dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Dosud jsem měla ráda spíše Murakamiho realistické prózy, ale tato sci-fi je netradiční, čtivá a udržuje čtenáře v napětí až do konce (který, pravda, nesplnil tak zcela moje očekávání, čekala jsem originálnější finále spojené s prolnutím obou dějových linií). Zpočátku čtenář v ději trochu tápe, ale jakmile jsem se zorientovala v obou "světech", příběh jsem si opravdu užila. Postavy jsou sympatické a prostředí Města bylo velmi působivé, zpočátku zdánlivě prázdné a chladné, ale postupně i ono odhaluje nečekané hloubky. Líbil se mi i vyrovnaný přístup hlavního hrdiny (a vlastně i většiny dalších postav) k životu. Hodně námětů k zamyšlení, narozdíl od autora doslovu mi to však nepřípadá jako kritika konzumní společnosti, ale spíše jako velmi intimní sonda do lidského nitra.

18.11.2014 5 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Nemohu dát jinak než plný počet hvězdiček, ačkoliv je těžko hodnotit knihu, která je spíše dobovým dokumentem než beletrií. Právě ta autentičnost působí velmi silně, zvlášť při vědomí toho, co následovalo. Ten strach, který museli denně prožívat, navíc když ani nevěděli, jak dlouho ještě válka potrvá a nejdřív ani, jak vlastně dopadne... Myslím, že je pro nás, kteří žijeme v pohodlí a relativním bezpečí, velmi obtížné si to vůbec představit v celé hloubce. Člověku je Anny skutečně líto, byla to evidentně milá, přemýšlivá, chytrá a na svůj věk (bezpochyby i zásluhou okolností) vyzrálá dívka, velká škoda, že nepřežila a nemohla se pokusit stát se spisovatelkou nebo novinářkou, jak si přála. Talent ke psaní a obdivuhodné nadšení určitě měla...

16.11.2014 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásný, smutný, dojemný příběh. Dobře vykreslené postavy, oblíbila jsem si hlavně Hanse a Rosu Hubermannovy. Konec je velmi působivý. Dala bych plný počet hvězdiček, ale dalo mi dost zabrat zvyknout si na autorův osobitý styl psaní. Některé netradiční formulace a přirovnání jsou mírně řečeno netradiční až natolik, že se obtížně čtou a působí rušivě. Chápu, že záměrem bylo zřejmě dát najevo, že Smrt jakožto vypravěčka vnímá svět jiným způsobem, a v tomto kontextu bych to považovala za zajímavý nápad, ale místy tento styl psaní vyznívá až kýčovitě a šroubovaně.

04.11.2014 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Moje první kniha od Kinga možná nebyla zvolena nejlépe, nebo jsem měla přehnaná očekávání vzhledem k tomu, jak je autor proslulý a kolik má fanoušků. Každopádně pro mne průměrný thriller. Námět se mi líbil, to, jak se prolíná příběh současný a minulý, houstnoucí atmosféra městečka a odhalování dávného zločinu... Ovšem skutečnost, že bez duchů by vlastně pravda vůbec odhalena nebyla, že zde vlastně sloužili jako jakýsi deus ex machina, byla pro mne velkým zklamáním.

04.11.2014 3 z 5

Vtipné čtení, příběh ve stylu grotesky se spoustou osobitého suchého humoru. Musím ale přiznat, že některé příběhy z Allanovy minulosti mi připadaly příliš rozvláčné a měla jsem chuť přeskakovat, ta současná dějová linie byla zábavnější i svižnější. Celkově jsem se ale dobře bavila.

03.11.2014 4 z 5

Nejde o román ani povídku, ale určitou autobiografii, točící se kolem Murakamiho záliby ve vytrvalostním běhu. Vzpomínky a úvahy, celkem zajímavé pro čtenáře jeho knih, ale nezaujala mne tolik jako jeho beletristická díla...

19.10.2014 3 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi čtivá kniha se skvělou atmosférou, která udržuje čtenáře v napětí od začátku do konce. Pro mne dosud neznámé prostředí, pozoruhodné nahlédnutí do místních zvyklostí a tradic. Původní detektivní příběh vede k odhalení dalších nečekaných souvislostí z minulosti. Doporučuji a těším se na další díl.

16.10.2014 5 z 5

Jít krást koně Jít krást koně Per Petterson

Výborná kniha, krásně psaná, v podstatě velmi obyčejný příběh, ale prodchnutý vůní vzpomínek a nostalgie. Čte se velmi příjemně, rozhodně doporučuji!

10.10.2014 5 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

V tomto díle ustupuje postava Wallandera tak trochu do pozadí, hlavní vyšetřovatelkou je jeho dcera Linda. Je pravda, že Wallanderovi opravdu dost chybí dynamika, kterou mu dodával vztah s otcem, a kniha by asi měla být čtena až po přečtení celého cyklu, ale když vyšla v češtině už nyní... Přesto je to detektivka velmi čtivá a napínavá, řekla bych, že celý cyklus má vzestupnou tendenci a Mankell se postupně zdokonaloval i pokud jde o čtivost a propracovanost jeho knih.

04.10.2014 4 z 5

Vítr čekající na déšť Vítr čekající na déšť Robert Neubert

Netradiční a originální kniha, s jejímž hodnocením jsem hodně váhala. Jedná se v podstatě o příběh psaný formou fejetonu nebo série fejetonů. Autor má smysl pro humor, vystihuje vtipně a trefně různé lidské typy kolem nás a skládá zde i hezkou poctu Mariánským Lázním. Velmi pěkná je také grafická úprava knihy a obálka. Moje hlavní připomínka je ta, že kniha působí dojmem amatérského díla, které neprošlo korekturami. Autorovi se často daří velmi humorné a trefné obraty, ale občas se do vlastní věty zamotá a vznikají kostrbatá, někdy i nelogická souvětí. Rušivě na mne působilo "nápadně nenápadné" podsouvání hrdinových (potažmo autorových) politických preferencí. Překvapil mne i samotný závěr, který jako by k danému žánru ani nepatřil. Přesto jsem se u četby docela dobře bavila, a to není málo!

26.09.2014 3 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Krásný příběh, jen mi trochu vadilo, že leccos zůstalo neobjasněno. Vždy se mi líbí, s jakým potěšením si Murakamiho hrdinové vychutnávají hudbu a knihy. Příběhy mají také přímo hmatatelnou atmosféru. Čtou se velmi příjemně, i když postavy jednotlivých knih mají opravdu hodně společného a mnohé se opakuje, pokud přečteme více jeho děl. Je lepší je proložit jinou četbou a dát si vždy občas jednu jako "lahůdku"...

17.09.2014 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Poslední díl se mi z celé trilogie líbil nejvíc, ten první nejméně, i když chápu, že bez něj by další děj nedával smysl. Spíš než ty sexy scény, které už občas byly trochu nudné a stereotypní, se mi líbil ten příběh "okolo" - vývoj jejich partnerského vztahu, přesazení obyčejné holky do zcela jiného prostředí, Christianova minulost, zápletka s Hydem a Christianovými ex, vliv, který na něj Ana má, soudržná rodina... Celkově pro mne příjemné oddechové čtení.

16.09.2014 4 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Pro mne jeden ze zatím nejlepších příběhů s Wallanderem. Napínavá detektivka se sympatickou novou postavou v podobě Ann-Britt a řadou dramatických situací. Překvapilo mne, že ji někdo shledal nudnou...

14.09.2014 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Dobrá, i když ne nejlepší detektivka z řady o komisaři Wallanderovi. Zajímavé nahlédnutí do situace v JAR před koncem apartheidu.

14.09.2014 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Čtivá kniha, na které mne nejvíce zaujal popis života na vesnici v 80. letech včetně spousty detailů, autor umí navodit atmosféru vzpomínek a nostalgie opravdu sugestivně. V druhé části knihy mi chování hlavní hrdinky už začínalo trochu vadit, ten zatvrzelý boj s větrnými mlýny a neschopnost přijmout realitu... Samozřejmě chápu pocity starých lidí, kteří tam prožili celý život a to přesazení do nového prostředí nezvládli nebo jen s velkými obtížemi, ale u mladé holky, která navíc takto bojuje za chalupu, která ani není její, když už je jasné, že je stejně všechno rozhodnuto, už mi to přišlo trochu masochistické. Konec knihy se mi ale opět velmi líbil.

25.08.2014 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Typický Rudiš a jeho specifický a nezaměnitelný styl. Tato kniha se mi od něj zatím líbila možná nejvíc. Zvlášť se mi líbí, jak se příběhy postupně přibližují, až splynou, podobně jako u Potichu... Závěr je velmi působivý.

23.08.2014 5 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Podle mne lepší než Muži bez tváře. Napínavý a dramatický děj, pachatelem si člověk do konce nemůže být jist. Po zkušenosti s "Čechy" v předchozím díle si jen nejsem jistá, nakolik je Mankellův obrázek Lotyšska počátku 90. let věrohodný. I když je možné, že to tehdy podobný "divoký Východ" opravdu byl.

20.08.2014 4 z 5

Nepříliš obsáhlá kniha, přesto krásný čtenářský zážitek. Líbila se mi možná ještě trochu více než Norské dřevo. Určitě doporučuji.

14.08.2014 5 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Stará dobrá klasická detektivka. Čte se dobře, ale Nesbo, Kepler, Theorin nebo Adler-Olsson to není. Chybí humor, poetika a jakási jiskra, která by příběh odlišovala od jiných dobrých detektivek. Na druhou stranu se mi líbila mnohem více než Mankellův "Číňan". Kromě naprosto nečeských jmen obou Čechů (opravdu si autor nemohl ve volné chvíli vyhledat pár českých jmen???) mne trochu zarazila uspěchaná část předcházející závěrečnému rozuzlení, která mi spíše připomínala synopsi, i když chápu, že autor potřeboval vyjádřit časový skok. Wallander je nicméně docela sympatická postava a jeho další příběhy si určitě přečtu.

13.08.2014 3 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Krásný čtenářský zážitek... Velmi osobitý styl, mísící humor s úvahami o filosofii, umění a kráse. Svérázné postavy, které vytvářejí neobvyklá přátelství. Ačkoliv se příběh odehrává převážně v komorním prostředí jednoho domu, přímo z něj dýchá atmosféra Paříže. Vřele doporučuji!

09.08.2014 5 z 5