce. Znovuobjevení Kamily napovídá, že nás čeká minimálně jeden další díl.

06.11.2015 4 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Hodně odlišné od Možnosti ostrova, ale i tato kniha se mi četla výborně a líbila se mi. Spíše společenský román s mnoha trefnými postřehy o současné společnosti a lidských slabostech a neřestech v poslední třetině trochu překvapivě přechází v napínavou detektivku. Pozoruhodné a nezvyklé je zapojení samotného autora do děje jako jedné z postav. Originální a čtivá kniha s řadou námětů k zamyšlení.

05.11.2015 4 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

První třetina knihy mi připomínala bajku a přes jistý naivní a zjednodušující idealismus mne docela zaujala. Postupně, jak autor přechází k úvahám ve stylu New Age, to byl stále méně můj šálek kávy...

25.10.2015 3 z 5

Vnitřní záležitosti Vnitřní záležitosti Connie Willis

Výborné povídky, hodně rozmanitá témata, zajímavá i originální, líbí se mi také autorčin humor. Na omezeném prostoru povídky dokáže autorka docílit toho, že se do hlavní postavy opravdu vžiju. Po skvělé Knize posledního soudu jsem i tentokrát nadšena a těším se na další knihu Connie Willis.

24.10.2015 5 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Typický Lincoln Rhyme se vším všudy. Četbu jsem si užila, rozuzlení mne překvapilo a ráda jsem se znovu setkala se starými známými postavami. Jen ta Lincolnova genialita je už místy až podezřelá, některé dedukce jsou už podle mého názoru za hranicí věrohodnosti. Což je myslím trochu škoda.

18.10.2015 4 z 5

Deníky Deníky Virginia Woolf

Tuhle knihu bych si určitě vychutnala lépe, kdybych měla načtena autorčina díla. Nicméně i tak je zajímavé sledovat tvůrčí proces a duševní zápasy pozoruhodné a inteligentní ženy. Trochu mi vadilo, že se neorientuji v některých postavách. Uvítala bych i více "osobních" než "spisovatelských" úvah. Velmi zajímavé jsou poslední kapitoly zahrnující příchod války z pohledu současníka, který nevěděl, jak vše dopadne.

18.10.2015 3 z 5

Je pozoruhodné, že přestože jsou hlavní postavy i styl Murakamiho knih tak podobné, pokaždé si četbu tolik užiju a vůbec se nenudím. I tento příběh byl napínavý a do poslední chvíle jsem byla zvědavá, jak dopadne. Obsahuje i řadu námětů k zamyšlení, jak už to u knih tohoto autora bývá.

08.10.2015 5 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Výborná detektivka, zatím nejlepší z cyklu o Rebecce. Napínavá, čtivá a až téměř do konce mi nebylo jasné, kdo je pachatelem. Líbilo se mi, jak se v knize prolíná minulost s přítomností. Tento cyklus detektivek měl výrazně vzestupný charakter.

29.09.2015 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je čtivě psaná a je jistě záslužné, pokud přitáhne pozornost k životu kvadruplegiků. Na druhou stranu je plná snad všech myslitelných žánrových klišé a příběh sám je velmi předvídatelný. Po první kapitole je prakticky jasné, jak se bude děj vyvíjet, a skutečně ničím nepřekvapí. Stejně tak postavy jako by vypadly z příručky o typizovaných charakterech pro pisatele červené knihovny. Jsou vesměs ploché a černobílé a měla jsem pocit, že už jsem snad každou z nich v některé telenovele potkala. Kapitoly psané z pohledu jiných postav by byly zajímavé, pokud by nebyly psány všechny stejným stylem jako ty z pohledu Louisy, takto jsem byla občas zmatená, kdo vlastně vypráví. Velmi mne překvapilo, když jsem se dočetla, kolik by mělo být Louise a Willovi let, zvláště Louisa se chová a uvažuje jako dívka maximálně dvacetiletá a ne jako 27letá žena, která navíc má za sebou dlouholetý partnerský vztah!! Dočetla jsem, ale znovu už bych se ke knize nevracela.

24.09.2015 3 z 5