Kniha posledního soudu

Kniha posledního soudu

Román patří bez přehánění mezi nejvýznamnější žánrové práce dvacátého století. Studentka historie je na své cestě do minulosti omylem poslána do doby morových ran roku 1348. Zatímco se dívka snaží přežít, aniž by se sama mohla vrátit do budoucnosti, profesor Dunworthy musí bojovat s rychle se šířící smrtelnou epidemií chřipky i s tupou byrokracií, aby měl vůbec šanci svou žákyni zachránit. Obě časové linie i přes propast času prozrazují, jak je lidská povaha navzdory civilizačnímu pokroku v podstatě stále stejná. Kromě řady domácích cen v USA se knize dostalo rovněž národních ocenění pro nejlepší žánrový román Německa, Španělska a Itálie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117878/kniha-posledniho-soudu-h5z-117878.jpg 4.362

Doomsday Book (1992)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

nycol

Skvele!

sadlo

Moc se mi líbila. Nebudu vyprávět obsah. To nemá cenu.
Doporučuji čtenářům knih spisovatelky Gabaldon, která napsala cizinku. Kniha posledního soudu ji připomíná. Je to velice čtivé čteníčko. Nedivím se, že dostala cenu.

hedvikasylar

pettulko.t ta kráva mohla symbolizovat i to, že je jediný tvor, který to přežil... všichni lidi zemřeli a nakonec zůstane pouze nešťastná kráva, která nic nechápe a hledá svoje lidi.... ale je fakt, že člověk čekal, že z toho něco bude... nějaký smysl viditelný.... no nic. :)

hedvikasylar

Začátek poněkud zbytečně rozvláčný a hodně mi připomínal jinou knihu od této autorky(I když budu kráčet vstříc šeré smrti...), neustále někdo někoho scháněl a nemohl najít, ale od třetí části se příběh tak rozběhl, že se nedalo odtrhnout, jsem ráda, že jsem dočetla do konce. Pobyt ve středověku byl popsán podle mých názorů velice autenticky a věrohodně. Doporučuji k přečtění a na začátku hlavně vydržet, vyplatí se to.

Panpatejl

Na rozdíl od trudoše nemám problém mluvit o "knize, která získala tolik cen" naprosto otevřeně. A po zásluze ji pohanit.
Pokud máte rádi "sci-fi", které je z půlky složeno ze shánění lidí pomocí pevné linky (pozor! s videopřenosem, to je sajfaj!) a z druhé půlky uondaným fňukáním hloupé nány, které nejspíš při přesunu do minulosti odumřela alespoň polovina všech mozkových buněk, je tohle knížka přesně pro vás!
Pokud ne, zřejmě neoceníte ani tempo, které je srovnatelné s ochrnutým obézním hlemýžděm, který táhne velrybu. Do kopce. Po přečtení jsem naprosto žasnul, jak je možné, že tak jednoduchá zápletka nabobtnala do tak obřích rozměrů.
Abych autorku pouze nehanil, musím přiznat, že se to nečte špatně. Historická část se navíc zdá být podložena velice kvalitním průzkumem, takže autentičnost středověku ze stránek jen pryští jako hnis z dýmějí.
Bohužel tuto snahu podkopává dějová linka z "budoucnosti", která má nastat za cca 30 let. Kamenem úrazu je, že v této "budoucnosti" nebyl vynalezen mobilní telefon, ani nic vzdáleně podobného. Dalo by se to pochopit u velice staré knihy, ale v devadesátých letech se již přeci mobilní telefony používaly (od 50.let v autech, od 70. i přenosné), takže mi je záhadou, proč se autorka "sci-fi" rozhodla je ignorovat. Možná proto, že by pak kniha byla poloviční.
Pro mě tedy byla kniha celkem zklamáním a poučením, že mnoho cen, může znamenat taky mnoho nudy. Raději si příště přečtu kvalitní béčko, které mě neunudí k smrti, než další podobně oceňovanou "kvalitu".

trudoš

Je těžké nezaujatě mluvit o knize, která získala tolik cena jako tato. Člověk má až strach, aby nebyl buď za blbce nebo za inťoše. Ale když vás příběh strhne natolik, že nepřestáváte s četbou ani ve tři ráno, kašlete na nějaké literární předsudky. Protože Kniha posledního soudu je kromě všeho především neskutečně napínavou záležitostí. Přitom zápletka neoplývá převratným nápadem či zádumčivou myšlenkou. Je prostě jen dobrá. A to bohatě stačí.
Connie Willisová v sobě nezapře skvělou vypravěčku, díky čemuž má šanci zaujmout jak skalní fanoušky sci-fi, tak klasický mainstream. Nezabývá se sáhodlouhými úvody, stejně jako funkčností kdejakých vynálezů. Pouze s přesností metronomu graduje dvě dějové linie, v nichž nejde ani tak o záchranu světa, jako spíš o život jedné ztracené cestovatelky časem. Do toho autorka občas přijde s vtípky na pokračování, které jsou tak nečekané, že vás často nachytají nepřipraveného. A to, že má román na krku už dvacet let, si při všem tom shonu ani neuvědomíte.

margotkla19111

Absolutně nekroticky apokalyptický!!!!

Iva B.

Žánr, který vůbec nečtu, ale všechno je jednou poprvé, že? Kniha byla výborná, ale docela těžká na přečtení, docela to trvalo, konec jsem pak jen hltala... Ale myslím, že se zase vrátím, ke svým detektivkám :-D :-D

gumkacik

Je pravda, že začátek je rozvleklý, postavy řeší stejné věci dokola, čtenář čeká na slíbené morové rány a nic se neděje. Vyplatí se ale vydržet. To co chybí v prvních 2/3 knihy se pak naplno rozjede a čtenář si uvědomí, že si mezitím stihl vytvořit k postavám citovou vazbu, což je, myslím, autorkou požadovaný efekt. Z původního rozhořčeného "tohle není vůbec žádný masakr", které vás napadne zhruba v polovině knihy, se postupně dostáváte k "doufám, že to až takový masakr nebude".

zimela
03.10.2016

Hleď, škodník! Pozor, spoiler!
Kniha Posledního Soudu slibuje svým názvem, hřejivou náručí morových ran staré dobré Evropy a po obálce rozlitým olejem mého suverénně nejoblíbenějšího holandského psychotika řádně rozfofrovaný větrník svatopeterského turniketu, aby vám po nějakých čtyřech stovkách stran z celkových pěti set zdráhavě nabídla pár nebožtíků, co před Bránou s prstem na zvonku šoupou nohama a přemítají, jestli budit Klíčníka už teď, nebo raději vyčkat na posily. Čemuž nasazuje korunu ta nejúděsnější forma laskavého humoru, jaké jsem byl dosud kdy nucen jít za svědka.
Posledních cca sto stran je ovšem řezem brutálním. A to řezem takovým, že částečně ospravedlňuje, i dává smyslu předchozímu martýriu vleklé předehry.
Nakonec 4 překvapivě slušné****
PS: Mít stroj času, okamžitě letím do Jurského parku.

Kexina
23.09.2016

Cestování časem je součást sci-fi příběhů, které vás buď nadchnou, nebo znechutí. Přiznávám se, že patřím k první skupině a tahle knížka mě dostala. Příjemné čtení, které rychle ubíhalo i díky řazení jednotlivých kapitol. Sympatičtí hrdinové a ve správné míře i nesympatičtí "padouši" (přesně ten typ lidí, kteří vás dokáží v normálním životě dostat do stavu nepříčetnosti).
Hvězdičku dolů snad jen za příliš přetaženou linku "napětí", kdy čtenář už dávno ví, oč jde, zatímco postavy stále dokolečka opakují "NĚCO se stalo".

cora
11.06.2016

Dost jsem váhala s počtem hvězdiček. První část téměř nejde číst. U knihy jsem se zpočátku držela silou vůle, neuvěřitelně mě iritovalo, jak postavy neustále pobíhají kolem a opakují stejné informace stále dokola, i když je naprosto jasné, co se stalo. Pokud bylo cílem čtenáře napnout, tak to nefunguje. Druhá část je ovšem skutečně výborná a rozhodně stojí za přečtení.
Autorka také poměrně dobře vybalancovala poměr mezi adekvátním popisem moru a zbytečnou nechutností, což někdy bývá problém.

Rodaw
10.05.2016

Miluju cestování časem!!!
Každopádně musím uznat, že s touto knížkou jsem měla napřed trošku problém. Vlastně ani nevím proč. Přišlo mi, že mi styl autorky nevyhovuje- moc popisný a zdlouhavý.. Knížku jsem však četla v období přijímaček,tak je možné, že i to na čtení mělo vliv :))
Každopádně posledních cca 150 stran naprosto strhující- fakt morová rána, která zasáhne asi každého čtenáře. Pokud máte rádi středověk a cestování časem, tohle je kniha, která by se Vám mohla líbit. Já osobně jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla :)

Alma-Nacida
11.02.2016

Nebýt toho, že jsem měla o "černé smrti" a jejích důsledcích v Evropě celkem dost informací, byla bych jistě šokovaná mnohem víc. I takhle je to celkem drsná kniha. Bylo pro mne těžké mít na paměti, že obě prostředí, která se zvláštně a pokrouceně podobají jako odrazy, jsou vlastně jen katalyzátory sloužící k odhalení lidství. Co a kdo je vlastně člověk; ten, kdo zůstává, ošetřuje a riskuje svůj život pro zcela cizí lidi? Ten, kdo ještě rychle užívá, co se dá, a zavléká nemoc bezohledně dál a dál? Kniha klade dávné a velké otázky a navíc je napsaná velmi čtivě a s velkou erudicí.

dalia1769
14.06.2015

Kdyby šlo dát ještě více hvězdiček, tato skvělá kniha by si je zasloužila. Výborně vymyšlený, velice čtivě napsaný příběh, který se čte skutečně jedním dechem. Věrohodné postavy i vylíčení středověkého života a mentality, velmi silný příběh, který skýtá spoustu námětů k zamyšlení o lidské povaze a hodnotách. Nechybí ani trocha humoru a odlehčení, který však nepůsobí rušivě ani nevkusně. Určitě silná motivace k vyhledání dalších autorčiných knih a jednoznačné doporučení!

Davies182
01.05.2015

Nelze se zbavit pocitu, že se v knize často spousta věcí odehrává jakoby mimochodem. Postavy běhají od jednoho místa na druhé zdánlivě bez souvislostí nárazově tak, jak se to zrovna hodí autorce a napínavému ději. Přesto jsou ale celkové dojmy velmi pozitivní a dlouho jsem nic nepřečetl tak rychle - Kivrinina liniie ja naprostá středověce-thrillerová paráda.

pettulka.t
18.09.2014

Přečetla jsem asi za 3 týdny, najednou to nikomu nedoporučuju. Rozvláčnost, nadbytečné protahování, opakování situací a skoro i dialogů ... Jak psala Velká koule chaosu, chce si to odpočinout...
Ale téma morové nákazy... úžasné! Nevím, jak to autorka udělala, asi je v knize zabudovaná přenosná síť a místo shozu, ale já tam s nimi byla, vše viděla a prožívala. Až do konce jsem byla na vážkách, jak to skončí, jestli bude happy end nebo reálný konec.
Ale co mě úplně dožralo, byly vsuvky s krávou na konci! Čeho tím Connie chtěla dosáhnout?!?! Neustále tam chudinka všechny pronásleduje, žalostně bučí, má přeplněné vemínko, žadoní o pomoc... Pořád jsem si říkala, že když jí opakovaně zmiňuje, ke konci knihy je snad minimálně 1x na stránce, dopadne to s ní dobře, aspoň Colin ji nějak pomůže.. A prd:(

witko
29.05.2014

Zajímavý téma, trochu zdlouhavý rozjezd, pořádně mne to čaplo až ve 3/3.

učtese
16.03.2014

Vydržel jsem jen 200 stran. Nechápu za co ta ocenění. Podle mě to není sci-fi a ani to není zábavné čtení. Autorka mě nedokázala vtáhnout do děje. Atmosféra napětí je tvořena tím, že postavy neustále opakují stejné věty, což nefunguje.Děj je předvídatelný a pokusy o oddalování momentu, který vyprávění posune dál (směrem kterým očekáváte) působily uměle, vykonstruovaně.
Nevím jestli tak málo čtu zahraniční autorky, ale přechýlení jména na obálce (Connie Willisová) mě zarazilo.
Ale možná je to běžné.

cori
26.08.2013

Kniha mě strhla svým dějem i poselstvím. Nemohla jsem se odtrhnout od stránek. Zajímavá paralela smrtící epidemie ve středověku a ve 21.století - jak se s ní společnost i jedinci vypořádávají. Ústřední dvojice profesora a jeho studentky vzdoruje smrti, která kosí všechny kolem nich. Závěr knihy je dost drsný. Autorka si vyhrála s popisem morových stádií a vředů, hnisů, zvratků.

kneslova
30.05.2013

Považuji tu knihu za jedno z nejlepších děl fantasy o cestování časem. Napínavé od začátku do konce. Pět hvězdiček!!!

Byra
14.05.2013

Kniha posledního soudu je titul se silným, dojemným dějem, nepostrádá napětí. Cestování časem, morové nákazy, život lidí na středověké vesnici, i boj o život. Příběh odehrávající se ve dvou paralelních rovinách - tady jsem se neztrácela, obě části jsou logicky odděleny a lze jen těžko říct, která je poutavější,. Bez váhání proto doporučuji

Lenny33
28.04.2013

Úžasná kniha. Děj se odehrává ve dvou časových liniích.
Ta ve středověku mě nepřestala bavit ani na chvíli, byla krásně zpracovaná - hlavně drsná realita tohoto období a šokující "konec".
"Přítomnost" s panem Dunworthym byla slušná, ovšem cca v polovině už mi to přišlo moc zdlouhavé, řešilo se tam pořád to stejné a tak jsem musela knihu na týden odložit a odpočinout si od ní, jinak bych si jí úplně znechutila. Po vrácení ke čtená, jsem byla opět nadšená(krize zažehnána =o) )
Také mi vadilo(hlavně na začátku knihu) neustálé opakování určitých skutečností a faktů - když jsem si určitou věc přečetla již po páté opravdu mě to štvalo.
Jedna z nejlepších postav rozhodně Colin, bez jehož hlášek by kniha rozhodně ztratila část ze své kvality ("Kůň! Apokalyptický!" - dokázal rozesmát i ve chvílích, kdyby se vám měly po tvářích kutálet slzy). Pan D. rozhodně velký sympaťák. Celkově mnoho postav s mnoha rozdílnými charaktery knihu velmi obohatily.
Jak jsem již psala konec šokující, pro mě spíše deprimující.
Celkově výborná kniha se skvělým tématem, překvapivě snadno a lehce se četla. Po většinu knihy mě čtení naprosto pohltilo a hlavním hrdinům jsem držela palce až do konce.
4,5* Přesto se rozhodně zařadí do DOPORUČENÝCH!!!

Pokrzywa
29.11.2012