dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Stalker Stalker Lars Kepler

Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale poté, co se na scénu vrací Joona Lina, se příběh rozjede a čte se opravdu jedním dechem. Zločiny jsou tentokrát opravdu trochu extrémní a nejsem si jista, zda by se podobný příběh vůbec ve skutečnosti mohl odehrát, ale kdo ví... Rozhodně napínavé čtení, i když předchozí tým vyšetřovatelů s Joonou v čele se mi líbil mnohem více, Adam je hodně nevýrazný a Margot, snad až na samý závěr knihy, velmi nesympatická.

03.09.2015 4 z 5

Zatím pro mne nejlepší z obsáhlejších Murakamiho prací. Sice opět typické náměty pro tohoto autora, ale také velmi čtivé dílo, které jsem si opravdu vychutnala aniž bych měla pocit, že se něco samoúčelně opakuje. Určitě doporučuji nejenom Murakamiho fanouškům. Zároveň velmi zajímavý a nepříliš známý námět japonské okupace Mandžuska za 2. světové války a souvisejících událostí.

28.08.2015 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Podle mého názoru nejlepší díl z trilogie. Napínavý od začátku do konce, skvěle psaný, propracované postavy se zajímavou dynamikou. Není co vytknout...

19.08.2015 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Kniha plná nostalgie. Nejvíce se mi líbila první polovina z jejich studentských let a pak z války. Ten začátek má úžasnou atmosféru. I když jejich mládí se od toho mého hodně liší, je tu dobře vystižen ten zvláštní pocit jedinečnosti událostí, o nichž člověk tuší, že na ně bude jednou vzpomínat. Tato část vyprávění se čte velmi dobře a má své specifické kouzlo. Trochu mne nudila ta poválečná část, dost propojená s tehdejší ne zrovna sympatickou americkou politikou vrcholící nesmyslnou vietnamskou válkou (i když hrdinové i sám autor jsou k ní také kritičtí). Georga, který mi byl nejsympatičtější, mi bylo kvůli jeho manželství i trochu líto. Naopak Dal na konci příjemně překvapil. Samotný závěr se mi opět líbil více a tak celkový dojem z knihy je pozitivní.

10.08.2015 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Příjemné a milé čtení, ovšem nenazvala bych ho humoristickou knihou, ačkoliv jsou tu některé vtipné situace a hlášky, ale spíše hluboce lidským a laskavým příběhem, často dojemným. Spíše než "Staříka", který je spíše groteskou, mi připomíná knihu "S elegancí ježka" od M. Barberyové. Příběh ukazuje, že navenek mrzoutský a pedantský samotář může být ve skutečnosti ušlechtilým, nesobeckým člověkem a že bychom neměli zbrkle soudit na základě vnějšího zdání, když nevíme, co chování daného člověka způsobilo. Ove prožil v životě hodně těžkého a smutného a se vším se vypořádal se ctí. Oblíbila jsem si ho. Okouzlil mne především jeho vztah k manželce. Jen v závěru kniha místy sklouzává k přílišné sentimentalitě.

02.08.2015 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Velmi dobrá detektivka, postava Sebastiana není prvoplánově sympatická, ale je zajímavě rozporuplná a tým má dobrou dynamiku. Přečetla jsem jedním dechem.

01.08.2015 4 z 5

Láska dobré ženy Láska dobré ženy Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek a pohlazení po duši. U žádného autora se mi nestává tak často, abych si říkala "ano, tohle jsem přece také prožila" nebo "tohle mne také napadlo", jen to prostě neumím tak trefně, úsporně a "obyčejně" vyjádřit.

01.07.2015 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Vydařené završení série, napínavé a strhující jako vždy, i když jedné zde v komentářích již zmíněné postavy mi bylo opravdu líto. Je také pravda, že se v příběhu opět objevují některá obvyklá schémata a méně uvěřitelné scény, ale to už je tak nějak součást "značky" Harry Hole.... Pouze mi připadá, že některé záležitosti nebyly dořešeny a např. scény s Aurorou na konci knihy vyloženě připravují půdu pro pokračování. Pokud bude toto definitivní konec série, nevidím důvod, proč tam některé situace vůbec byly. Kniha nepůsobí dojmem, že by měla být skutečně poslední, v níž se Harry objeví, i když jeho příběh se uzavřel hezky, vlastně mnohem lépe, než jsem se odvažovala očekávat, a já osobně bych se přikláněla k tomu, ponechat jeho dějovou linii právě takto.

27.06.2015 4 z 5

Václav Havel - životopis Václav Havel - životopis Eda Kriseová

Nejde o klasický životopis, ale spíše o vzpomínky Havlovy blízké kamarádky a spolupracovnice. To je pozitivní v tom, že jde o svědectví přímého účastníka událostí a čtenář se dozví řadu informací "ze zákulisí". Zároveň v tom však vidím i nevýhodu, pokud bychom hledali objektivní zhodnocení dané osobnosti. Kniha je v tomto velmi jednostranná, autorka je zkrátka Havlovou jednoznačnou obdivovatelkou a kniha je tak psaná velmi subjektivně, nekriticky a emotivně. Ačkoliv si Havla v mnohém vážím, místy mi to připadalo přece jen už příliš.... Nezasvěcený čtenář by mohl získat dojem, že snad disidenti někde trpěli na mučidlech zcela bez své viny...

26.06.2015 3 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Kdyby šlo dát ještě více hvězdiček, tato skvělá kniha by si je zasloužila. Výborně vymyšlený, velice čtivě napsaný příběh, který se čte skutečně jedním dechem. Věrohodné postavy i vylíčení středověkého života a mentality, velmi silný příběh, který skýtá spoustu námětů k zamyšlení o lidské povaze a hodnotách. Nechybí ani trocha humoru a odlehčení, který však nepůsobí rušivě ani nevkusně. Určitě silná motivace k vyhledání dalších autorčiných knih a jednoznačné doporučení!

14.06.2015 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Opět se mi potvrdilo, že je Murakami především mistrem kratších próz. Krátká, ale velmi čtivá povídka se spoustou námětů k zamyšlení, četla se jedním dechem, krásně ilustrovaná, jedinou připomínku mám k tomu neexistujícímu konci, jako by autora najednou něco vyrušilo a ?????

11.06.2015 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Opět výborná detektivka z oddělení Q, vtipné části s Carlem a jeho kolegy se střídají s dramatičtějšími pasážemi, v nichž sledujeme Marcův útěk. Kniha, od které je jen velmi obtížné se odtrhnout. Myslím, že jedna z nejlepších z této série, i když zpočátku mi Carl trochu chyběl, jak se příběh nejprve soustředil na ostatní dějové linie. Marco je chvílemi až nápadně nezničitelný, ale člověk mu tak nějak musí fandit. Zdá se také, že se už brzy dozvíme více o Asadově minulosti. Těším se na další díly.

07.06.2015 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Slibné téma, ale celkový dojem trochu rozpačitý. Pokud ke knize přistupujete jako k příběhu o přesunu v čase a s tím spojených paradoxech, čeká vás určité zklamání. Autor sice svou postavu nastudoval a vystihl celkem věrohodně Hitlerovy názory a způsob jeho myšlení, nesedí mi ale, jak klidně a rozumně zde Hitler uvažuje a jak je psychicky vyrovnaný. Když dáme dohromady svědectví o jeho psychickém i fyzickém stavu v dubnu 1945 a přidáme k tomu hluboké trauma, které by v každém vyvolal nečekaný přesun v čase do vzdálené budoucnosti, je jeho reakce prostě nevěrohodná. Na druhou stranu autor zřejmě použil Hitlera pouze jako určité zrcadlo současných německých poměrů a politiky a pokud se na to podíváme z tohoto pohledu, dá se ledacos odpustit a kniha je místy i vtipná, i když ne všechny narážky člověk nežijící v Německu pochopí. Nejzajímavější myšlenkou je pro mne ta Hitlerova "obyčejnost", pokud ho vytrhneme z jeho prostředí a sledujeme ho pouze jako jednotlivce, a vystižení způsobu, jak se dokázal přiblížit lidem a získat si jejich sympatie.

24.05.2015 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Velmi dobrá detektivka, napínavý, spletitý příběh, který ani chvíli nenudí a svým závěrem přímo nutí k přečtení následující části. Omylem jsem začala tento cyklus 3. dílem, ale neměla jsem problémy s pochopením vztahů a postav. Předchozí dva díly si určitě brzy přečtu. Po vynikajícím seriálu "Bron" autoři opět nezklamali.

19.05.2015 4 z 5

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

V kontextu severských detektivek průměr, v kontextu cyklu s Rebeccou Martinssonovou zatím pro mne nejlepší díl. Rebecka si mne již získala více než zpočátku, dozvídáme se stále více z její minulosti, oba detektivové jsou také sympatičtí. Rušivě na mne působí "rozháraný" styl psaní, autorka bez upozornění mění postavy, z jejichž perspektivy příběh sledujeme, bez varování přeskakuje ze současnosti do minulosti. Jinak opět velmi drsný příběh se zvrácenými, až psychopatickými postavami.

14.05.2015 3 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Mám Murakamiho moc ráda i s jeho občasnou rozvláčností a podrobnými popisy mnohdy i banálních činností, ale tady už to bylo přece jen trochu moc. Obzvlášť dějová linie Aomame mi ve 3. knize přišla opravdu nudná. Dalo by se říci, že příběh oživoval především Ušikawa. Ani láska mezi Tengem a Aomame mi nepřipadala jaksi přesvědčivá, spíše letitý zvyk se upínat ke vzpomínce na toho druhého než skutečná "jiskra"... V kontextu tohoto autora podle mne slabší dílo, konec celkem uspokojil, ale prokousat se k němu dalo občas zabrat!

01.05.2015 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Příjemné překvapení. Velmi obsáhlá kniha, která mne přesto ani chvíli nenudila a neměla jsem pocit, že bych něco nejraději vynechala. Rowlingová zde ukazuje vynikající znalost lidských povah, velmi trefně, otevřeně, často vtipně nahlíží do vnitřního světa a motivací svých postav a odkrývá i takové, ke kterým bychom se přiznávali jen neradi. V podstatě nepříliš dlouhý časový úsek ze života jednoho obyčejného městečka, spíše než dějem, který není nijak složitý, zaujme tohle vyprávění právě tou geniální sondou do lidské psychiky. Jedna z knih, u kterých věřím, že budu mít časem chuť si ji přečíst znovu.

26.04.2015 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Typický Murakami, četl se velmi dobře jako vždy. Jedinou výhradu bych měla k jisté zdlouhavosti a rozvláčnosti knihy, místy by šlo opravdu leccos vynechat, aniž by tím příběh utrpěl. Obecně se mi více líbí jeho kratší práce. Přesto byl příběh velmi originální a napínavý.

16.04.2015 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Z téhle knihy mám pocit, že ji člověk nejdřív musí dočíst do konce, aby ji mohl ocenit. Zpočátku mne vůbec nebavila a uvažovala jsem, že ji odložím. Na jednu stranu obdivuji bohatství autorova jazyka a fantazie, s níž propracoval svůj imaginární svět (navíc v době, kdy fantasy a různé alternativní reality nebyly ještě tak běžné jako dnes). Na druhou stranu jsem si naprosto nebyla schopna oblíbit postavy a nějak jsem nedokázala přijmout ani jejich lásku, protože obzvlášť Chloe mi připadá jako naprosto prázdné, povrchní a snobské stvoření. Teprve v druhé polovině knihy se děj pořádně rozběhne, postava Colina dostává určitý rozměr a obsah a pobavily mne i různé narážky na soudobé společenské nešvary. Celkově tedy nakonec hodnotím výše, než jsem původně plánovala. Každopádně velice originální dílo.

14.04.2015 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Kniha přímo navazuje na Poslední aristokratku a pokračuje v naprosto stejném duchu, přesto bych řekla, že jsem se bavila o maličko více. Připadá mi, že opakujících se scén zde už není tolik jako v prvním díle, nic se již zdlouhavě nevysvětluje, zřejmě jsem si i trochu zvykla na tento jednoduchý a přímočarý styl humoru. Překvapilo mne, jak je kniha krátká, jsem zvědavá, jak obsáhlý bude 3. díl. Trochu to působí jako snaha vytěžit z komerčního úspěchu 1. dílu co nejvíce.

08.04.2015 3 z 5