Kniha posledního soudu

Román patří bez přehánění mezi nejvýznamnější žánrové práce dvacátého století. Studentka historie je na své cestě do minulosti omylem poslána do doby morových ran roku 1348. Zatímco se dívka snaží přežít, aniž by se sama mohla vrátit do budoucnosti, profesor Dunworthy musí bojovat s rychle se šířící smrtelnou epidemií chřipky i s tupou byrokracií, aby měl vůbec šanci svou žákyni zachránit. Obě časové linie i přes propast času prozrazují, jak je lidská povaha navzdory civilizačnímu pokroku v podstatě stále stejná. Kromě řady domácích cen v USA se knize dostalo rovněž národních ocenění pro nejlepší žánrový román Německa, Španělska a Itálie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117878/kniha-posledniho-soudu-h5z-117878.jpg 4.2144
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton

Doomsday Book, 1992

Kniha Kniha posledního soudu

SkyRunner

Mám raději svižnější krok. Tady mě brzdila rozvláčnost a opakování stejných „zápletek“.

ludek7426
10.11.2020

Velmi příjemné překvapení, tady není co řešit a kniha putuje do poličky mých nejoblíbenějších sci fi. Navíc cestování časem, moje oblíbené téma. Knížka je neskutečně čtivá, a přestože autorka píše poněkud rozvláčným stylem, tady to prostě funguje na jedničku. Moc se mi líbila dějová linka ze (skoro) současnosti, navíc téma pandemie je samozřejmě velmi aktuální . Celkem vizionářský počin. Měla autorka v roce 1992 vidění?
No a samozřejmě středověká linie příběhu, ta vyvolává mrazení v zádech. A nádherně popsané charaktery postav, které si musíte okamžitě zamilovat, všichni ti lidé ze středověku i ti současní, vlastně úplně stejní.
Už dlouho se mi nestalo abych tak rychle otáčel stránky, jen abych se dozvěděl jak příběh dopadne.
Hluboce lidský a smutný příběh o lidech, kteří dokáží být dobří a obětovat se pro jiné, ať už žijí v jakékoliv době. Vlastně velmi povzbuzující čtení.
"Každý musí setrvat u svého zvonu", jak by řekl pan Dunworthy.

gladya
04.09.2020

Mám ráda sci-fi a historické romány i cestování časem. V tomto případě to ale knížce v mých očích spíš uškodilo, protože jsem četla mnohem vydařenější. Knížka není úplně špatná, nápad je skvělý, a třeba i popis "politikaření" něterých výzkumníků z Oxfordu v blízké budoucnosti taky, jenže taky je to nevyužitá příležitost. Některé motivy a příběhy by stály za rozvedení či dotažení, něco se zbytečně natahuje a opakuje. To, že jsem to četla v době "covidové" je náhoda.

vlkove
19.07.2020

Opravdu zajímavý námět knihy. Autorčin styl psaní mi neskutečně vyhovoval. Kniha je napsaná trochu těžším stylem, proto její čtení trvá déle ale určitě to knize neubírá na její kvalitě. Jediné co bych chtěla vytknout je částečná rozvláčnost, přičemž bych ocenila, kdyby kniha měla o dvě stě stran méně. Obálka je dle mého názoru těžce nezajímavá a troufám si říci, že mezi ostatními knihami lehce zapadne a tím pádem se nedostane k mnoha čtenářům. Od autorky si určitě chci přečíst další knihy.

Finn69
13.01.2020

Tak tohle vůbec nebylo špatné.
Hlavně tedy "středověká" linie příběhu a příchod morové nákazy. Bylo to přesvědčivé, realistické, žádná hra na středověkou romantiku ale špína, krev a slzy. Za tuhle část bych klidně dal pět hvězd.

Ale i když jde vlastně o scifi z blízké budoucnosti a cestování časem, kupodivu právě ta scifi linka mi až tak nesedla. Tam jsem tomu až tak nevěřil. A a co se týká cest časem a potíží s byrokracií, je tu o hodně lepší Vzestup a pád agentury DODO Neala Stephensona.

Přes tyhle výhrady stojí Kniha posledního soudu za přečtení, středověké pasáže jsou vážně "apokalyptické", jak by řekl Colin.

Martnova
09.01.2020

Musím dát za pravdu ostatním, stačilo by tak 200 stran. Příběh mohl být lépe uchopený a více rozvinutý, více děje, závěr byl také takový rychle ukončený.

PetrCepek
17.12.2019

Být to o 150 stránek kratší, tak bych dal i tu pátou. Oxford byl málokdy zajímavější než ve 14. století.

leny.wood
30.11.2019