dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Podle mne trochu lepší než první díl, ale pořád spíše průměrná detektivka. Četla se dobře, nicméně jsem opět měla trochu problém, s kým ve vesnici vlastně sympatizovat. Zkorumpovaná církev, machističtí muži ani přehnaně feministická, manipulativní farářka, neštítící se sem tam trochy vydírání, aby dosáhla svého, mi zrovna k srdci nepřirostli. Nicméně Rebecka si mne již trochu získala a její šéf Mans příjemně překvapil.

18.03.2015 3 z 5

Originální, napínavý a čtivý příběh, kniha je i moc hezky vizuálně provedená, nápad s "podivnými" fotografiemi je výborný. Není to žádný hrůzostrašný horor, spíše zajímavé fantasy s neobvyklým námětem. Určitě si přečtu i další díl.

10.03.2015 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Atmosféra nočního města je zde skvěle vykreslená, ta pocitová rozdílnost mezi dnem a nocí... Jak nám, pokud nespíme, může připadat noc dlouhá a co všechno se v ní může odehrát. Příběh se mi moc líbil, ale chybělo mi nějaké rozuzlení v příběhu Eri, případně vysvětlení jejího stavu, motivu "muže bez tváře" v televizi apod. Jinak to bylo velmi příjemné čtení.

07.03.2015 4 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Docela dobrá detektivka, dobře se čte, nicméně prostředí církevních společností a různých "náboženských blouznivců" není zrovna moje oblíbené. K Sanně jsem necítila žádné sympatie a opravdu se nedivím, že její rodiče chtěli získat děti do své péče, nechávat je s takto nevyrovnanou, nespolehlivou osobou mi přišlo jako vyložený hazard. Kromě Stavinga a těhotné policistky jsem prakticky nenašla další postavy, k nimž bych mohla cítit nějaké zvláštní sympatie. Další díl ale ještě zkusím.

01.03.2015 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Není to téma, které bych cíleně vyhledávala, ale tahle kniha je prostě velmi čtivá a i přes neveselý námět nepůsobí depresivně. Je napínavá, nemá hluchá ani zdlouhavá místa a čte se jedním dechem. Doporučuji.

22.02.2015 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Moje první kniha od Palahniuka. Myslím, že naplňuje představu postmoderny, hlavně v první polovině se objevují motivy jakési neukotvenosti, vnitřní prázdnoty člověka, který neví, kde najít něco. co by ho ještě vytrhlo ze stereotypu, snaží se přebít zážitky ještě silnějšími a absurdnějšími, chce se tak nějak "každodenně" bouřit proti všemu, postrádá nějaký cíl, ať už by měl být jakýkoliv... To ještě podtrhuje ten jaksi přerývaný, hektický styl psaní. Na druhou stranu jakmile vyjde najevo, že jde o člověka psychicky nemocného, tenhle motiv u mne tak nějak vyšuměl. Kniha nepříliš obsáhlá, kterou jsem neměla problém dočíst, některé dobré hlášky, ale znovu už ji asi číst nebudu.

19.02.2015 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Kratičká, ale velmi pěkná kniha, za hodinku jsem ji měla přečtenou a užila jsem si ji. Typická atmosféra Murakamiho knih, jisté napětí, jeho charakteristický styl psaní, který na mne působí jakýmsi uklidňujícím dojmem, i když zrovna popisuje věci znepokojivé. Určitě doporučuji každému, kdo má jeho knihy rád. Pěkná vnější úprava knihy a krásné ilustrace povyšují tuhle povídku na sběratelský kousek.

19.02.2015 5 z 5

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Celá ölandská trilogie je výborná a Mlýny osudu nejsou výjimkou. Napínavý příběh se zajímavými historickými reminiscencemi, čte se krásně a postavu Gerlofa jsem si opravdu oblíbila...

13.02.2015 5 z 5

Knihu jsem četla až po Staříkovi a musím přiznat, že zpočátku jsem byla zklamaná tím, jak jsou si obě knihy podobné stylem, typem postav, druhem humoru, zkrátka jako by autor vykrádal sám sebe nebo se snažil vytěžit co nejvíc z úspěchu Staříka. Během četby se mi ale kniha líbila čím dál víc a celkově u mne Staříka překonala. Vyprávění je svěží, postavy zábavné i sympatické a exkurzy do politiky a historie nejsou tak zdlouhavé. Celkově velmi povedená humoristická knížka!

08.02.2015 4 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Pozoruhodný počin a dobrý nápad s komiksovou formou, člověk se do příběhu opravdu vžije. Zajímavé je srovnání pojetí různých kreslířů. Kniha působí i jako celek vizuálně velmi dobře. Klidně by mohla obsahovat i více osudů. Uvítala bych i větší množství příběhů z 2. světové války.

06.02.2015 4 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Můj oblíbený námět cestování v čase a z toho vyplývajících paradoxů, tentokrát v trochu netradiční podobě. Zpočátku chvíli trvá, než si člověk srovná v hlavě posloupnost a aktuální věk zúčastněných, ale postupně do sebe všechno zapadne. Napínavý, krásný a zároveň, zvlášť ke konci, smutný příběh...

02.02.2015 4 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Tradičně čtivý a napívaný příběh s Amélií a Rhymem, v němž je opět vše jinak, než se původně zdá. Ke konci je možná těch obratů už až příliš, přesto jsem si četbu užila a těším se na další díl.

28.01.2015 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Výborná kniha, nezůstává pozadu za Skálou. Samostatný příběh, ale kdo četl Skálu, setká se s některými starými známými. Opět krásně psané, čte se jedním dechem. Napínavé pátrání v minulosti, která se jen pozvolna a krůček po krůčku odhaluje, kombinované s poetickými a sugestivními popisy drsné přírody i života obyvatel Hebrid. A i když je to vlastně velmi drsný příběh, nepůsobí vůbec depresivně. Těším se na další díl z tohoto cyklu.

05.01.2015 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Alespoň stejně dobré jako Rybí krev. Napínavé pátrání v minulosti, nechybí ani překvapivý závěr, a hlavně velmi sugestivně a živě vystižená atmosféra tradičního vesnického života a myšlení. Tahle kniha se mi četla opravdu dobře. Závěrečné morální dilema je zajímavé a vybízí k zamyšlení.

03.01.2015 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Dala bych tak 3,5 hvězdičky, kdyby to šlo. Jednoduché, takové "dovolenkové" čtení, ideální na léto k vodě nebo k ukrácení dlouhé chvíle v dopravním prostředku, s lehce absurdními postavami. Párkrát jsem se zasmála, ale povětšinou bych knihu označila spíše za úsměvnou. Místy bohužel autor ve snaze o maximální vtipnost až moc tlačí na pilu a zapomíná, že méně je někdy více. Řada situací a zpočátku humorných momentů se tak mnohonásobným opakováním "okouká" a působí už pak spíše otravně. Stejně tak berličky v podobě sprostých slov, ty jsou opravdu hloupé. Nedostává se vtipných nápadů? Nevadí, sprosté slůvko to jistí. Není to špatná kniha, některé části jsou celkem vtipné, nicméně skutečnost, že byla zvolena nejhumornější knihou roku, napovídá cosi zneklidňujícího o stavu naší soudobé humoristické literatury...

27.12.2014 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Tedy, Nesbo ví, jak skončit v nejlepším a přilákat čtenáře, aby si přečetli i poslední díl série! Jinak pro mne opět výborný díl, napínavý, navíc skvěle napsaný, co víc si přát. Jen se trochu začínám bát, jak bude celá série s Harrym ukončena a zda autor nechystá nějakou tragédii v antickém stylu...

26.12.2014 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Výborné povídky, které, mnohdy jen vzdáleně, spojuje motiv zemětřesení v Kóbe. Rozmanité příběhy, čtivě psané v typickém Murakamiho stylu, velmi příjemná četba.

14.12.2014 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Velmi zajímavý námět, rozhodně napínavé čtení, nicméně celkový dojem u mne osobně dost pokazil ten apokalyptický závěr. Až do "Halloweenu" to byla opravdu pozoruhodná studie chování lidí v mezní situaci, ale ty následující události to celé tak nějak zastínily a překryly, předchozí osudy všech těch jednotlivých obyvatel jako by pozbyly smyslu, což je podle mne škoda, protože je to opravdu pozoruhodné téma. Se znalostí toho, jak to dopadne, už bych ani neměla chuť číst knihu znovu. Další připomínku bych měla k realističnosti toho, že by ke všem popisovaným změnám před "Halloweenem" došlo v průběhu pouhých 5 dnů. Ať už jde o změny ekologické, složení ovzduší, vadnutí rostlin (vzhledem k rozměrům a výšce kupole), až po změny chování lidí, sebevraždy apod. Nejsem odborník, ale spíše bych uvěřila, že by to probíhalo postupně v rozmezí týdnů či měsíců. Příběh by pak byl ještě věrohodnější a působivější.

08.12.2014 4 z 5

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Velmi pěkně vykreslená atmosféra, opravdu příjemná četba. Moje druhá kniha od tohoto autora (první byla Jít krást koně) a obě mne nadchly.

01.12.2014 5 z 5

Drahý život Drahý život Alice Munro

Poslední z povídkových knih od Monroové, tato navíc obsahuje i čtyři krátké autobiografické povídky z autorčina dětství a mládí. Velmi příjemná četba. Je úžasné, jak poutavě umí popsat i zdánlivě zcela banální příhody a drobné zlomky vzpomínek...

19.11.2014 5 z 5