S elegancí ježka

Jmenuju se Renée. Je mi padesát čtyři a už sedmadvacet let dělám domovnici v čísle 7 na ulici Grenelle. Je to pěkný soukromý dům se dvorem a zahradou uvnitř, který je rozdělený na osm velmi luxusních bytů. Všechny jsou obrovské a v každém někdo bydlí. Jsem malá, ošklivá, tlustá vdova, mám kuří oka a někdy, když mám těžké ráno, sípu jako mamut. Naprosto přesně odpovídám tomu, co obecné společenské vědomí označilo paradigmatem domovnice, takže nikoho by ani ve snu nenapadlo, že jsem sečtělejší a vzdělanější než všichni bohatí obyvatelé našeho domu. Jmenuju se Paloma, je mi dvanáct a bydlím v Paříži v jednom drahým bytě v čísle 7 na ulici Grenelle. Navzdory všemu tomuhle štěstí a všemu tomuhle bohatství už dost dlouho vím, že konečná stanice je stejně akvárko. A jak to, že to vím? Já jsem totiž dost inteligentní. Dokonce výjimečně inteligentní. Proto jsem se taky rozhodla. Na konci tohohle školního roku, v den svých třináctých narozenin, tedy přesně 16. června, spáchám sebevraždu. Muriel Barberyová píše o hlubokých věcech se svůdnou lehkostí, ironickým jazykem vypráví prostý a dojemný příběh o setkávání a míjení, o slepotě a vidění, o pomíjivosti i věčnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7851/big_s-eleganci-jezka-uUH-7851.jpg 4.1884

Vydáno: , Host

L'Élégance du hérisson, 2006

Kniha S elegancí ježka

veronika0269
včera

Audiobook - moc dobře načtená p. Medveckou a Lucií Pernetovou. Ale nehodnotím knihu jako takovou neb to není můj šálek kávy. Po jazykové stránce vynikající, prekladatel p. Christov odvedl výbornou práci, květnaté složité větné skladby podtrhující krásu našeho jazyka... Je to kniha pro náročné čtenáře. Navíc plná filozofie, vnitřních pochodů, cizích slov a vlastně mnoho dalšího. Ale musím říct, že papírovou verzi bych asi nedočetla. Vtrhne vás atmosféra, často pro mne velmi ponurá, neuchopitelná, hodně hluboká, ale děj nikoli...

rencovav

Říkám si - četla jsem vůbec tuhle knihu? Mám pocit, že ne. Že jsem před několika lety byla moc roztekana, nebo jsem neměla dost "zkušeností" s osamělostí a filosofováním. Prostě tehdy na knihu S elegancí ježka nebyl ten správný čas. Tentokrát ale byl. Bylo to krásné, smutné, působivé. René i Paloma mi hodně vadily, ale asi z části proto, že jsem se v nich poznávala. Hádám, že každý potřebujeme svého Kakura, aby nás zachránil. Aby se s námi zasmál, když nad vším moc přemýšlíme. Aby nás podržel za ruku, když nevíme kam dál. Jsem ráda, že takového někoho po svém boku mám. A jsem ráda, že jsem se dostala k této knize, že jsem si ji směla vychutnat a že si teď můžu užívat ten hořkosladký pocit po dočtení příběhu se smutným, ale zároveň šťastným koncem.

Vecerkova
27. záříodpad!

Padesát stran plus minus, více jsem nezvládla. Nyní je mi jasné, proč jsem knihu nalezla v antikvariátu po boku Pujmanové a podobného odpadu.

darkchipmunk

Ale tak zase není to tak zlý. Musíte zohlednit, že autorka je filozofka a uplatňovat na knihu naše západní kritický modely možná nemá tak úplně smysl. Knihu jsem četla poprvé v osmnácti nebo devatenácti a celkem tak 3x a vždycky jsem se u ní výborně vyzenovala.

lencin

Kniha se mi líbila. Byla jsem moc zvědavá na vysvětlení názvu, toho se mi dostalo. Líbilo se mi i grafické zpracování použitím dvou různých fontů ( pro Renée a pro Palomu). Celkově nepotřebuju jen akční typy příběhů, a tenhle plynul pro mě hladce a plynule, byť třeba pomalu. Byla tam spousta klišé, ale to pro mě nebylo na závadu, také se ve svých myšlenkám (třebas nechtěně) k různým klišé uchyluju. Kniha mi dala více námětů k přemýšlení, což oceňuji.

Radka_p

Ťažko opísať aká dobrá bola táto kniha. Nie som veľmi na filozofické myšlienky a tak bolo pre mňa prvých 100strán čítania povedzme že ťažkých. Knihu som neodložila len kvôli dobrým recenziám, ktoré som o nej čítala. Od polovice sa príbeh obyčajne neobyčajnej domovníčky tak rozbehol a tak si ma získal, že bolo náročné prestať. Krásne, ľudské, dojemné, smutné. Posledných 100 strán som čítala v lietadle na ceste z dovolenky s rúškom na tvári a slzami v očiach a vtedy mi prišlo, že táto kniha by mala mať na obálke upozornenie, že ju treba čítať počas sychravej jesene!

Gracian1964

Pekná kniha, romantický príbeh, pre mňa ako cynika dosť ťažko uveriteľný, nuž ale dobre, je to len príbeh a v ňom sa nemusíme silou mocou držať reality. Trochu ma iritovali tie intelektuálske úvahy, keďže som z nich rozumel len zanedbateľnú časť.

Schuminka

Jemné, pěkné, plus za všechny ty narážky nejen na Tolstého a na Annu Kareninu. Na druhou stranu to klišé - chudá domovnice potká bohatého Japonce, který v ní rozpozná inteligentní bytost a pozvedne ji na svou úroveň...