dalia1769

Přečtené 1102Osmačtyřicátníci
říjen - listopad 2021
Osmačtyřicátníci 1975, Jindřich Šimon Baar


Smrt na Nilu
? - listopad 2021
Smrt na Nilu 2004, Agatha Christie


Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních
říjen - listopad 2021
Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních 1989, Agatha Christie


Paní komisarka
říjen 2021 (02.-09.)
Paní komisarka 1965, Jindřich Šimon Baar

První část trilogie, jejíž zkrácenou verzí je "Na Chodsku od jara do zimy" a ještě více zkrácenou "Hanýžka a Martínek", která se soustředí na dětské postavy. Určitě stojí za to přečíst si celou trilogii. Tato část zahrnuje léta 1845-48 a krásně popisuje nejen každodenní život v Klenčí, zvyky, tradice, zemědělské práce, ale i počátky sporů mezi sedláky na jedné straně a řemeslníky a chalupníky (často německými) na straně druhé. Zajímavým ozvláštněním je epizodická přítomnost Boženy Němcové v době jejího pobytu s manželem v Domažlicích. Krásné čtení!


Karty na stole
říjen 2021 (02.-09.)
Karty na stole 2002, Agatha Christie


Na Chodsku od jara do zimy
srpen - říjen 2021
Na Chodsku od jara do zimy 1940, Jindřich Šimon Baar


Obětina
srpen - září 2021
Obětina 2014, Sharon J. Bolton

Velmi napínavý thriller, dějově zřejmě předchází sérii o Lacey. Překvapilo mne, že zde vystupuje Dana Tullochová ze série o Lacey, i když jinak se jedná o zcela samostatný příběh. Kniha se četla skvěle a prostředí Shetland je také působivé, i když samotný motiv "tajné společnosti" mi připadal přece jen až příliš fantastický, ale kdo ví...


Nezvratné alibi
? - srpen 2021
Nezvratné alibi 2020, Peter May

Výborné ukončení celé série o Enzovi, velmi napínavé se spoustou zvratů. Po Enzovi se mi bude stýskat.


Genialita ptáků
červenec - srpen 2021
Genialita ptáků 2018, Jennifer Ackerman

Kniha obsahuje mnoho zajímavých informací o životě ptáků. Stylem, který je takový populárně žurnalistický, mi trochu připomínala různé televizní dokumenty o přírodě. Vzhledem k tomu, že je autorka Američanka, se většina informací týká mimoevropských, především tropických druhů ptáků, nicméně závěry o jejich chování lze určitě alespoň částečně aplikovat i na nám známé druhy.


Z českých mlýnů
srpen 2021 (07.-29.)
Z českých mlýnů 1934, Karel Tůma

Milé, vtipné povídky a vyprávění ze starých časů. Kdo má rád nostalgická vyprávění o tom, jak se dříve žilo na našem venkově, pro toho je tato kniha takové milé pohlazení.


Zbytkový statek
srpen 2021 (03.-07.)
Zbytkový statek 1938, Jan Vrba

Klasický selský román z Chodska po roce 1918, kdy slábne dřívější vliv selského stavu na vesnici a zároveň i řada dlouholetých zvyků a pořádků. Kniha se čte velmi dobře, ačkoliv hlavní hrdina nebyl zpočátku příliš sympatický, nakonec jsem mu fandila a závěr knihy se mi proto velmi líbil.


Nespokojená srdce
červenec - srpen 2021
Nespokojená srdce 1919, Jan Vrba

Dvě povídky z autorovy ranné tvorby. Nostalgické příběhy mladých lidí hledajících své místo v životě a prožívajících první lásky. Příjemné, spíše oddechové čtení.


Tak to je, tak to bude
? - červenec 2021
Tak to je, tak to bude 2016, Sharon J. Bolton


Už mě vidíš?
? - červenec 2021
Už mě vidíš? 2018, Sharon J. Bolton


Prokop Veliký
červen - červenec 2021
Prokop Veliký 1957, Jan Vrba

Čtivý a poutavý román z doby husitských válek, obzvlášť podrobné líčení průběhu basilejského koncilu mne velmi zaujalo, toto téma není příliš často literárně zpracováno. Líbil se mi i nezaujatý pohled na osobnost kardinála Cesariniho a jeho interakce s Prokopem Holým. Určitě doporučuji všem zájemcům o toto historické období.


Duchové rodiny Folcroftů
? - červen 2021
Duchové rodiny Folcroftů 2020, Darcy Coates

Napínavý příběh s duchařskou tematikou, nepříliš rozsáhlá, čtivá a příjemná oddechovka. Bavilo mne více než Přízraky domu Carrowů, kde byl příběh sice komplikovanější a temnější, ale ke konci dost přitažený za vlasy. I ten happy end tu působil přirozeněji.


Rané případy Hercula Poirota
červen 2021 (11.-27.)
Rané případy Hercula Poirota 2007, Agatha Christie

Krátké povídky s Herculem Poirotem, které se staly předlohou první části seriálu. Myslím, že těmto příběhům rozvedení do podoby hodinové televizní epizody prospělo, viděla jsem je nedávno a tady v knize mne překvapilo, že jsou až příliš stručné a strohé.


Pekingský rozparovač
? - červen 2021
Pekingský rozparovač 2019, Peter May


Mrtvá v knihovně
? - červen 2021
Mrtvá v knihovně 1983, Agatha Christie


Hodiny
? - červen 2021
Hodiny 2000, Agatha Christie


Hadí doupě
? - červen 2021
Hadí doupě 1988, Agatha Christie


Mniška
? - červen 2021
Mniška 1929, Jan Vrba


Chodské rebelie
duben - červen 2021
Chodské rebelie 1926, Jan Vrba

Obsáhlý román, velmi čtivý, zachycující celou sedmdesátiletou historii chodských rebelií od doby pobělohorské až po Kozinovu popravu. Mnohem podrobnější a řekla bych i realističtější a historicky objektivnější než Psohlavci (ač mám Jiráska ráda, upřednostňuji spíše jiná jeho díla). Zpočátku jsem celkem chápala obtížné postavení prvního Lamingena vůči nesmiřitelným, nábožensky zarytým Chodům, postupně hlavně v době Kozinově už mi bylo Chodů líto a více jsem sympatizovala s jejich odporem vůči často už spíše osobní mstě mladšího Lamingena. Obě strany se dostaly časem do pozice, kdy už smíření a ustoupení nebylo možné a obě strany to nakonec zničilo. Je vidět důkladná příprava autora a pečlivé studium pramenů. Doporučuji každému, kdo se o českou historii zajímá.


Sestry
červen 2021 (04.-11.)
Sestry 2019, Bernard Minier

Konečně opět klasická detektivka bez již okoukaného tématu nezničitelného Juliana Hartmanna. Líbilo se mi prolínání několika dějových linií a pohled do Servazovy minulosti a do jeho policejních počátků. Napínavé, čtivé, pouze závěr mne trochu zklamal, takže hvězdička dolů.


Kapsa plná žita
květen - červen 2021
Kapsa plná žita 2009, Agatha Christie

Velmi dobrá detektivka, napínavá, typická Agatha Christie.


Běžkyně
? - květen 2021
Běžkyně 2018, Peter May


Hadohlavec
duben 2021 (13.-26.)
Hadohlavec 2017, Peter May

Tento cyklus mi vždy připadal od Petera Maye (který je mým oblíbeným spisovatelem) nejslabší. Tento díl je podle mého názoru průměrný - dobře napsaný, nicméně postavy jsou trochu schematické, nedostanem se příliš do hloubky. Ani stále zdůrazňovaná láska mezi Margaret a Lim mi nepřipadá moc věrohodná (to mi nepřipadala ani v předchozích dílech, ale tady v americkém prostředí to ještě jakoby více vyniklo). Nejsympatičtější mi byl Steve a zajímavá a osvěžující byla postava agenta Hryczyka. Naopak čínská komunita zde působí velice nesympaticky. Závěr byl poměrně překvapivý a téma španělské chřipky v dnešní době působí dost znepokojivě.


Bludiště
duben 2021 (08.-21.)
Bludiště 1937, Jan Vrba

Čtivý román o dospívání a hledání místa v životě. Zároveň zajímavý vhled do života před první světovou válkou, kdy se jezdilo studovat do Vídně a žila tam silná česká komunita, i do dobového vysokoškolského života. Hlavní hrdina je na jednu stranu sympaticky cílevědomý a přemýšlivý, na druhou stranu občas až příliš hrdý a "fanfaronský", ale sledovat jeho osudy mne opravdu bavilo. Zajímalo by mne, jak by se osudy hlavních hrdinů vyvíjely dál v době první světové války.


Noc
duben 2021 (08.-13.)
Noc 2018, Bernard Minier

Po velmi slabém předchozím díle se tento rozjel opět o dost zajímavěji, nicméně celkový dojem je přesto rozpačitý. Potěšilo mne, že se autor vrátil k nedořešenému příběhu Hirtmanna a že je Martin opět hlavní postavou, jeho kolegové byli ale tentokrát bohužel dost upozaděni. Co mi v celé knize vadilo nejvíc (když pomineme Servazovu i Hirtmannovu fyzickou nezničitelnost, to, co v této knize Martin přežil, už je dost přes čáru uvěřitelnosti...), tedy co mi nejvíce vadilo je skutečnost, jak Martin znovu a znovu dovoluje Hirtmannovi, aby s ním manipuloval. Jedná na svou pěst, ke kolegům a nadřízeným není upřímný a přes všechny zkušenosti, které už s Hirtmannem má, mu tak vždycky znovu dovolí převzít kontrolu. Kniha se četla velmi dobře a byla opravdu napínavá, nicméně tyto věci mi tam dost vadily a na vyšší hodnocení to proto za mne není...


Zubřany
březen - duben 2021
Zubřany 1922, Jan Vrba

Obsáhlý humoristický román z doby před a v době první světové války. Válečné události ale do děje zasahují jen okrajově. Příběh je čtivý a vtipný, trochu připomíná těmi městskými poměry Revizora nebo Kocourkov. Nejvíce jsem si oblíbila postavu hejtmana. Určitě doporučuji, mnohé postřehy z života na maloměstě jsou skutečně nadčasové.


Přízraky domu Carrowů
březen 2021 (10.-15.)
Přízraky domu Carrowů 2020, Darcy Coates

Čtivá oddechovka, takové nenáročné čtení, ale napínavé, trochu strašidelné a s optimistickým celkovým vyzněním, podobně jako u Ducha domu Ashburnů. Tento díl mi připadal ještě trochu dramatičtější, asi i kvůli většímu množství postav. Duch domu Ashburnů byl zase vtipnější. Závěr by byl dost překvapivý, kdyby to byla první kniha, kterou bych od autorky četla, takto myslím, že je to tak trochu její styl. Skupina postav působila zpočátku dost nesourodě i poměrně výstředně, ale postupně jsem si je docela oblíbila. Časem si ráda přečtu i další díly cyklu.


Přemyslovci - budování českého státu
únor - březen 2021
Přemyslovci - budování českého státu 2009, Dušan Třeštík

Kniha je v podstatě sborníkem příspěvků na přemyslovské téma z pera předních historiků. Velmi komplexní a obsáhlá, s množstvím fotografií a zajímavými přílohami. Některé příspěvky jsou čtivější než jiné, ale oceňuji, že nahlížejí danou dobu z různých úhlů pohledu. Na druhou stranu to u mne vedlo k pocitu určité nejednotnosti knihy. Je to takové shrnutí soudobého stavu poznání této problematiky a v obsáhlém poznámkovém aparátu lze najít tipy na publikace, které jednotlivé oblasti rozvíjí víc do hloubky. Určitě užitečná pomůcka ke studiu dané doby.


Mrtvé vzpomínky
únor - březen 2021
Mrtvé vzpomínky 2020, Angela Marsons


Převrat
? - březen 2021
Převrat 1932, Jan Vrba

Na jednu stranu čtivé a poutavé, na druhou stranu kniha odráží stav poznání dějin pravěku odpovídající době svého vzniku. Narozdíl od Vrbových knih o přírodě, které jsou celkem nadčasové, tedy tato působí poměrně archaicky. Události minimálně několika staletí jsou zde zhuštěny do rámce života jedné postavy. Přes čtivost a napínavost samotného příběhu je znát, že autor zde zabrousil do oblasti, která mu nebyla vlastní...


Přítelkyně z mládí
únor - březen 2021
Přítelkyně z mládí 2021, Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek jako všechny předchozí autorčiny knihy. Každá povídka i na omezeném prostoru vytváří komplexní vhled do života svých postav, vše je tak prosté a přitom věrohodné a živé.


Poustevník
únor 2021 (18.-26.)
Poustevník 2018, Jørn Lier Horst

Výborná detektivka, která je i předlohou velmi zdařilého seriálu. Napínavé a čtivé od začátku do konce.


Bílý lesmistr
únor 2021 (08.-26.)
Bílý lesmistr 1941, Jan Vrba

Působivý příběh o sérii přírodních pohrom počínající přívaly sněhu přes povodně a následně přemnožení škůdců v poškozeném lese. Příběh lesníků snažících se zabránit nejhoršímu se prolíná s osudy několika obyvatel přilehlé osady.


Chromá liška a jiné příběhy
únor 2021 (01.-08.)
Chromá liška a jiné příběhy 1925, Jan Vrba

Pěkný soubor povídek o zvířatech.


Mlha nad Shadow Sands
leden - únor 2021
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza

Opět výborný, čtivý a napínavý díl.


Jan Martin Šanda
leden - únor 2021
Jan Martin Šanda 1926, Jan Vrba

Zajímavý psychologický román o soupeření pokrokového katolického kněze a utajeného evangelíka o malou vesnici a důvěru jejích obyvatel. Střetnutí dvou přemýšlivých, zbožných lidí, kteří k sobě jen obtížně hledají cestu. Řada námětů k přemýšlení.


1 ...